aplikacje do notatek

Technologia

21.07.2023 13:26

Polecane aplikacje do notatek, które pomogą w organizacji

Programy i aplikacje
6
0
0
6
0

Jakie aplikacje do notatek warto sprawdzić? Jeżeli szukasz najlepszych notatników elektronicznych, trafiłeś w dobre miejsce – przedstawiamy te najlepsze w naszym zestawieniu.

Bez względu na to, czy jesteś studentem, uczniem czy osobą pracującą, robienie notatek zdarza Ci się z pewnością bardzo często. Sam jeszcze wczoraj robiłem taką w formie małej, samoprzylepnej żółtej karteczki, której dziś z rana nie mogłem się doszukać. Aby uniknąć takich sytuacji, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji do notatek. Choć mają one wiele plusów, jednym z najważniejszych jest to, że nasze notatki nie zgubią się, gdyż zawsze będą dostępne w jednym (lub kilku innych, jeżeli możemy je synchronizować) i łatwo dostępnym miejscu. Którą jednak wybrać?

W przypadku tego rodzaju softu mamy swoistą klęskę urodzaju – w sieci jest ich dostępne w zatrzęsienie. Zdecydowana większość to darmowe aplikacje, część może być płatna (np. określone opcje ukryte są za paywallem). Przygotowaliśmy dla Was przegląd aplikacji do notatek, które nie zawodzą – z ogólnej oferty wybraliśmy te najlepsze, które oprócz samej swojej podstawowej funkcji oferują także mnogość innych opcji. Jakie aplikacje do robienia notatek znalazły się na naszej liście?

aplikacje do notatek
Którą aplikację do notatek wybrać?

Najlepsze aplikacje do notatek – sprawdź je i zorganizuj się

Aplikacje do robienia notatek pozwalają na sprawną i szybką organizację czasu, a przy tym są dostępne zawsze pod ręką. Wielu producentów aplikacji wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników tak, by można je było zainstalować zarówno na telefonie, jak i na tablecie czy laptopie. Dzięki temu ważne wydarzenia, daty i spotkania zawsze będziemy mieli pod ręką. Poszukując aplikacji, najlepiej wybrać tą, która jest dla nas najlepsza i odpowiada naszym potrzebom. Jaką wybrać?

Evernote – kompletna aplikacja do notatek?

Evernote to aplikacja, którą docenia wielu użytkowników. Ma ona wiele zalet, wśród których najważniejszą jest prostota w obsłudze. Nie jest ona skomplikowana, co sprawia, że nawet początkujący jest w stanie sobie z nią poradzić. To najlepsza aplikacja dla osób, które wcześniej nie korzystały z tego typu aplikacji. 

Evernote w wersji darmowej działa na większości platform. Można ją zainstalować zarówno na telefonie, jak i na tablecie czy laptopie. Jedną z ważniejszych funkcji apki jest dokładna wyszukiwarka notatek. Pozwala to szybko znaleźć interesującą nas informację. To przydatna funkcja, zwłaszcza gdy mamy wykonanych wiele notatek. 

aplikacje do notatek - Evernote
Evernote to dla wielu osób najlepsza aplikacja do notatek – sprawdź, czy się z nimi zgadzasz

Evernote występuje również w płatnych rozszerzeniach — Evernote Personal, Evernote Professional oraz Evernote Teams. Pierwsze dwa są polecane osobom, które chcą mieć dostęp do jeszcze większej ilości funkcji. Wersja Teams polecana jest do organizacji pracy zespołu. Płatna wersja pozwala na rozszerzenie rozmiaru notatki do 200 MB. Użytkownik zyskuje także 10 GB limit uploadu miesięcznie, może synchronizować notatki na wybranej liczbie platform, a także uzyskać dostęp do notatek offline.

Sprawdź też: Evernote – wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszej aplikacji do notatek

Material Notes – łatwo i szybko

Posiadasz urządzenie z Androidem i szukasz apki, która będzie prosta w obsłudze? Materiał Notes będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Prosty interfejs, brak przesadnie skomplikowanych dodatków i szybki dostęp – to największe zalety tego oprogramowania, które doceni każdy, kto ma dość apek przeładowanych dodatkami aż do przesady.

To, co cieszy najbardziej, to przyjazne podejście do użytkownika (nawet tego najmniej obytego z aplikacjami), jednak nie myślcie sobie, że Material Notes to apka, która oferuje mało. Możemy tworzyć tu listy zdań, przypominajki, katalogować notatki w kategorie, archiwizować je, oznaczyć odpowiednimi kolorami w celu uporządkowania, oznaczać jako ulubione oraz drukować je prosto z apki. Funkcji jest tu zatem wiele i każdy fan zielonego robocika znajdzie tu coś dla siebie.

Material Notes
Kolorowy design i prosta obsługa, czyli Material Notes w pigułce

Program ma wersję płatną (Pro), jednak jej zakup wiąże się z jednorazową, niewielką opłatą dodatkową. Co oferuje? Dodatkowe szyfrowanie notatek, nowe czcionki, powiadomienia oraz implementacje kalendarza. Można się bez tego obyć, choć sam zakup nie będzie odczuwalny dla naszej kieszeni. Material Notes to świetna opcja dla każdego, kto posiada urządzenie pracujące na Androidzie.

Ulysses – aplikacja do notatek na iOS

Skoro poleciliśmy już coś na Androida, pora teraz na system z nadgryzionym jabłkiem. Tutaj opcją wartą rozważenia jest Ulysses, który nadaje się nie tylko do tworzenia krótkich notatek, ale także edytowania dłuższych fragmentów tekstu. Obecnie stanowi on jeden z najbardziej dopracowanych softów tego rodzaju dla urządzeń z iOS-em.

Przykładem tego jest podejście do kwestii wyświetlania obrazów z zaznaczonego fragmentu – te pojawiają się w formie linków i mogą zostać przedstawione w miniaturowej formie po naciśnięciu. Całkiem fajna opcja. To uniwersalna apka, która pozwoli na stworzenie krótkiej notatki oraz dłuższego wypracowania. Ma również kilka innych, dodatkowych funkcji, jak np. korzystanie z chmury iCloud, możliwość eksportowania dokumentów do różnych formatów, jednak wiąże się z tym minus apki – niestety jest płatna i to całkiem sporo. Miesięczny plan wyceniany jest na 24 złote, co stanowi chyba ewenement w przypadku aplikacji tego rodzaju. Niemniej, jeśli szukasz aplikacji do notatek na iOS, Ulysses to jedna z lepszych opcji.

Ulysses
Ulysses to przykład świetnego narzędzia do notatek (choć nie tylko) dla urządzeń z iOS-em. Problem jest jedynie cena

Simplenote – prostota jest w cenie

Kolejna łatwa w obsłudze propozycja, której dużą zaletą jest dostępność dla praktycznie każdej większej platformy (łącznie z Linuksem!). Co oferuje? Oprócz zwykłych notatek możemy tworzyć listy zadań, dodawać hasła do ważniejszych notatek, organizować je tagami oraz dowolnie formatować. Nie spodziewajmy się wyszukanych funkcji, jednak Simplenote (jak sama jego nazwa wskazuje) jest softem prostym w obsłudze i dedykowanym każdemu, kto szuka prostego rozwiązania.

Simplenote
Simplenote to przykład doprowadzenia prostoty i funkcjonalności aż do granic

Microsoft OneNote – rozbudowana aplikacja

Microsoft OneNote to aplikacja, która zaskakuje ilością funkcji, jakie można uzyskać w wersji darmowej. To aplikacja dla osób wymagających. Współpracuje ona ze wszystkimi ważnymi platformami — Mac, iOS, Android, Windows. Pozwala na tworzenie notatek z obrazków, a także wstawianie tabeli z Excela czy dołączanie obrazków. Microsoft OneNote jest aplikacją pozwalająca na tworzenie notatek w wersji audio. Notatnik oferuje wiele rozbudowanych funkcji formatowania. 

Sprawdź też: Skanowanie dokumentów telefonem lub skanerem – wszystkie informacje o skanowaniu

Darmowa aplikacja oferuje wiele możliwości organizowania notatek. Przypomina tradycyjny notatnik, który pozwala uporządkować wiadomości pochodzące z maili, informacje o zebraniach, spotkaniach i innych źródeł. Pozwala na ustalenie priorytetów. Daje możliwość udostępnienia zapisków innym za pośrednictwem programu OneNote.

aplikacje do notatek - OneNote
Microsoft przygotował swój własny elektroniczny notatnik – jest nim OneNote

Bundled Notes – gdy design jest najważniejszy

Cenisz sobie odpowiedni projekt UI nawet w aplikacji do notatek? Bundled Notes będzie zatem idealnym wyborem. Widać tu jak na dłoni, że odpowiednie podejście do kwestii UI oraz UX było priorytetem dla twórców – to jedna z niewielu apek, gdzie zaimplementowano interfejs Material You. I to z dużym powodzeniem, gdyż wizualnie i pod względem dostępu do funkcji apka robi niesamowite wrażenie.

Sprawdź też: Darmowe programy biurowe — zestawienie wszystkich narzędzi niezbędnych do pracy biurowej

Jak jednak wypada w przypadku swojej podstawowej funkcji? Oprócz samych notatek i list mamy tu dostęp do tagów (pomagają w utrzymaniu porządku), tworzenia przypominajek, załączania plików i wiele więcej. Bundled Notes polecam każdemu, dla kogo design jest bardzo ważny.

Bundled Notes
Cenisz sobie jakość wykonania, intuicyjny layout i piękny wygląd? Sprawdź Bundled Notes

Obsidian

To kolejna popularna aplikacja, która pozwala na robienie notatek. Umożliwia wklejanie zdjęć, linków, a także tworzenie spisu treści. Działa za pomocą tagów, co pozwala w łatwy sposób na zarządzanie notatkami. Jest prosta w obsłudze i można ją wykorzystać do wielu zadań, katalogowania pomysłów, co znacząco ułatwia i usprawnia pracę.

Którą aplikację do notatek wybrać? Mamy nadzieję, że nasza lista będzie dla Was pomocna. Jeżeli Waszym zdaniem pominęliśmy coś na niej, co sami cenicie, dajcie nam znać w komentarzach – lista pozostaje otwarta i zawsze możemy ją uzupełnić o dobre rekomendacje.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *