IRDM PRO SLIM 2 TB

Recenzje

30.08.2023 08:27

IRDM PRO SLIM – test topowego dysku SSD znanej marki

Komputery Podzespoły
5
0
0
5
0

Dziś sprawdzimy, jak radzi sobie IRDM PRO SLIM o pojemności 2 TB – dysk polskiego producenta GOODRAM. Czy może być w zupełności polecony posiadaczom konsol Playstation 5, choć rzecz jasna nie tylko im?

Rynek dysków SSD jest aktualnie w idealnym położeniu z punktu widzenia konsumentów. Nośniki są tak tanie, a opcji zakupu tak wiele, że producenci muszą się nieźle nagimnastykować, żeby to właśnie ich produkt wybierano. IRDM PRO M.2 miał swoją premierę już w ubiegłym roku, ale producentowi brakowało opcji SLIM, która byłaby dedykowana dla użytkowników Playstation 5, gdzie zdecydowanie przydaje się wydajny i stabilnie działający nośnik danych.

Rzecz jasna kwestia konsol Sony to tylko jedna zmienna, gdyż nie ma problemu, żeby ten dysk znalazł się również w laptopie czy tym bardziej komputerze stacjonarnym. Co zatem potrafi propozycja SSD z kraju nad Wisłą?

IRDM PRO SLIM
IRDM PRO SLIM może się podobać – elegancja stylizacja rzuca się w oczy, o ile nie przykryjemy jej radiatorem

Specyfikacja

IRDM PRO SLIM to dysk SSD w formacie M.2 2280, wykorzystujący do działania interfejs PCIe 4.0 x4 oraz protokół NVMe 1,4. Na jego laminacie umieszczono dedykowany kontroler Phison PS5018-E18, 176-warstwowe kości pamięci 3D TLC NAND marki Micron oraz 2 GB pamięci podręcznej DRAM DDR4. Na papierze wypada bardzo solidnie i to samo można powiedzieć o osiągach. 2-terabajtowa wersja dysku oferuje odczyt i zapis sekwencyjny odpowiednio na poziomie do 7000 MB/s i 6850 MB/s. Odczyt i zapis losowy 4K to w tym wypadku odpowiednio 650 tys. i 700 tys. IOPS. Producent oferuje na ten dysk 60-miesięcznej gwarancji, a wartość TBW dla 2-terabajtowej wersji wynosi 1400 TB.

  • Kontroler: Phison PS5018-E18,
  • Format i interfejs: M.2 2280, PCIe 4.0 x4 NVMe 1,4,
  • Pamięć: NAND 3D TLC,
  • Odczyt i zapis sekwencyjny: do 7000 MB/s i 6850 MB/s,
  • Losowy odczyt i zapis 4K: do 650 tys. i 700 tys. IOPS,
  • TBW: 1400 TB,
  • DRAM: Tak, 2 GB DDR4,
  • Gwarancja: 60 miesięcy,
  • Cena: ok. 535 zł.

Budowa i jakość wykonania

IRDM PRO SLIM to typowy, hi-endowy dysk, którego płytka PCB jest w kolorze czarnym. Nie możemy się w kwestii samego designu tu do niczego przyczepić. Kości pamięci umieszczono tutaj po dwóch stronach laminatu i choć mogłoby się wydawać, że nazwa SLIM oznacza jednostronny montaż komponentów, tak czy owak mamy do czynienia z bardzo smukłym nośnikiem, który bez problemu mieści się do Playstation 5 czy laptopa. Stylowo prezentuje się również naklejka.

IRDM PRO SLIM w PS5
IRDM PRO SLIM zamontowany w konsoli PS5

Do dysku producent dorzuca dedykowane oprogramowanie GOODRAM OPTIMUM SSD Tool. Dzięki niemu możemy zarządzać dyskiem, monitorować aktywność, aktualizować firmware, przeprowadzać testy wydajności czy migrować dane.

Testy syntetyczne IRDM PRO SLIM

Zacznijmy może standardowo, czyli od testów w popularnych benchmarkach – syntetykach. Te nie mają zazwyczaj żadnego przełożenia na realne możliwości konkretnych dysków, ale dają całkiem dobry obraz tego, czego należy się spodziewać podczas porównania do konkurencyjnych produktów. IRDM PRO SLIM świetnie zaprezentował się w teście losowego zapisu, choć nieco gorzej wypadł przy losowych odczytach.

testy syntetyczne IRDM PRO SLIM
IRDM PRO SLIM podczas testów odczytu i zapisu sekwencyjnego. Testy odczytu udowadniają, że mogło być lepiej, ale różnica dzieląca go od pierwszej lokaty nie jest duża

Testy instalacji oprogramowania

Poszczególne testy, które ukazywały czas instalacji oprogramowania, kiedyś miały ogromne znaczenie, ale dziś różnice między konkretnymi dyskami są tak małe, że realnie niezauważalne. Tak czy owak, dodajemy, ponieważ w niektórych przypadkach może ukazać słabość danego modelu.

Testy instalacji oprogramowania

Testy kopiowania

Test kopiowania ma za zadanie wskazać różnice między realnymi wartościami przy zapisie małych oraz dużych plików. Najtańsze dyski z reguły nie dają rady właśnie przy tym konkretnym zadaniu. Jak poradził sobie IRDM PRO SLIM?

Testy kopiowania

Testy wczytywania gier

Gry z reguły nie korzystają z dobrodziejstw ultraszybkich dysków SSD, choć czerpią z samej technologii, a zatem niskiego czasu dostępu do zapisanych plików. Z tego też względu różnice między poszczególnymi modelami są minimalne.

Testy wczytywania gier

Testy wielozadaniowości

Najtrudniejszym scenariuszem i zarazem najbardziej realistycznym jest wielozadaniowość. W więszkości przypadków właśnie w taki sposób korzystamy z naszego komputera.

Testy wielozadaniowości w IRDM PRO SLIM

Kompresja i dekompresja

Testy kompresji i dekompresji w IRDM PRO SLIM

Badanie bufora SLC

Pierwsze oznaki zapełnienia bufora pSLC uwidaczniają się dopiero po zapisaniu 35% dysku. Wówczas prędkość zapisu po zapisaniu ok. 660 GB danych spadła do ok. 1000 MB/s i utrzymywała się w taki sposób aż do zakończenia testów, po drodze czasami notując spadki do ok. 768 MB/s. To dobry wynik, jeśli chodzi o dyski SSD PCIe 4.0.

Bufor SLC
Dysk polskiego producenta nieźle wypadł w testach bufora

Temperatura pracy i throttling

IRDM PRO SLIM nie posiada dodatkowego (nie licząc naklejki) chłodzenia w formie radiatora. Sprawa zatem jest właściwie przesądzona, ponieważ zdecydowana większość dysków o takiej wydajności boryka się z throttlingiem termicznym. Jak jest tutaj? Zjawisko throttlingu termicznego występuje dopiero po zapisaniu ok. 300 GB danych, kiedy to temperatura dobiła do niebezpiecznego poziomu 78 stopni Celsjusza. Throttling nie będzie zatem występował w typowych warunkach użytkowania, a już na pewno nie pod przykryciem radiatora płyty głównej.

Temperatury
IRDM PRO SLIM nie posiada radiatora. Jeżeli chcemy przeznaczyć go do ciężkiego rodzaju zadań, warto jest pamiętać o tym dodatku

Sprawdź też: Patriot Viper VP4300 Lite – test opłacalnego dysku SSD

IRDM PRO SLIM – podsumowanie

IRDM PRO SLIM to dysk, który bez problemu może rywalizować z najlepszymi w swojej klasie i chodzi tu oczywiście o nośniki PCIe 4.0, a nie najnowsze 5.0. Jest on kompatybilny z Playstation 5 i dobrze się tutaj odnajduje, ponieważ nawet z upalną pogodą za oknem, nie przegrzewał się w samej konsoli. Tak czy owak, z racji bardzo wysokiej wydajności, warto go montować pod radiatorem płyty głównej w komputerze, jeśli myślimy o naprawdę wymagających zadaniach.

Imponuje nam również pojemny bufor pSLC, który w 2-terabajtowym modelu wynosi ok. 660 GB. Spadek po jego nasyceniu jest oczywiście dotkliwy, ponieważ ok. 1 GB/s to 1/6 możliwości tego nośnika, aczkolwiek nie jest to nowością, gdyż każdy dysk w takim scenariuszu notuje wyraźne spadki.

Sprawdź też: Test dysków SSD ADATA — który lepszy? Legend 850, Legend 960 czy XPG Gammix S70 Blade?

IRDM PRO SLIM 2 TB kosztuje aktualnie ok. 569 zł, a wersja 1 TB zaledwie 319 zł. Jest to zatem opłacalna opcja dla tych, którzy szukają bardzo wydajnego nośnika danych. I to niezależnie od tego, czy do PC, laptopa czy Playstation 5. Polecamy!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *