little nightmares

Rozrywka

30.03.2023 09:56

Little Nightmares – data premiery, opinie, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
7
0
0
7
0

Little Nightmares to przygodowa platformówka z elementami horroru. W produkcji wcielamy się w dziewczynkę imieniem Six, która próbuje uciec z tajemniczego statku, który opanowany jest przez potworne i pokręcone istoty.  

Data premiery i twórcy

Gra swoją premierę miała 28 kwietnia 2017 roku na konsole PS4, XONE oraz komputery PC. Natomiast 18 maja 2018 roku gra ukazała się również na konsolę Switch. 

Za powstanie gry odpowiada szwedzkie studio Tarsier znane przede wszystkim z wydania gry LittleBigPlanet. Natomiast wydawcą gry zostało japońskie studio Bandai Namco Entertainment. 

Gry podobne do Little Nightmares

Gry platformowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród graczy. Jednak od pewnego czasu rozgłos zyskują te produkcje, które oprócz elementu zręcznościowego zawierają również elementy horroru. Little Nightmares to pierwsza część serii, dlatego, jeśli ktoś lubi się nagimnastykować i bać jednocześnie przed monitorem, to warto sięgnąć po kolejne części:

  • Very Little Nightmares (2019)
  • Little Nightmares II (2021)
-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jednak na rynku dostępne są też inne pozycje, które zaspokoją gusta fanów Little Nightmares:

  • Inside (2016) od studia Playdead to mroczna platformówka, w której kierujemy losami chłopca, który ucieka przed tajemniczymi ludźmi, a w miejscach, które odwiedza, prowadzone są dziwne i złowrogie eksperymenty. Gra została wydana na konsole PS4, XONE, Switch, urządzenia mobilne z iOS oraz komputery PC.
  • Limbo (2015) od studia Playdead to niezwykła platformówka, w której wcielamy się w rolę chłopca, który wyrusza w podróż, aby uratować swoją siostrę. Kraina, którą przemierza to czarno – biały, surrealistyczny twór, pełen śmiertelnych zagrożeń. Gra została wydana na konsole PS3, PS4, PSV, X360, XONE, Switch, urządzenia mobilne z iOS i Androidem oraz komputery PC.
little nightmares
Urok i wykonanie – to główny motor napędowy tej gry

Little Nightmares – oceny i opinie

Według portalu Metacritic gra zebrała raczej pozytywne recenzje. Produkcja może się pochwalić średnią oceną na poziomie 83% jeśli chodzi o wersję na konsole XONE. Edycja na PS4 oraz PC może się pochwalić średnią na poziomie 78% oraz 81%. Gra jest przede wszystkim chwalona za atmosferę wywołującą ciarki na całym ciele. Również oprawa audiowizualna zaprojektowana jest w taki sposób, aby powodować rosnący niepokój wśród graczy. Bajkowa grafika potrafi uśpić czujność gracza, po czym gra wdeptuje go w ziemię niczym rasowy horror. Recenzenci  zwracają uwagę na drobne problemy techniczne, które mogą być irytujące podczas rozgrywki. Jednak nie psuły one całościowego odbioru gry. Gracze zwracają również uwagę, że tytuł wymaga dość sporo zręczności i cierpliwości przy pokonywania niektórych zagadek. Mniej wprawieni gracze mogą odczuwać z tego powodu lekką irytację. 

Sprawdź też: Psychonauts (PC, PS2, PS4, Xbox)

Również społeczność Steam wypowiada się o grze raczej w pozytywny sposób.

Little Nightmares jest jednym z tych horrorów bez natarczywych straszaków wskakujących na ekran co dwie sekundy. Tu cały strach jest budowany cudowną grafiką i dźwiękiem, podkręcającymi grozę gry. Jedynymi minusami gry jest jej długość oraz cena względem czasu zabawy, gdyż całość da się przejść w jedną jesienną noc.

egzior, SteamCommunity.com

Zwykle nie gram w horrory, ale zaciekawiła mnie oprawa graficzna Little Nightmares. Spróbowałem i….polecam. Gra łączy elementy gier zręcznościowych i logicznych. Każdy z tych elementów jest dobrze wyważony, trzeba czasem chwilę pogłówkować, zdarza się także zginąć przez brak refleksu. Niemniej raczej nie na tyle żeby powodowało to frustrację (no może wyjątkowo). Wszystko umiejscowione w bajkowym horrorze, który nadaje świetny klimat pośród bardzo tajemniczych postaci w jeszcze bardziej tajemniczym miejscu. Należy dodać, że gra nie ma na celu nasz przestraszyć. Przez klimat horroru twórcy budują napięcie, przez co gra się nie nudzi. Little Nightmares jest jednak krótkie. Główną fabułę udało mi się ukończyć w niecałe 4 godz. wg czasu na Steam.

Nucky, SteamCommunity.com
little nightmares platformówka
Jedną z najczęściej wypominanych wad Little Nightmares jest jej długość: grę można przejść podczas jednego dłuższego posiedzenia

Bardzo ładnie wykonany tytuł… I to chyba tyle z zalet. Przejście zajmuje 3 godziny, mało mechanik, które sprawiają, że robimy w kółko to samo. Wynudziłem się mocno.

Mill, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Gra doczekała się jednego dodatku fabularnego, Secrets Of The Maw, który został podzielony na trzy rozdziały:

  • The Depths (2017)
  • The Hideaway (2017)
  • The Residence (2018) 

The Depths

To pierwszy rozdział dodatku do gry Little NightmaresSecrets Of The Maw. 

Poznajemy w nim nowego bohatera, którym jest Uciekinier. Budząc się z koszmarnego snu, w którym zostaje wciągnięty pod wodę, nasz bohater podąża za tajemniczą dziewczynką. Jednak ta nagle znika, zostawiając po sobie latarkę, a chłopiec zostaje wciągnięty do Głębin Paszczy. Głębia jest domem złowrogiej Babci, która pływając pod wodą, stara się złapać Uciekiniera i wciągnąć go w zimne odmęty Głębi. Skacząc po chybotliwych platformach, chłopcu udaje się uciec z mrocznej Głębi, jednak zostaje on złapany przez Woźnego. Ostatnia scena rozdziału ukazuje Uciekiniera w klatce razem z innymi uwięzionymi dziećmi. 

The Hideaway

Drugi rozdział dodatku zabiera Uciekiniera do maszynowni Paszczy. Poznajemy w niej dziwne stworzenia zwane Nomami. Nasz bohater będzie musiał ocalić te dziwne stworzenia oraz odkryć ich sekrety, aby wydostać się z ciemnej i brudnej maszynowni. 

The Residence

W trzecim rozdziale nasz Uciekinier trafia do rezydencji tajemniczej Pani. Naszym celem jest ucieczka z tego upiornego domostwa, a wyposażeni jesteśmy jedynie w latarkę, która pomaga nam odeprzeć koszmarne iluzje i uniknąć śmiertelnych pułapek. 

Zwiastun i gameplay

Zwiastun wydany w dniu premiery gry wprowadza nas w niepokojącą i mroczną atmosferę gry oraz daje nam wgląd w wygląd rozgrywki.

Fabuła i rozgrywka w Little Nightmares

Fabuła produkcji skupia się na dziewczynce o imieniu Six, która w niewyjaśnionych okolicznościach trafia do koszmarnego kompleksu zwanego Paszczą (The Maw). Zadaniem gracza jest pomóc dziewczynce wydostać się z tego upiornego miejsca. Niestety nie będzie to łatwe, gdyż kompleks zamieszkały jest przez potwory rodem z dziecięcych koszmarów. 

Little Nightmares to platformówka 2.5D. Losy Six obserwujemy z bocznej perspektywy, a lokacje, które przemierzamy, posiadają głębię. Dlatego nasza bohaterka może swobodnie przemieszczać się pomiędzy bliskim a dalekim planem. Sama mechanika rozgrywki polega na rozwiązywaniu zagadek logicznych oraz przeskakiwaniu pomiędzy platformami. Czasami na swojej drodze spotkamy również koszmarnych przeciwników. Z niektórymi niestety nie będziemy w stanie wygrać, dlatego będziemy musieli wykazać się sprytem i przemknąć za ich plecami. Zadanie wydaje się może banalne, lecz tylko z pozoru. 

Sprawdź też: Historia serii gier Prince of Persia — najważniejsze informacje o klasycznych platformówkach

Gra charakteryzuje się również przepiękną oprawą graficzną oraz klimatyczną ścieżką dźwiękową. 

Multiplayer

Twórcy od początku zakładali, że gra będzie nastawiona tylko na rozgrywkę jednoosobową. 

Wymagania sprzętowe Little Nightmares

Minimalne wymagania sprzętowe:

  • System operacyjny: Windows 7, 64-bit
  • Procesor: Intel Core i3
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 460
  • DirectX: Wersja 11
  • Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni
  • Dodatkowe uwagi: SSE4.2 wymagany
little nightmares ucieczka
W grze nie brakuje potworów, których nie jesteśmy w stanie pokonać

Zalecane wymagania sprzętowe:

  • System operacyjny: Windows 7, 64-bit
  • Procesor: Intel Core i7
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660
  • DirectX: Wersja 11
  • Miejsce na dysku: 10 GB dostępnej przestrzeni
  • Dodatkowe uwagi: SSE4.2 wymagany

Gra na konsoli PlayStation 4 wymaga ok. 2.7 GB wolnego miejsca, natomiast na konsoli Xbox One gra ok. 11.19 GB, a na konsoli Switch ok. 10 GB. 

Intel Arc A770 i i513600K

Źródło obrazu głównego: mat. prasowe

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *