1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Xbox Smart Delivery – co to jest i jak działa? Sprawdzamy Smart Delivery – świetną funkcję konsoli Xbox

Technologia

29.06.2021 09:53

Xbox Smart Delivery – co to jest i jak działa? Sprawdzamy Smart Delivery – świetną funkcję konsoli Xbox

Gry Konsole
1
0
0
1
0

W 2020 roku Microsoft uruchomił usługę Xbox Smart Delivery, która pojawiła się wraz z konsolami Xbox Series X i S. Innowacyjne rozwiązanie stanowi ukłon w stronę graczy. Poznaj szczegóły na temat nowej funkcjonalności platform Microsoftu.

Co to jest Xbox Smart Delivery

Firma Microsoft cały czas stara się wprowadzać nowe funkcjonalności w swoich platformach, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów. W 2020 roku światło dzienne ujrzała usługa Xbox Smart Delivery, czyli inteligentne dostarczanie gier. System pozwala uruchamiać wybrane tytuły na różnych urządzeniach Microsoftu z serii Xbox. Wystarczy, że dana produkcja obsługuje Smart Delivery i możesz cieszyć się nią bez względu na wersję sprzętu. 

Dzięki tej opcji, na przykład po zakupie edycji Cyberpunka 2077 stworzonej z myślą o modelu Xbox Series X lub S, masz szansę włączyć dzieło studia CD Projekt Red na innych akcesoriach gamingowych. W Smart Delivery obowiązuje kompatybilność wsteczna, co gwarantuje prawidłową pracę Cyberpunka 2077 chociażby na Xbox One. Udogodnienie działa również w drugim kierunku, gdy chcesz przesiąść się z Xboxa One na jednego z Xbox Series. Opisane rozwiązanie zapewnia niebywały komfort.

Xbox Smart Delivery - pad
Xbox Smart Delivery to niewątpliwie ukłon w stronę graczy

Poza tym Smart Delivery stanowi ukłon w stronę konsumentów pod kątem finansowym. Możesz zapomnieć o nabywaniu wielu odsłon tej samej gry. W przypadku prezentowanej funkcjonalności zmiana sprzętu nie wymusza na Tobie płacenia za różne wersje identycznego tytułu. Wskutek tego Microsoft pozwala Ci oszczędzić spore sumy pieniędzy. Amerykański gigant stara się przewidywać przyszłość i wie, że tylko w ten sposób realne jest utrzymanie popularności konsol oraz rywalizowanie z tradycyjnymi komputerami.

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Jakie gry obsługują Xbox Smart Delivery

Xbox Smart Delivery wzbudza ogromne zainteresowanie wśród ludzi ze środowiska gamingowego. Czy dostępność produkcji kompatybilnych z inteligentnym pobieraniem będzie jednak zadowolić bardziej wymagających użytkowników? Zgodnie z informacjami przedstawicieli Microsoftu firma zobowiązuje się do stosowania nowej opcji we wszystkich ekskluzywnych wydaniach autorstwa Xbox Games Studios. Powinieneś zatem wypatrywać technologii Smart Delivery w większości realizacji oferowanych przez Xbox Game Pass.

Chęć współpracy z Microsoftem wyraża również spółka CD Projekt RED, która stworzyła wspomnianego wcześniej Cyberpunka 2077. W inicjatywę włączają się też przedsiębiorstwa kojarzone z takimi tytułami jak Marvel’s Avengers, Watch Dogs: Legion bądź Assassin’s Creed Valhalla. Na początek Smart Delivery obejmuje kilkadziesiąt różnych odsłon, ale Microsoft rozpowszechnia ten model cyfrowy u dystrybutorów i zapowiada sukcesywne poszerzanie kolekcji.

Xbox Smart Delivery - halo
Dzięki usłudze Xbox Smart Delivery grę kupujemy tylko raz i gramy na różnych platformach

Czy dzięki Xbox Smart Delivery przeniosę zapisy gry między Xbox One a Xbox Series X|S?

Xbox Smart Delivery zawiera dodatkowe udogodnienie. Korzystając z usługi, nie musisz martwić się o postępy w rozpoczętych już kampaniach. Zapisane wcześniej dane są przenoszone wraz z innymi elementami. Nie ma znaczenia, która konsola Xbox wczytuje pliki, a zatem ukończone misje nie zmieniają swojego stanu. System umożliwia zabieranie ulubionych produkcji do znajomych, aby razem śledzić dalsze losy fabuły. Oprócz tego funkcja zabezpiecza Twoje osiągnięcia na wypadek awarii urządzenia.

Dzięki tej uniwersalności bez problemu da się uruchamiać gry na Xbox One w sytuacji, gdy blisko Ciebie stoi jedynie platforma gamingowa z rodziny Series. Podobnie jak w przypadku głównych fragmentów kodu każdego tytułu, transport utworzonych profili odbywa się w obie strony. Dlatego przesiadka z nowszego sprzętu na starsze akcesorium też nie sprawia żadnych kłopotów. Jeśli chcesz doświadczać pełnej swobody podczas realizowania wirtualnych zadań, Smart Delivery z pewnością Cię zadowoli.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Czy Xbox Smart Delivery jest tym samym, co kompatybilność wsteczna?

Możliwe, że myślisz nad tym, czy inteligentne pobieranie i dostarczanie konsolowych produkcji różni się od kompatybilności wstecznej. W zasadzie obie funkcje działają niemal identycznie, lecz ich nazw nie powinieneś używać zamiennie z uwagi na małe rozbieżności. Przede wszystkim Smart Delivery pozwala włączać edycje z Xbox’a One na urządzeniach Xbox Series S i X nawet po aktualizacji fabuły oraz innych elementów. Zmiana software’u nie wpływa negatywnie na pracę sprzętu i odtwarzanie plików gamingowych.

Xbox Smart Delivery - microsoft
Xbox Smart Delivery zwiększa atrakcyjność oferty Microsoftu

Xbox Smart Delivery stanowi zatem bardziej rozbudowaną technologię, ponieważ gwarantuje prawo do korzystania z ciekawych ulepszeń tytułów. Kompatybilność wsteczna zapewnia tylko uruchamianie starszych gier na nowszych modelach Xbox’a. Ponadto Smart Delivery oferuje skuteczną synchronizację w dowolnym kierunku, bez względu na wersję platformy. Dzięki temu masz szansę cieszyć się pełną swobodą, jakiej nie doświadczasz w przypadku konkurencyjnego rozwiązania poprzedniej generacji.

Xbox Smart Delivery – świetna funkcja konsoli Xbox, której nie ma PS5

Firma Microsoft zaprojektowała Xbox Smart Delivery, aby sprostać współczesnym oczekiwaniom konsumentów i zdobyć przewagę nad Sony. Oficjalnie konsola PlayStation 5 nie jest jeszcze kompatybilna z inteligentnym dostarczaniem. Można powiedzieć, że na ten moment amerykański gigant wyprzedza rywala o przynajmniej jeden krok pod kątem rozpowszechniania produkcji cyfrowych. Autorzy Xboxa używają Smart Delivery w swoich kampaniach reklamowych i na razie samodzielnie wprowadzają system na rynek. 

Może lepszy Xbox Series X? Zobacz, za ile możesz go mieć

Z kolei japońskie przedsiębiorstwo oferuje obecnie tylko darmowe aktualizacje między PS4 a PS5. Takie rozwiązanie nie gwarantuje pełnego komfortu, ponieważ wiele zależy od poszczególnych wydawców. Niektórzy z dystrybutorów udostępniają modernizacje w określonych okresach i ewentualne spóźnienie pozbawia Cię szansy na uzyskanie wersji zgodnej z PlayStation 5. Podobnie dzieje się z Twoim postępami zapisanymi w ulubionych tytułach – nie każde studio zapewnia przenoszenie danych.

Porównanie obu systemów rozpowszechniania gier jasno pokazuje, kto obecnie wygrywa rywalizację na rynku platform gamingowych. Nowa funkcja Microsoftu jest po prostu świetna i w stosunku do opcji dostarczanych klientom Sony spisuje się zdecydowanie lepiej. Dzięki Xbox Smart Delivery możesz korzystać z atutów ulubionych produkcji, uruchamiając je na dowolnych modelach Xboxa. Warto uważnie śledzić dalszy rozwój technologii Xbox Smart Delivery. Zdecydowana większość użytkowników i ekspertów pozytywnie ocenia zmianę. Xbox Smart Delivery stanowi niewątpliwie przyszłość konsol. 

Xbox Smart Delivery - kolekcja gier
Dzięki usługom takim jak Xbox Smart Delivery na pewno nie powiesz, że nie masz w co grać

PlayStation 5 da się kupić – znajdź z nami najlepszą okazję

1
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.