Aplikacja Clubhouse

Technologia

29.06.2022 11:40

Aplikacja Clubhouse – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Programy i aplikacje
15
2
0
15
2

Czym jest Clubhouse? Co to za program? Jak działa? Czym wyróżnia się spośród konkurencyjnych propozycji funkcjonujących na rynku? Oto najważniejsze informacje o aplikacji społecznościowej, która cieszy się ogromną popularnością.

Clubhouse – podstawowe informacje o aplikacji społecznościowej

Aplikacja Clubhouse powstała w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Paula Davisona oraz Rohana Setha. Oprogramowanie pozwala na swobodną wymianę myśli między użytkownikami z różnych części świata. Dyskusja przyjmuje formę głosowego czatu (nie ma w niej żadnych zdjęć ani tekstów). Przypomina wideokonferencje i podcasty realizowane na żywo, których uczestnicy mogą w każdej chwili zabierać głos i włączać się do rozmowy. Poszczególne konwersacje odbywają się w specjalnie przygotowanych wirtualnych przestrzeniach. Pokoje w Clubhouse są podzielone tematycznie i mogą dotyczyć bardzo różnych kwestii – poczynając od kultury, muzyki i sztuki, a na technologii, urodzie i Harrym Potterze kończąc. 

Clubhouse
Czy Clubhouse ma szanse odnieść sukces?

Jak działa Clubhouse?

Podstawowe zasady działania oprogramowania są takie same jak w przypadku innych serwisów społecznościowych. Najpierw trzeba pobrać i zainstalować aplikację na swoim telefonie komórkowym. W kolejnym kroku musisz zarejestrować się na platformie poprzez założenia konta. Potrzebujesz aktywnego numeru telefonu. Możesz też dodać adres e-mail jako alternatywną metodę logowania i odzyskiwania hasła (zaproszenie do dołączenia jest jednak wysyłane drogą SMS-ową). 

Potem wystarczy już tylko uzupełnić profil użytkownika. Jakie informacje obejmuje wizytówka w Clubhouse? Imię i nazwisko, skrótowe dane na temat tego, czym się zajmujesz na co dzień i jakie są Twoje zainteresowania, a także zakres tematów, które chcesz poruszać podczas dyskusji. Możesz wybierać spośród wielu zagadnień (na przykład moda, uroda, motoryzacja, muzyka itp.). Na koniec dołączasz do klubu i gotowe. Ilość dostępnych opcji jest tak duża, że znalezienie odpowiedniego miejsca, zgodnego z osobistymi preferencjami, nie powinno sprawić nikomu większych trudności. Dokonana selekcja wpływa na rodzaj wyświetlanych treści. Widzisz pokoje zgodne ze swoimi preferencjami, co oczywiście nie znaczy, że inne panele dyskusyjne są dla Ciebie niedostępne.

Czym wyróżnia się na tle innych aplikacji społecznościowych?

Prezentowana aplikacja – w przeciwieństwie do Facebooka czy Instagrama – ma charakter ekskluzywny. Co to oznacza w praktyce? By zacząć korzystać z usługi, musisz mieć zaproszenie do Clubhouse od innego zarejestrowanego użytkownika. Samo pobranie i zainstalowanie oprogramowania nie wystarczy, przy czym rzeczone „członkowstwo” jest darmowe. Niewątpliwym wyróżnikiem opisywanej platformy jest duży realizm. Wszystkie rozmowy – jak wspomniano wcześniej – odbywają się w czasie rzeczywistym i do złudzenia przypominają spotkania w pubach, restauracjach czy barach.

Sprawdź też: Nasza Klasa – wszystko o serwisie społecznościowym. Historia, fenomen, zamknięcie Naszej Klasy

Po co korzystać z Clubhouse, czyli co mogę robić w tej aplikacji?

Aplikacja Clubhouse tworzy wirtualną przestrzeń do swobodnego wyrażania opinii na najrozmaitsze tematy. Możesz rozmawiać z osobami zamieszkującymi różne strony świata, poszerzać swoje horyzonty i zdobywać nowych przyjaciół, a także nawiązywać relacje biznesowe. Nie musisz się przy tym martwić o strój ani liczbę lajków pod opublikowanym zdjęciem. Liczy się to, co masz w danej chwili do powiedzenia, a nie jak wyglądasz. Twórcy platformy zadbali o prywatność użytkowników. Treść poszczególnych dyskusji nie jest rejestrowana ani nigdzie udostępniana. Nie są one też w żaden szczególny sposób moderowane, co skutkuje pełną wolnością wypowiedzi.

Jak dostać zaproszenie do Clubhouse?

Wiesz już, co można robić na Clubhouse, a jak dostać zaproszenie do serwisu? Trzeba o nie poprosić znajomego, który korzysta już z serwisu i jest zarejestrowanym użytkownikiem. Znalezienie osoby spełniającej powyższe kryteria nie powinno stanowić większego problemu, biorąc pod uwagę fakt, że opisywana sieć społecznościowa stale się rozrasta. W dodatku każdy członek platformy otrzymuje do rozdysponowania dwa zaproszenia (może być ich więcej, jeśli aktywnie uczestniczy w rozmowach). 

Aplikacja społecznościowa Clubhouse
Według twórców aplikacja pozwala Ci poczuć się jak na imprezie, na której swobodnie wymienisz się opiniami z innymi ludźmi

Pokoje, kluby, przebieg dyskusji – te zasady musisz znać!

Jesteś już członkiem Clubhouse? Chcesz poznać zasady obowiązujące na platformie? Te wbrew pozorom są dosyć proste. Istnieją niezliczone liczby klubów i trzy główne rodzaje pokojów: otwarte (dostępne dla każdego), social (obserwowana osoba stwarza tę przestrzeń dla swoich followersów), a także zamknięte (wejście wyłącznie na zaproszenie). Możesz być biernym uczestnikiem panelu (tak zwany „ghosting”) lub zabierać w nim głos (po podniesieniu wirtualnej łapki i uzyskaniu pozwolenia od prowadzącego). 

Często zdarza się, że moderatorzy sami zapraszają poszczególne osoby do wzięcia udziału w dyskusji, na co wcale nie musisz wyrażać zgody. Istnieje bowiem funkcja grzecznej odmowy („maybe later”). Co więcej, jeśli prowadzona rozmowa w którymś momencie przestanie Cię interesować, wystarczy niepostrzeżenie opuścić pokój i przenieść się do innej grupy albo stworzyć własną przestrzeń dla znajomych.

Sprawdź też: Emotikony Facebook — jak dodawać i co oznaczają?

Clubhouse na iOS, a na Androida?

Zastanawiasz się, jaki system operacyjny dobrze współgra z Clubhouse? Oprogramowanie nie zostało pierwotnie zaprojektowane na Androida. Powstało z myślą o użytkownikach iPhone’ów, ale – jak zasygnalizowano wcześniej – społeczność użytkowników stale się rozrasta. Każdego dnia dołączają do niej nowi członkowie. 

Wiesz czym jest Petgram? W osobnym artykule na blogu wyjaśniamy wszelkie niejasności!

Najnowsze zmiany w Clubhouse – kilka ważnych newsów

Na jednej z ostatnich konferencji prasowych Paul Davison zapowiedział wprowadzenie modyfikacji w funkcjonowaniu Clubhouse. Aplikacja zostanie wyposażona w dodatkowe funkcje. Użytkownicy będą mogli przesyłać między sobą linki do stron internetowych lub różnych miejsc w sieci. Dodatkowo dojdzie do rozbudowania opcji związanych z obsługą języków. 

Zmianie ulegnie również sposób zapraszania nowych członków społeczności do korzystania z aplikacji. Do tej pory zarejestrowani odbiorcy mogli wysłać powiadomienia jedynie do osób zapisanych w książce telefonicznej na swoim iPhonie. Teraz wspomniane ograniczenie ma być zniesione. Co to oznacza w praktyce? Więcej ludzi zyska dostęp do społeczności Clubhouse. Warto przy tym podkreślić, że nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą za złamanie reguł panujących w społeczności karę ponosi zarówno dany użytkownik, jak i zapraszająca go osoba.

Zaproszenie do Clubhouse'a
Bez zaproszenia od drugiej osoby nie wejdziemy do Clubhouse’a – podobna mechanika była wykorzystana w pierwszych latach istnienia serwisu Grono.net

Szykuje się również spora gratka dla aktywnych użytkowników tworzących kluby i panele dyskusyjne – program Clubhouse Creator First. W pierwszej edycji udział weźmie 20 osób zarejestrowanych na platformie. Program powstał z myślą o wspieraniu autorów w budowaniu wokół siebie społeczności, rozwijaniu kontaktów marketingowych, a także zarabianiu na publikowanych treściach

Wady i zalety aplikacji Clubhouse – podsumowanie

Konkurencyjne aplikacje dla Clubhouse nie dają użytkownikom takiej swobody wypowiedzi jak przedstawiona platforma. To bez wątpienia duża zaleta, ale również poniekąd wada. Brak wyraźnej moderacji wpływa na fakt, iż każdy może mówić, co chce i wygłaszać opinie niezgodne z przyjętym etosem moralnym lub prawem, co może negatywnie wpływać na ocenę programu, a także jego przyszły rozwój.

Sprawdź też: Co to jest Polfejs? Wszystko o polskim Facebooku

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *