League of Legends

Rozrywka

23.02.2023 15:09

League of Legends – podstawowe informacje, czempioni, odbiór gry

Encyklopedia gier Gry
4
2
0
4
2

League of Legends to drużynowa gra strategiczna z gatunku MOBA. Jeśli chcesz poznać jej zasady, to jesteś w dobrym miejscu. Wyjaśniamy, czym jest gra LoL oraz jakie reguły panują w grze. Chcesz wiedzieć, jak zostać dobrym graczem League of Legends?

League of Legends to niewątpliwy sukces, który nie byłby możliwy bez… Warcrafta III. W artykule przedstawiamy podstawy dotyczące rozgrywki, opisujemy sukces gry, to ilu bohaterów oferuje oraz zastanawiamy się nad tym, co czyni dobrym graczem LoL-a.

Czym jest League of Legends?

League of Legends, popularnie zwany także jako LoL lub po prostu League, to gra, która należy do gatunku multiplayer online battle arena. Sam ten termin został ukuty przez twórców LoL-a, czyli studio Riot Games. Niemniej należy pamiętać, że League of Legends nie była pierwszą grą, która oferowała klasyczną rozgrywkę moba.

Sama League of Legends powstała na bazie modyfikacji Defense of the Ancients (w skrócie DotA), która z kolei była modem do Warcraft 3. Podstawy modyfikacji praktycznie pokrywają się z tym co oferuje LoL. Mamy tu dwie bazy na jednej mapie, hordy nacierających mobów, bohaterów kierowanych przez graczy i główny cel: zniszczenie bazy przeciwnika.

W czasie swojej popularności, potencjał DotA został dostrzeżony przez Brandona Becka oraz Marca Merrilla. Będąc jeszcze na studiach, dostrzegli oni szansę na zyski w długiej perspektywie czasu, planując wydać popularną modyfikację jako pełnoprawny tytuł. Tak właśnie w 2006 roku narodziło się studio Riot Games, które w 2009 roku wydało League of Legends.

League of Legends
Czempioni dysponują potężnymi umiejętnościami. Pamiętaj jednak, że Twoi wrogowie też mają do nich dostęp!

LoL oferuje praktycznie to samo co popularny mod do Warcrafta 3, ale robi to perfekcyjnie. Założyciele studia nie mylili się – popularność gry przerosła najśmielsze oczekiwania, czyniąc z niej jeden z najważniejszych tytułów w historii gamingu. Należy przyznać grze to, że przyczyniła się do spopularyzowania elektronicznej rozrywki, jako pełnoprawnego sportu. Popularność LoL-a, pomimo faktu, że gra ma swój szczyt za sobą, wciąż jest oszałamiająca. Dziennie gra skupia wokół siebie około 11 milionów graczy, natomiast miesięcznie liczba ta przekracza 117 milionów.

Na czym polega rozgrywka w grze? Jakie są jej cele?

League of Legends należy do podgatunku gier strategicznych (RTS-ów), w którym ilość graczy jest ściśle ustalona i ograniczona. Co więcej, klasyczne gry RTS mogą się nam kojarzyć z rozbudową bazy oraz kierowaniem jednostkami. MOBA odchodzi jednak tych standardów. W grach tego typu z reguły nie rozbudujemy baz, natomiast jednostki (tzw. moby) są kierowane przez AI. Nasze zadanie jest jedno: wspomożenie wysiłków, których celem jest zniszczenie głównego budynku w bazie przeciwnika (tzw. Nexusa).

Wszelkie wysiłki naszej drużyny wspieramy jako jeden bohater, którym możemy sterować. To nasza jedyna jednostka, ale jej moce są znacznie potężniejsze niż te, którymi dysponują moby. Bohater ten, zwany w LoL-u czempionem, cechuje się m.in. większym paskiem życia oraz dostępem do potężnych umiejętności. W klasycznym, najpopularniejszym trybie rozgrywki, każda drużyna składa się z 5 czempionów – co oznacza, że naprzeciwko siebie staje 10 bohaterów. Każdy z nich kierowany przez człowieka, mający jasno określony cel główny, czyli zrównanie z ziemią bazy wroga..

Sprawdź też: League of Legends – jaką postać wybrać? Doradzimy!

Same bazy drużyn zlokalizowane są na dwóch różnych krańcach terytorium każdej mapy. Do dyspozycji graczy są dwie mapy, a jej rodzaj zależy od wybranego trybu. Warto w tym momencie wspomnieć, że Summoners Rift jest to najstarsza mapa w grze, a jej szkielet jest taki sam od ponad dekady. Jedynie niewielkie zmiany zostały wprowadzone w strukturze mapy oraz w szacie graficznej.

Na krańcach mapy, czyli w lewym dolnym rogu i w prawym górnym znajdują się bazy drużyn, które są określane wspomnianą nazwą Nexus. Jest to miejsce, w którym pojawiają się moby, czyli niezależne jednostki bojowe kierowane przez AI. Charakteryzują się one tym, że automatycznie atakują każdą napotkaną na drodze drużynę i budowlę, prąc nieustannie w kierunku bazy wroga. Za samym Nexusem znajduje się fontanna – jest to miejsce, w którym bohaterowie pojawiają się na początku gry, odradzają po śmierci i przenoszą, korzystając z opcji powrotu. Jest to obszar, który chroni drużynę przed wrogiem.

League of Legends czempioni
Kto jest Twoim ulubionym czempionem?

Aby dotrzeć do wrogiej bazy, należy przejść przez aleję, w której znajdują się trzy wieże i jeden inhibitor. Dodatkowo każda baza, czyli Nexus jest broniony przez dwie wieże. Na mapie są zarysowane trzy aleje: górna, środkowa i dolna. Oddzielone są od siebie dżunglą, w której znajdują się potwory i rośliny. Wybór czempionów do każdej z alei powinien być przemyślany i odpowiednio dobrany, ponieważ każda z tych pozycji wymaga innych umiejętności.

Postacie w grze zdobywają doświadczenie i gromadzą złoto, za które mogą kupić przedmioty. To właśnie doświadczenie i dobre wyposażenie mogą zapewnić przewagę nad wrogiem. Obie drużyny mają jednak zawsze wyznaczony ten sam cel – zniszczenie bazy przeciwnika.

Sprawdź też: Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) w League of Legends i Valorant

LoL bohaterowie – ilu ich jest?

W grze LoL bohaterowie są dostępni w ograniczonej ilości. Gracze mają do wyboru około 160 czempionów, a każdy z nich posiada inne, odmienne umiejętności. Spośród wszystkich dostępnych postaci można wyróżnić zabójców, wojowników, magów, strzelców, obrońców i wspierających. Liczba czempionów może się zmienić, ponieważ z roku na rok a także podczas różnych cyklicznych wydarzeń, do gry dodawane są nowe postacie.

Niektóre z nich są zaliczane do kilku kategorii. Jak na przykład lisica o dziewięciu ogonach, czyli Ahri jest zabójcą, wojownikiem i magiem. Posiada określone umiejętności takie jak kradzież esencji, zawodnicza kula, ogniki, urok i widmowa szarża.

Na początku powstania gry liczba czempionów była bardzo ograniczona. Gracze mieli do dyspozycji tylko 17 postaci. Do pierwszych bohaterów gry zalicza się między innymi postać Ashe, Nunu, Annie, Master Yi, Morgana, Ryze, Tristana, Warwick, Jax, Soraka, Sivir, Sion, Kayle, Alistar, Fiddlesticks, Twisted Fate i Teemo.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak zostać dobrym graczem LoL?

Nie ma jednej złotej zasady, dzięki której każdy może stać się dobrym graczem. Niemniej jednak istnieją wskazówki, którymi warto się kierować. Jeżeli nie jesteśmy pewni, którą postacią chcemy grać, to na początku możemy przetestować kilku bohaterów. Gdy już będziemy pewni, że to jest ta postać, to wtedy należy grać jednym czempionem.

Warto także zapoznać się z poradnikami, które opisują daną postać. Zazwyczaj zawierają informacje dotyczące pozycji, dedykowanych przedmiotów i roli, jaką wybrana postać odgrywa w drużynie.

Kolejnym ważnym aspektem jest obserwacja mapy oraz znajomość przedmiotów, które mogą się przydać w różnych sytuacjach. Warto także wybierać przedmioty, których właściwości zmniejszą możliwości drużyny przeciwnej. Poprzez obserwacje mapy możemy przewidzieć ruchy przeciwnika i odpowiednio zareagować. Poza tym bardzo ważna jest komunikacja między graczami. LoL to gra, która stawia na kooperację, która wymaga odpowiedniej komunikacji do zsynchronizowania taktyki.

League of Legends
Mapa Summoner’s Rift

Nie jest tajemnicą, że praktyka czyni mistrzem. Kolejne rozgrywki, nawet te przegrane, sprawiają, że możesz wyciągać lekcje z gry, poprawiając swoje zachowanie w trakcie następnego meczu. Regularna gra poprawia Twoje umiejętności, wpływa na szybszy refleks, pozwala dostosować się lepiej do zmieniających warunków. Każdy mecz przybliża Cię do bycia lepszym, dlatego nie przejmuj się nawet wtedy, gdy przegrywasz!

Odbiór gry w Polsce i na świecie

League of Legends jest to jedna z najpopularniejszych gier PvP w Polsce i na świecie. Świadczą o tym organizowane turnieje e-sportowe, które przyciągają graczy z całego świata. Jednym z ważniejszych turniejów jest MSI organizowany przez Riot Games. Pierwsza edycja turnieju odbyła się w 2015 roku, zwycięzcą została drużyna z Chin. Najbliższe rozgrywki MSI odbędą się w maju, a dokładnie będą trwać od 2 do 21 maja.

Oprócz tego turnieju organizowane są także Mistrzostwa Świata w League of Legends. Jest to profesjonalny turniej e-sportowy, który organizowany jest przez Riot Games i rozgrywany corocznie od 2011 roku.

Jesteś graczem LoL-a? Daj nam znać, jakim bohaterem grasz! Jak zawsze, komentarze są do Twojej dyspozycji.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
4
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *