1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Sitcomy, które musisz obejrzeć – TOP 10 najlepszych sitcomów wszech czasów

Rozrywka

29.06.2021 09:05

Sitcomy, które musisz obejrzeć – TOP 10 najlepszych sitcomów wszech czasów

Filmy i seriale
8
3
0
8
3

Sitcomy to jeden z najpopularniejszych gatunków seriali na świecie. Co jest dla niego charakterystyczne i gdzie powstały pierwsze hitowe serie? Dowiedz się, jakich produkcji nie możesz przegapić – sprawdź naszą listę TOP wszech czasów.

Sitcom – co to jest?

Sitcom to rodzaj serialu komediowego, który wykorzystuje humor sytuacyjny (ang. situation comedy – stąd nazwa gatunku). W produkcjach tego typu charakterystyczne są krótkie odcinki fabularne lub animowane, przedstawiające dane problemy w świecie komediowym. Zazwyczaj mamy do czynienia z tymi samymi bohaterami, a akcja serialu rozgrywa się w jednym miejscu.

Sytuacje przedstawiane w każdym odcinku są krótkie i z reguły wyjaśniane pod koniec około 30-minutowego seansu. Sitcomy zostały spopularyzowane w amerykańskiej kulturze, a dobra rozrywka, której dostarczają, szybko stała się nośnikiem topowych produkcji. Widzowie mają pewność oglądania komedii ze względu na charakterystyczne dla gatunku, wmontowane w tło nagrania śmiechu – ścieżki dźwiękowe tego typu określane są jako „śmiech z puszki”. Choć brzmi to dziwnie, zapewniamy, że podbija wartość parodystyczną serii.

TOP 10 najlepszych sitcomów

Topowe seriale komediowe wszech czasów dostępne są na platformach streamingowych. Poznaj amerykańską klasykę gatunku i przekonaj się, że komizm sytuacyjny potrafi dostarczyć ogrom rozrywki. Dobrze wspomnieć również o komediach rodem z wyspy – choć humor brytyjski może budzić pewne zastrzeżenia, wielu z nas pamięta, jak Mr. Bean (Jaś Fasola) umilał popołudnia spędzane przed telewizorem. Które tytuły z najlepszych seriali komediowych warto sprawdzić?

Przyjaciele

Amerykańska produkcja Friends przedstawia losy grupy przyjaciół mieszkających na Manhattanie – dzielnicy Nowego Jorku. Choć całość została nagrana w latach 1994-2004, fani serialu wciąż wracają do ulubionych odcinków, a sitcom ten chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Przyjaciele to dziesięć sezonów czystej rozrywki oraz prostego humoru, skupiających się na perypetiach życiowych i miłosnych głównych bohaterów.

Sprawdź też: Najlepszy sitcom ever? Przyjaciele – zbiór informacji o serialu

Biuro

Serial komediowy The Office podbił serca Brytyjczyków, następnie Amerykanów, a później niemalże całego świata. Choć popularniejszą wersją jest ta zrealizowana w USA, tak naprawdę początki świetności sitcomu zawdzięcza się producentom z Wielkiej Brytanii – latach 2001-2003 wyemitowano tam 2 sezony Biura. Jego fabuła dotyczy pracy w przedsiębiorstwie prowadzącym handel papierem. Amerykanie zabiegali o nabycie praw autorskich do scenariusza i od 2005 roku tworzyli swoją wizję The Office

Reklama

Brooklyn 9-9

Serial detektywistyczny w komediowej odsłonie? Zdecydowanie Brooklyn Nine-Nine. Fabuła dotyczy pracy detektywów w jednym z nowojorskich posterunków. Nie traktują oni swoich zadań na poważnie, jednak nowy dowódca wymusza dostosowanie się do odmiennych zasad. Centrum serialu to Jake Peralta, jeden z tych, którym przestrzeganie reguł wychodzi słabo, ale pomimo lenistwa z powodzeniem kontynuują karierę zawodową. Jakie konsekwencje dla pracowników przyniesie zmiana szefa? Przekonaj się i obejrzyj sitcom – masz przed sobą 143 odcinki.

Community

W kultowym amerykańskim serialu komediowym Community główny bohater – prawnik – traci możliwość wykonywania zawodu. Mamy okazję obserwować przygody mężczyzny na uczelni, którą wybiera, aby odzyskać uprawnienia. Jurysta, by uniknąć związanego z chłonięciem wiedzy przemęczenia, trafia do prowincjonalnego college’u. Studiują tam głównie ci słabsi, emeryci i gospodynie domowe. Jeff zajmuje się aktywnym życiem studenckim, niekoniecznie zawsze związanym z samą nauką. Jak sobie radzi?

Jak poznałem waszą matkę

Główny bohater How I Met Your Mother – Ted, architekt i profesor amerykańskiej uczelni – postanawia opowiedzieć dzieciom historię poznania ich matki. Całość rozpoczyna się, kiedy mężczyzna (wówczas 27-letni) mieszka jako singiel z dwójką swoich najlepszych przyjaciół, pozostających w nieprzerwanym związku od dziewięciu lat. Okoliczności te sprawiają, że zaczyna on myśleć o znalezieniu drugiej połówki. W przedsięwzięciu pomaga mu dobry kolega Barney. Jak przebiega rozwój wydarzeń? Obejrzyj ponad 200 krótkich odcinków.

Teoria Wielkiego Podrywu

Kalifornia, czterech geniuszy w dziedzinie fizyki i kelnerka, która planuje zostać aktorką – tak w skrócie wygląda The Big Bang Theory. Satyryczne zestawienie wielkich umysłów, nie do końca przystosowanych w kontekście społecznym (przysłowiowych nerdów), i zaradnej, towarzyskiej Penny – atrakcyjnej kobiety, budzącej uczucia w jednym z naukowców – gwarantuje godziny dobrego humoru. W jaki sposób na co dzień kierujący się logiką panowie poradzą sobie z życiem uczuciowym?

Technicy-Magicy

Sitcom The IT Crowd, klasyka brytyjskiego humoru, to zdecydowanie najlepszy serial komediowy o pracy techników komputerowych. Kiedy nową szefową działu IT zostaje Jen (kobieta, która nie posiada nawet podstawowej wiedzy informatycznej), Roy i Moss zaczynają planować wykluczenie niekompetentnej zwierzchniczki. Czy w końcu osiągną zamierzony cel? Sprawdź – serial jest krótki, ale na pewno się nie zawiedziesz.

Parks and Recreation

Twórcy popularnego The Office, Greg Daniels i Michael Schur, w 2009 roku podjęli się stworzenia całkiem nowego sitcomu. Parks and Recreation opowiada o Leslie, będącej zastępczynią kierownika Działu Parków i Rekreacji, oraz jej planach zmiany miasteczka Pawnee. Kobiecie towarzyszy grupa przyjaciół – w zasadzie dziwaków. Co z tego wszystkiego wyjdzie? Aż 7 sezonów serialu potwierdza, że jego popularność nie jest przypadkowa. Pomimo wstępnych negatywnych recenzji, które zarzucały twórcom brak oryginalności, komedia stała się hitem.

Chłopaki z baraków

Odpowiedź Kanadyjczyków na popularność serii komediowych nie mogła zostać niezauważona. Trailer Park Boys opowiada o trzech przyjaciołach zamieszkujących osiedle barakowozów. Każdy z nich ma zupełnie inny charakter, ale przyświeca im ten sam cel – szybkie wzbogacenie się. Często wybierają nielegalne metody, jak kradzieże czy handel marihuaną, a tym samym wzbudzają zainteresowanie uzależnionego od alkoholu strażnika. Serial gwarantuje godziny dobrej rozrywki.

Współczesna Rodzina

Modern Family to sitcom stworzony przez amerykańskich producentów. Poznaj perypetie codziennego życia trzech rodzin próbujących radzić sobie z codziennymi problemami. Przykładowo para homoseksualna stawia czoła wyzwaniom, jakie niesie wychowywanie adoptowanej córki. Wszystkie rodziny są spokrewnione i wspólnie mierzą się z sytuacjami napotkanymi w burzliwym życiu – oczywiście na własny, pokręcony sposób.

Sprawdź też: Chronologia filmowa Gwiezdnych Wojen – jak oglądać Gwiezdne Wojny?

Najlepsze telewizory OLED

Najlepsze animowane komedie

Ostatnio sporą popularnością cieszą się animowane produkcje o zabarwieniu satyrycznym. Charakterystyczne postacie często są rysowane karykaturalnie, a ich wizerunek zwykle odpowiada założeniom rysu osobowości kreowanych bohaterów. Kreskówki mają to do siebie, że można w nich zawrzeć najbardziej szalone pomysły, a sitcomy rysunkowe realizują albo typowe scenariusze „z życia wzięte”, albo najdziwniejsze z możliwych idei. Jakie seriale komediowe w wersji animowanej obejrzeć?

BoJack Horseman

BoJack Horseman to kreskówka dla dorosłych, w której główny bohater, (człowiek-koń) BoJack, będący gwiazdą słynnego w latach 90. sitcomu Rozbrykani, wiedzie przykre życie alkoholika. Pragnąc jednak skończyć ostatecznie z nałogiem, pewnego dnia postanawia powrócić na ścieżkę sławy, co wiąże się z wieloma tragikomicznymi wypadkami. Serial zawiera sporo ironii i sarkazmu, dzięki czemu zyskał tak wielu fanów. Nieprzychylność losu można obśmiać – sprawdź, jak poradzili sobie z tematem twórcy serii.

Simpsonowie

The Simpsons to absolutny hit telewizyjny, emitowany od 1989 roku bez przerwy. Przedstawia życie typowej, pięcioosobowej amerykańskiej rodziny. Przepełniona stereotypami dotyczącymi kultury animowana komedia jest jedną z najczęściej oglądanych kreskówek dla starszych widzów. Możesz zobaczyć aż 32 sezony Simpsonów, ale na tym przygoda się nie kończy – wciąż trwają prace nad kolejnymi odcinkami.

Głowa rodziny

Głowa rodziny to animowany sitcom, w którym szeregowy pracownik fabryki zabawek musi układać sobie świat na nowo po tym, jak zostaje zwolniony. Choć fabuła kręci się wokół tytułowego Family Guy’a, kreskówka opisuje życie w pięcioosobowej rodzinie, urozmaicone przez mówiącego psa-alkoholika – Briana. Jeżeli szukasz odprężenia przy ciekawym, animowanym sitcomie, koniecznie sprawdź tę pozycję.

South Park

O Miasteczku South Park słyszał niemal każdy – a dla tych, którzy nie wiedzą, co prezentuje serial, podpowiadamy: bohaterowie kreskówki są uczniami szkoły podstawowej, choć tematyka odcinków dotyka drażliwych spraw, w tym religii czy polityki. Satyra szydzi z wszelkiej maści doktryn, omijając faworyzowanie jakiejkolwiek z nich. Twórcy tłumaczą wulgarne sytuacje i niewysublimowany język próbą obrazowania prawdziwego życia. Zresztą, na początku każdego epizodu zobaczysz informację, że serial nie powinien być oglądany w zasadzie przez nikogo. Spróbujesz?

Najlepsze polskie sitcomy

Przedstawiliśmy pokaźną listę zagranicznych seriali komediowych – a jak jest z polskimi produkcjami? Nasi rodzimi producenci sitcomów także osiągnęli niebagatelny sukces, wypuszczając kilka naprawdę lubianych przez widzów serii. Które z nich zasługują na miano topowych satyr? Z pewnością je znasz, ale być może poniższa lista sprawi, że wrócisz do ulubionych tytułów i przypomnisz sobie dobrą rozrywkę, jaką serwują polskie komedie.

Reklama

Miodowe lata

Miodowe lata to naprawdę dobry sitcom. Główni bohaterowie, Karol i Norek, są przyjaciółmi oraz mieszkańcami tej samej kamienicy. Co i raz wpadają na oryginalny pomysł, a potem razem stawiają czoła problemom wynikającym z własnych działań. Krótkie epizody opisują życie motorniczego i kanalarza, a postacie te stały się już kultowe – zresztą, ostatnio powstaje masa memów z nimi w rolach głównych. Gdzie możesz obejrzeć Miodowe Lata? Sprawdź platformę ipla.tv.

Świat według Kiepskich

Świat według Kiepskich zna niemal każdy Polak. Ferdynand, głowa rodziny jest tragicznym przypadkiem lenia, który w poszukiwaniu funduszy wykazuje nieprzeciętną inwencję. Wraz ze swoim synem, Waldusiem, obmyślają coraz ciekawsze plany na zarobek. Pomagają im w tym (chociaż chwilami przeszkadzają) sąsiedzi. Jak kończą się wszelkie próby zdobycia pieniędzy i czy kobieca część klanu dobrze to znosi? 

13 posterunek

Pierwszy polski sitcom – 13 posterunek – cieszył się swego czasu ogromną popularnością. Serial ukazuje tajniki pracy na posterunku nr 13, który stoi w peryferyjnej dzielnicy Warszawy. Policjant Czarek (Cezary Pazura) wraz z grupą przyjaciół stawia czoła codziennym wyzwaniom. Każdy z bohaterów, przez jakiś rodzaj niepełnosprawności, ma problem z wykonywaniem obowiązków, nad czym pieczę próbuje trzymać główny komendant. Krótkie odcinki są pełne nietuzinkowego humoru, a oglądając je, na pewno głośno się zaśmiejesz.

Daleko od noszy

Kto jeszcze pamięta serialową komedię Daleko od noszy o zmaganiach grupy lekarzy w jednym z polskich szpitali? Parodia ukazuje stosunek pracowników placówki do pacjentów oraz kolegów z zawodu. Bohaterowie, Basen, Kidler i pozostali, nie wykazują zbyt dużej inteligencji, a wszelkie porażki odreagowują na stałym pacjencie – Nowaku. Choć jest całkiem zabawnie, podczas seansu przychodzi myśl, że ośrodki medyczne w kraju faktycznie mogą tak funkcjonować.

Lista zagranicznych i polskich sitcomów z pewnością zainspirowała Cię do odkrywania nowych horyzontów różnego rodzaju humoru. Które tytuły trafią na szczyt Twojej nowej listy „do obejrzenia”? Niezależnie od tego, jaką formę komedii wybierzesz, seans na pewno wywoła niejeden uśmiech. Sitcomy polecają się nie tylko przy okazji nudnych samotnych wieczorów, ale też na relaks w miłym towarzystwie.

Sprawdź też: Kosmiczny mecz: Nowa era. Kiedy premiera? Najważniejsze informacje o drugiej części Space Jam

Reklama

Najlepsze telewizory 4K

8
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.