Far Cry 5

Rozrywka

17.01.2023 15:14

Far Cry 5 – wymagania sprzętowe, data premiery, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
21
1
0
21
1

Far Cry 5 to już piąta część serii strzelanek FPS, która pod skrzydłami Ubisoftu od lat przyciąga do siebie rozbudowanymi otwartymi światami. Tym razem historia toczy się na terenach fikcyjnego hrabstwa w stanie Montana, w którym do władzy doszedł fanatyczny kult religijny. 

Data premiery i twórcy

Far Cry 5 swoją premierę miał 27 marca 2018 roku, równocześnie na PC oraz konsolach PS4, oraz Xbox One. Podobnie jak w przypadku poprzednich części poza jedynką, studiem odpowiedzialnym za grę, jak i jej wydanie jest Ubisoft.

Gry podobne do Far Cry 5

Far Cry 5 kontynuuje wiele założeń rozgrywki z poprzednich części serii. Podobnie jak wcześniej, rozwija koncepcję otwartego świata będącego tłem dla działań bohatera. Każda z części jednak stara się wyróżniać klimatem oraz terenami, które przyjdzie nam odwiedzić (od Afryki, po Himalaje). Swoją premierę miała także kontynuacja serii, Far Cry 6, przenosząca graczy do Yary, państewka wzorowanego na ogarniętą rewolucją Kubę. Pozostałe gry z serii warte sprawdzenia to:

 • Far Cry 2 (2008, PC, X360, PS3)
 • Far Cry 3 (2012, PC, X360, PS3)
 • Far Cry 4 (2014, PC, X360, XONE, PS3, PS4)
 • Far Cry 6 (2021, PC, X360, XONE, PS3, PS4)
Joseph Seed to główny przeciwnik piątej części Far Cry’a. Poznajemy go zaraz na samym początku rozgrywki

Miłośnikom otwartych światów, zwłaszcza w wydaniu Ubisoftu, do gustu przypaść mogą inne sandboxowe gry tego studia:

 • Seria Assassin’s Creed (2007 – obecnie, PC, X360, XONE, PS3, PS4, Switch) to cykl, który podobnie jak Far Cry wraz z kolejnymi częściami stawia coraz większy nacisk na przedstawienie otwartego świata. W tym przypadku jednak jest to trzecioosobowa przygodowa gra akcji, a zamiast pistoletów i karabinów do dyspozycji mamy wyposażenie z różnych okresów historycznych, w których dzieją się kolejne części.
 • Watch Dogs (PC, X360, XONE, PS3, PS4, Wii U) to seria gier od Ubisoftu, na którą składają się, na razie, trzy odsłony. Gra posiada elementy strzelania z perspektywy trzeciej osoby, jednak główną gwiazdą produkcji jest hakowanie i wykorzystywanie go w pełnym technologii mieście.
kody rabatowe morele

Sprawdź też: Far Cry 6 – czy warto zagrać w kolejną (pozornie) taką samą grę od Ubisoftu?

Far Cry 5 –  oceny i opinie 

Far Cry 5 cieszył się pozytywnym odbiorem ze strony graczy i recenzentów. Średnia ocen na Metacritic wynosi – w zależności od platformy, od 78% do 82%.

Chwalono przede wszystkim otwarty świat, pełen zadań pobocznych, sprzymierzeńców, ale i różnorodnych wrogów – także w postaci dzikich zwierząt. Ogromnych rozmiarów mapa dostarczała masę atrakcji i nie pozwalała się nudzić.  Mimo to krytykowano niewykorzystany potencjał gry, zwłaszcza w kwestii fabuły i przeciwników bohatera. O ile gameplay sprawiał masę radości, część graczy zauważyła, że scenariusz odstawał od tego, do czego przyzwyczaiła ich seria, do której powoli wkrada się powtarzalność.

Ta gra jest świetna, piękna grafika z dobrą optymalizacją . Postacie są ciekawe, a historia dobra, ale nie tak interesująca lub tak ekscytująca jak w poprzedniczkach.

Majs7er, steamcommunity.com
W piątej części zdobywanie wrogich obozów jest obecne

Niestety całkiem ciekawa historia szybko przeradza się w klepanie w kółko takich samych misji pobocznych pozwalających iść dalej. (…) zabrakło tu jakiejkolwiek innowacji względem poprzednich części.

Suchy, steamcommunity.com

DLC i edycje specjalne

Far Cry 5 doczekał się trzech dodatków fabularnych:

Far Cry 5: Mroczne godziny

Pierwszy z serii dodatków fabularnych. Akcja przenosi się do czasów wojny w Wietnamie, gdzie gracze wcielają się w amerykańskiego żołnierza, Wendella Redlera. Trzon rozgrywki uległ zmianie, tym razem faworyzując skradanie się i eliminowanie wrogów po cichu.

Far Cry 5: Uwięzieni na Marsie

Drugi z dodatków fabularnych. Jak sama nazwa wskazuje, tym razem akcja dzieje się w kosmosie. Jest to zupełnie oddzielna historia, utrzymana w nieco lżejszym klimacie od oryginału. Oferuje nową mapę do odkrycia i nowego bohatera, a także sporo futurystycznego sprzętu do użycia.

Far Cry 5: Zombie atakują

Ostatni z dodatków. Podobnie jak poprzednicy, oferuje nową mapę i bohatera, a także historię toczącą się wokół nagłego ataku nieumarłych. Każdy z rozdziałów oferuje nawiązania do innych horrorów, zapewniając masę zabawy fanom tego typu produkcji.

Zwiastun i gameplay

Zwiastun premierowy prezentuje całą otoczkę związaną z piaskownicą z serii Far Cry. Widzimy na nim głównych przeciwników bohatera, a także szybką podróż po terenach, który przyjdzie nam eksplorować podczas gry.

Fabuła i rozgrywka w Far Cry 5

Fabuła Far Cry 5 toczy się wokół kultu religijnego próbującego zdobyć władzę nad fikcyjnym hrabstwem Hope County w amerykańskim stanie Montana. Przy okazji mierzenia się z niebezpieczną grupą kultystów, gracz zwiedzi rozległe tereny, pełne małych mieścin i dzikiej natury. 

Jak to w grze FPS, główną aktywnością w grze jest strzelanie z pokaźnego arsenału broni, a grę urozmaica system rozwoju postaci i rozbudowany system craftingu. Zarówno misje główne, jak i poboczne wiążą się różnego typu wyzwaniami, takimi jak niszczenie posterunków, rekrutowanie sojuszników i poruszania się pojazdami – tak po lądzie, jak i w powietrzu czy wodzie. 

Trzon rozgrywki pozostał niezmieniony, ulepszając pomysły i rozwiązania znane z poprzednich odsłon serii, zwłaszcza Far Cry 3 oraz Far Cry 4, stawiając na równi eksplorację oraz czystą zabawę w stworzonej przez Ubisoft piaskownicy.

Multiplayer

Far Cry 5 oferuje rozgrywkę nie tylko dla pojedynczego gracza. Całą kampanię można przejść w kooperacji, do której dołączyć można w każdej chwili. Dodatkowo wprowadzono osobny tryb Arcade, w którym gracze mają okazję skorzystać z edytora map i realizować własne pomysły na otwarty świat.

Seria Far Cry zawsze słynęła z pięknych krajobrazów. W piątej części, w rzadkich chwilach spokoju od akcji, będziemy mogli nacieszyć oczy widokiem amerykańskiej prowincji

Wymagania sprzętowe Far Cry 5

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit versions only)
 • Procesor: Intel Core i5-2400 @ 3.1 GHz or AMD FX-6300 @ 3.5 GHz or equivalent
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 670 or AMD R9 270 (2GB VRAM, Shader Model 5.0 lub lepszy)
 • DirectX: Wersja 9.0c
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Sprawdź też: Historia serii Far Cry — rzut oka na słynną serię strzelanek pierwszoosobowych

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (64-bit versions only)
 • Procesor: Intel Core i7-4770 @ 3.4 GHz or AMD Ryzen 5 1600 @ 3.2 GHz or equivalent
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 970 or AMD R9 290X (4GB VRAM, Shader Model 5.0 lub lepszy)
 • DirectX: Wersja 9.0c
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie internetowe
 • Miejsce na dysku: 40 GB dostępnej przestrzeni

Far Cry 5 do instalacji potrzebuje 37 GB wolnego miejsca na dysku twardym w przypadku Xboxa One. PlayStation 4 potrzebuje natomiast 34 GB wolnego miejsca.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
21
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *