Klawiatura mechaniczna Endorfy Thock Onyx White

Recenzje

30.08.2023 08:53

Endorfy Thock Onyx White – recenzja bezprzewodowej klawiatury mechanicznej dla graczy

Komputery Peryferia
6
0
0
6
0

Powstała z połączenia SilentiumPC i SPC Gear marka Endorfy dobrze radzi sobie na naszym polskim rynku. W przeszłości mieliśmy już przyjemność testować całe mnóstwo urządzeń tego producenta i mowa tu nie tylko o peryferiach, ale również zestawach chłodzenia komputerowego, i za każdym razem nasze odczucia były pozytywne. Jak zatem będzie z najnowszą odsłoną popularnego Thocka?

Na rynku istnieje wiele różnych wersji Thock Wireless, ale dziś skupimy się na pełnowymiarowej odsłonie 100% oraz przełącznikach Kailh Box Red. Nakładki mleczne wykonane zostały z trwałego tworzywa PBT przy użyciu metody podwójnej iniekcji. W oczy oprócz nakładek rzuca się również aluminiowy dekor w postaci płyty z nadrukiem Endorfy w dolnej części oraz potencjometr umieszczony nad sekcją numeryczną. Jak już wspomnieliśmy, my skupimy się dziś na przełącznikach Kailh Box Red, aczkolwiek warto tutaj dodać, że do wyboru są jeszcze switche czarne (liniowe) oraz brązowe (z wyczuwalnym klikiem). Siła potrzebna do aktywacji czerwonych wynosi w tym wypadku 45 gramów, co jak na tego typu urządzenie jest wartością standardową.

Endorfy Thock Wireless – specyfikacja

 • Typ: Klawiatura mechaniczna
 • Format: 75%/100%
 • Przełączniki: Kailh BOX Red/Black
 • Materiał: Aluminium, ABS, PBT
 • Układ: ANSI
 • Kolor: Czarny/Biały
 • Łączność: Bezprzewodowa – 2,4 GHz, radiowa, przewodowa
 • Przewód: 1,8 m, USB-C
 • Podświetlenie: Tak, aRGB
 • Dodatki: Hotswap, kabel USB-C do USB-A, keycap puller, switch puller
 • Cena: 429 zł

Budowa i jakość wykonania

W opakowaniu, oprócz samej klawiatury, znajdziemy przewód USB w oplocie, dwa klucze typu keypuller (jeden plastikowy do nasadek, a drugi metalowy do przełączników), trochę makulatury oraz przewód USB-C. Zabrakło podpórki pod nadgarstki, ale takie akcesorium można dokupić osobno.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Konstrukcja jest bardzo zwarta i spasowanie poszczególnych elementów nie budzi u nas żadnych zastrzeżeń. Klawiatura nie jest mała (mowa oczywiście o pełnowymiarowym wariancie), aczkolwiek ma to swoje uzasadnienie w układzie. Prezentuje się natomiast bardzo dobrze, a smaczku dodają satynowe dodatki w postaci aluminiowej płyty wierzchniej oraz pokrętła.

Bok klawiatury Endorfy Thock Onyx White
Klawiatura charaktreyzuje się dość wysokim profilem, dzięki czemu jest wygodna w użytkowaniu bez dodatkowej podpórki

Całość wykonana jest solidnie i nie możemy się przyczepić w kwestii spasowania elementów. Nakładki nie wydają specyficznego, metalicznego pogłosu, a tworzywo PBT na nakładkach będzie odporne na wszelkiego rodzaju ścieranie. Podobać nie musi się jednak użyta przez Endorfy, gamingowa czcionka. W pewnym sensie zaburza ona nam estetykę, aczkolwiek jest to kwestia czysto subiektywna.

Ergonomia i komfort użytkowania

Klawiatura, pomimo dość wysokiego profilu, jest wygodna w użytkowaniu bez żadnych dodatkowych podpórek pod nadgarstki, choć oczywiście inni użytkownicy mogą mieć odmienne zdanie. Klawiatura posiada regulowane dwustopniowo nóżki i odpinany przewód w oplocie, więc nie będzie problemów z uzyskaniem właściwej pozycji przed komputerem.

Endorfy Thock Onyx White i wersja 75%
Pełnowymiarowa czy 75%? Która opcja Tobie bardziej odpowiada?

Klawiatura wykorzystuje amerykański układ klawiszy z długimi shiftami i enterem, więc nie powinno być żadnych problemów przy przesiadce z innych standardowych modeli. Zarejestrowanie kliknięcia w przełącznikach czerwonych następuje po pokonaniu 1,8 mm, a całkowity dystans przemieszczania się wynosi 3,6 mm. Jest to bezpieczny wybór praktycznie dla każdego gracza, ale warto tutaj wspomnieć, że pracujące osoby będą musiały wyrobić sobie pamięć mięśniową, ponieważ czerwone switche nie posiadają wyczuwalnego pod palcami punktu aktywacji.

Sprawdź też: MSI MAG Coreliquid M360 – test taniego chłodzenia wodnego znanej marki

Kailhua (producent przełączników Kailh BOX) zdążył już zasłynąć na świecie jako tańszy zamiennik dla renomowanego Cherry MX i oferuje bardzo zbliżoną do niego charakterystykę swoich przełączników. A jeśli akurat nie pasują nam przełączniki czerwone, w każdej chwili możemy skorzystać z funkcji Hot Swap i wymienić je na inne, bez potrzeby sięgania po lutownicę.

Jeśli chodzi o implementację tychże przełączników, jest poprawna. Nie odnotowaliśmy żadnych ukrytych bolączek związanych z nowymi switchami i na samej klawiaturze gra się po prostu przyjemnie. Klawisze działają płynnie, a same stabilizatory wspierające działanie dłuższych nakładek (np. spacja) nie grzechoczą, a to dzięki fabrycznemu smarowaniu. Endorfy Thock Wireless Onyx White oferuje ogólnie zadowalającą kulturę pracy, choć generowany hałas nie należy do najniższych na rynku.

Nie można narzekać również na opóźnienia. W zasadzie to nie są w ogóle wyczuwalne, jeśli wykorzystamy możliwości dołączonego do klawiatury nadajnika radiowego. Można śmiało stwierdzić, że nie ma żadnej odczuwalnej różnicy między łącznością bezprzewodową i przewodową. Jakby nie patrzeć jest to bardzo ważna kwestia przy gamingowych klawiaturach bezprzewodowych i na szczęście tutaj nie musimy się o nią obawiać.

Sprawdź też: IRDM PRO SLIM – test topowego dysku SSD znanej marki

Obawiać nie musimy się również o czas pracy na baterii. W momencie intensywnego użytkowania zastosowany akumulator wytrzymał cztery bite dni, a przy bardziej rozsądnym scenariuszu grubo ponad tydzień. Nie ma tu na co narzekać, zwłaszcza że klawiaturę naładujemy względnie szybko.

Funkcjonalność i oprogramowanie

Endorfy Thock Compact Wireless łączy się za pośrednictwem nadajnika radiowego 2,4 GHz i odbiornik otrzymujemy oczywiście w zestawie. Umieszczono go w wyżłobieniu podstawy samej klawiatury, co też powinno ułatwiać transport. W trakcie użytkowania nie odczuliśmy zaś żadnych opóźnień związanych z pracą bezprzewodową i jest to niewątpliwa zaleta. Sygnał był stabilny nawet w odległości kilku metrów od nadajnika.

Klawiatura Endorfy Thock Onyx White
Ta klawiatura mechaniczna naprawdę prezentuje się bardzo dobrze, co widać na załączonym obrazku

W Thock Compact Wireless zastosowano technologię hot-swap, a zatem w każdym momencie możemy skorzystać z dołączonego do zestawu narzędzia i podmienić przełączniki na inne kompatybilne (Cherry czy Kailh). Nie zabrakło też obsługi pełnego Anti-Ghostingu ani N-Key Rollovera.

W Endorfy Thock Compact Wireless znajdziemy dwu-funkcyjne przyciski. Oznacza to, że wiele klawiszy można przełączać w drugi tryb działania i dzięki temu zyskują one alternatywną funkcję. W tym celu producent przygotował pewne skróty do przełączania się między tymi trybami i ich rozpiskę znajdziemy na tylnej części urządzenia. Producent zadbał również o podwójne oznaczenie klawiszy. Znacząco poprawia to funkcjonalność całego sprzętu w codziennym użytkowaniu.

W klawiaturze nie zabrakło również podświetlenia RGB. Klawisze są podświetlane indywidualnie i takowe możemy w pełni personalizować przy pomocy oprogramowania. Iluminacja wypada naprawdę dobrze. Jest równomierne i wystarczająco intensywna.

A barwą sterować można z poziomu dedykowanego oprogramowania. Niczym nie różni się ono od tego, co zostało zaserwowane nam przy wcześniejszych recenzjach klawiatur Endorfy. Jest minimalistycznie, schludnie i odnajdzie się tutaj nawet kompletny laik. Tutaj można zmieniać podświetlenie, przypisywać marka czy tworzyć i zapisywać własne profile ustawień.

Podsumowanie

Endorfy Thock Wireless Onyx White to przede wszystkim jakość wykonania i zjawiskowy wygląd po aktywacji pełnoprawnego podświetlenia RGB. Mleczne, czy jak kto woli puddingowe nakładki spisują się w białej wersji kolorystycznej wyśmienicie. Imponuje również długi czas pracy na baterii, brak opóźnień i dedykowane oprogramowanie, w którym sterować możemy dowolnym aspektem tego urządzenia.

Czerwony przełącznik Endorfy Thock Onyx White
Użytkownicy tej klawiatury mogą swobodnie zdecydować, czy zostawią czerwone przełączniki, czy zdecydują się jednak skorzystać z funkcji Hot Swap

Do tego dochodzi funkcja Hot Swap, trzy tryby połączenia, odpinany przewód w oplocie (USB-C), wyposażenie w postaci keycap pullera i switch pullera, dobra ergonomia i brak charakterystycznego dla tanich klawiatur metalicznego pogłosu.

Sprawdź też: Endorfy Thock 75% Wireless – test bezprzewodowej klawiatury mechanicznej za rozsądne pieniądze

Klawiatura to zatem niemal ideał. Niemal, ponieważ ładne podświetlenie RGB nie obejmuje dodatkowych ikon na klawiaturze, przez co widoczne są lekkie niedociągnięcia w tej kwestii. Zastanawiający jest też fakt, że w trybie bezprzewodowym z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie korzystać ze sterownika. To jednak naprawdę niewielkie wady i jeśli szukasz nowej klawiatury mechanicznej do gier, powinieneś zainteresować się testowanym modelem w pierwszej kolejności. Dobór odpowiedniego urządzenia będzie w tym wypadku ułatwiony, gdyż Thock Wireless występuje w wielu wariantach.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *