Jumanji

Rozrywka

28.04.2023 13:59

Jumanji – filmy, gra planszowa i książka. Wszystko, co musisz wiedzieć o Jumanji

Filmy i seriale
8
0
0
8
0

Jumanji – od książki dla dzieci po grę komputerową i kultową serię filmów. Sprawdź, czy na pewno wszystko wiesz o wciągającym świecie Jumanji.

Jumanji to ekscytująca opowieść, która swoje istnienie zawdzięcza autorowi książek dla dzieci. Chris Van Allsburg stworzył świat pełen niebezpiecznych przygód i zamknął go w zaledwie czterdziestu stronach. Na podstawie książki dla dzieci powstał kultowy film z Robinem Williamsem w roli głównej. Ponad dwadzieścia lat później na wielkim ekranie pojawiły się kolejne produkcje. I to nie wszystko!

Jumanji – od książki do kultowej serii filmów

Całe uniwersum Jumanji opiera się na ilustrowanej książce dla dzieci, którą napisał Chris Van Allsburg. Książka została wydana w 1981 roku i stała się inspiracją dla reżysera Joe Johnstona. Jumanji książka opisuje historię dwójki rodzeństwa, które w parku odnajduje grę planszową. Znudzeni i szukający nowych wrażeń postanawiają zagrać w nią. Nie zdawali sobie sprawy, że wkrótce rozpoczną najbardziej ekscytującą i dziwaczną przygodę swojego życia.

Książka dla dzieci stała się punktem wyjściowym do wielu produkcji filmowych. W 1995 roku na jej podstawie powstał film z Robinem Williamsem w roli głównej. Po prawie dwóch dekadach od filmu historia powróciła na kinowe ekrany. W 2017 roku miała miejsce premiera pierwszej części filmu Jumanji: Przygoda w dżungli. Dwa lata później, w 2019 roku moglibyśmy obejrzeć Jumanji: Następny poziom. Czy to koniec, czy będzie więcej części?

Co to jest Jumanji? Historia gry planszowej i jej wpływ na popkulturę

Gra Jumanji to niepozornie wyglądająca skrzynka, która dźwiękiem tam-tamów przywołuje graczy. Jest to portal, który otwiera drzwi do dzikiego i pełnego niebezpieczeństw świata. Każdy, kto bierze udział w grze, rzuca kostką i porusza się po polach planszy. Na uczestników czekają niebezpieczne wyzwania. Każdy, kto rozpocznie grę, musi ją ukończyć, nie można zatrzymać ani przerwać rozgrywki.

Chris Van Allsburg, twórca książki Jumanji | Źródło: eu.providencejournal.com

Po emisji filmu Jumanji gra planszowa wzbudzała ogromne zainteresowanie. Każde dziecko marzyło o takiej grze. Nie umknęło to uwadze wydawnictwom, które widząc rosnącą popularność filmu, postanowiły opracować jej prawdziwą wersję planszową. Dzisiaj możemy przenieść się w dziki świat gry, grając w dostępne na rynku planszówki.

W najnowszych produkcjach Jumanji gra planszowa została zastąpiona konsolą. Tradycyjność musiała ustąpić na rzecz nowoczesności. Doskonale to widać, w obydwóch produkcjach – Jumanji: Przygoda w dżungli oraz Jumanji: Następny poziom. Jest to odświeżona wersja, którą z produkcją z 1995 roku łączy motyw gry i wyzwań.

Jumanji (1995) – klasyk z Robinem Williamsem

Ilustrowana książka dla dzieci stała się punktem wyjściowym do powstania kultowego filmu. Pierwsze sceny Jumanji z 1995 roku są osadzone w XIX wieku i przedstawiają dwóch chłopców zakopujących w lesie tajemniczą skrzynkę. Po stu latach od tego wydarzenia dwunastoletni Alan Parrish odnajduje na budowie skrzynkę, w której znajduje się gra Jumanji. Zabiera ją do domu i podczas nieobecności rodziców rozpoczyna grę wraz ze swoją przyjaciółką Sarą. Po kilku rzutach kostkami gra wciąga chłopca, który spędził w dżungli ponad dwadzieścia sześć lat. Powraca do rzeczywistego świata, dzięki rodzeństwu – Judy (Kirsten Dunst) i Petera (Bradley Pierce).

Alan doskonale wie, że muszą ukończyć grę, więc postanawia odszukać swoją przyjaciółkę Sarę. Razem podejmują ryzyko i stawiają czoło niebezpieczeństwu, które czai się za każdym rzutem kostkami. Tylko kończąc grę, są w stanie odesłać dzikie zwierzęta do dżungli i położyć kres dziwnym wydarzeniom, które szokują mieszkańców miasteczka.

Jumanji 1995
Film z 1995, który przyniósł marce Jumanji ogólnoświatową sławę

Jumanji: Przygoda w Dżungli – wszystko o Jumanji: Welcome to the Jungle

Po ponad dwudziestu latach motyw gry Jumanji powrócił na ekrany. W 2017 roku pojawiła się pierwsza część filmu Jumanji: Przygoda w dżungli. Fabuła filmu opowiada historię czwórki przyjaciół, którzy odnajdują starą konsolę z grą Jumanji. Zafascynowani znaleziskiem postanawiają sprawdzić grę. To, co stało się później, na zawsze odmieniło ich życie. Wciągnięci przez grę przenoszą się do niebezpiecznej i dzikiej dżungli.

Każdy z przyjaciół wciela się w postać wybranego na początku gry awatara. Nieśmiały Spencer staje się odważnym łowcą przygód, wysportowany Fridge zamienia się w zoologa, Bethany staje się profesorem czytającym tajemnicze mapy, a niepozorna Martha przybiera postać wojowniczki.

Jedynym sposobem na powrót do realnego świata jest ukończenie gry. W tym celu bohaterowie muszą wypełnić misję. W zadaniu pomaga im Alex, który został wessany przez grę ponad dwadzieścia lat temu. W filmie nie brakuje humorystycznych scen, a to za sprawą dobrego scenariusza i świetnej gry aktorskiej. Na uwagę zasługuje trio aktorów – Jack Black, Dwayne Johnson i Kevin Hart.

Sprawdź też: Jumanji: Następny poziom – fabuła, obsada, czy film doczeka się kontynuacji?

Jumanji: Następny poziom – co nowego w The Next Level

Fani pierwszej części Jumanji z niecierpliwością czekali na kolejne przygody głównych bohaterów. Dwa lata później, czyli w 2019 roku miała miejsce premiera drugiej części filmu Jumanji: Następny poziom.

Jeden z czwórki przyjaciół, znudzony codziennością i przytłoczony przyjazdem schorowanego dziadka, postanawia naprawić zniszczoną grę. Zmartwieni nieobecnością Spencera przyjaciele, udają się do jego domu i odkrywają, że został wciągnięty przez grę. Doskonale wiedzą, że w pojedynkę nie zdoła zakończyć misji, dlatego postanawiają pomóc przyjacielowi. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem. Zniszczona gra losowo przydziela awatary. Co więcej, do gry został wessany dziadek Spencera Eddie oraz jego przyjaciel Milo.

Druga część filmu Jumanji: Następny poziom przedstawia losy bohaterów, którzy starają się wypełnić misję. Aby wrócić do domu, muszą zwrócić klejnot, w którego posiadaniu jest złowrogi podróżnik Russell Van Pelt. Zadanie jest o tyle trudne, że podobnie jak w pierwszej części, bohaterowie mają tylko trzy życia.

Jumanji Welcome to the Jungle
Kevin Hart, Karen Gillan, Jack Black i Dwayne Johnson – kwartet znany z dwóch ostatnich części Jumanji

Jumanji: seria animowana – czy warto obejrzeć

Kultowy film z 1995 roku z Robinem Williamsem w roli głównej doczekał się także serii animowanej, która była emitowana w amerykańskiej telewizji w latach 1996-1999. Serial składał się z czterdziestu odcinków i był podzielony na trzy serie. Każdy odcinek trwał dwadzieścia jeden minut. W Polsce odcinki były emitowane przez stację Polsat.

Fabuła opiera się na historii znanego nam już rodzeństwa, które zostaje wciągnięte przez grę. W dzikiej dżungli spotykają Alana, który pomaga im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Każdy odcinek niesie ze sobą nowe przygody przyjaciół, którzy wspólnie rozwiązują zagadki i pokonują trudności losu. Film animowany bazuje na groteskowym przedstawianiu problemów i rzeczywistości.

Niewątpliwie jest to ciekawa propozycja dla fanów uniwersum Jumanji oraz sposób na podróż w czasie. Filmy animowane z tego okresu znacznie różnią się od filmów realizowanych obecnie. Niestety problem może pojawić się już na etapie szukania odcinków. Seria animowana nie jest dostępna na popularnych platformach, takich jak Netflix.

Sprawdź też: Najlepsze filmy 2023 – jakie są premiery kinowe w tym roku?

Jumanji w grach wideo – przegląd gier Jumanji

W 1996 roku opowieść doczekała się pierwszej gry komputerowej – Jumanji: A Jungle Adventure Game Pack. Gra została stworzona przez Studio Interactive i wydana przez Philips Interactive Media. Do tej pory wydano aż siedem gier, z których najnowsza to Jumanji: The Video Game.

Jumanji: The Video Game to przygodowa gra akcji, w której główną rolę odgrywają bohaterowie znani z filmu Jumanji: Przygoda w dżungli. Celem gry jest odzyskanie klejnotu Jumanji i uratowanie świata. Gra jest przeznaczona dla jednej osoby lub maksymalnie trójki graczy. Za produkcję odpowiada studio Funsolve, natomiast wydaniem gry zajęła się firma Outrights Games.

W grze Jumanji: The Video Game możemy wcielić się w postać jednego z głównych bohaterów. Warto pamiętać, że każda z postaci cechuje się określonymi umiejętnościami. Rozgrywka polega na omijaniu przeszkód oraz walce ze złowrogimi wojownikami i zabójczymi bestiami. Szata graficzna gry nawiązuje do świata przedstawionego w filmie Jumanji. Jest to bardzo ciekawa propozycja dla graczy, którzy lubią gry osadzone w klimacie dżungli.

Jumanji gra
JUMANJI: The Video Game – gra komputerowa z 2019, która powstała na fali popularności filmów

Aktorzy w Jumanji – kto występował w filmie i jakie były ich role?

Wszystkie produkcje charakteryzują się znakomitą obsadą aktorską. Film z 1995 roku kojarzony jest z Robinem Williamsem, który wcielił się w postać dorosłego Alana Parrisha. Jego serialową przyjaciółkę Sarę zagrała Bonnie Hunt. Natomiast Jonathan Hyde, to nikt inny, jak złowrogi myśliwy od lat polujący na uwięzionego w dżungli Alana. Zaskoczonego całą sytuacją policjanta, któremu małpy skradły radiowóz, zagrał David Alan Grier. Z kolei w postać małej Judy wcieliła się Kirsten Dunst.

W pierwszej i drugiej części filmu obsada aktorska również zasługuje na uznanie. W awatarów gry wcielili się znani aktorzy. Dwayne Johnson odgrywa rolę dzielnego doktora Bravestona. Kevin Hart wcielił się w postać zoologa, który rozmawia ze zwierzętami. Jack Black to profesor Sheldon, kartograf, który odczytuje niewidoczne dla innych mapy. Natomiast zwinną i wysportowaną wojowniczką Ruby jest Karen Gillan. W Jumanji 2 pojawiają się nowi aktorzy jak na przykład Danny DeVito (dziadek Eddie) oraz Danny Glover (przyjaciel dziadka Milo).

Sprawdź też: Wszystko o Black Adam – historia postaci, kiedy premiera, zwiastun

Warto również wspomnieć o głównych bohaterach świata realnego. W postać Spencera wciela się aktor Alex Wolf. Wysportowanego fana piłki o pseudonimie Lodówka gra Ser’Darius Blain. Postać Marthy jest odgrywana przez aktorkę Morgan Turner, natomiast popularną w miasteczku Bethany gra Madison Iseman.

Jumanji vs Jumanji – porównanie oryginalnego filmu z nowymi adaptacjami

Wszystkie produkcje filmowe łączy element gry, która jest pomostem między rzeczywistością a zupełnie odmiennym światem. W filmie z 1995 roku gra przybiera tradycyjną postać planszówki i w takiej formie pozostaje do pewnego momentu – w pierwszej części Jumanji planszówka zmienia się w grę komputerową na konsolę. Dzieje się to w sytuacji, gdy Alex nie wykazuje zainteresowania grą planszową.

Robin Williams
Robin Williams

Można stwierdzić, że forma gry została dostosowana do panujących w filmie realiów. Współczesne produkcje filmowe przedstawiają losy bohaterów, którzy zostali wciągnięci przez grę. Poza tym pojawiają się w postaci awatarów. Natomiast w kultowym filmie jedyną osobą, która została wessana przez świat Jumanji, jest Alan Parrish. To świat Jumanji przenika do rzeczywistości, w której bohaterowie pozostają sobą.

Czy powstanie Jumanji 3 i Jumanji 4?

Ile jest części Jumanji? Obecnie oprócz kultowego filmu z 1995 roku dostępne są dwie części –  z 2017 roku Jumanji: Przygoda w Dżungli oraz z 2019 roku Jumanji: Następny poziom. Czy pojawi się Jumanji 3 i Jumanji 4? Bardzo prawdopodobne, że doczekamy się kolejnych ekranizacji. W 2020 roku reżyser Jake Kasdan ogłosił, że kolejna część filmu jest na wczesnym etapie przygotowań. Jak doskonale wiemy, był to okres pandemii koronawirusa, która pokrzyżowała plany reżysera. Ze względu na wysokie restrykcje sanitarne prace nad filmem zostały przerwane. Obecnie oficjalne źródła nie podają nowych informacji na temat etapu produkcji lub planowanej daty premiery.

Jumanji to bardzo rozbudowane uniwersum, które od lat dostarcza rozrywki. Niezależnie czy mówimy o filmach, książce czy też grach, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pamiętajcie tylko, by mieć w pamięci to, że rozpoczęta rozgrywka MUSI zostać ukończona!

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *