aplikacja memrise

Poradniki

31.05.2021 14:42

Aplikacja Memrise – kursy, cena, opinie. Wszystko o aplikacji do nauki języków obcych

Programy i aplikacje
7
0
0
7
0

Aplikacja Memrise do nauki języków obcych to jedna z najpopularniejszych platform tego typu. Jej inteligentny silnik bazuje na wykorzystaniu mnemotechnik. Dzięki niej nauczysz się lub rozwiniesz swój angielski czy inne języki. Jak działa Memrise? Jakie są opinie użytkowników o tej aplikacji?

Memrise – aplikacja do nauki języków obcych na telefon i komputer. Podstawowe informacje

Aplikacja Memrise została założona w 2010 roku przez Eda Cooke’a, który jest autorem poradników poświęconych zapamiętywaniu oraz Grega Detre – neurobiologa z Uniwersytetu Princeton, specjalizującego się w badaniach nad pamięcią i zapominaniem.

Została ona stworzona przede wszystkim z myślą o nauce języków obcych. W bazie dostępnych kursów znajdują się serie lekcji z różnych dziedzin życia. Najprościej rzecz ujmując, nauka odbywa się z wykorzystaniem wirtualnych fiszek, które są kreatywnie wzbogacone o wykorzystanie odpowiednich mnemotechnik, co umożliwia bardzo efektywną naukę. Wiedza dostępna w aplikacji jest w dużym stopniu pozyskiwana dzięki crowdsourcingowi (czyli z udziałem użytkowników), co sprawia, że zapisując się do społeczności zgromadzonej wokół aplikacji, zyskujesz dostęp do ogromnej bazy słownictwa w wielu językach świata.

Aplikacji Memrise można używać na komputerze, tabletach i smartfonach. Na początku należy wybrać odpowiedni dla siebie kurs. Możesz uczyć się różnych języków, które będą tłumaczone z języka polskiego, ale tak naprawdę opcji jest dużo więcej, ponieważ w aplikacji zgromadzono ogromną i niezwykle różnorodną bazę wiedzy. Zwróć jednak uwagę na to, że w wersji na komputerze znajdziesz więcej funkcji.

Jakich języków możesz się nauczyć? Najpopularniejsze języki, których uczą się Polacy to: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, norweski i włoski. Oprócz tego możliwa jest także nauka zagadnień z innych dziedzin, takich jak matematyka, biologia, czy literatura. Tę opcję chętnie wybierają uczniowie, którzy muszą się na przykład przygotować do sprawdzianów w szkole. Dodatkowo możliwe jest oczywiście wybranie stopnia zaawansowania kursu.

Zobacz też: Najlepsze darmowe aplikacje do nauki angielskiego – na Androida i na iOS, różne poziomy zaawansowania

Jak działa Memrise i jak korzystać z aplikacji?

Jakie są najważniejsze cechy wyróżniające i funkcjonalności Memrise? W wersji darmowej są to na przykład:

  • W algorytm aplikacji wbudowano system powtórek, który polega na quizie, żeby użytkownicy czerpali radość z korzystania z platformy i chętnie do niej wracali. Jeśli na zadane pytanie odpowiesz dobrze, aplikacja to zapamięta i po raz kolejny pokaże Ci dane słowo dopiero wówczas, kiedy będzie się zbliżał moment, w którym uzna, że możesz je zacząć zapominać. W zależności od tego, jak często do tej pory powtarzałeś daną frazę, okres ten będzie się wahał od kilku godzin do 180 dni. Jeśli nie uda Ci się poprawnie odpowiedzieć, aplikacja wyzeruje Twój postęp i ponownie pokaże Ci dane słowo już po kilku godzinach, aby efektywnie Cię go nauczyć. Taki system powtórek został nazwany po angielsku spaced repetition system, a jego skuteczność została udowodniona naukowo.
  • Twórcy aplikacji podkreślają znaczenie immersji językowej, czyli zanurzenia, w którym chodzi o to, aby intuicyjnie zacząć rozumieć język obcy bez konieczności uczenia się na pamięć reguł gramatycznych. Początkujący uczniowie zawsze narzekają na tradycyjne lekcje poświęcone odmianom czasowników czy podobnym zagadnieniom. Według twórców aplikacji ważniejsza od wkuwania regułek jest możliwość osłuchania się z językiem i nabrania pewności siebie, tak żeby zacząć się komunikować, a ewentualne błędy wyeliminować później. Co ciekawe, badania wykazują, że uczenie się zasad gramatycznych może nawet spowalniać postępy w nauce. 
  • Zadbano także o to, aby nagrania dźwięku zawierały naturalny głos, tak by uczeń mógł poznać styl mówienia i akcent używany przez nosicieli danego języka. Pozwala to na lepsze i szybsze zrozumienie wszelkich niuansów. Używając aplikacji Memrise nie będziesz mieć do czynienia z żadnymi sztucznymi, trudnymi do zrozumienia, skomputeryzowanymi dźwiękami.
W aplikacji masz do wyboru mnóstwo zakresów tematycznych / Źródło: memrise.com

Zastanawiasz się, jak korzystać z aplikacji? Najpierw musisz utworzyć konto. Później wybierasz interesujący Cię kurs. Postępy w nauce możesz obserwować dzięki czytelnie zaprojektowanemu interfejsowi aplikacji. Graficznie przedstawiono to zjawisko pod postacią statku kosmicznego, który wraz ze wzrastającym poziomem trudności i zaawansowaniem ucznia, leci coraz wyżej w kosmos;)

Słówka czy zagadnienia pogrupowane są w sesje nauki. Możesz ustawić, ile słówek chcesz się nauczyć w jednej sesji (do wyboru 3, 5, 7 albo 10), a ile powtarzać (5, 10, 25 albo 50). Po kilkudniowym korzystaniu z aplikacji na pewno będziesz się już nieźle orientować, które w wyżej wymienionych możliwości są dla Ciebie najlepsze, i czy tempo nauki Ci odpowiada. Słówka są przedstawiane graficznie jako rośliny, które wraz z regularnym powtarzaniem są podlewane i wzrastają od małego nasionka do pięknego kwiatka. 

Możesz także określić swoje dzienne cele, o których realizacji Memrise Ci przypomni, tak abyś zachował systematyczność w nauce. Jeśli masz w sobie ducha sportowego, możesz dodatkowo rywalizować w rankingach z innymi użytkownikami.

Memrise ma swoje oficjalne kursy, ale użytkownicy aplikacji mogą również tworzyć własne. W podstawowych informacjach na temat kursu, który wzbudził Twoje zainteresowanie, znajdziesz nazwę autora i liczbę uczestników, którzy na bieżąco go przerabiają oraz przewidywalny czas nauki.

Czy Memrise jest darmowe? Co oferuje wersja PRO?

Używanie aplikacji jest bezpłatne. Wystarczy założyć konto, żeby uzyskać dostęp do większości opcji, i zdecydowanie zadowolą one nawet wymagających uczniów. Możliwe jest również wykupienie wersji premium. Cena Memrise PRO to 34 zł za jednorazowy dostęp miesięczny, 25 zł za miesiąc w planie rocznym lub 649,99 zł za wykupienie dożywotniego dostępu. Daje to możliwość korzystania z większej liczby funkcji, takich jak nauka z native speakerami, zadania na rozumienie ze słuchu, nauka wymowy, dodatkowe ćwiczenia powtórkowe, a także przydatne na przykład w podróży korzystanie z aplikacji w trybie offline.

Źródło: memrise.com

Memrise a DuoLingo – porównanie

Drugą szczególnie popularną wśród użytkowników smartfonów aplikacją do nauki języków jest Duolingo. Metody nauki w przypadku obu tych produktów cyfrowych jednak znacząco się od siebie różnią. Memrise skupia się na powtarzaniu słówek i fraz, aż ich używanie stanie się naturalne, podczas gdy Duolingo bazuje na nauce struktur gramatycznych i pomaga od początku budować pełne zdania. Możesz się dzięki niemu nauczyć sporo teoretycznych reguł, ale po ukończeniu będziesz dysponować dosyć ograniczonym słownictwem, co niekoniecznie się sprawdzi w prawdziwej komunikacji międzyludzkiej.

Duolingo ponadto nie jest dostępna w polskiej wersji językowej, co powoduje, że jej użytkowanie nie jest zbyt wygodne dla Polaków. W obu przypadkach mamy jednak do czynienia z motywowaniem użytkownika i wykorzystaniem mechanizmów gamifikacyjnych do uczynienia nauki bardziej atrakcyjną.

Opinie użytkowników o aplikacji Memrise

Opinie użytkowników na temat Memrise są zgodne. Osoby używające aplikacji są bardzo zadowolone. Sądzą, że ich nauka przebiega dzięki platformie dużo sprawniej. Wg wielu struktura apki jest bardzo przejrzysta i przyjazna w użytkowaniu i często nie mogą się doczekać kolejnej lekcji. Często też podkreślają, że apka świetnie sprawdza się w przypadku lekcji na zaawansowanym poziomie jak i wtedy, kiedy dopiero chcemy zacząć przygodę z danym językiem.

Jeżeli zatem planujesz podróże, potrzebujesz poszerzyć kwalifikacje zawodowe, czy myślisz o przeprowadzce za granicę, Memrise pomoże Ci nauczyć się obcego języka lub rozwinąć ten, który już znasz. Dowiesz się, jak znaleźć drogę w nowym mieście, zamawiać jedzenie, zrozumiesz specyfikę danej branży, a także odkryjesz bogactwo innych kultur. A to wszystko w niezwykle przystępnej formie.

Zobacz też: Najbardziej przydatne aplikacje na iPhone’a w 2021 – te aplikacje musisz mieć w swoim telefonie

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *