Rozrywka

21.06.2022 15:28

Oppenheimer – informacje o filmie, premiera, obsada

Filmy i seriale
2
0
0
2
0

J. Robert Oppenheimer, znany także jako ojciec bomby atomowej, doczekał się filmu biograficznego. I to nie od byle kogo! Za scenariusz i reżyserię odpowiada twórca trylogii Mrocznego Rycerza, czyli Christopher Nolan. Co wiemy o tym tytule?

Jeden z najznamienitszych umysłów XX wieku, człowiek, który był jedną z twarzy Projektu Manhattan, zostanie głównym bohaterem najnowszego filmu od brytyjskiego reżysera. Jeżeli nie słyszeliście o nim do tej pory, a chcecie poznać początki programu, który finalnie doprowadził do powstania bomby atomowej, a także losy jego głównego naukowca, przygotowaliśmy dla Was najistotniejsze informacje dotyczące filmu Oppenheimer.

Kiedy premiera filmu Oppenheimer?

Mroczny Rycerz, Incepcja, Mroczny Rycerz powstaje, Dunkierka – co łączy te filmy? Oprócz faktu, że wyszły spod ręki Nolana, wszystkie miały swoją światową premierę w lipcu. Nie wiemy, czy to szczęśliwy miesiąc reżysera, jednak pewne jest to, że Oppenheimer już wkrótce do nich dołączy. Niestety, mowa tu o lipcu przyszłego roku, gdyż film zadebiutuje dokładnie 21 lipca 2023 roku.

oppenheimer
Po lewej Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer. Z prawej strony zdjęcie prawdziwego naukowca | Źródło: materiały prasowe, bbc.com,

Ważną informacją jest także to, że Oppenheimer będzie pierwszym filmem od 20 lat w karierze Nolana, który powstanie dla innej wytwórni niż Warner Bros. Nolan rozstał się z Warnerem na rzecz Universal Pictures. Powody? Osobiste przekonania reżysera w sprawie dystrybucji jego filmów. Otóż Warner Bros. naciskał, aby premierze kinowej towarzyszyła także premiera na platformie streamingowej (HBO Max). Nolan jako zagorzały zwolennik doznań kinowych postawił się włodarzom Warnera. Ostatecznie obie strony nie doszły do porozumienia i reżyser znalazł nową wytwórnię. W związku z tym produkcja nie trafi na inne platformy i można ją będzie obejrzeć jedynie w kinach.

O czym będzie Oppenheimer?

Oppenheimer będzie produkcją biograficzną – widzowie poznają historię człowieka, który żył i odcisnął swoje piętno na całym świecie. J. Robert Oppenheimer, który prowadził Projekt Manhattan w Los Alamos National Laboratory, w ogromnym stopniu przyczynił się do produkcji pierwszej bomby nuklearnej i zakończenia II wojny światowej. Co ciekawe, będzie to drugi film Nolana (pierwszym była Dunkierka), którego akcja rozgrywać się będzie w realiach II wojny światowej.

Dzieło Nolana będzie adaptacją książki Amerykański Prometeusz. Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera, autorstwa Kaia Birda i Martina J. Sherwina. Oppenheimer stanowić będzie również pierwszy film w dorobku reżysera, który będzie produkcją biograficzną. Interesujący jest fakt, że sam Universal określa tę produkcję jako… thriller. I to epicki, który popycha widownię w podnoszący tętno paradoks enigmatycznego człowieka, zmuszonego zaryzykować zniszczenie świata, aby go ostatecznie uratować.

oppenheimer - Blunt
Emily Blunt zagra w filmie żonę Oppenheimera| Źródło: nme.com

Obsada filmu Oppenheimer

Nolan w swoich filmach kieruje się zawsze odpowiednim doborem aktorów do ról. Nie uznając półśrodków, sięga po nazwiska z najwyższej półki Hollywood (i nie tylko). Nie inaczej jest w przypadku jego najnowszego dzieła. Główną rolę „Niszczyciela światów” (tak właśnie określił samego siebie naukowiec) odegra Cillian Murphy. W filmową towarzyszkę jego życia wcieli się natomiast Emily Blunt, która zagra Katherine „Kitty” Puening, żonę Oppenheimera.

To jednak nie koniec wielkich nazwisk w tej produkcji. W filmie zobaczymy także takich aktorów jak Matt Damon (jako Leslie Groves Jr., szef projektu Manhattan), Josh Hartnett (naukowiec Ernest Lawrence), Robert Downey Jr. (jako Lewis Strauss, przewodniczący Komisji Energii Atomowej), Rami Malek, Florence Pugh, Kenneth Branagh czy Benny Safdie.

Sprawdź też: Wybuch bomby atomowej – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o eksplozji jądrowej

Wiemy, że Florence Pugh wcieli się w rolę Jean Tatlock. Tatlock była działaczką komunistyczną w USA, którą łączył romans z Oppenheimerem. Natomiast Benny Safdie wcieli się w inny wielki umysł tamtych lat – Edwarda Tellera. Jeżeli nigdy o tym panu nie słyszeliście, to dodam, że jest on jednym z dwóch twórców bomby wodorowej.

Oppenheimer jest więc produkcją, która wręcz kipi od wielkich nazwisk. Nie będzie przesadą nazwanie tej produkcji filmem z największą liczbą wielkich nazwisk spośród wszystkich mających premierę w 2023 roku.

Zwiastun produkcji

Do premiery filmu pozostał jeszcze ponad rok – z tego względu nie udostępniono jeszcze zwiastuna produkcji. Gdy takowy się pojawi, uzupełnimy niniejszy artykuł. Dość powiedzieć, że obecnie trwa jeszcze okres zdjęciowy, który rozpoczął się w lutym 2022 roku.

oppenheimer film
Tommy Shelby jako naukowiec? Już w przyszłym roku dowiemy się, jak aktor grający w Peaky Blinders wypadnie w tej roli | Źródło: materiały prasowe

Budżet filmu Oppenheimer

Rozmach, który cechuje filmy Nolana, okupiony jest bajońskimi sumami, które pochłaniają produkcja i marketing. W przypadku Oppenheimera nie było wyjątku. Po rozstaniu się z Warnerem reżyser mógł przebierać w ofertach, gdyż tych nie brakowało z uwagi na wielkość jego nazwiska. Jedyne, co ograniczało wszystkie chętne wytwórnie, to wymagania Nolana w kwestii zapewnienia budżetu na jego film. Nie wiemy, czy oferta Universala była jedyną, która dała radę im sprostać. Wiemy natomiast, że wytwórnia zgodziła się na wiele wymagań reżysera.

Włodarze wytwórni założonej przez Carla Laemmle zobowiązali się do wyłożenia 100 milionów dolarów na produkcję Oppenheimera. To jednak nie koniec, gdyż Universal sięgnął głębiej do kieszeni, zapewniając kolejne 100 milionów na promocję dzieła. Zatem łącznie film o genialnym naukowcu pochłonie przynajmniej 200 milionów dolarów.

Sprawdź też: Twórca najlepszego filmowego Batmana – Christopher Nolan. Życiorys, sukcesy, filmografia

Czy to wszystko, aby zadowolić twórcę Interstellara, Dunkierki czy trylogii Batmana? Nie! Dlatego wytwórnia poszła na kolejne ustępstwa w postaci gwarantowanych stu dni wystawiania filmu w kinach USA oraz zobowiązania się do niewydawania innego filmu w oknie trzech tygodni przed i po premierze Oppenheimera. Wychodzi na to, że aby przekonać Nolana do gry w swoim zespole, trzeba być gotowym do masy ustępstw, jak i posiadać zasobny portfel.

Do premiery filmu Oppenheimer pozostało jeszcze sporo czasu. W oczekiwaniu na dzieło Nolana może warto sprawdzić inne kinowe hity ostatniego czasu? Rzućcie okiem na recenzję Top Gun: Maverick autorstwa Kuby!

Źródło obrazu głównego: materiały prasowe

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.