psychonauts gra

Rozrywka

20.04.2022 14:20

Psychonauts (PC, PS2, PS4, Xbox)

Gry
13
0
0
13
0

Psychonauts to dość wysoko oceniana gra platformowo-przygodowa, wydana na konsole PlayStation 2, PlayStation 4, Xbox oraz komputery PC.

Data premiery i twórcy

Gra została wydana 19 kwietnia 2005 roku. Za opracowanie odpowiadało Double Fine Productions, natomiast wydaniem pierwotnie zajęło się Majesco Entertainment, a następnie Double Fine Productions.

Gry podobne do Psychonauts

Jako że Psychonauts jest pozycją już leciwą, która spotkała się z dość dobrym przyjęciem, oczywiste jest, że powstała jej kontynuacja.

Psychonauts 2 została wydana w 2021 roku na konsole PS4, XOne, XSX oraz komputery PC. Na szczęście Double Fine nie próbował wymyślać koła na nowo i zachował w najnowszej odsłonie podstawowe cechy Psychonauts, co zresztą zachwyciło wieloletnich fanów serii. Podobnie jak oryginalna gra, Psychonauts 2 różni się od większości platformówek swoją rozbudowaną narracją. W grze wcielamy się w Razputina, pomysłowego 10-latka o zdolnościach parapsychicznych, który dołączył do zespołu utalentowanych szpiegów. Raz realizuje swoje marzenie i odwiedza kwaterę główną Psychonautów. Kiedy jednak tam dociera, stwierdza, że ​​nie jest to idealne miejsce, którego oczekiwał, i szybko uświadamia sobie, że Psychonauci potrzebują go bardziej niż on ich.

psychonauts gra
Psychonauts to rewelacyjna platformówka, która w dniu premiery nie cieszyła się wielkim zainteresowaniem | źródło: materiały prasowe

Gra zdobyła powszechne uznanie za wciągającą fabułę i genialny projekt graficzny, więc jeśli spodobała Ci się pierwsza odsłona, na pewno nie zawiedzie Cię jej kontynuacja.

Inne gry z podobnym klimatem oraz gameplayem:

 • Ratchet & Clank od Insomniac Games to seria gier platformowych wydawana od 2002 roku na konsole PlayStation różnej generacji. W głównej roli obsadzeni zostali Ratchet i Clank, humanoidalny zwierzak przypominający kota oraz mały robocik, których łączy nierozerwalna więź. W grach z tej serii nie brakuje akcji, wybuchów i strzelanin, ale nigdy nie przestają one przedstawiać swoich historii. Pierwsza z nich pokazuje prostą, ale niezapomnianą podróż bohatera. Ratchet & Clank, to prosta i niezwykle zabawna seria, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom Psychonautów.
 • Little Nightmares autorstwa Tarsier Studios to platformówka wydana w 2017 roku na konsole PS4, XOne, Switch oraz komputery PC. Jest to niezależny horror, inspirowany takimi dziełami jak Psychonauts. Little Nightmares przypomina nawet nieco manifestację filmu Tima Burtona. Jest to platformówka z łamigłówkami o wspaniałej, ale jednocześnie przerażającej estetyce. W grze przejmujemy kontrolę nad małą dziewczynką o imieniu Six, która eksploruje tajemniczy statek o nazwie Paszcza, wypełniony różnymi okropnościami, które chcą nas dopaść. Podsumowując, świetny wybór, jeśli szukasz gier takich jak Psychonauts.
 • seria Jak and Daxter od studia Naughty Dog to platformowe gry akcji wydawane od 2001 roku na konsole PlayStation różnej generacji. Gra często uważana jest za mroczniejszą kuzynkę Ratcheta i Clanka. Seria Jak and Daxter jest bardziej ekspansywna i bogata w treści, niż gry z serii Ratchet, ale brakuje jej nieco lekkości. Na szczęście ta pozycja to nie tylko zguba i mrok – towarzysz Jaka, Daxter, zawsze stanowi świetny i komiczny akcent w całej serii. Kolejny, świetny cykl gier, który wypełni dziurę w Twoim sercu po skończonym Psychonauts.

Sprawdź też: Premiery gier 2022 – w które będzie warto zagrać? (PC, PS4, PS5, Xbox, Switch)

Psychonauts – oceny i opinie

Na stronie Metacritic gra została doceniona zarówno przez graczy, jak i krytyków. Krytycy przyznali jej 87 punktów, natomiast gracze 8,8 punktów (w dziesięciostopniowej skali).

W komentarzach gra jest określana jako powiew świeżego powietrza, który przywrócił wiarę w platformowe tytuły przygodowe. Co zadziwiające, brakuje typowo krytycznych komentarzy. Nawet osoby uznające ten tytuł za daleki od wybitnego, zauważają jego zalety. Negatywne głosy odnosiły się jednak czasem do sterowania.

Wśród użytkowników Steama również przeważają pozytywne opinie:

Odjechana, niesamowita, klimatyczna, zabawna – chyba w ten sposób najłatwiej byłoby określić Psychonauts. Podobnie jak inne tytuły autorstwa Double Fine Psychonauts to nieskrępowana niczym fantazja z satysfakcjonującym gameplayem o umiarkowanym stopniu trudności.(…)

taniecchochola, SteamCommunity.com

Nie ma co dużo gadać, ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ platformówka z ♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥ humorem, designem postaci (jak i otoczenia), muzyką, klimatem, mechanikami oraz fabułą.(…)” (

Grzegorz Wolnyfacet, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Początkowo gra była wydana tylko w edycji standardowej, jednakże w 2019 roku została wydana również wersja kolekcjonerska o nazwie Limited Psycho-Portal Edition, zawierająca gadżety oraz ścieżkę dźwiękową z gry. Jak dotąd nie ukazały się żadne DLC do gry.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2013 roku i daje nam wgląd w warstwę fabularną gry oraz w rozgrywkę.

Fabuła i rozgrywka w Psychonauts

Psychonauts opowiada bardzo komediową historię Razputina (Raz), młodego chłopca obdarzonego pewnymi mocami, który ucieka z domu, aby wkraść się na obóz letni dla dzieci o podobnych mocach i stać się Psychonautą – superszpiegiem o zdolnościach parapsychicznych. Zabawa na obozie wkrótce zostaje przerwana i ujawniony zostaje złowrogi spisek rozgrywający się za kulisami, który tylko Raz może powstrzymać.

Psychonauts łączy w sobie tradycyjne elementy lekkiej platformówki na konsole, z mocną fabułą, humorem i dialogami, które można znaleźć w grach przygodowych. Jak w większości gier platformowych, tak i w tej, dużą rolę odgrywa eksploracja, podczas której możemy znaleźć wiele przydatnych przedmiotów takich jak m.in. groty strzał czy karty PSI. Niektóre z nich mogą służyć jako waluta, inne pomagają w walce, a jeszcze inne pozwalają ulepszać bohatera.

Gra pomimo upływu tylu lat dalej świetnie się trzyma | źródło: materiały prasowe

Ciekawym motywem w grze jest możliwość wchodzenia do umysłów innych postaci. Każdy z umysłów otwiera przed nami zestaw unikalnych wyzwań związanych z demonami, koszmarami i sekretnymi wspomnieniami danej postaci. Wykonując zadania podczas podróży po umysłach, możemy zbierać „wymysły wyobraźni”, które pozwalają podnieść zdolności paranormalne Razputina. Podczas tych zadań, musimy unikać obrażeń od cenzorów, którzy próbują usunąć Raza z umysłu postaci. Każdy poziom umysłu zwykle kończy się walką z bossem, która reprezentuje główną przyczynę problemów psychicznych postaci.

Raz zyskuje nowe moce psychiczne w trakcie gry, dzięki instrukcjom doradców obozowych lub dzięki zwiększeniu swojej rangi PSI Cadet. Uprawnienia te obejmują umiejętność telekinezy, lewitacji, niewidzialności, pirokinezy, jasnowidzenia oraz tarczę PSI czy PSI blast. Dodatkowe rankingi zwiększają zasięg, czas trwania lub siłę tych umiejętności. Moce te są bezpośrednio zaangażowane w rozwiązywanie łamigłówek w grze, a także w pokonywanie wrogów i pozwalają nam dostosować rozwiązania do własnych mocnych stron. 

Multiplayer

Gra nie zawiera trybu multiplayer, co zresztą w niczym nie przeszkadza – trzynaście różnorodnych poziomów w grze zapewnia świetną zabawę nawet w pojedynkę.

Wymagania sprzętowe Psychonauts

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 (64 bit)
 • Procesor: Intel Core i3-3225, AMD Phenom II X6 1100T
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1050, AMD Radeon RX 560
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10 (64 bit)
 • Procesor: Intel Core i7-7700K, Ryzen 5 1600
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060, AMD Radeon RX 580
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Żeby zainstalować grę na PS4, potrzebujemy około 30 GB wolnego miejsca na dysku.

Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *