1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Easter egg – co to jest i gdzie je można znaleźć? Wybieramy najlepsze easter eggi

Rozrywka

2 miesiące temu

Easter egg – co to jest i gdzie je można znaleźć? Wybieramy najlepsze easter eggi

Filmy i seriale Gry
3
0
0
3
0

Niektóre mają zabawny charakter, inne oddają hołd słynnym postaciom, a pozostałe nawiązują do sentymentów i dawnych czasów. Easter eggi – czym są, gdzie są? Skąd pochodzi ta nazwa? Kto umieszcza najlepsze easter eggi? Odpowiadamy na te pytania!

Co to jest Easter egg?

W aplikacjach, grach oraz filmach można często natrafić na easter egg. Co to takiego? Easter egg oznacza z języka angielskiego „jajko wielkanocne”. Są to ukryte treści niepasujące do fabuły/uniwersum. Nazwa nawiązuje do tradycyjnej zabawy w polowanie na ukryte jajka wielkanocne. Easter eggi mają zazwyczaj charakter humorystyczny. Musisz być bardzo spostrzegawczy, by je odnaleźć. Easter eggiem może być wszystko – strój jakiejś postaci, plakat wiszący na ścianie, napotkana postać lub przedmiot stojący na szafce nocnej.

Pierwsze easter egg pojawiły się w grach video – Atari Adventure oraz Moonlander. Atari usunęło z gry Atari Adventure nazwiska jej twórców, jednak jeden z nich – Warren Robinett – osadził w grze swoje dane, ukrywając je  w trudno dostępnym pokoju. W grze Moonlander easter egg aktywowany jest podczas próby lądowania statkiem kosmicznym na Księżycu. Jeśli gracz zrobi to w odpowiedni sposób, może tam napotkać słynną restaurację McDonald’s, a nawet wejść do środka i ją odwiedzić.

Dlaczego twórcy umieszczają easter eggi w swoich dziełach?

Easter egg ma najczęściej na celu rozbawienie użytkownika produktu elektronicznego. To swego rodzaju żart twórców danej gry czy też filmu. Jakie inne zadania spełnia easter egg? Gry komputerowe i konsolowe mogą posiadać wbudowane easter eggi, które mają na celu nagrodzenie gracza – jeśli znajdzie on wszystkie ukryte znajdźki, może otrzymać duży bonus. Z kolei filmy i aplikacje często posiadają easter eggi nawiązujące do ich twórców/innych produktów z tej samej wytwórni. Easter egg może także oddawać hołd konkretnym postaciom, żyjącym, historycznym lub fikcyjnym albo też po prostu wzbogacać świat danej produkcji.

Najlepsze laptopy dla graczy w okazyjnych cenach

Najlepsze easter eggi w filmach

Easter eggi w filmach zachęcają do tego, by obejrzeć daną produkcję jeszcze raz, tym razem przykładając większą wagę do szczegółów. Ich osadzanie dostarcza wiele rozrywki nie tylko widzom, ale także twórcom. Easter eggi można znaleźć na początku filmu, w złożonych scenach akcji, a nawet w napisach końcowych. Bardzo popularnym przykładem filmowego easter egga jest pierwsza scena z Powrotu do Przyszłości – film otwiera ujęcie tykających zegarów. Na jednym z nich zwisa człowiek – scena nawiązuje do finału pierwszej części, kiedy to Doc zawisa na starym zegarze w czasie burzy. Poniżej zebraliśmy inne przykłady ciekawych easter eggów.

Easter egg - powrót do przyszłości
Niektóre smaczki są w filmach mocno ukryte, inne zostają przez twórców wyeksponowane – warto szukać! | Źródło: reddit.com

Powrót do przyszłości

Gdy Marty i Doc Brown spotykają się w centrum handlowym, nosi ono nazwę Twin Pines (z języka angielskiego: Dwie Sosny). Jednak kiedy główny bohater podróżuje w czasie, niechcący taranuje samochodem drzewo. Później, gdy powraca do swoich czasów, widzimy, że supermarket nazwano nie Twin Pines, ale Lone Pine (samotna sosna) – nazwa została zmieniona z powodu wypadku sprzed lat.

Jestem legendą

Easter egg w Jestem Legendą jest dość łatwy do zauważenia. Podczas gdy główny bohater przemierza pozostałości miasta Nowy Jork, na billboardach można zauważyć plakaty z połączonym logotypem Batmana i Supermana. Za żart odpowiada producent Akiva Goldsman, który w tamtych czasach był zaangażowany we współpracę z Warner Bros.

Iron Man 2

Easter egg w filmie Iron Man 2 został ukryty po napisach końcowych. Kiedy Tony Stark i Nick Fury rozmawiają ze sobą, za nimi można zauważyć dużą mapę z zaznaczonymi lokacjami – miejsca nie zostały wybrane przypadkowo – wskazują obszary znane z innych filmów Marvela, np. dom Hulka w Nowym Jorku czy też nowy Meksyk – miejsce, gdzie wylądował Thor po wygnaniu przez ojca.  

Gwiezdne wojny to prawdziwa kopalnia smaczków i ukrytych przekazów

Gwiezdne wojny – Przebudzenie mocy

W Gwiezdnych wojnach odnajdziesz easter eggi nawiązujące do przygód Indiany Jonesa, a konkretnie filmu Poszukiwacze Zaginionej Arki. Kiedy rathtar goni Hana i Chewiego, można wtedy usłyszeć dźwięk toczącej się kuli – dokładnie ten sam, który rozbrzmiewa, gdy Indy ucieka przed gigantyczną kulą-pułapką. Inny słynny easter egg z Gwiezdnych Wojen to osadzenie w epizodzie pierwszym (Mroczne Widmo) E.T. Bohater siedzi na balkonie podczas zebrania Galaktycznego Senatu.

Poszukiwacze Zaginionej Arki

W Poszukiwaczach Zaginionej Arki zauważysz easter egga nawiązującego do Gwiezdnych Wojen. W jednej ze scen pośród hieroglifów na ścianie można zauważyć rysunek przedstawiający R2-D2 i C-3PO.

Podziemny krąg

Easter egg w filmie Podziemny krąg polega na… umieszczeniu w prawie każdej scenie kubka z kawą ze Starbucksa. Twórca filmu David Fincher chciał w ten sposób oddać hołd pysznej kawie, którą polubił po przeprowadzce do Los Angeles.  

Easter egg - podziemny krąg, starbucks
Podziemny krąg to kubek ze Starbucksa niemalże w każdej scenie! | Źródło: hellogiggles.com

Toy Story

Widzowie, którzy uważnie oglądali animację Toy Story, z pewnością zauważyli easter egg nawiązujący do horroru Lśnienie. Pojawia się on w scenie, kiedy Buzz trafia w ręce Sida i Chudy rusza mu na ratunek. Charakterystyczny wzór na dywanie w domu chłopca przypomina dekoracje w hotelu Overlook, znanym z filmu.

Sprawdź też: Zobacz pierwszy opublikowany film w serwisie YouTube z 2005 roku!

Najlepsze easter eggi w grach

Gdzie często pojawiają się easter egg? Gry komputerowe i konsolowe nierzadko przebijają pod tym względem filmy – żeby znaleźć easter egga, trzeba wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy lub dotrzeć do pozornie nieciekawego miejsca. Często easter eggi stanowią element otoczenia w grze albo nawet – są postaciami, z którymi można rozmawiać. Poniżej przykłady najlepszych gamingowych easter eggów.

GTA San Andreas

Seria gier GTA to prawdziwa kopalnia easter eggów. Zazwyczaj znajdują się one w trudno dostępnych miejscach lub są odblokowywane po wykonaniu określonych czynności. Twórcy produkcji zażartowali sobie z graczy także poprzez nie umieszczanie easter eggów w miejscach, które są do tego wprost stworzone. Wystarczy polecieć za pomocą jet packa na szczyt mostu łączącego Las Venturas i San Fierro, by zobaczyć tam napis: There are no Easter Eggs up here. Go away (Nie ma tu żadnych Easter Eggów. Odejdź).

Easter Egg - GTA San Andreas
No to jest tu easter egg czy go nie ma? | Źródło: gta-myths.fandom.com

Diablo II

Twórcy gry ukryli w niej sekretny poziom – by do niego dotrzeć, gracz musi mieć w wyposażeniu Kostkę Horadrimów, Księgę Portalów i Nogę Wirta. Po zabiciu Diablo i transmutowaniu przedmiotów otworzy się portal do innego świata, którym rządzą krowy uzbrojone po same zęby.  

Gothic II

Gracze, którzy lubią eksplorować świat gry, z pewnością odnaleźli cmentarz za farmą Onara. Na jednym z grobów widnieje napis Potężny Krasnolud z Kosmosu 2894-3787 oraz dopisek „To kłamstwo”. Drugi easter egg można znaleźć za palisadą orków w Górniczej Dolinie. Znajduje się tam tablica z ostrzeżeniem dla Bezimiennego, aby nie wierzył w tę historię.

Polacy nie gęsi, swoje easter eggi mają – Wiedźmin 3 i Dying Light

Easter eggi pojawiają się także w polskich produkcjach, takich jak Dying Light, Cyberpunk 2077 czy też Wiedźmin 3. Easter egg w grze Dying Light: The Following pozwala odnaleźć w jednej z jaskiń zwłoki Indiany Jonesa z charakterystycznym batem i kapeluszem. W tej samej grze można napotkać także pojazd nawiązujący do filmu Mad Max oraz atrybuty przywodzące na myśl skojarzenia z Harrym Potterem.

Easter Egg - Wiedźmin 3
Kto dobrze szuka, ten znajdzie w Wiedźminie 3 zdjęcie ekipy CD Projekt RED | Źródło: unilad.co.uk

Jeśli chodzi o easter eggi w Wiedźminie 3, nie można nie wspomnieć o słowach, które wypowiada Ciri na Wyspie Mgieł. Wiedźminka opowiada o miejscu rodem z planowanej ówcześnie nowej gry CD Projekt – Cyberpunk 2077. Inne ciekawe easter eggi to sparafrazowanie cytatu z filmu Chłopaki nie płaczą (o zaufaniu kobiecie), płaczące anioły z serialu Doctor Who we wsi Zalipie oraz kilka nawiązań dialogowych do filmu Pulp Fiction.

Easter eggi pojawiły się także w innej produkcji CD Projekt – grze Cyberpunk 2077. Gracz może odnaleźć w jednym z kontenerów Night City ukryty Batmobil oraz zanurzone w wodzie kontrabandy z Wiedźmina 3. Tymczasem niedaleko Red Peaks przy torach kolejowych można natrafić na dwa ciała, rozbity motocykl, a także notatkę – zapis rozmowy pomiędzy kultowymi postaciami z gry GTA San Andreas.

Najlepsze laptopy multimedialne – do oglądania filmów i nie tylko

Gigant Google jest dobrze znany z różnych gagów, żartów primaaprilisowych i easter eggów. Twórcy wyszukiwarki internetowej często zaskakują lokowaniem okazjonalnych easter eggów i aktywowaniem nietypowych funkcji. Niektóre z nich mają charakter przejściowy, inne są dostępne stale. Które easter egg Google Search warto sprawdzić? Zachęcamy do wpisania w Google:

  • askew (z języka angielskiego: krzywo) – sprawdź, w jaki sposób wyświetlają się wyniki wyszukiwania;
  • blink html – po wpisaniu tej komendy pogrubiony tekst zacznie mrugać;
  • do a barrel roll (z języka angielskiego: zrób beczkę) – pojęcie beczka odnosi się do obrotu samolotu o 360 stopni i kontynuowaniu go na stałej wysokości – sprawdź, jak interpretuje je wyszukiwarka internetowa;
  • flip a coin (z języka angielskiego: rzuć monetą) – Google może Cię wyręczyć w wielu trudnych decyzjach, wystarczy kazać wyszukiwarce internetowej rzucić monetą;
  • Google Pacman – po wpisaniu tej komendy w pole wyszukiwania ukaże się kultowa gra z żółtym stworkiem w roli głównej, wystarczy kliknąć Zagraj, by móc na chwilę oderwać się od codzienności;
  • roll a dice (z języka angielskiego: rzuć kostką) – gdy pod ręką nie ma tradycyjnego sześcianu z oczkami, można poratować się wyszukiwarką Google.

Easter eggi pojawiają się zarówno w grach, jak i w filmach czy aplikacjach. Nie brakuje ich także w Google Search oraz w oprogramowaniu na urządzenia mobilne (Android easter egg). Niektóre z nich mają na celu rozbawić użytkownika, inne stanowią swego rodzaju hołd dla twórców, postaci fikcyjnych lub też rzeczywistych. Jeszcze inne stanowią ukrytą reklamę albo nawiązanie do kanonów popkultury. Jaki jest Twój ulubiony easter egg?

Sprawdź też: Reboot, remaster, remake — wszystko, co chcielibyście o nich wiedzieć

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.