Kompas w telefonie

Technologia

15.05.2023 14:41

Kompas online, w telefonie, wirtualny kompas… Jak się nimi posługiwać?

Android i iOS Telefony i tablety
31
10
0
31
10

Kompas online to cyfrowe narzędzie nawigujące, które ułatwia obranie właściwego kursu. Czy jest potrzebny i co go wyróżnia? Gdzie znajdę kompas w telefonie i jak się nim posługiwać? Wyjaśniamy!

Kompasy online to narzędzie, które może być niezwykle przydatne w dzisiejszym świecie, gdzie coraz więcej ludzi podróżuje, eksploruje nowe tereny i uprawia sporty ekstremalne. Kompasy online pozwalają nam na orientację w terenie i określenie kierunku, w którym się poruszamy, co może okazać się niezwykle pomocne podczas wędrówek w góry czy też podczas nurkowania.

Kompasy online różnią się od tradycyjnych kompasów tym, że nie wymagają fizycznej obecności urządzenia, ale działają za pośrednictwem sieci internetowej. Wystarczy posiadać dostęp do sieci, aby skorzystać z takiego kompasu, co pozwala na łatwe korzystanie z niego z każdego miejsca na świecie.

W tym artykule omówimy, czym dokładnie są kompasy online, jak działają i jakie są ich zalety oraz wady. Przedstawimy również przykłady popularnych kompasów online oraz wskazówki, jak korzystać z nich w praktyce.

Kompas „elektroniczny”, czyli wersja w telefonie — jak to obecnie wygląda?

Często podróżujesz, a Twoim ulubionym hobby jest przemierzanie górskich lub leśnych szlaków? Kompas w telefonie to aplikacja dla Ciebie! Przy pomocy kompasu możesz określić kierunek, w którym chcesz podążać i w łatwy sposób uzyskać więcej informacji na temat Twojej aktualnej lokalizacji. Rozwój nowoczesnych technologii przyczynił się do tego, że zamiast tradycyjnego urządzenia możesz poznać stosunkowo dokładne dane położenia, korzystając jedynie ze smartfonu! Jak to możliwe? Kompas online opiera się na nieco innej zasadzie działania niż tradycyjny przyrząd.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Nie każdy użytkownik telefonu może korzystać z aplikacji, ponieważ do jej działania konieczne jest wyposażenie smartfonu w niezbędne czujniki, które dostępne są w nowszych modelach. Mowa o magnetometrze. To cyfrowe narzędzie, które analizuje pole magnetyczne i dostarcza informacji do kompasu online. Prawidłowe działanie magnetometru nie jest możliwe bez innych funkcji, które wspomagają jego pracę. Są to akcelerometr i żyroskop. Pierwsza z nich pozwala ustalić wielkość i kierunek przyspieszenia, określany wielkością wektorową. Druga funkcja sprzyja uzyskaniu większej dokładności i mierzy odchylenie od płaszczyzny.

Sprawdź też: Aplikacja na rower – jaką wybrać? Najlepsze i darmowe aplikacje na telefony

Dostępne na rynku urządzenia różnią się posiadanymi parametrami — niektóre cechuje pełen zakres narzędzi umożliwiających pomiar, natomiast inne — bazują wyłącznie na akcelerometrze. To, czy uzyskasz dokładny pomiar, zależy od właściwości Twojego telefonu, więc jeśli chcesz mieć dobrze działający kompas online — wybierz smartfon z wszystkimi przedstawionymi parametrami!

Kompas w telefonie - wycieczka
Wycieczka w góry? Kompas w telefonie może się przydać

Kompas online — dla kogo aplikacja do pobrania?

Najnowsze modele smartfonów posiadają zainstalowaną fabrycznie aplikację darmowego kompasu, która ułatwi Ci orientację w terenie, choć jej obecność zależy od producenta i systemu operacyjnego. Kompas bez pobierania z łatwością odnajdą użytkownicy telefonów Huawei czy iPhone. Jeśli w menu aplikacji nie możesz odnaleźć kompasu online, a chcesz korzystać z funkcji urządzenia, pobierz elektroniczny kompas w telefonie. Przeszukuj w tym celu oferty aplikacji dostępnych po polsku na Twój system operacyjny. Kompas online free możesz znaleźć również w wersji anglojęzycznej. Czasem warto rozważyć wybór takiego narzędzia, ze względu na większą ilość możliwości oraz ustawień. W sklepie aplikacji znajdziesz oprogramowanie kompasu online zarówno dla systemu Android, jak i iOS.

Kompas w telefonie - kompas
Bardziej „analogowe” rozwiązania to już raczej propozycja tylko dla entuzjastów

Kompas w telefonie dedykowany jest użytkownikom, którym zależy na wygodzie ustalania położenia w każdym miejscu, w którym się znajdą! To doskonałe urządzenie dla miłośników górskich wędrówek, czy leśnych spacerowiczów. Posiadając aplikację, możesz mieć pewność, że zawsze odnajdziesz drogę powrotną!

Sprawdź też: Ułatwienie w podróży — jakdojade.pl. Fenomen aplikacji oraz czym jest i do czego służy

Jak posługiwać się kompasem w telefonie?

Używanie elektronicznego kompasu nie należy do skomplikowanych czynności i każdy turysta z łatwością może nabyć tę umiejętność. Podpowiadamy, jak obsłużyć kompas w telefonie! Na początku musisz dowiedzieć się, kiedy warto posługiwać się aplikacją, aby uzyskać dokładny pomiar. Nie należy ustalać kierunku drogi lub miejsca położenia będąc w niewielkiej odległości od obiektów, które mogą wpływać na wyniki. Są to często inne urządzenia elektroniczne, ale również stal, żelazo i magnesy.

Kompas w telefonie - aplikacja
Niektóre smartfony posiadają już zainstalowaną aplikację z kompasem

Kompas online nie sprawdzi się również podczas zbyt szybkiego przemieszczania się, dlatego zrezygnuj z użycia aplikacji podczas jazdy samochodem lub innym środkiem transportu. Przed rozpoczęciem odczytu, w pierwszej kolejności musisz skalibrować urządzenie. Nie jest to nic trudnego — wystarczy uruchomić aplikację i poruszać smartfonem w różnych kierunkach. Następnie możesz przejść do wykonania pomiarów właściwych! Ustal kierunek, w którym chcesz kontynuować drogę, zwracając uwagę na wskazania kompasu i odchylenia. To wszystko!

Kompas w telefonie - precyzja
Współczesne kompasy w telefonie potrafią być bardzo precyzyjne

Wirtualny kompas a tradycyjne urządzenie — które rozwiązanie jest lepsze?

Elektroniczny kompas w telefonie czy urządzenie tradycyjne — co wybrać? Porównując te dwa nawigatory, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ich przeznaczenie. Tradycyjny kompas magnetyczny cechuje się większą precyzyjnością pomiarów, a jego działanie nie jest zależne od warunków pogodowych.

W przypadku kompasu cyfrowego uzyskiwane wyniki mogą być objęte błędem wynikającym z wystąpienia opadów czy wiatru. Dodatkowo jest on mniej dokładny podczas codziennego użytkowania. Pogoda może również przyczynić się do wadliwości urządzenia, w wyniku czego aplikacja nie będzie w stanie dostarczyć Ci potrzebnych informacji.

Sprawdź też: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

Kompas online to dobre rozwiązanie dla osób, których potrzeby nie są duże, ale dla własnego komfortu i bezpieczeństwa chcą mieć to urządzenie zawsze przy sobie.

31
10

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *