cosplay

Poradniki

06.12.2021 19:23

Czym jest cosplay? Tłumaczymy, na czym polega fenomen przebieranek

Filmy i seriale Gry
20
0
3
20
0

Cosplay – co to jest i skąd pochodzi? To artystyczne hobby polega na przebieraniu się oraz wcielaniu w fikcyjnych bohaterów. Poznaj historię nietypowego zjawiska, etymologię terminu cosplay i przyczyny jego fenomenu!

Cosplay – co to jest? Najważniejsze informacje

Tłumacząc, czym jest cosplay, warto najpierw wyjaśnić znaczenie obcobrzmiącej frazy. Termin cosplay jest zlepkiem dwóch angielskich słów – costume (kostium) i play (grać). W potocznym rozumieniu można by określić cosplay jako przebieranki. Jednak byłoby to duże uproszczenie. Zgodnie z definicją słów składowych całego terminu, cosplay nie ogranicza się jedynie do ubioru. Osoba przebierająca się za wybraną postać całkowicie wciela się w rolę bohatera. Oznacza to, że cosplayer naśladuje zarówno jego wygląd, jak i charakter, sposób mówienia czy nawet gestykulację.

Określenie przebieranki jest również nie do końca trafne ze względu na to, że generuje stereotypowe skojarzenia. Zazwyczaj przypisuje się je małym dzieciom. Tymczasem cosplay jest pojęciem dobrze znanym młodzieży, a nawet dorosłym. Cosplayerzy są zaangażowanymi fanami gier, seriali, filmów czy komiksów. To właśnie w ulubione postaci z fikcyjnych fabuł wcielają się przedstawiciele różnych grup wiekowych.

Cosplay
Cosplay czyli przebieranie się za swojego ulubionego bohatera

Warto też zaznaczyć, że cosplayerzy muszą wykazywać się kreatywnością i umiejętnościami charakteryzatorskimi. Osoby te zazwyczaj samodzielnie tworzą stroje postaci, do których chcą się upodobnić. Wiąże się to z wykorzystywaniem zdolności dotyczących projektowania, krawiectwa oraz wizażu. Cosplay można więc określić jako artystyczne hobby, które nie zna granic wyobraźni oraz wieku.

Skąd wziął się cosplay?

Wiedząc, czym jest cosplay, można zacząć zastanawiać się nad jego historią i pochodzeniem. Nietypowe hobby ma swoje korzenie w latach 30. ubiegłego wieku. Modę na tworzenie oryginalnych strojów i wcielanie się w bohaterów zapoczątkowała jedna z uczestniczek konwentu 1st World Science Fiction Convention (Worldcon). W 1939 roku na amerykańskim zjeździe fanów fantastyki naukowej pojawiła się Morojo. Dziewczyna i jej partner byli przebrani w ciekawe stroje, które zapoczątkowały praktykę cosplayowania.

Choć koncepcja cosplayu narodziła się już ponad 80 lat temu, to sam termin powstał w 1984 roku. Nazwa cosplay została wymyślona przez Nobuyuki Takahashiego. Mężczyzna uczestniczył w Worldconie, który odbywał się w Los Angeles. Japończyk zafascynował się osobami wcielającymi się w fantastycznych bohaterów i postanowił opisać trend w magazynie My Anime, dla którego pracował. Pisząc artykuł, chciał uniknąć słowa maskarada, ponieważ uważał, że nie oddaje on zaangażowania pasjonatów Sci-Fi. Dziennikarz zaproponował więc termin cosplay, który na stałe przyjął się w kulturze.

Cosplay kota
Cosplay kota

W latach 90. przebieranie się i odgrywanie roli zyskiwało coraz większą popularność. Cosplay zaczął podbijać kulturowe strefy na całym świecie. Ciekawe hobby zrobiło furorę zwłaszcza w Japonii. Azjatycka kultura szybko oszalała na punkcie przebieranek, wśród których ukochała sobie zwłaszcza cosplay anime.

Popularność cosplay – z czego wynika?

Cosplay szybko zyskał popularność i uznanie wśród fanów fantastyki. Mimo że trend został wymyślony bardzo dawno temu, to do dziś święci triumfy. Cosplay wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród przedstawicieli różnych kultur oraz grup wiekowych. Z czego wynika fenomen tego hobby?

Tworzenie cosplayów jest wyjątkową i oryginalną zabawą, u której podstaw leży sympatia do fikcyjnych bohaterów. Przebrania pozwalają cosplayerom wcielić się w ulubioną postać. Utożsamiając się z uwielbianą personą, na chwilę można poczuć się niczym filmowy lub komiksowy charakter.

Popularność cosplayów wynika również z dużej i zaangażowanej społeczności, jaką tworzą fani fantastyki. Dzięki istnieniu licznej grupy pasjonatów możliwe jest organizowanie atrakcyjnych konwentów. Na zjazdach urządzane są nawet konkursy na najciekawszy cosplay. Stanowi to zachętę do rozwijania swoich zainteresowań oraz umiejętności charakteryzatorskich.

Jakie są największe eventy cosplayowe?

Cosplay jest tak popularnym hobby, że nie brakuje eventów przeznaczonych dla jego fanów. Konwenty cosplayowe organizowane są na całym świecie. Do najpopularniejszych zagranicznych wydarzeń należą m.in. Comic-Con, Anime Expo, Comiket czy Tokyo Game Show.

W Polsce również nie brakuje wydarzeń zrzeszających zaangażowanych fanów fantastyki. Wśród krajowych eventów można wyróżnić np. Falkon, Warsaw Comic Con, Copernicon czy Pyrkon. Ostatni z konwentów zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce i jednym z największych w Europie.

Ludzie przebrani za super-bohaterów na evencie cosplayowym
Ludzie przebrani za super-bohaterów na evencie cosplayowym

Sprawdź też: Spider-Man: No Way Home – Andrew Garfield jednak był w trailerze? Otóż nie

Cosplay to ciekawe hobby, które pozwala wcielić się w ulubionego bohatera z filmów, gier czy komiksów. W tworzeniu cosplayów nie ma ograniczeń. Lubisz Harley Quinn, Naruto, wiedźmina lub inną fantastyczną postać? Daj się ponieść wyobraźni i stwórz przebranie, które upodobni Cię do ulubionej persony!

20
0

Podziel się:

Komentarze (3)

Kiedys zbieralo się znaczki pocztowe..ok Ta „kultura cosplay” ma wyrazny podtekst erotyczny, naśladuje bardzo czesto postacie, istoty demoniczne, promuje wypaczone wartości jak siła, przebieglosc…

Mam pytanie. Czy Mojoro to nick/imię tej dziewczyny, która w 1939 pojawiła się w cosplayu na Worldconie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *