Minifigurka ludzika LEGO wykonana ze złota – jaki jest najdroższy zestaw LEGO?

Rozrywka

28.03.2024 18:01

Najdroższy zestaw LEGO – poznaj najbardziej kosztowne klocki

Gadżety
6
0
0
6
0

Czy wiesz, jaki jest najdroższy zestaw LEGO? Klocki LEGO kojarzą się nam z masą frajdy, ale także wysokich sum, jakie trzeba za nie wyłożyć. Na rynku dostępne są jednak egzemplarze, których ceny wykraczają poza najśmielsze wyobrażenia.

Najdroższy zestaw LEGO na świecie – jak wysoka jest jego cena? Ten artykuł rozwieje wszelkie niewiadome w tym temacie. Poznaj najdroższe zestawy, które są dostępne na rynku i nie tylko. W artykule przedstawiamy również ceny rzadkich egzemplarzy aukcyjnych oraz odpowiedź na to, ile może kosztować pojedynczy i unikatowy klocek LEGO.

Najdroższe zestawy LEGO dostępne w sprzedaży – TOP 6

Poznaj najdroższe zestawy LEGO, które dostępne są w ofercie sprzedażowej duńskiego producenta. Powalają one nie tylko ceną, ale także rozmiarami i przemyślanymi konstrukcjami. Na liście znalazło się wiele różnych przykładów – poznaj je!

LEGO Wieża Eiffla – 2949,99 zł

Naszą listę otwiera gratka dla miłośników podróży, którzy w szczególności uwielbiają Francję. Omawiany zestaw jest wiernym (no, może poza skalą!) odwzorowaniem symbolu Paryża, jak i całego kraju, jakim jest wieża Eiffla. Przygotujcie się jednak na spore wyzwanie w układaniu – ten zestaw składa się aż z 10001 elementów, które razem tworzą konstrukcję o wysokości 149 cm. Tak monumentalny zestaw z pewnością będzie się pięknie prezentował w wyeksponowanym miejscu.

Mężczyzna układający zestaw LEGO Wieża Eiffla, symbol Francji
Dotarcie do momentu ustawienia wierzchołka wieży z pewnością zajmie Wam wiele czasu

LEGO Gwiezdny Niszczyciel typu Venator – 3099,99 zł

Star Wars to uniwersum, z którego projektanci LEGO czerpią pełnymi garściami. Potężny rozmach Gwiezdnych Wojen to idealne źródło pomysłów dla zestawów, które zaskakują rozmiarami oraz ceną. Zestaw, który przekracza barierę 3 tysięcy złotych to LEGO Gwiezdny Niszczyciel typu Venator. Ten okręt bojowy Republiki składa się z 5374 elementów i ma ponad 109 cm długości po złożeniu. Choć według informacji dołączonej do zestawu, na okręcie służyło 7400 personelu, w zestawie znajdziemy 2 minifigurki. Możemy przyjąć, że pozostała załoga jest zbyt zajęta pracą na pokładzie!

LEGO Venator — jeden z wielu drogich zestawów z uniwersum Star wars
Venator z czerwonym wstawkami jest po prostu piękny – must-have dla fana Gwiezdnych Wojen

LEGO Titanic – 3199,99 zł

Zbuduj najprawdopodobniej najsłynniejszy statek świata, układając go aż z 9090 elementów. To również najdłuższy zestaw LEGO w historii, który po złożeniu osiąga zawrotne 135 cm – będzie potrzebny długi stół, aby wyeksponować piękno Titanica. Klocki pozwalają w tym przypadku na stworzenie bardzo wiernie odwzorowanej repliki, do której można nawet zajrzeć do środka. Podzielono go na trzy sekcje, co pozwala oglądać przekrój poprzeczny statku – od zęzy aż po sam dach najwyższych kajut. Dzięki temu możemy zobaczyć kotłownię, palarnię, ekskluzywne kajuty oraz siłownię statku. Warto nadmienić, że zestaw ten posiada wiele ruchomych elementów – jak kotwica, śruba napędowa czy tłoki silników.

LEGO Tytanic
Titanic po ułożeniu zajmuje ogromną przestrzeń

LEGO Żuraw gąsienicowy Liebherr LR 13000 – 3199,99 zł

Coś dla fanów ciężkiego sprzętu budowlanego. To model z flagowej serii LEGO Technic, którego złożenie będzie wyzwaniem dla każdego dorosłego. Ta wierna replika najsilniejszego żurawia gąsienicowego na świecie (udźwig do 3000 ton) składa się z 2883 elementów. Klockowy Liebherr LR 13000 po ułożeniu ma wysokość 100 cm i 110 długości, czy czyni go naprawdę masywną konstrukcją. Co więcej, dzięki modułowi zdalnego sterowania i zasilaniu poprzez baterię można nim operować za pomocą mobilnej apki. Obrotowa platforma, wysięgnik, wciągarka, jak i układ gąsienic – żuraw jest w pełni sterowalny. Czyni to z niego jeden z najlepszych modeli LEGO Technic.

Żuraw Liebherr LR 13000 po złożeniu i ustawieniu na stole
Liebherr LR 13000 w wersji LEGO jest w pełni sterowalny

AT-AT – 3999,99 zł

Wraz z kolejnym zestawem LEGO przechodzimy do prawdziwej wagi ciężkiej wśród egzemplarzy oferowanych w sprzedaży. Znany jako imperial walker, AT-AT to pojazd bojowy Imperium, znany doskonale fanom Star Wars. Zestaw składa się z 6785 elementów, w tym także 9 minifigurek. Klockowy AT-AT umożliwia sprawdzenie wnętrza kokpitu i obrotowe oporządzenie bojowe oraz luk bombowy. Pojazd posiada również przedział transportowy w swoim korpusie, gdzie zmieści się aż 40 minifigurek, cztery ścigacze oraz ciężki blaster E-Web. Warto nadmienić, że AT-AT posiada w pełni ruchome nogi, zatem odwzorowanie bitwy o Hoth będzie jak najbardziej możliwe.

Przedział bojowy At-AT
Przedział dla załogi i sprzętu w korpusie maszyny kroczącej

Sokół Millennium – 3999,99 zł

Wśród najdroższych zestawów znajdzie się również propozycja dla fanów Rebelii. Mowa tu o „najszybszej kupie złomu w Galaktyce”, jak pieszczotliwie określał Sokoła Millennium jeden z jego właścicieli. 7541 elementów pozwala na budowę jednego z największych zestawów LEGO. Pojazd LEGO Hana Solo to istny hołd dla tej ikony kinematografii, który wykonany został z dbałością o najmniejsze szczegóły. Stworzono go tak, aby możliwe było dostanie się do wnętrza statku, aby odgrywać ulubione sceny z filmów i seriali. Wśród figurek dołączonych do zestawu znajdziemy tu doskonale znanych bohaterów: Hana Solo, Chewbaccę, księżniczkę Leię, C-3PO, Rey i Finna.

Sokół Millennium – jeden z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów z Gwiezdnych Wojen
Sokół Millennium – zachwyca rozmiarami, dbałością wykonania i ceną. Choć w tym ostatnim przypadku emocje będą zdecydowanie inne

Jaki jest najrzadszy klocek LEGO?

Niekoniecznie będzie to najdroższy zestaw LEGO, w znaczeniu słów „zestaw”, ale jego cena sprawia, że nawet 4 tysiące za Sokoła Millenium wydaje się drobnostką. Mowa tu zaledwie o jednym elemencie, jednym klocku 2 × 4, który przypomina standardowy element LEGO. Z tą różnicą, że jest w całości wykonany z 14-karatowego złota.

Waga tego elementu wynosi 25,65 gramów i został on stworzony pomiędzy 1979 a 1981 rokiem. Choć kształtem i wymiarami jest on taki sam, jak klasyczny klocek z tworzywa, jego przeznaczeniem nigdy nie było stanowić element wybranego zestawu. Więcej nawet, od momentu stworzenia nie był on przeznaczony dla konsumentów. Złoty klocek w gustownej szkatułce był uhonorowaniem pracowników, których staż pracy osiągnął 25 lat w jednej z najważniejszych fabryk LEGO w Niemczech.

Najdroższy zestaw LEGO – klocek LEGO wykonany z czystego złota
Złoty klocek LEGO, który wykonano z czystego złota

Dokładna liczba wyprodukowanych egzemplarzy nie jest znana i najpewniej stanowi sekret firmy. Wiadomo jednak, że nie było ich wiele – nie ma informacji na temat tego, czy LEGO wciąż wręcza je swoim oddanym pracownikom. Biorąc pod uwagę ich rzadkość (z uwagi na niską liczbę wydanych egzemplarzy oraz to, że nie ma ich bezpośrednio na rynku), przekłada się to na ogromną popularność wśród wszelkiej maści kolekcjonerów.

Status, wysoka rzadkość, znaczenie oraz sam wykorzystany materiał sprawia, że są najdroższe pojedyncze elementy LEGO, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Dowodem na to są kwoty, jakie osiągają one na aukcjach, które są niekiedy organizowane. Obecnie wiemy o dwóch takich wydarzeniach: z 2007 i 2020 roku. Pierwsza aukcja zakończyła się sprzedażą za kwotę 14450 dolarów, natomiast druga uszczupliła portfel kupującego o 15000 dolarów. W przeliczeniu po obecnym kursie (1 dolar za 3,99 zł), 15 tysięcy to prawie 60 tysięcy złotych.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Inne przykłady najdroższych zestawów LEGO z drugiej ręki

Oprócz oficjalnej sprzedaży, która dotyczy aktualnych modeli, w obrocie są również inne zestawy. Przez inne należy tu rozumieć, te, których oficjalna sprzedaż już się zakończyła. Wszak sama produkcja popularnych klocków została rozpoczęta w 1947 – przez 77 lat w historii producenta stworzono multum zestawów.

Co jakiś czas są one wystawiane na aukcjach w celu spieniężenia. I choć ich początkowe ceny ze sklepu mogą się wydawać śmiesznie niskie, to po latach ich wartość wzrasta niepomiernie. Mowa tu o rzadkich egzemplarzach, które napędzane nostalgią za minionymi czasami, osiągają bardzo wysokie ceny. I nie ma tu znaczenia, że często są one bardzo proste – liczy się ich status i odległa data wyprodukowania. Poniżej umieściliśmy kilka przykładów takich zestawów.

LEGO Cloud City (10123)

Zestaw z 2003 roku, który jest dowodem na to, że nawet ceny aukcyjne potrafią wystrzelić w kosmos. Zanim jednak przejdziemy do kwoty, kilka słów na temat samego Cloud City. Na tym etapie pewnie już nie będzie Was to dziwić: ponownie mamy do czynienia z marką Star Wars. Głównym obiektem jest tu stolica planety Bespin, która znana jest jako Miasto w Chmurach.

Sprawdź też: Wszystko o Lego Star Wars: Skywalker Saga — kiedy premiera, zwiastun, rozgrywka

Prawie 700 elementów składa się na wycinek miasta, które po raz pierwszy fani zobaczyli w filmie Gwiezdne wojny: Część V Imperium kontratakuje z 1980 roku. Obiekt zarządzany przez Lando Calrissiana w wydaniu LEGO (mowa to u pierwszym zestawie, LEGO przygotowało kilka innych odsłon Cloud City) cieszy się dużą popularnością.

Wspominaliśmy, że aukcyjna cena tego zestawu ulegała mocnym zmianom. I to prawda, gdyż w 2020 roku zestaw ten był wyceniany za niecałe 800 dolarów. Dwa lata później cena jednak urosła do 3200 dolarów, a w 2023 roku wynosiła już 9500 dolarów! Jedna z aukcji w kwietniu 2023 roku osiągnęła kwotę 9762 dolarów.

Najdroższy zestaw LEGO – Cloud City
Miasto w Chmurach w wersji od LEGO

LEGO UNICEF Van (106)

Pomimo że mowa tu o jednym pojeździe, który na dodatek nie powala rozmiarami, zestaw opatrzony numerem 106 jest szacowany obecnie na kwotę 10500 dolarów. Składa się on z 54 elementów i jednej minifigurki, powstał we współpracy z organizacją UNICEF. Po złożeniu przedstawia on niebieską furgonetkę, opatrzoną logo organizacji oraz „ludzika” w podobnych kolorach.

Zestaw ten jest ekstremalnie rzadki i w obecnej formie nie trafił jeszcze na aukcje. Specjaliście szacują jednak, że kwota za fabrycznie nowy egzemplarz oscyluje w okolicy 9500 dolarów. Zastrzegają przy tym jednak, że może być ona jeszcze wyższa.

Furgonetka UNICEF-u
Ta niepozorna furgonetka osiąga zawrotne ceny

LEGO Zamek (375)

375 obok nazwy to numer zestawu, który sugeruje, że mamy tu do czynienia z naprawdę odległymi czasami. I tak też jest, ponieważ ten zestaw pochodzi z 1978 roku. 46 lat od premiery sprawia, że mamy tu do czynienia z pierwszym zamkiem w historii LEGO. W kolejnych latach ten motyw był często eksploatowany przez producenta, a wraz z kolejnymi odsłonami pojawiało się coraz więcej szczegółów.

Zamek w żółtym kolorze nie wyróżnia się przesadnie, ale unikatowe rozwiązania były na tamte lata sporą nowością. Jest tu nawet most zwodzony na kołowrocie oraz pokaźna liczba figurek (łącznie 14), które reprezentują rycerzy w różnych barwach. Oprócz tego są również obecne konie rycerskie a łączna liczba elementów tego zestawu to 767. Na temat lata ten wynik był bardzo imponujący.

Już od samej premiery był to zestaw cieszący się ogromnym zainteresowaniem. W jednej z aukcji z połowy 2022 roku, pierwszy zamek LEGO został sprzedany za prawie 9900 dolarów. Mowa tu o oryginalnie zapakowanym egzemplarzu, który przetrwał przez lata! Według strony brickeconomy.com jest on obecnie warty jeszcze więcej, bo prawie 11 tysięcy $.

Pierwszy zestaw-zamek w historii LEGO
Pierwszy zamek LEGO w momencie swojej premiery był niezwykle zaawansowanym zestawem

Drewniane zabawki LEGO

Przeciętny zestaw klocków LEGO kojarzy się nam z plastikowymi elementami. I nie jest to błędem, gdyż duńska firma produkuje je głównie z wytrzymałego tworzywa ABS. Nie zawsze było to jednak regułą, gdyż od początku swojego istnienia w 1932 do 1947 roku, LEGO produkowało wyłącznie zabawki z drewna. Przejście wyłącznie na tworzywo sztuczne nastąpiło od 1960 roku i to właśnie od tego momentu możemy mówić o zestawach LEGO opatrzonych numeracją.

Początkowa historia LEGO to jednak drewno, jako materiał główny. Nie powinno to dziwić, gdyż założyciel firmy, Ole Kirk Christiansen, posiadał fach cieśli. Co interesujące, zabawki nie były początkowo głównym produktem jego warsztatu. Christiansen znany był okolicy jako producent składanych drabin, jednak los w tragiczny sposób pokierował go na inne tory. Mowa tu o splocie nieszczęśliwych wydarzeń: wielkim kryzysie z lat 30. XX wieku, śmierci jego żony i pożarze warsztatu. Pozostając sam z pięcioma synami, starał się jak mógł, aby wnieść do ich życia nieco więcej radości. Sposobem na to miała być produkcja zabawek.

Sprawdź też: LEGO Creator Wahadłowiec Discovery NASA – recenzja. LEGO leci w kosmos!

Biznes początkowo rozwijał się bardzo mozolnie. W dobie ogólnoświatowego kryzysu, potencjalni klienci nie byli w stanie kupować zabawek. Twórca sprzedawał często swoje wybory na zasadzie barteru za jedzenie. Na samego Christiansena naciskało również rodzeństwo (miał ich dwanaścioro), które użyczyło mu pożyczki ratunkowej. Ich zdaniem produkcja zabawek w tamtych czasach była zupełnym szaleństwem. Namawiali cieślę do porzucenia tworzenia tych produktów, w celu skupienia się na narzędziach i innych artykułach, ich zdaniem znacznie ważniejszych. Christiansen nawet w najgorszym momencie, gdy musiał oddelegować ostatniego pracownika, nie poddał się w produkcji artykułów dla dzieci.

Drewniana kaczuszka to jedna z pierwszych zabawek produkowanych przez duńskiego producenta
Drewniana kaczuszka, czyli jedna z pierwszych zabawek Ole Kirka Christiansena

W 1935 roku na deskę kreślarską trafił projekt drewnianej kaczuszki, bodaj najbardziej popularnej zabawki z wczesnej historii LEGO. Stanowiła ona jedną zwartą całość, która wyposażona została w cztery kółka. W ten sposób dziecko mogło ją ciągnąć podczas zabawy po ziemi. Z samą kaczuszką wiąże się ciekawa historia, która udowadnia, jak wielkie znaczenie dla twórcy miała odpowiednio wysoka jakość.

Opisuje ją jego syn, Godtfred Kirk Christiansen, który przejął biznes po ojcu w 1957 roku. Wydarzenia przytaczane przez Godtfreda rozegrały się jednak znacznie wcześniej, bo w czasach jego młodości, gdy pomagał mu w warsztacie przy produkcji zabawek. Młody syn zajmował się m.in. nakładaniem trzech warstw lakieru na drewniane kaczki, tak aby jak najdłużej zachowały dobry stan. Następnie zanosił je partiami w pudełkach na stację kolejową, aby rozesłać je po kraju. Po powrocie obwieścił ojcu, że wpadł na genialny pomysł, który pozwolił zaoszczędzić pieniądze.

Sprawdź też: Klockowe imperium: historia LEGO. Jak przebiegła droga na szczyt z klocków?

Ojciec począł dopytywać syna, jak udało mu się tego dokonać. Ten wyjaśnił, że pokrył zabawkę dwiema, a nie trzema warstwami lakieru, co pozwoliło zachować więcej materiału. Reakcja ojca była natychmiastowa: polecił on synowi jak najszybszy powrót na stację, zabranie partii zabawek, nałożenie trzeciej warstwy i odniesienie ich z powrotem. Zastrzegł przy tym, że musi to wykonać samemu „nawet jeśli miałoby to zająć całą noc”. Godtfred Kirk Christiansen wspominał po latach, że była to najlepsza lekcja dotycząca jakości, jaką mógł dostać od ojca.

Nie jest pewne, czy rzeczywiście zajęło to synowi całą noc, ale z pewnością było ważną nauką w jego życiu. Na tyle, że z czasem wystrugał on słowa swojego ojca na drewnianej tabliczce, którą potem zawiesił w warsztacie. Znajdowało się na niej jedno zdanie, które brzmiało „tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Twórca LEGO zawsze powtarzał, że dzieci zasługują na to, co jest najlepsze.

Jaki jest najdroższy zestaw LEGO? Teraz już wiesz!

LEGO już od dekad dostarcza masę radości dla dzieci i dorosłych. Składanie ze sobą wielkich konstrukcji to coś, co uwielbia każdy. Ten artykuł przybliżył Ci informacje na temat zestawów, które są najbardziej wymagającymi inwestycjami dla portfela. To „ile coś kosztuje” to jedno, ale masę frajdy mogą dostarczać również mniejsze modele – liczy się dobry czas! Swoją drogą, jaki zestaw LEGO jest pierwszym, który mieliście? Dajcie znać w komentarzach! 🧱

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *