lotr gollum

Rozrywka

20.07.2023 12:49

The Lord of the Rings: Gollum – najważniejsze informacje o grze

Encyklopedia gier Gry
3
0
0
3
0

The Lord of the Rings: Gollum to z pewnością oryginalny tytuł. Ile było gier, w których możemy wcielić się w skórę tej postaci? W tym tekście znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o The Lord of the Rings: Gollum.

Z tego tekstu dowiesz się wszystkich najważniejszych informacji na temat The Lord of the Rings: Gollum. Wśród nich tego, kiedy debiutował ten tytuł, jakie ma wymagania, na jakich platformach jest dostępny oraz z jakim przyjęciem graczy się spotkał.

The Lord of the Rings: Gollum – data premiery

Gra niemieckiego studia, twórców takiego tytułu jak Deponia, debiutowała oficjalnie 25 maja 2023 roku. The Lord of the Rings: Gollum zapowiedziano po raz pierwszy w 2019 roku, a według wstępnych założeń, debiut przewidziany był na 2021. Skąd taki duży poślizg? Daedalic został po drodze wykupiony przez francuskiego wydawcę Nacon. W związku z transakcją premiera została przesunięta na 1 września 2022 roku. W lipcu 2022 roku wydawca gry zakomunikował, że LotR: Gollum ponownie zostaje przeniesiony – tym razem na swoją ostateczną premierę, czyli pod koniec maja tego roku.

the lord of the rings: gollum
Oczekiwania? Jakieś z pewnością były, wyszło jednak bardzo źle…

Platformy, na jakich ukazała się gra The Lord of the Rings: Gollum

W dniu swojej premiery gra Daedalic była dostępna na PC, Xbox One, Xbox Series X/S, Playstation 4, Playstation 5. Port na Nintendo Switch jest zapowiedziany na końcówkę 2023 roku. Oznacza to, że łącznie na koniec roku, tytuł ten będzie dostępny na 7 platformach.

Wymagania sprzętowe gry Daedalic Entertainment

Poniżej prezentujemy wymagania sprzętowe LotR: Gollum – jaki pecet będzie niezbędny, aby zagrać w grę na ustawieniach minimalnych oraz rekomendowanych?

Lord of the Rings: Gollum minimalna specyfikacja PC:

  • OS: Windows 10/11 (64-bitowy),
  • Procesor:  Intel Core i5-4690 lub AMD Ryzen 3 1300X,
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GTX 1060 6 GB lub AMD Radeon R9 290X 4 GB,
  • DirectX: 12,
  • Dysk: 45 GB,
  • Dodatkowe uwagi: niskie ustawienia, 1080p, wyłączony ray tracing.

Sprawdź też: Gollum z Władcy Pierścieni i Hobbita – poznaj sylwetkę postaci

Lord of the Rings: Gollum rekomendowana specyfikacja PC:

  • OS: Windows 10/11 (64-bitowy),
  • Procesor: Intel Core i7-8700K lub AMD Ryzen 5 3600X,
  • Pamięć: 16 GB RAM,
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3070 8 GB (z DLSS jakość) lub AMD Radeon RX 6750 XT 12 GB,
  • DirectX: 12,
  • Miejsce na dysku: 45 GB dostępnej przestrzeni,
  • Dodatkowe uwagi: średnie ustawienia, 1080p, włączony ray tracing.
gollum
Tak, ta gra nie wyszła 10 lat temu – graficznie Lord of the Rigns: Gollum odstrasza na całego

The Lord of the Rings: Gollum – opinie o grze

Daedalic Entertainment znane jest z gier przygodowych typu point-and-click, natomiast omawiany tytuł jest pierwszą próbą wyjścia „poza strefę komfortu”. Niestety dla twórców i wydawcy, LotR: Gollum okazał się klapą na całego – na tyle dużą, że zmusił twórców do anulowania planów stworzenia drugiej gry w uniwersum Tolkiena. Co więcej, konsekwencje stworzenia nieudanego tytułu są znacznie bardziej dramatyczne. W czerwcu 2023 roku, niemieckie studio zredukowało etaty i zlikwidowało sekcję odpowiedzialną za tworzenie gier.

Sprawdź też: Wiekopomny LotR i krwawe komedie – Peter Jackson. Sylwetka reżysera z Nowej Zelandii

Z ponad 90 pracowników, 25 zmuszonych zostało do odejścia. Co więcej, niemieckie studio postanowiło w pełni skupić się na wydawaniu gier. Negatywny odbiór przygód Golluma był więc gwoździem do trumny dla Daedalic. Co jednak można zarzucić tej grze?

Przede wszystkim tytuł cierpiał od strony technicznej. Na tyle, że wielu graczy nie było w stanie go ukończyć. Absurdalna ilość bugów, marna stabilność i wyżyłowane wymagania sprzętowe. Gollum nie bronił się absolutnie pod względem graficznym, co sugeruje, że optymalizacja tytułu była praktycznie znikoma. Tytułowi zarzucano również downgrade w stosunku do materiałów promujących grę.

the lord of the rings: gollum
Przypadek LotR: Gollum to przestroga dla mniejszych studiów – wydanie gry w tak złym stanie może odbić się sporymi konsekwencjami

Dodajmy do tego nudne zadania, słabe i nieprzemyślane elementy skradankowe, pokraczne AI przeciwników, brzydkie poziomy, częste crashe… lista grzechów tego tytułu jest naprawdę długa. Podobać może się pogłębiona sylwetka Golluma, zarysowanie jego wewnętrznej walki między Sméagolem a Gollumem, ale to zdecydowanie za mało. W zasadzie może być nawet przesadą, by polecać ten tytuł nawet najbardziej wyposzczonym fanom twórczości Tolkiena.

Świadczą o tym nie tylko wewnętrzne problemy twórców i wydawcy, do jakich przyczynił się The Lord of the Rings: Gollum. Z 322 recenzji na platformie Steam, zaledwie 36% jest pozytywnych. Oznacza to, że gra ma status recenzji „w większości negatywne”. Prawdą jest, że wiele z tych recenzji zostało napisanych zaraz po premierze, gdy tytuł ten był w naprawdę opłakanym stanie. Obecnie, choć udało się połatać go technicznie, cyfrowy Gollum popełnia największy grzech gry komputerowej. Rozgrywka nie dostarcza wcale radości – a to największe przewinienie, jakie może popełnić gra.

intel specyfikacja i9 13900k
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *