DLC gaming

Rozrywka

22.06.2021 07:46

Co to jest DLC? Wszystko o zawartości dodatkowej w grach

Gry
15
2
0
15
2

DLC to skrót, który jest bardzo dobrze znany środowisku graczy. Co to jest i dlaczego spotyka się z taką niechęcią? Czy jest ona słuszna? Sprawdźmy, czym jest DLC i czy na pewno jest to zjawisko tak szkodliwe, jak sądzi wielu graczy.

DLC, czyli downloadable content — co to jest i czy jest konieczne?

Dodatki do gier, znane jako DLC, to uzupełnienie podstawowej wersji gry. Możemy dzielić je ze względu na sposób dystrybucji i zmiany wprowadzane w rozgrywkę.

Pierwszy podział odnosi się do tego, w jaki sposób twórcy udostępniają graczom dodatkową treść. Współcześnie dodatki można zwykle pobrać z Internetu. DLC rozpowszechniane są również na płytach.

Czym może być DLC? Wszystkim tym, co wzbogaca lub zmienia pierwotną wersję gry. Kolejne mapy lub misje rozwijają fabułę, wprowadzają nowe wątki lub dodają nowe zakończenia. Dodatki kosmetyczne pozwalają zmienić wygląd postaci lub jej broni. 

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

DLC- gamepad
Zdaniem wielu graczy DLC zmuszają nas do płacenia dwa razy za tą samą grę

Dodatki są konieczne z perspektywy studiów wydawniczych. Zyskują na tym także gracze. DLC pozwalają przedłużyć żywotność dawno wydanego tytułu. Pozwalają także na dodanie tych treści lub lokacji, których nie udało się dołączyć w pierwotnej wersji gry ze względu na zbliżający się termin premiery.

Dodatki nie są zjawiskiem nowym. Towarzyszą graczom od początku istnienia tej gałęzi rozgrywki. Pierwszym DLC w historii był wydany w 1981 roku Upper Reaches of Apshai, dodatek do wydanej w 1979 roku Temple of Asphai.

Rodzaje DLC

W poprzednim akapicie nakreśliliśmy ogólny podział dodatków w grach. Przyjrzymy się teraz przykładom gier, w których możemy spotkać się z poszczególnymi typami dodatków.

Fabularne

Dobrym przykładem jest Assassin’s Creed: Odyssey. Wydana w 2018 roku produkcja Ubisoftu doczekała się dwóch rozszerzeń. W głównym wątku, jako Kasandra lub Aleksios, eliminowało się członków sekty Czcicieli Kosmosa oraz poszukiwało swojej rodziny.

Pierwszym z nich było Dziedzictwo Pierwszego Ostrza, w którym stajemy u boku Dariusza — właściciela ukrytego ostrza. W tym DLC do Assassin’s Creed naszym celem do likwidacji są Splamieni. Rozwijany jest też wątek rodzinny głównego bohatera.

W Losie Atlantydy przemierzamy zaświaty, w których mierzymy się z bogami i potworami królestwa zmarłych. Kilkanaście godzin rozgrywki to czas, w którym odkrywamy też tajemnice Pierwszej Cywilizacji i trafiamy na Atlantydę.

W Borderlands 3 DLC zmienia cały klimat. Futurystyczne krajobrazy Pandory z podstawowej części gry w Bounty of Blood: A Fistful of Redemption ustępują miejsca westernowym pejzażom. Na planecie Gehenna stawiamy czoła szajce hodującej genetycznie zmodyfikowane stworzenia.

W świecie gier zdarzają się również dodatki, w których nie znajdziemy żadnych nowych zadań i lokacji. Takim DLC jest Hearthfire, rozszerzenie do The Elder Scrolls V: Skyrim. Walkę z Alduinem o ocalenie krainy Skyrim rozszerzamy na możliwość zakupu ziemi i budowy domu. Potem pozostaje tylko cieszyć się zabawą z dziećmi, uprawą ogródka i hodowlą zwierząt.

Kosmetyczne

Dodatki fabularne potrafią tchnąć w tytuł nowe życie. Kosmetyczne pozwalają graczowi wyróżnić się na tle innych. Sztandarowym przykładem gry, w której gamerzy upodobali sobie personalizację, jest Counter Strike: Global Offensive.

Dostępnych w grze skinów (skórek, wzorów) broni niemal nie sposób policzyć. Tych podstawowych jest mniej niż tysiąc. Do tego można kupić je w różnym stanie. Skórki w CS:GO noszą na sobie ślady wirtualnych otarć i zadrapań. Część z nich można zdobyć tylko na turniejach.

Posiadanie takiego DLC nie zmienia niczego w rozgrywce. Właściciel nawet najdroższego skina nie zaczyna lepiej strzelać czy posługiwać się nożem. Największe zalety sprowadzają się do satysfakcji z oryginalnego wyglądu i możliwości handlowania za prawdziwe pieniądze.

Interesującym zjawiskiem jest podejście fanów różnych tytułów do tego typu dodatków. Realna waluta wydawana na skiny nie jest niczym szczególnym w społeczności CS:GO. Podobna praktyka w The Elder Scrolls IV: Oblivion wywołała lawinę krytyki. Niesławna, nic nie wnosząca zbroja konia za 2,5$ stała się przykładem czyhania na portfele graczy chcących nadać rozgrywce nieco osobistego charakteru.

Sprawdź też: Najlepsze gry samochodowe – jakie gry o autach warto sprawdzić w 2021 roku?

Inne

Pozostałe typy DLC mogą zmienić sterowanie postacią lub wprowadzają nowe postaci, przedmioty i lokacje. Przykładem jest Mortal Kombat X. Dostępne w grze DLC obejmują zadawanie ciosów fatality uproszczoną sekwencją klawiszy i możliwość dodania postaci takich jak Predator.

Zabawę mogą uprzyjemnić także nowe pojazdy. W seriach takich jak Need For Speed i Forza Horizon istnieje możliwość odblokowania dodatkowych pojazdów.

Najlepsze i najgorsze DLC w historii

Dodatki do podstawowych wersji gier niekiedy potrafią uczynić dobry tytuł jeszcze lepszym produktem. Nieprzemyślane mogą doprowadzić graczy do szewskiej pasji.

Pozytywnym przykładem jest Krew i Wino — dodatek do Wiedźmina 3: Dziki Gon. Nowy wątek fabularny przenoszący przygody Geralta do Toussaint, kolejne potwory i baśniowa oprawa wizualna bardzo przypadły graczom do gustu. Wyrazem dobrej opinii jest ocena 92/100 w serwisie Metacritic.

DLC dzielą się na płatne i darmowe. Czasem pazerność twórców przekracza jednak granice. Złą opinię wśród wielu graczy „zawdzięczają” pozycjom takim jak Prince of Persia. W grze tej… nie było zakończenia. Koniec historii księcia poznać można było w płatnym dodatku pt. Epilogue. Co najgorsze, możliwości zakupu pozbawieni zostali gracze komputerowi, ponieważ dodatek przygotowano wyłącznie na konsole.

Jak zainstalować DLC w grach?

Jak już wiemy, dodatki są czasem niewielkimi modyfikacjami a czasem niemal nowym tytułem. Niezależnie od tego do ich pobrania potrzebna jest podstawowa wersja gry.

Kody DLC

Proces dodania kodu DLC na platformach takich jak np. Steam czy Epic Games wygląda podobnie. Zakupiony dodatek należy odnaleźć w sekcji z bazowym wydaniem gry. Następnie wpisać należy kod do zrealizowania, a DLC zacznie się pobierać.

DLC w wersji fizycznej

Także w tym wypadku główna gra musi być zainstalowana na dysku. Kolejnym krokiem jest włożenie płyty z dodatkiem i jego instalacja.

Wydawanie DLC to zjawisko tak stare, jak sam gaming. Jak mogliśmy zobaczyć, dodatki są nie tylko przydatne, ale też często lubiane przez graczy. Dzięki nim gry zyskują niekiedy drugie życie a fani możliwość przedłużenia zabawy z ulubionym tytułem.

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *