roblox co to za gra

Rozrywka

12.01.2024 09:20

Roblox – co to za gra? Kiedy powstała i kto ją stworzył?

Encyklopedia gier Gry
3
0
0
3
0

Na rynku gier wideo istnieje tytuł, który miesięcznie ściąga do siebie ponad 200 milionów graczy – jest nim Roblox. Co to takiego? Kiedy powstał Roblox oraz kto stworzył i wypuścił tak popularną produkcję? Na takie pytania odpowiemy w tym artykule.

Coś takiego jak Roblox nie powinno umknąć żadnemu graczowi. Być może umyka jedynie rodzicom, kiedy grająca latorośl nie pochwali się biblioteką gier na komputerze. A jeśli grywa w Robloksa, to czas najwyższy poznać, co to za gra ten Roblox. Chociaż dominują w niej najmłodsi odbiorcy, to i starsi czy bardziej doświadczeni gracze mogliby znaleźć tam coś dla siebie. Przekonaj się, czy nie omija Cię dobra zabawa.

Co to jest Roblox?

Roblox w sieci ma dwie definicje: edukacyjnej gry wideo oraz wirtualnej platformy czy uniwersum. Obie są jak najbardziej poprawne. Roblox, to tak naprawdę miejsce, w którym możesz spędzić czas w różnych światach działających na odmiennych zasadach. W jednym z trybów możesz skupić się na wychowywaniu zwierzaka, kiedy w drugim będziesz prowadzić zręcznościową rywalizację z innymi graczami. Gra może też zostać wyłącznie miejscem do pogaduszek z osobami z całego świata. Tak naprawdę to właśnie od graczy zależy, czym ta gra jest.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Tytuł wyróżnia możliwość tworzenia w nim własnych gier. Roblox oferuje własny kreator światów, który pozwala stworzyć w nim własną grę wideo. Dla młodszego odbiorcy jest też świetną motywacją do nauki zewnętrznych narzędzi, które mogą mu w tym pomóc, na przykład do programowania lub grafiki 3D. Stworzone grafiki w tym wymiarze można później umieścić w Robloksie. Oczywiście tak kreatywnych osób jest znacznie mniej od samych graczy. Jednak dla wielu z nich Roblox był wstępem do branży zajmującej się grami. Na tę okoliczność powstała nawet druga inicjatywa – Roblox Education – skupiająca się na nauczaniu kodowania.

Sprawdź też: Fajne gry na Roblox – najlepsze, popularne i straszne

Prostota oprawy audiowizualnej w Robloksie ma swoje powody. Przede wszystkim Robloksa uruchomi się na urządzeniach o niejednakowych konfiguracjach, czy słabszych, czy lepszych. Gra jest dostępna także na urządzeniach mobilnych. Poza tym ta prostota ułatwia graczom proces kreowania własnych światów. Jednak to nie grafika przyciąga do Robloksa, a przyjemność czerpana z ogrywania wciągających map.

Jaka była pierwsza nazwa tytułu?

Od premiery gry tych nazw przewijało się wiele, z czego dwiema najbardziej znanymi z przeszłości są GoBlocks oraz DynaBlocks. Istniała niemała szansa, że któraś z nami pozostanie. Dowodem na to były zarejestrowane domeny na drugą z nich. Ostatecznie Roblox został Robloksem na początku 2004 stycznia, jeszcze podczas testów wersji Alpha.

Roblox – kiedy powstał?

Produkcja Robloksa ruszyła w 2003 roku. Gra miała swoją premierę 1 września 2006 roku, czyli trzy lata później i po wyjściu z fazy Beta. Pierwsze logo, które powstało dla Roblox, było łudząco podobne do logo Google’a – zawierało takie kolory, jak niebieski, coś na pograniczu pomarańczowego i zielony. Obecne logo z charakterystyczną kwadratową pierwszą literką “o” Roblox utrzymuje zaledwie 2 lata.

logo robloksa zmieniające się przez dziesiątki lat
Tak zmieniało się logo gry Roblox | źródło: reddit.com/r/roblox/comments/x1gb0c/roblox_logo_evolution_19892022/

Ile lat ma gra?

Roblox rocznikowo jest już pełnoletni – liczy sobie 18 lat. Co zabawne, to zapewne więcej, niż średnia wieku jego graczy. Oczywiście mamy tutaj na uwadze oficjalną premierę. Gdyby wziąć pod uwagę wersje Alpha i Beta gry, to Roblox byłby jeszcze o kilka lat starszy.

Sprawdź też: Kody do Roblox – odkryj najnowsze bonusy i nagrody

Kto stworzył Roblox?

Za ojców Robloksa uznaje się dwie postaci – Davida Baszuckiego oraz świętej pamięci zmarłego na raka Erika Cassela. Z tą różnicą, że David już w roku 1989 założył spółkę odpowiedzialną za symulację fizyki Interactive Physics. Pomijając losowe wydarzenia po drodze, David oraz Erik założyli Roblox Corporation w 2004 roku dopiero po nadaniu grze właściwej nazwy.

Czy Roblox jest bezpieczny dla dzieci?

Możliwości, które oferuje Roblox są przyczyną obecności różnorodnych treści, które mogą wydać się nieodpowiednie dla dzieci. W związku z tym, jako rodzic, warto zadbać o kontrolę rodzicielską i dopilnować, aby konto Robloksa zostało stworzone poprawnie i za aprobatą rodziców. Tyczy się to głównie podania m.in. prawdziwej daty urodzenia. W rezultacie gra będzie filtrować treści, które nie będą przeznaczone tym najmłodszym.

roblox dyskoteka dobra zabawa z ludźmi
Mimo wszystko do zabawy dołącza naprawdę sporo dzieci

Roblox ponadto oferuje mikropłatności, to znaczy pozwala na zakup wirtualnej waluty za użyciem prawdziwych pieniędzy. Innymi słowy Robuxa za polskie złote. W tym celu należy się upewnić, czy dziecko nie ma dostępu do naszej karty kredytowej i nie da się podkusić ewentualnym zakupom. To jednak zagrożenie związane nie tylko z Robloksem, ale i wieloma innymi dzisiejszymi grami. Mikropłatności to dziś nieodzowna część prawie każdej gry online.

Sprawdź też: Jak stworzyć grę komputerową? Najważniejsze informacje

Czy to powód, aby odmówić dziecku zagrania w Robloksa? Skądże znowu! Najlepiej zrobić to razem z dzieckiem i odpowiedzialnie wprowadzić je w ten mimo wszystko magiczny świat. Wszelkie zakazy najprawdopodobniej przyniosą odwrotny skutek, jak to zwykle się dzieje podczas wychowywania.

Ile trzeba mieć lat, żeby zagrać?

Normalnie Roblox nie definiuje minimalnego wieku, jednak niektórzy zalecają grę dzieciom powyżej 13. roku życia z uwagi na różnego rodzaju zawartość – można w niej natknąć się na okazjonalną przemoc w łagodnym stopniu oraz krew. W zależności od wieku gracza zawartość gry będzie również odpowiednio dopasowywana.

Ile osób dzisiaj gra w Roblox?

Średnio Roblox może pochwalić się ponad 20 milionami graczy każdego miesiąca. Jednego dnia nietrudno o to, aby Roblox zebrał sobie nawet milion aktywnie grających. Nie bez powodu tytuł ten należy do jednego z najpopularniejszych. A jego pozycja pomiędzy takimi grami, jak Minecraft, GTA 5 czy Fortnite jest w zupełności zasłużona.

roblox jako gra edukacyjna dla wszystkich
Pytanie, kto nie gra w Roblox?

Czy Roblox jest płatny?

Gra Roblox jest darmowa. Chociaż w niej samej na późniejszym etapie można napotkać przedmioty kosmetyczne, za które należy zapłacić wirtualną walutą – tę natomiast nabywamy za prawdziwe pieniądze. Jednak nie jest koniecznym, aby gdziekolwiek i kiedykolwiek płacić w Robloksie. Zabawa bez względu na posiadane przedmioty jest przednia.

Czym są Robuxy?

Robuxy to nazwa dla wirtualnej waluty Robloksa, którą nabywamy za prawdziwe pieniądze lub otrzymujemy za wykonywanie aktywności w grze. Robuxy wydaje się na takie przedmioty, jak sprzęt na mapie, ubrania czy skórki, które odróżniają nas od pozostałych graczy Robloksa.

morele w google news
3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *