Bandersnatch Black Mirror to interaktywny odcinek, w którym widzowie mają wpływ na losy głównego bohatera. Jak działa interaktywność? Jakie opinie i recenzje zdobył Bandersnatch Black Mirror? Jakie są możliwe zakończenia? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!
Black Mirror: Bandersnatch to pierwszy film interaktywny od Netflix. Angażuje widza, pozwalając decydować o losach głównego bohatera. Chcesz wiedzieć więcej? Zostań z nami.
Bandersnatch – interaktywny odcinek Black Mirror
Bandersnatch to pełnometrażowy odcinek, który pojawił się na Netflix przed premierą 5 sezonu Black Mirror. Film oparty jest na narracji interaktywnej, która angażuje widza i pozwala wpłynąć na przebieg wydarzeń. Czas trwania filmu zależy od podejmowanych przez widza decyzji, średnio wynosi około 90 minut. Natomiast cały materiał filmowy, zawierający sceny do wszystkich opcji wyboru trwa łączenie 312 minut.
Dla wszystkich zainteresowanych serią odcinków odpowiadamy na kluczowe pytanie: Black Mirror ile sezonów do obejrzenia? Na ten moment 5 sezonów. Sezon 3, 4 i 5 oraz film interaktywny są do obejrzenia na Netflix.
Jak działa interaktywność w Bandersnatch
Narracja interaktywna wciąga widza w świat głównego bohatera. Od widzów zależą losy młodego programisty, dlatego warto od początku dokonywać przemyślanych wyborów.
W rozgrywającej się fabule, co jakiś czas główny bohater staje przed wyborem. I to właśnie w tych momentach widzowie dokonują wyboru za głównego bohatera. Jak to działa? Na dole ekranu wyświetlają się dwie możliwe odpowiedzi. Mamy kilka sekund na wybranie pilotem jednej wersji.
Zaczyna się od prostych wyborów, które pozornie nie mają wpływu na przyszłość bohatera, ale wraz z rozwojem akcji wzrasta ich poziom trudności. Zażycie narkotyków, samobójstwo, zabójstwo czy dokonywanie zniszczeń. Każdy wybór wprowadza widzów na inną ścieżkę akcji.
Warto śledzić film w pełnym skupieniu i z pilotem w ręku. Nigdy nie wiemy, kiedy przyjdzie moment dokonania wyboru. Niektóre wybory powiązane są z wątkami pokazanymi w filmie, jak na przykład wybór odpowiedniego hasła do komputera, które wcześniej pojawiło się w odcinku.
Jeśli nasze wybory prowadzą do gwałtownego zakończenia historii, to czas cofa się do ostatniego kluczowego wyboru. W tej scenie możemy zatwierdzić inną odpowiedź.
Opinie i recenzje Bandersnatch w Black Mirror
Ten interaktywny odcinek Black Mirror jest dość sceptycznie odbierany przez widzów i krytyków. Niektórzy zachwycają się technologią i możliwościami wpływania na przebieg filmu, ale nie umknęły im pewne mankamenty.
Wśród opinii pozytywnie oceniana jest narracja interaktywna. Jest to nowy format rozrywki, w której widz wpływa na zakończenie filmu. Tę narrację interaktywną można zauważyć w innych obszarach, na przykład w grach czy spektaklach teatralnych, gdzie gracz lub widz decyduje o przebiegu całej fabuły. Została ona przeniesiona do filmu, co jest zupełną nowością.
Sprawdź też: Netflix – cennik usługi. Ile kosztują pakiety?
Krytykom nie umknął fakt, że niektóre wybory są tylko pozorne. Zdarza się, że bohater odgrywa scenę niepasującą do wybranej odpowiedzi. Fabuła rozgrywa się niezgodne z dokonanym wyborem. Może to być trochę frustrujące, ponieważ mija się to z założeniami interaktywnego odcinka.
Wśród recenzji przewija się ciekawy wątek związany z wyżej opisaną sytuacją. Fikcyjny autor książki Bandersnatch popada w paranoję, bo uważa, że na nic nie ma wpływu. Główny bohater filmu również popada w paranoję, bo uważa, że ktoś podejmuje za niego decyzję – ktoś czyli widz. I na końcu widz także popada w lekką „paranoję”, bo nie zawsze ma wpływ na rozgrywającą się akcję, niekiedy wybór jest narzucony przez twórcę filmu.
Opinie różnią się od siebie, ale wszystkie łączy pochwała za możliwość uczestniczenia w interaktywnym formacie. Z pewnością interaktywny odcinek jest wart obejrzenia. Jest to ciekawe doświadczenie, którego możemy być częścią.
Bandersnatch – zakończenia
Uwaga spoilery! Jeżeli samodzielnie chcesz poznać wszystkie zakończenia filmu Bandersnatch od Black Mirror, to nie czytaj tej części artykułu.
Pierwsze zakończenie pojawia się na bardzo wczesnym etapie filmu. Stefan ma okazję poznać swojego idola Collina i otrzymuje propozycję dołączenia do zespołu Thakura. Dołączenie wpłynie na rozwój jego wymarzonej gry. Jeśli Stefan zaakceptuje ofertę, to jego gra otrzyma negatywną opinię od krytyka. Następuje automatyczny powrót do kluczowej sceny, obserwujemy skróconą wersję początku i znowu stoimy przed tym samym wyborem.
Drugie zakończenie ma miejsce, kiedy ojciec Stefana wchodzi do jego pokoju. Główny bohater jest pochłonięty pisaniem gry. Wtedy stoimy przed wyborem nakrzyczenia na ojca lub wylaniem herbaty na komputer. Zniszczenie komputera kończy opowieść i cofamy się do kluczowej sceny.
Trzecie zakończenie ma miejsce, gdy zamiast uczestniczenia w sesji terapeutycznej wybieramy śledzenia Collina. Wspólnie zażywają LSD i prowadzą refleksyjne rozmowy. W wyniku tych rozmów udają się na balkon i możemy zdecydować, który z nich ma skoczyć. Jeśli wybierzemy Stefana, gra kończy się jego samobójstwem.
Sprawdź też: Poznaj tajne kody do Netflixa – odkryj fajne filmy za pomocą tajnych kodów
Czwarte zakończenie Bandersnatch rozgrywa się kiedy zamiast śledzenia Collina wybierzemy udział w terapii. Stefan otrzymuje tabletki i musimy zdecydować czy ma je wziąć czy wyrzucić. Jeżeli weźmie lekarstwa, pojawi się wątek Bożego Narodzenia. Gra zostanie wydana, ale otrzyma mało punktów od krytyka.
Piąte zakończenie jest powiązane ze sceną, w której Stefan stara się ukończyć grę i natrafia na pewien problem. Pojawia się moment wyboru – uderzenie w biurko lub zniszczenie komputera. Oczywiście drugi wybór kończy fabułę.
Szóste zakończenie pojawia się w scenie, w której Stefan może poznać prawdę o tym kto go kontroluje. Jeśli zdecydujemy się na wyznanie prawdy, to scena przeskakuje do gabinetu dr Haynes, której Stefan opowiada o futurystycznej technologii o nazwie Netflix. Wtedy dzieje się coś zaskakującego. Stefan i doktor stają do walki. Widz musi wybrać walkę lub ucieczkę przez okno. Jeśli wybierze drugą opcję, nagle okaże się, że Stefan jest na planie filmowym Black Mirror i odgrywa scenę.
Sprawdź też: Netflix – gry wideo za darmo. Jak je pobrać? Lista gier
Siódme zakończenie ma miejsce, kiedy Stefan po zamordowaniu ojca trafia do więzienia. Do tego rodzaju zakończenia możemy dotrzeć z różnych ścieżek. Wszystkie prowadzą do sceny, w której zabija ojca popielniczką.
Ósme zakończenie następuje gdy Stefan tnie ciało ojca. Zyskuje dużo czasu na dokończenie gry, za którą otrzymuje bardzo dobrą opinię krytyka. Niestety, gdy zbrodnia wyjdzie na jaw, gra zostaje wycofana ze sprzedaży. Pojawia się wizja przyszłości, w której widzimy córkę Collina, pracującą nad wersją gry Stefana. Dziewczyna natrafia na podobne błędy, które wywołują na ekranie identyczne pytania.
Ostatnie zakończenie ma miejsce, gdy odkrywamy, że hasło TOY otwiera sejf, w którym znajduje się wypchany króliczek. Cofamy się do momentu, w którym Stefan szukał króliczka, a jego matka spóźniła się na pociąg. Możemy wybrać opcję, w której Stefan jedzie z matką pociągiem. Jeśli zdecydujemy się na taką wersję, to Stefan umiera w gabinecie terapeuty.
Sprawdź też: Najlepsze filmy – jakie są premiery kinowe w tym roku?
Źródło zdjęcia głównego: netflix.com