Emotikony, czyli znaki graficzne znane niemal na całym świecie wśród użytkowników internetu i telefonów komórkowych, niedługo obchodzą swoje 40. urodziny. Co oznaczają emotki? Jak je dodawać? I w końcu, dlaczego warto ich używać na portalach takich jak Facebook?
Emotikony Facebook – co oznaczają i jak ich używać?
Pojawienie się emotek zawdzięczamy informatykowi Scottowi Elliottowi Fahlmanowi z Uniwersytetu Carnegie Mellon. Za pomocą znaków interpunkcyjnych 🙁 postanowił on oznaczać złe i poważne wiadomości, a z użyciem 🙂 żartobliwe.
Zanim pojawiły się dobrze dziś znane, żółte, okrągłe buźki, przez lata stosowano tablice znaków specjalnych oraz wymyślano rozmaite kombinacje znaków.
Ale właściwie, po co to wszystko? Jak wskazuje sama nazwa emoticon (z ang. emotion+icon), emotki zastępują to, co często trudno przekazać w tekście, czyli emocje. Za ich pomocą można wyrazić smutek, radość, zdziwienie, a nawet złe samopoczucie. Czasami wystarczy jedna emotka, aby wyrazić, jakie w danym momencie towarzyszą Ci emocje lub co akurat u Ciebie słychać.
Z czasem emotikony rozgościły się w SMS-ach, mailach i komunikatorach. Stały się też integralną częścią nowego w 2004 roku portalu – Facebooka. Tam poza wiadomościami prywatnymi zaczęły pojawiać się także w postach.
Sprawdź też: Poradnik do Facebooka – szukaj znajomych bez logowania
Jak dodać emotikony na komputerze i telefonie?
Trzeba przyznać, że odkąd emotikony pojawiły się w wersji obrazkowej, ich stosowanie stało się dużo prostsze – nie trzeba już zapamiętywać sekwencji znaków, a po otrzymaniu wiadomości zawierającej ciąg symboli zastanawiać się „co poeta miał na myśli”.
Dziś dodawanie ich do wiadomości czy postów na Facebooku jest bardzo łatwe! W przypadku komputera wystarczy najechać kursorem na ikonkę emotki, kliknąć lewym przyciskiem myszy i z całego zestawu różnych emotikonów wybrać ten, który w danym momencie najbardziej Ci odpowiada.
Zobacz także: Cena Logitech POP – klawiatura, mysz i podkładka
Na smartfonach wygląda to podobnie. Tutaj trzeba po prostu włączyć klawiaturę ekranową, nacisnąć ikonkę przedstawiającą emotkę i zdecydować, co chcesz za pomocą wybranego motywu przekazać.
Warto wspomnieć, że Facebook, Messenger czy WhatsApp w swoich menu zawierają tylko część istniejących w systemie iOS, czy na smartfonach z Androidem emotikonów. Na szczęście istnieje wiele stron internetowych oferujących ogromny wybór gotowych do skopiowania emoji.
Co oznaczają buźki na Facebooku – interpretacja popularnych min
Znaczenie emotek na fb też jest też bardzo różnorodne. Oto niektóre z nich!
Uśmiechnięta buźka
Uśmiechnięta emotka jest chyba najpopularniejsza! Najczęściej oznacza ona pozytywny nastrój i zadowolenie, jednak uwaga – jeśli „uśmiech” nie pasuje do treści wiadomości, emotikon ten nabiera sarkastycznego znaczenia.
Szczerząca się buźka z zamkniętymi oczami
To chyba najszczęśliwsza emotka. Wyraża radość, podekscytowanie i głośny śmiech. Jej ważny element nie tylko szeroki uśmiech, ale także „śmiejące się” oczy – co oznacza prawdziwą, szczerą radość lub śmiech. Wariacje na jej temat to różne emotikony ze łzami w oczach. Śmiechu oczywiście!
Sprawdź też: Jak odblokować kogoś na Facebooku – wyjaśniamy jak to zrobić
Buzia z wyciągniętym językiem
To nic innego jak wygłupy ze znajomymi, podkreślenie luźnej atmosfery, a przy okazji upewnienie się, że rozmówca nie weźmie napisanych słów zbyt serio.
Smutna buzia
Ta emotka oznacza smutek, rozczarowanie i przygnębienie. Najczęściej używa się jej, wspominając jakieś przykre wydarzenie. Co więcej, podstawową smutną buzię możesz zastąpić buźką z łezką albo płaczącą emotką. Wszystkie są bardzo wymowne.
Zirytowana, czerwona buzia
Oznacza dokładnie „nie podchodź z ogniem, bo wybuchnę”. To już nawet nie złość, a wściekłość!
Emotka przytulania
Jak nietrudno się domyślić, emoji ta oznacza wyrażanie wsparcia i współczucia dla rozmówcy.
Wzruszenie ramionami
To nic innego, jak wyrażenie dezaprobaty, obojętności i niewiedzy. Może też pokazywać rozmówcy, że nie obchodzi Cię opisywana sytuację.
Sprawdź też: Podpowiadamy, jak zmienić hasło na Facebooku
Wiesz już, co oznaczają emotki na Facebooku. Choć dzisiejsze emoji to nie tylko „buźki”, za pomocą których wyrazisz swój nastrój. To także:
- rośliny,
- zwierzęta,
- zajęcia,
- jedzenie i napoje,
- ikonki okolicznościowe,
- flagi.
A teraz dla odmiany kilka symboli ciekawie wzbogacających wypowiedź:
Fioletowe serce
Co oznacza serduszko na fb w tym kolorze? To przede wszystkim wyrozumiałość i współczucie, ale także miłość. Ponieważ oznacza też troskę i opiekuńczość najczęściej jest stosowane w relacjach rodzic-dziecko. O tym, jak zrobić serce za pomocą klawiszy, przeczytasz tutaj.
Niebieskie serce
Co oznacza niebieskie serce? Po prostu „ufam Ci”. Jest symbolem przyjaźni, platonicznej miłości, wierności i lojalności. Symbolizuje również wspieranie świadomości autyzmu.
Czerwone serce
Klasyczna miłość – wielka, prawdziwa i romantyczna. Stosowane zazwyczaj w stosunku do osoby ukochanej.
Czym jest Facebook Dating? Sprawdź jak za jego pomocą, możesz znaleźć swoją drugą połowę.
Dolar
Znak dolara zwykle używany jest w najbardziej oczywistym znaczeniu – aby podkreślić cenę i luksusowy status czegoś lub znaczny przypływ gotówki.
Istnieją też emotki, które możesz wykorzystać przy konkretnych okazjach, jak na przykład urodziny. To np. emoji z tortem, rożek z konfetti czy buźka w charakterystycznej czapce urodzinowej.
Święta to zaś Mikołaj, choinka, zajączek, kurczak w skorupce, dynia, chińska czerwona koperta itd.
Sprawdź też: Ciemny tryb na Facebooku i Messengerze – jak go włączyć? Dlaczego „czarny Facebook” cieszy się popularnością?
Stosując emotki, bierz pod uwagę, kraj pochodzenia Twojego rozmówcy, aby niechcący go nie obrazić. Niemożliwe? A jednak! M.in. lubiana przez fanów metalu dłoń ułożona w rogi dla mieszkańca południowej Europy oznacza rogacza, skrzyżowane na powodzenie palce w Wietnamie oznaczają kobiece genitalia, natomiast kciuk uniesiony w górę – czyli niewinne „OK” – na Bliskim Wschodzie oznacza obraźliwy gest, a w Brazylii homoseksualizm lub wulgarne „wal się”.Jak widać, co kraj to obyczaj
Czy naklejki to emotki?
Chociaż oferowane przez portale społecznościowe naklejki do złudzenia przypominają emotikony – szczególnie te z żółtymi buźkami – są to dwie różne rzeczy. Oczywiście zarówno za pomocą emotek, jak i naklejek wyrazisz swoje emocje, jednak różnica polega na tym, że emoji możesz dodać w środku zdania, nawet nie przerywając pisania, natomiast naklejki to zupełnie oddzielny element, tak jak GIF lub obrazek.
Podsumowując, korzystanie z emotek na Facebooku może nie jest niezbędne, ale z pewnością ułatwia komunikację. Sami twórcy FB dbają o urozmaicenie i często dodają nowe emoji jak np. ikonka tęczy, która pojawiła się z okazji Gay Pride Month czy emotka z maseczką w związku z sytuacją pandemiczną na świecie. Natomiast to, czy będziesz ich używać, zależy wyłącznie od Ciebie!
Lubisz przebywać na Facebooku, ale chcesz ukryć listę przyjaciół przed osobami postronnymi? Sprawdź jak ukryć znajomych na FB.
Emotikony na Facebooku
Emotikony to więcej niż tylko zabawne buźki. Znaczenie minek pozwala przekazać emocje, które trudno ująć w słowa, od radości po smutek, co sprawia, że nasza cyfrowa komunikacja staje się bardziej ludzka. Czy zdecydujesz się na ich używanie, czy nie, warto znać ich znaczenie i możliwości, aby ułatwić sobie komunikację w świecie cyfrowym.
Co oznacza kciu w górę żółty
„Wiele źródeł podaje, że słowo “emotikon” pochodzi od angielskich wyrazów emotion i icon. Błąd! Nazwa ta powstała w połączeniu emotion i console, w skrócie con. (konsola, klawiatura). Dlatego tylko forma emotikon (nie emotikona) jest po polsku, poprawna językowo.”