observer gra rpg

Rozrywka

29.10.2021 16:42

Observer (PS4, PS5, XONE, XSX, Nintendo Switch, PC)

Gry
7
0
0
7
0

Observer to horror psychologiczny stworzony przez polskie studio Bloober Team. Co ciekawe, jego akcja osadzona jest w Krakowie z roku 2084, a gra pełna jest nawiązań do polskiej kultury. Dodaje to smaku cyberpunkowej wizji przyszłości i ciężkiemu klimatowi.

Data premiery i twórcy

Observer swoją premierę miał 15 sierpnia 2017 roku jednocześnie na PC, Xbox One oraz PS4. Wersja na konsolę Nintendo Switch pojawiła się 7 lutego 2019 roku. Za grę odpowiada studio Bloober Team, a wydawcą zostało Aspyr Media.

observer cena
Observer to iście ciekawa i klimatyczna gra | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 (PC, PS4, PS5 XONE, XSX)

Gry podobne do Observer

Fani survival horroru niewątpliwie znajdą w Observer wiele podobieństw do klasyków gatunku. Jest jednak parę tytułów, które zgrabnie łączą zarówno klimat horroru, jak i cyberpunkową stylistykę:

 • Soma wydana na XONE, PS4, PC to survival horror od zasłużonego dla gatunku studia Frictional Games (autorzy Penumbry oraz serii Amnesia). Soma wyróżnia się jednak cyberpunkową, mieszającą tematykę transhumanizmu i body horroru stylistyką, niesamowitą, skłaniającą do przemyśleń fabułę oraz powodujący szybsze bicie serca gameplay.
  Get Even, które pojawiło się na XONE, PS4, PC, to trzymająca w napięciu mieszanka horroru, thrillera detektywistycznego oraz shootera. Jako zamknięty w szpitalu psychiatrycznym detektyw, dzięki dziwnemu urządzeniu przymocowanym do naszej głowy przeżywamy kolejne swoje wspomnienia, w poszukiwaniu odpowiedzi dotyczących pewnej sprawy morderstwa z przeszłości. Całość okraszona jest podobną do Observera, mroczną, cyberpunkową stylistyką.
  Transient
  (XONE, PS4, PC) to kolejny survival horror czerpiący z cyberpunku, w tym przypadku tworzy on ciekawe połączenie z mitologią Lovecrafta.
  Nie jest to gra tak rozbudowana i dopracowana, natomiast ciekawe połączenie z pozoru niepasujących do siebie stylistyk i świetnie oddany klimat może zainteresować fanów gatunku.

Observer — oceny i opinie 

Observer zdobył pozytywne oceny, zarówno od recenzentów, jak i samych graczy, wygrywając nawet nagrodę za najlepszy setting w zestawieniu najlepszych gier przygodowych roku 2017 miesięcznika Gameinformer. Był także brany pod uwagę jako jedna z najlepszych gier 2017 roku.

Chwalono fabułę, świetną i szczegółową wizję świata oraz klimat. Także ścieżka dźwiękowa oraz stylizowana i pełna efektów grafika stanowiła idealne dopełnienie całej produkcji i licznych elementów horroru. 

Niestety nie każdemu przypadł do gustu sam gameplay, określany przez niektórych zwykłym symulatorem chodzenia. Mimo świetnie zrealizowanego hackowania i interesujących zagadek brak akcji oraz kameralny charakter produkcji potrafił zniechęcić część graczy. Tym, którzy lubią jednak ten typ rozgrywki, Observer na długo zapadł w pamięci, oferując jedno z bardziej unikalnych doświadczeń ostatnich lat.

“Mam ambiwalentne odczucia. Z jednej strony nieźle zbudowana atmosfera, która jest bardzo ciężka. Cały czas utrzymuje się jakiś niepokój, mimo że niewiele jest jump scarów. Jest gęsto i to się chwali. Niezła grafika i efekty. Niestety fabuła jest mocno rozmyta.” (remikc, SteamCommunity.com)

“Bardzo dobra, klimatyczna gra. Świetnie oddany klimat z Polski (wyposażenie pokoi, polskie napisy tam gdzie trzeba), piękna muzyka, śliczna grafika, odpowiednia długość i ciekawa historia. Sposób przedstawienia wizji i sama rozgrywka wywołuje bardzo miłe ciarki.” (klynton [PL], SteamCommunity.com)

DLC i edycje specjalne

Observer doczekał się rozszerzonej edycji o nazwie Observer: System Redux. Wydana w listopadzie 2020 na konsole nowej generacji PS5 oraz Xbox Series X/S wersja gry zawiera dodatkowy rozdział fabularny, oraz szereg poprawek związanych z samym gameplayem, grafiką oraz płynnością. 

Poprawiono elementy skradania i dodano parę nowych elementów urozmaicających detektywistyczną część rozgrywki, takie jak hakowanie komputerów czy naprawianie elektrycznych obwodów. Na PS5 dodano także pełne wsparcie dla triggerów adaptacyjnych Dual Sense. Observer: System Redux jest dostępny także na konsole PS4 i Xbox One.

Zwiastun i gameplay

Na premierowym zwiastunie mamy szansę zaznajomić się z klimatem produkcji i światem Observera. Widzimy na nim dwie płaszczyzny, na których dzieje się gra: tej rzeczywistej, we wnętrzach krakowskiej kamienicy z roku 2084, oraz tej, dziejącej się wewnątrz umysłów napotkanych postaci, pełnych psychodelicznych, niepokojących wizji.

Fabuła i rozgrywka w Observer

W Observer wcielamy się w detektywa prowadzącego śledztwo dotyczące morderstwa w jednej z krakowskich kamienic. Akcja gry dzieje się w przyszłości, w roku 2084. W tym mrocznym, pełnym technologii świecie istnieją tak zwani Obserwatorzy, osoby potrafiące włamywać się do umysłów innych osób. Właśnie jednym z nich jest Daniel Lazarski (w tej roli  Rutger Hauer) główny bohater produkcji. 

Dzięki tym niezwykłym umiejętnościom będzie on mógł nie tylko prowadzić swoje śledztwo, ale także wchodzić w interakcję z napotkanymi osobami, rozwiązując szereg zadań pobocznych obecnych w grze. Właśnie w tych etapach, w których detektyw wchodzi w umysły ofiar kolejnych morderstw, gra pokazuje swoje horrorowe oblicze, serwując nam prawdziwie psychodeliczne, powodujące ciarki na całym ciele, sceny.

Sprawdź też: The Medium (PS5, Xbox Series X/S, PC)

Gra jest liniowa, polega na eksplorowaniu pomieszczeń odciętej od świata kamienicy oraz kolejnych światów istniejących w umysłach jej mieszkańców. Przyjdzie nam, jak rasowemu detektywowi, rozwiązać szereg zagadek, szukać kolejnych poszlak, ale też np. skradać się, jako że nie mamy żadnego sposobu na walkę z przeciwnikami.

Multiplayer

Observer stworzony został wyłącznie z myślą o rozgrywce dla jednego gracza.

Wymagania sprzętowe Observer

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/10 – 64 bitowy
 • Procesor: Intel Core i5-3470 / AMD Ryzen 3 1200
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: @1280×720: GeForce GTX 1050 3 GB / Radeon RX 560 4 GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 16 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: DirectX® 11.0 compatible

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10 – 64 bitowy
 • Procesor: Intel Core i7-3770 / AMD Ryzen 5 1600
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: @60 FPS (1920×1080): GeForce GTX 1060 6 GB/ Radeon RX 590
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 16 GB dostępnej przestrzeni
 • Karta dźwiękowa: DirectX® 12.0 compatible

Aby zainstalować grę na PS4 i PS5, musimy posiadać około 20 GB wolnego miejsca. W przypadku Xbox One i Xbox X to kolejno 20 GB i około 16 GB. Na Nintendo Switch będziemy potrzebować zaś 18 GB.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *