Trójkąt bermudzki obraz glowny

Rozrywka

18.01.2023 11:19

Trójkąt Bermudzki — miejsce tajemniczych zjawisk czy przejaskrawiona opowieść?

Kosmos Nauka
9
3
1
9
3

Trójkąt Bermudzki to miejsce znane doskonale nie tylko miłośnikom zjawisk paranormalnych. Obszar ten przebił się do świadomości szerszej społeczności już dawno temu. Czy rzeczywiście dzieją się tam rzeczy niewytłumaczalne? Jakie podejście ma do tego nauka?

Podstawowe informacje o Trójkącie Bermudzkim — gdzie jest, jaki jest jego rozmiar, co tam się dzieje?

Trójkąt Bermudzki to obszar morski, który przywołuje na myśl niesamowite historie i zagadkowe zaginięcia. Miejsce owiane jest złą sławą. Dlaczego wielu żeglarzy stara się omijać to miejsce szerokim łukiem? Gdzie leży Trójkąt Bermudzki?

To przyjęta nazwa części Oceanu Atlantyckiego w pobliżu Bermudów. Umownie przyjęło się, że jest to trójkąt pomiędzy wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, Portoryko i Karaibami. Oficjalnie obszar ten nie jest ściśle wytyczony i jest powiększany przez pasjonatów zagadkowych historii, aby tylko móc stwierdzić, że wypadek zdarzył się właśnie tam. Mapa tego miejsca różni się w zależności od źródeł, w których jest ono weryfikowane. 

trójkąt bermudzki - obszar
Lokalizacja Trójkąta Bermudzkiego

Według legend i przekonań miłośników tajemniczych historii jest to miejsce, w którym dochodzi do zjawisk paranormalnych. Określenie po raz pierwszy pojawiło się w powszechnym użyciu w 1964 roku w gazecie Argosy

Wówczas powstał artykuł o „morderczym” miejscu na Atlantyku. Przestrzegano w nim przed wpływaniem w ten obszar, ponieważ czyha tam wielkie zagrożenie. Szacuje się, że od 1800 do 1971 roku zaginęło tam około 60 jednostek. 

Próba naukowego wyjaśnienia fenomenu

Fenomen Trójkąta Bermudzkiego polega na przypisywanych mu złych mocach sprawczych oraz na legendzie, która powielana jest od lat i w dużej mierze żyje już swoim własnym życiem, nie mając zbyt dużego poparcia w faktografii. 

Z jednej strony to miejsce fascynacji wielu poszukiwaczy przygód oraz obszar, regularnie badany przez naukowców, starających się wytłumaczyć ten fenomen nauką. I to właśnie wspomniana nauka może przyjść z pomocą przy wyjaśnianiu zagadki tego miejsca. 

Sprawdź też: Kosmici, UFO, obcy, szaraki – przypadki kontaktu ludzi z obcymi cywilizacjami

Erupcje metanu

Wśród hipotez wyjaśniających powody katastrof morskich i lotniczych w obszarze Trójkąta Bermudzkiego pojawiła się taka, która mówi o oddziaływaniu pęcherzyków metanu na jednostki pływające. Wydaje się, że ma ona solidne podstawy naukowe i może być główną przyczyną, przez którą miejsce to owiane jest złą sławą i narosło wokół niego tak wiele legend. 

Znajdujące się pod dnem złoża metanu, na skutek ruchu tektonicznego, mogą uwalniać pokłady tego gazu, który następnie zaczyna unosić się ku górze. Wraz ze zbliżaniem się do powierzchni wody, rozmiar pęcherzyków metanu rośnie. Ich rozmiary potrafią być na tyle duże, że mniejsze jednostki pływające tracą przez nie wyporność i ulegają zatonięciu.

Nie do końca jasne jest jednak to, jak unoszący metan może wpływać na jednostki latające, jednak najczęściej podaje się wywoływanie turbulencji, które w następnie doprowadzają do rozbicia się samolotu o powierzchnię oceanu.

Aleja huraganów — obszar gwałtownej pogody 

Kolejną naukową hipotezą jest określenie tego regionu jako narażonego na zmienną i gwałtowną pogodę. To miejsce stało się prawdziwą aleją huraganów i szkwałów, które kumulują się w okolicach atlantyckich wysp i następnie z dużym impetem przechodzą przez obszar Trójkąta Bermudzkiego. 

Gwałtowność oraz krótki czas trwania takich zjawisk sprawia, że trudno jest je przewidzieć, a będące w niebezpieczeństwie statki mogą mieć bardzo mało czasu na reakcję. Huragany zawsze są niebezpieczne i dotyczy to zarówno dużych statków oceanicznych, jak i małych żaglówek oraz samolotów. 

trójkąt bermudzki i UFO
Wizualizacja wyobrażeń na temat trójkąta bermudzkiego

Obecność w takim obszarze z reguły zwiastuje duże problemy, a nieprzewidywalność pogody zwiększa ryzyko katastrof morskich i zaginięć statków. Ta teoria również ma solidne podstawy naukowe, dlatego nie można jej z całą pewnością wykluczyć. 

Najsłynniejsze incydenty mające miejsce na obszarze Trójkąta Bermudzkiego

Legenda Trójkąta Bermudzkiego sprawia, że wypadki mające w nim miejsce są znacznie dokładniej badane niż analogiczne katastrofy w innych rejonach. Automatycznie wpływa to również na wzrost popularności tych katastrof oraz sprawia, że teorie spiskowe dotyczące “Bermuda Triangle” działają na wyobraźnię nie tylko poszukiwaczy przygód, ale również naukowców. Warto przybliżyć kilka historii z obszaru Trójkąta Bermudzkiego. 

Zdecydowanie najsłynniejszym z nich jest Lot 19. To on w dużej mierze wpłynął na to, że legenda o Trójkącie Bermudzkim powstała i jest kultywowana do dziś. Sam lot miał miejsce w 1945 roku. Amerykańskie samoloty torpedowo-bombowe wleciały we wskazany rejon, a następnie słuch o nich zaginął. Nagle zniknęły one z radarów, a ciał pilotów i wraków maszyn nigdy nie odnaleziono. Przyczyny tego wypadku do dziś nie są znane, co wpłynęło korzystnie na zbudowanie wokół niego legendy, która przetrwała do dziś. 

Sprawdź też: Kompas online, w telefonie, wirtualny kompas… Jak się nimi posługiwać?

Innym znanym incydentem jest zniknięcie amerykańskiego samolotu Martin PBM Mariner. To samolot ratunkowy, który również zaginął w tym obszarze, choć będący w okolicy dowódca tankowca SS Gaines Mills potwierdził, że z pokładu jego statku dostrzeżono wybuch na niebie. Teoria o eksplozji maszyny może być bardzo realna, ponieważ lotniskowiec USS Solomons w tym samym czasie odnotował w dziennikach pokładowych utratę kontaktu z jakimś samolotem na swoich radarach. 

Jednym z najsłynniejszych incydentów związanych ze statkami, jest katastrofa transportowca USS Cyclops, która miała miejsce w 1918 roku. Statek wyruszył w rejs z Barbadosu, a na jego pokładzie znajdowało się 300 pasażerów i aż 10 tysięcy ton rudy manganu. Popularny Cyklop nigdy nie dotarł do portu przeznaczenia, a sam wrak, mangan oraz pasażerowie przepadli bez śladu. 

trójkąt bermudzki i huragany
Obszar trójkąt to miejsce częstego występowania trudnych warunków pogodowych a także huraganów

Warte odnotowania jest to, że załoga nie nadała sygnału ratunkowego S.O.S. Do dziś zaginięcie USS Cyclops uznawane jest za największą katastrofę morską w historii amerykańskiej armii, która nie była związana bezpośrednio z żadną z bitew. 

Czy Trójkąt Bermudzki to miejsce zjawisk paranormalnych?

Teorii o tym, co to jest Trójkąt Bermudzki, powstało przynajmniej kilka. Wśród pasjonatów oraz fanów przeważa ta, że za zaginięciami stoją zjawiska paranormalne, które tam występują. Czy rzeczywiście ma to swoje uzasadnienie?

Przede wszystkim warto nadmienić, że statystycznie na obszarze Trójkąta Bermudzkiego nie ginie więcej jednostek i ludzi, niż w innych porównywalnie uczęszczanych miejscach w wielu różnych akwenach wodnych na całym świecie. 

Ponadto większość wypadków morskich ma swoje uzasadnienie w teoriach naukowych, które poparto solidnymi dowodami. Z nauką nie powinno się polemizować zwłaszcza w sytuacjach, gdy zostaje ona potwierdzona empirycznie. Według obecnych danych Trójkąt Bermudzki to miejsce o nasilonym występowaniu złóż metanu oraz aleja huraganów, jednak nie ma tu mowy o zjawiskach paranormalnych, których poszukuje tak wiele osób. 

Wokół Trójkąta Bermudzkiego powstało wiele mitów, które wciąż są i będą podsycane, a każdy ewentualny wypadek w tym obszarze będzie to tylko potęgował. Ludzie kochają tajemnice, dlatego nawet udokumentowane naukowo teorie nie zapobiegną temu, by wciąż pojawiali się poszukiwacze przygód i naukowcy, którzy będą próbowali za wszelką cenę dowodzić wyjątkowości tego miejsca na Atlantyku. 

A Wy co o tym myślicie? Według Was legenda Trójkąta Bermudzkiego to prawda, czy jednak mit, któremu przeczy logika i faktografia? Dajcie znać w komentarzach. 

kody rabatowe morele

Źródło obrazu głównego: techexplorist.com

9
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *