oppenheimer film

Rozrywka

12.01.2023 11:30

Oppenheimer – kiedy premiera filmu Nolana? Zwiastun, obsada

Filmy i seriale
10
0
0
10
0

Oppenheimer to najnowszy biograficzny film Christophera Nolana, który opowie historię J. Roberta Oppenheimera – twórcy bomby atomowej. Co wiadomo o tej produkcji? Kiedy premiera, kto w niej zagra? Zapraszam do lektury! 

Produkcje Christophera Nolana od lat są jednymi z najbardziej wyczekiwanych przez widzów. Zażartuję, że reżyser co kilka lat schodzi z Olimpu i pokazuje, jak to się robi. Jego kolejny projekt wydaje się jednak szczególnie wyjątkowy. Dlaczego? Oppenheimer to jego pierwszy film od czasu Memento z 2000 roku, którego dystrybucją nie zajmuje się Warner Bros.  

Czego spodziewać się po najnowszym dziele twórcy Mrocznego Rycerza, Incepcji, czy Interstellar? Czy historia poświęcona ojcu bomby atomowej stanie się takim samym wydarzeniem kinowym jak wcześniej wspomniane filmy? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące filmu Oppenheimer

KODY-RABATOWE-MORELE-TV

Oppenheimer – kiedy premiera?

Zaraz po tym, jak Universal Studios ogłosiło swoją umowę jako nowy dystrybutor filmów Christophera Nolana, ogłoszono też, że Oppenheimer trafi do kin 21 lipca 2023 roku. Produkcja dostępna będzie w standardowej projekcji cyfrowej, jak również w formatach IMAX, 70mm i 35mm. Warto też wspomnieć, że tego samego dnia odbędzie się premiera innego wyczekiwanego przez internautów dzieła – mowa o Barbie od Grety Gerwig. 

Sprawdź też: Barbie (2023) – wszystko, co wiemy o filmie

Zdjęcia do filmu rozpoczęto w lutym 2022 roku, a zakończono w maju 2022 roku, natychmiast rozpoczynając postprodukcję. Z pewnością zainteresuje Cię fakt, że większość lokalizacji w filmie jest zgodna z prawdziwymi wydarzeniami i miejscami z życia Roberta Oppenheimera. Filmowanie odbywało się w Los Alamos i Santa Fe w Nowym Meksyku na specjalnie przygotowanym planie. Dom rodzinny Oppenheimera z czasów jego pobytu w Los Alamos został również wykorzystany w filmie.

Fabuła w Oppenheimer

Cillian murphy jako oppenheimer
Przed Nolanem nie lada wyzwanie – czy uda mu się oddać dramaturgię nie tylko wydarzeń, ale też samej postaci Oppenheimera? | źródło: materiały prasowe

Film Nolana jest oparty na biografii J. Roberta Oppenheimera autorstwa Kai Bird i Martina J. Sherwina. Produkcja przedstawia rolę fizyka teoretycznego, który brał udział w Projekcie Manhattan. W latach 1942-1946, podczas II Wojny Światowej, Stany Zjednoczone prowadziły program badawczo-rozwojowy, którego celem było wyprodukowanie pierwszej broni jądrowej.

W 1943 roku Oppenheimer został mianowany dyrektorem Laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku, gdzie tworzono właściwe bomby. Kompleks ten – znany również jako Projekt Y w czasie jego tworzenia – był miejscem, gdzie budowano i testowano pierwsze bomby Projektu Manhattan.

Sprawdź też: Najlepsze platformy streamingowe w Polsce – gdzie oglądać filmy i seriale online?

Kulminacją Projektu Manhattan była pierwsza detonacja broni jądrowej na poligonie White Sands w Nowym Meksyku, w ramach testu Trinity, 16 lipca 1945 roku. Bomby te, mające zakończyć II Wojnę Światową, zostały później użyte w niszczycielskich atakach na Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, odpowiednio 6 i 9 sierpnia 1945 roku. Dwie bomby zabiły ponad 100 000 osób i zrównały oba miasta z ziemią.

Oppenheimer z całą pewnością nie będzie lekkim filmem. Na barkach Nolana spoczywa spory ciężar, gdyż nie łatwo oddać jest tragizm tak dramatycznego wydarzenia. Niemniej biorąc pod uwagę dotychczasowy dorobek reżysera – o jakość produkcji raczej nie ma co się martwić. 

Zwiastun filmu Oppenheimer

Wstępny teaser do Oppenheimera został wydany w lipcu 2022 roku i możesz obejrzeć go powyżej. Oficjalny zwiastun produkcji zadebiutował jednak 18 grudnia 2022 roku. 

Wyraziste wideo przedstawia materiał, w którym Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer, przechodzi przez różne etapy rozwoju bomby atomowej. Skrawki budowy i testowania broni przeplatają się z uderzającymi klipami zderzających się atomów i pióropuszy ognia, podczas gdy Murphy prowadzi monolog: „Wyobrażamy sobie przyszłość, a nasze wyobrażenia nas przerażają”.

Obsada Oppenheimer od Nolana

W roli samego J. Roberta Oppenheimera wystąpi Cillian Murphy (Peaky Blinders), częsty współpracownik Christophera Nolana. Aktor współpracował z reżyserem już wcześniej przy trylogii Mroczny Rycerz, Incepcji, a ostatnio przy Dunkierce.

Emily Blunt (Ciche miejsce, Na skraju jutra) ponownie łączy siły z Murphym, swoim kolegą z planu Ciche Miejsce 2, jako Katherine Oppenheimer. Katherine była aktywistką i naukowcem, a także jednym z wielu powiązań Oppenheimera z ideologią komunistyczną.

W obsadzie znajduje się też Matt Damon, który odegra rolę generała porucznika Leslie Grovesa. Groves był dyrektorem wojskowym przy Projekcie Manhattan, a także nadzorował budowę pentagonu.

Sprawdź też: Twórca najlepszego filmowego Batmana – Christopher Nolan. Życiorys, sukcesy, filmografia

Ogłoszono też, że Robert Downey Jr. (Iron Man, Sherlock Holmes) dołączył do filmu jako Lewis Strauss. Strauss i Oppenheimer znaleźli się po przeciwnych stronach debaty na temat rozwoju bomby wodorowej pod koniec 1940 roku. Podobnie jak Oppenheimer, Strauss został przewodniczącym Komisji Energii Atomowej Stanów Zjednoczonych.

Florence Pugh (Czarna Wdowa, Nie martw się kochanie) odegra rolę Jean Tatlock. Tatlock była jednym z wielu punktów łączących Oppenheimera z komunizmem, a oboje byli uwikłani w romans, który iskrzył przez lata.

Ogłoszono również, że zdobywca Oscara Rami Malek (Mr. Robot, Nie czas umierać) zagra naukowca, a reżyser i aktor Benny Safdie (Good time, Bóg wie co) zagra Edwarda Tellera – węgierskiego fizyka, który pomógł stworzyć pierwszą bombę wodorową.

Kto jeszcze pojawi się w produkcji Nolana? M.in. Michael Angarano (Sky High, Zakazane królestwo), Josh Hartnett (Pearl Harbor, Helikopter w ogniu), Kenneth Branagh (Śmierć na nilu, Belfast), Dane DeHaan (Kronika, Na śmierć i życie) czy Dylan Arnold (Halloween zabija, After) i Jack Quaid (The Boys, Krzyk) oraz wielu innych.
Film, jak zresztą każda produkcja Nolana, zapowiada się intrygująco. Seans zapewne będzie przytłaczający i poruszający. Też odnosisz takie wrażenie? Jakie masz oczekiwania wobec Oppenheimera? Koniecznie daj nam znać w komentarzu!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *