1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Czym jest anti-ghosting i jakie ma znaczenie przy wyborze klawiatury?

Technologia

18.02.2022 15:02

Czym jest anti-ghosting i jakie ma znaczenie przy wyborze klawiatury?

Komputery Peryferia
4
0
0
4
0

Czy klawiatura jest urządzeniem, w którym można coś poprawić? Okazuje się, że tak. Stworzony głównie na potrzeby zapalonych graczy anti-ghosting to jedna z najlepszych funkcji, jakie udoskonaliły ten, na pozór prosty, sprzęt. Czym jest anti-ghosting?

Co to jest anti-ghosting?

Od samego początku istnienia komputerów klawiatura jest jednym z najważniejszych jego peryferiów. Przez dekady klawiatury komputerowe miały jedynie wykonywać zadanie, do którego zostały przeznaczone, czego skutkiem był ich dość powolny rozwój. Gwałtowny rozwój gałęzi rozrywki, jaką jest gaming, odmienił podejście do klawiatur i doprowadził do stworzenia wielu technologii ułatwiających korzystanie z nich.

Jedną z takich technologii jest anti-ghosting. Co to jest? Mianem tym określa się rozwiązanie zapobiegające rejestracji klawiszy, które w rzeczywistości nie zostały wciśnięte. Są to tzw. klawisze-duchy. Stąd właśnie bierze się nazwa tej technologii (ang. ghost – duch).

Anti-ghosting co to
Anti-ghosting, czyli tzw. klawisze-duchy „wciśnięte” w naszej klawiaturze | Źródło: youtube.com

Ghosting najłatwiej zauważyć wykonując skrót klawiszowy. Jeśli po wciśnięciu kombinacji klawiszy zostanie zarejestrowany przycisk, który nawet nie został użyty, oznacza to, że właśnie doszło do niepożądanego zjawiska wykrycia widmowych klawiszy.

Zasada działania anti-ghostingu

Aby wyjaśnić, jak działa anti-ghosting, konieczne jest zrozumienie przyczyn samego ghostingu. Powodem występowania tego zjawiska jest wewnętrzna budowa klawiatury.

Klawisze połączone są ze sobą systemem przewodów umieszczonych na matrycy w pionie i poziomie. Po kliknięciu przycisku sterownik klawiatury odbiera sygnał elektryczny informujący go o zamknięciu przełącznika, czyli o tym, że klawisz został uruchomiony. Gdy prąd zaczyna płynąć po przeciwnej stronie obwodu matrycy, dochodzi do zamknięcia przełącznika klawisza, który nie został intencjonalnie wciśnięty przez użytkownika. Z tego względu kliknięcie jest rejestrowane, choć nie powinno. Takiemu właśnie przypadkowemu zamykaniu przełączników na matrycy zapobiega anti-ghosting.

Omawiając pojęcie znane jako anti-ghosting, należy wspomnieć również o technologii, która często jest z nim mylona. Mowa o key rollover. Jest to funkcja decydująca o tym, ile jednocześnie klawiszy może być wciśniętych. W specyfikacji technicznej klawiatur można się spotkać z oznaczeniem KRO opisującym ilość maksymalną liczbę przycisków, które mogą być użyte jednocześnie. Dla przykładu 5KRO informuje, że użytkownik może w tym samym czasie użyć 5 klawiszy, a NKRO – nieograniczonej ich ilości.

Reklama

Sprawdź też: Zablokowana klawiatura – jak ją odblokować? Naprawa niedziałającej klawiatury

Ograniczenie liczby przycisków, które mogą być włączone w tym samym czasie (key rollover), nie jest więc tym samym co anti-ghosting, czyli eliminacja efektu aktywacji klawisza, którego użytkownik tak naprawdę nie użył. Błąd polegający na mieszaniu lub łączeniu tych pojęć jest powszechny. Dopuszczają się go nawet producenci klawiatur.

Testowanie anti-ghostingu w klawiaturze

Zapewne wiele osób spotkało się ze zjawiskiem uruchomienia klawiszy-duchów podczas pracy przy komputerze lub grania w gry. Problem ten dotyka wiele modeli klawiatur, szczególnie budżetowych konstrukcji membranowych. Na szczęście można w prosty sposób sprawdzić, czy klawiatura aktualnie podłączona do komputera ma tę wadę. Co ważne, nie ma znaczenia, czy dany model połączony jest z komputerem za pomocą kabla, czy jest bezprzewodowy.

Jak sprawdzić anti-ghosting? Test można wykonać na wielu stronach internetowych. Witrynę taką posiada m.in. Microsoft. Innym przykładem jest Keyboard Checker. Dostępne są także programy, dzięki którym można sprawdzić, czy klawiatura ma tendencję do ghostingu. Aplikacją taką jest np. PassMark Keyboard Test.

Klawiatura z anti-ghostingiem
Klawiatura z anti-ghostingiem | Źródło: benchmark.pl

Należy pamiętać jednak, że żadne narzędzie nie pomoże pozbyć się problemu z rejestrowaniem klawiszy-widmo. Powyższe metody pozwalają jedynie sprawdzić, czy do ghostingu dochodzi. Jeśli producent klawiatury nie wzbogacił jej o anti-ghosting, to nic nie da się zrobić. Użytkownikom, którym zależy na rozwiązaniu tego problemu, pozostaje jedynie zakup nowej klawiatury.

Czy anti-ghosting to ważna cecha dla klawiatury?

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od tego, do czego przede wszystkim wykorzystywana jest klawiatura. Osoby używające jej mniej, czyli np. do wpisywania fraz w wyszukiwarce internetowej i okazyjnego odpisywania na wiadomości z komunikatorów lub maile, nie powinny traktować ghostingu jako poważnego utrapienia. Nie występuje on bowiem bez przerwy. Ewentualne błędy w tekście można więc poprawić, nie ryzykując utraty dużej ilości czasu.

Klawiatura z klawiszami-duchami to zmora dla graczy
Klawiatura z klawiszami-duchami to zmora dla graczy

Są jednak osoby, dla których niezawodna klawiatura jest naprawdę ważna. Anti-ghosting to poważny problem dla osób, które grają na PC. Zarejestrowanie kliknięcia przycisku-ducha może być przyczyną nieprawidłowego odczytania przez grę polecenia, jakie chciał wydać gracz, co może skutkować np. innym niż zamierzonym zachowaniem postaci. Z tego właśnie powodu anti-ghosting jest tak eksponowany w materiałach marketingowych producentów klawiatur gamingowych.

Anti-ghosting jest jedną z najbardziej użytecznych funkcji stworzonych dla poprawy interakcji między użytkownikiem a komputerem. Dzięki niej przyjemniejsze i efektywniejsze jest zarówno granie, jak i korzystanie ze skrótów klawiszowych. Anti-ghosting to też przykład, że nawet w sprzęcie, który wydaje się trudnym do udoskonalenia, można wprowadzić interesującą innowację.

Sprawdź też: Zalana klawiatura – jak postępować w przypadku zalanej klawiatury?

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.