Można śmiało powiedzieć, że dla wielu osób seria The Sims produkcji EA to gra wszechczasów. Najnowsza część, The Sims 4, cieszy się popularnością na całym świecie, a ze względu na liczne dodatki, akcesoria i mody może dostarczyć rozrywki na wiele godzin. Przedstawiamy historię kultowej serii The Sims.
The Sims — historia serii
Gra the Sims pierwotnie została zaprojektowana przez Amerykanina Willa Wrighta na komputery PC i wydana 4 lutego 2000 roku. Grę dystrybuował amerykański oddział firmy Maxis przy wsparciu Electronic Arts. Wtenczas tytuł tworzył część ekosystemu SimCity, czyli popularnego symulatora budowy miasta.
The Sims cieszyło się ogromną popularnością, a przez pierwsze dwa lata od debiutu, sprzedało się w ponad sześciu milionach egzemplarzy. Od tego czasu powstało mnóstwo dodatków i sequeli. Ponad dekadę po debiucie The Sims, seria zyskała nowe życie dzięki The Sims Social, aplikacji na Facebooku. W ciągu kilku tygodni od premiery, w sierpniu 2011 roku, The Sims Social zdążyło ugruntować swoją pozycję jednej z najpopularniejszych gier na tej platformie.
Fenomen gier The Sims
Dlaczego seria The Sims cieszy się taką popularnością? Odpowiedź jest bardzo prosta. Gra pozwala nam doświadczyć rzeczy, których wielu z nas nigdy nie dozna w prawdziwym życiu, zaczynając od tych bardzo prozaicznych jak stabilna praca, posiadanie ogromnego domu, a kończąc na tych nieosiągalnych rzeczach, jak lot w kosmos czy przeżycie prawdziwej przygody w dżungli.
Na ten moment The Sims 4 jest tak rozbudowaną grą, że śmiało można powiedzieć, że nie ma w niej rzeczy niemożliwych. Ty i Twoi Simowie możecie zrobić wszystko, a to, jak potoczą się wasze przygody, zależy tylko od Ciebie. Możliwości, jakie daje nam rozgrywka, wciąż się zwiększają. Pojawiają się nowe aktualizacje, a Maxis wypuszcza liczne dodatki, akcesoria i pakiety. Wszystko po to, by nawet starzy gracze, którzy z The Sims są od początku, mogli ciągle odkrywać w tej serii coś nowego.
W The Sims gracze mają możliwość kontrolowania życia zwykłych ludzi. Gracze kierują codziennymi, prozaicznymi czynnościami postaci i decydują o wszystkich aspektach życia Sima. The Sims oferuje świat niemal nieskończonej wolności, pozwalając graczom na wybranie rodzaju i jakości życia ich postaci.
W miarę rozwoju Sima, do rozgrywki włączane są nowe elementy. Simowie, którzy osiągnęli odpowiednio wysoki status w grze, zyskują dodatkowych członków rodziny, znajdują lepszą pracę i zamieszkują w ładniejszych domach. Gra posiada zaawansowany system architektoniczny i docenianą przez społeczność sztuczną inteligencję. Podobnie jak w przypadku niezwykle popularnej serii gier SimCity, The Sims ma swój własny język — połączenie ukraińskiego i tagalskiego, znane jako „Simlish” – oraz własną kulturę. Warto też odnotować, że wśród graczy zdecydowanie dominują kobiety.
Lista głównych części The Sims
The Sims
The Sims to pierwsza gra z tej serii, wydana w 2000 roku jako spin-off serii SimCity. Gra spotkała się z uznaniem krytyków i otrzymała liczne nagrody. Do tej pory jest jedną z najlepiej sprzedających się gier na komputery stacjonarne w historii. Sukces pierwszego wydania doprowadził do stworzenia w sumie siedmiu tematycznych dodatków do gry:
- The Sims: Światowe życie
- The Sims: Balanga
- The Sims: Randka
- The Sims: Wakacje
- The Sims: Zwierzaki
- The Sims: Gwiazda
- The Sims: Abrakadabra
Ze względu na sukces, jaki odniosła gra, wydano również wersję konsolową. W odróżnieniu od wersji na PC ta jest renderowana w pełnym środowisku 3D i wyróżnia się możliwością rozgrywki wieloosobowej.
The Sims 2
The Sims 2 zostało wydane w 2004 roku jako kontynuacja pierwszej części gry, wprowadzając m.in. w pełni trójwymiarowe środowisko, system dorastania Simów oraz genetykę. Sequel spotkał się z ciepłym przyjęciem, co poskutkowało wydaniem ośmiu dodatków:
- The Sims 2: Na studiach,
- The Sims 2: Nocne życie,
- The Sims 2: Własny biznes,
- The Sims 2: Zwierzaki,
- The Sims 2: Cztery pory roku,
- The Sims 2: Podróże,
- The Sims 2: Czas wolny,
- The Sims 2: Osiedlowe życie.
W tej części po raz pierwszy wprowadzono dodatkowe pakiety zawartości w postaci „Akcesoriów”, które dodają nowe przedmioty, fryzury i ubrania:
- The Sims 2: Rozrywka rodzinna,
- The Sims 2: Szyk i elegancja,
- The Sims 2: Na święta,
- The Sims 2: Impreza,
- The Sims 2: Moda z H&M,
- The Sims 2: Młodzieżowy styl,
- The Sims 2: Kuchnia i łazienka — wystrój wnętrz,
- The Sims 2: IKEA urządza dom,
- The Sims 2: Rezydencje i ogrody.
Wydano również konsolową wersję The Sims 2, która po raz pierwszy pozwala graczom na bezpośrednie sterowanie swoimi Simami. Powstały kolejne odsłony gry: The Sims 2: Zwierzaki, The Sims 2: Rozbitkowie oraz The Sims 2: Zwierzaki w mieszkaniu, przeznaczone wyłącznie na konsolę Nintendo DS.
The Sims 3
The Sims 3 ukazało się w 2009 roku, wprowadzając w serii ogromne zmiany. Dawniej wyodrębnione „działki”, gdzie toczyła się gra, zostały przekształcone w otwarty świat, który Simowie mogą w pełni eksplorować. System osobowości oparty na punktach zastąpiono serią opisowych cech, które mają wpływ na zachowanie Sima.
Wygląd obiektów można dostosować za pomocą dostępnego w grze kompozytora tekstur, znanego jako „Stwórz styl” (CAST). Do gry wprowadzono nowe funkcje, m.in. narzędzie do tworzenia piwnic, tatuaże, deski surfingowe, cechy, przedmioty i inne usprawnienia rozgrywki.
W tej części gry pojawiła się największa jak dotąd ilość zawartości dodatkowej, z jedenastoma pakietami rozszerzeń:
- The Sims 3: Wymarzone Podróże,
- The Sims 3: Kariera,
- The Sims 3: Po Zmroku,
- The Sims 3: Pokolenia,
- The Sims 3: Zwierzaki,
- The Sims 3: Zostań Gwiazdą,
- The Sims 3: Nie z Tego Świata,
- The Sims 3: Cztery Pory Roku,
- The Sims 3: Studenckie Życie,
- The Sims 3: Rajska Wyspa,
- The Sims 3: Podróże w czasie.
Zadebiutowały również następujące akcesoria:
- The Sims 3: Nowoczesny apartament,
- The Sims 3: Szybka jazda,
- The Sims 3: Impreza w plenerze,
- The Sims 3: Miejskie życie,
- The Sims 3: Luksusowy wypoczynek,
- The Sims 3: Słodkie niespodzianki Katy Perry,
- The Sims 3: Diesel,
- The Sims 3: Szalone lata 70., 80. i 90.
- The Sims 3: Film.
Podobnie jak w przypadku poprzednich gier, The Sims 3 zostało wydane w wersji konsolowej: na PlayStation 3, Wii i Xbox 360, a także w wersji przenośnej na Nintendo DS, Nintendo 3DS i smartfony.
Sprawdź też: Paralives – kiedy premiera, cena gry. Co oferuje konkurent Sims 4?
The Sims 4
Czwarta odsłona Simsów została wydana w 2014 roku. Dużą nowością był tryb Create-A-Sim (CAS). Zmiany dosięgły też zasad tworzenia obiektów. CAS zyskał nowy interfejs, dzięki któremu gracze mogą za pomocą kliknięcia i przeciągnięcia różnych części Sima modyfikować jego cechy.
Tryb Budowy został wyposażony w system oparty na pomieszczeniach, przez co poszczególne pokoje są rozpoznawane i mogą być łatwo przenoszone lub zmieniane. Dodano także wiele nowych narzędzi i zwiększono elastyczność w rozmieszczaniu obiektów. W trybie życia Simowie doświadczają emocji, które wpływają nie tylko na nich, ale i na otoczenie, wliczając w to inne postaci w świecie gry.
The Sims 4 wprowadza również system dzielenia się zawartością w grze, znany jako Galeria. Gracze mogą natychmiast przesyłać swoje projekty do Galerii lub bezproblemowo pobierać projekty innych, aby dodać je do swojej gry.
Zawartość dodatkowa w The Sims 4 została bardzo rozbudowana. Pierwszy raz poza dodatkami i akcesoriami pojawiły się pakiety rozgrywki i kolekcje. Dostępne są również darmowe pakiety dla każdego gracza posiadającego podstawową wersję gry.
Dodatki:
- The Sims 4: Witaj w pracy,
- The Sims 4: Spotkajmy się,
- The Sims 4: Miejskie życie,
- The Sims 4: Psy i koty,
- The Sims 4: Cztery pory roku,
- The Sims 4: Zostań gwiazdą,
- The Sims 4: Wyspiarskie życie,
- The Sims 4: Uniwersytet,
- The Sims 4: Życie eko,
- The Sims 4: Śnieżna eskapada.
Pakiety rozgrywki:
- The Sims 4: Ucieczka w plener,
- The Sims 4: Dzień w spa,
- The Sims 4: Zjedzmy na mieście,
- The Sims 4: Wampiry,
- The Sims 4: Być rodzicem,
- The Sims 4: Przygoda w dżungli,
- The Sims 4: StrangerVille,
- The Sims 4: Kraina magii,
- The Sims 4: Wyprawa na Batuu,
- The Sims 4: Wystrój marzeń.
Akcesoria:
- The Sims 4: Wytworne przyjęcie,
- The Sims 4: Perfekcyjne patio,
- The Sims 4: Kuchnia na wypasie,
- The Sims 4: Upiorności,
- The Sims 4: Kino domowe,
- The Sims 4: Romantyczny ogród,
- The Sims 4: Pokój dzieciaków,
- The Sims 4: Zabawa na podwórku,
- The Sims 4: Styl dawnych lat,
- The Sims 4: Wieczór na kręgielni,
- The Sims 4: Fitness,
- The Sims 4: Małe dzieci,
- The Sims 4: Wielkie pranie,
- The Sims 4: Mój pierwszy zwierzak,
- The Sims 4: Moschino,
- The Sims 4: Kompaktowe wnętrza,
- The Sims 4: Włóczkowe historie,
- The Sims 4: Zjawiska paranormalne.
Kolekcje:
- The Sims 4: Wielkie porządki,
- The Sims 4: Wiejska kuchnia,
- The Sims 4: To były czasy,
- The Sims 4: Oaza na patio.
Darmowe pakiety:
- The Sims 4: Zestaw świąteczny,
- The Sims 4: Gitara Mrocznego Kosiarza.
Konsolowa wersja The Sims 4 została wydana na Xbox One i PlayStation 4. Po raz pierwszy w historii serii wersja konsolowa oferuje teraz pełną grę podstawową, a także pakiety zawartości, podobne do tych z wersji PC.
Sprawdź też: Mody do The Sims 4 – skąd pobrać i jak zainstalować najlepsze mody do The Sims 4
Najlepsze dodatki do Sims 3 i Sims 4
The Sims 3: Cztery Pory Roku
Cztery Pory Roku okazały się bardzo istotnym dodatkiem do gry, ponieważ dodały coś, co niesamowicie wpłynęło na urzeczywistnienie rozgrywki: pogodę. To całkowicie zmieniło sposób, w jaki działał świat gry. Od tego momentu Simowie muszą się martwić o wychłodzenie, choroby, odpowiednie ubrania, święta, wakacje i sezonowe festiwale.
The Sims 3: Zwierzaki
Zwierzaki są praktycznie zawsze pożądanym dodatkiem do The Sims. Dzięki nowemu formatowi otwartego świata zwierzęta dostarczyły mnóstwo nowych sposobów dla Simów na interakcję z ich towarzyszami. Spacery z psami, zabawa w parku, a nawet jazda konna były uzupełnieniami, które bardzo rozwinęły potencjał otwartego świata gry. Dzięki możliwości kreowania zwierząt w trybie CAS, gracze z łatwością mogą stworzyć zwierzaki na wzór swoich ukochanych pupili.
The Sims 3: Wymarzone Podróże
W tym jednym z najlepszych dodatków Simowie mogą podróżować do trzech nowych światów i odkrywać niezliczoną ilość sekretnych miejsc i ruin, jednocześnie rozwiązując zagadki. Gracze mogą spędzać wiele godzin na odkrywaniu zupełnie nowych kultur, co sprawia, że Wymarzone Podróże wciąż są oceniane przez społeczność niezwykle wysoko.
The Sims 4: Witaj w pracy
Dodatek do gry wprowadza kilka nowych opcji kariery dla Simów, z dodatkowym smaczkiem w postaci tego, że możesz śledzić ich w pracy — od leczenia pacjentów jako lekarz do prowadzenia śledztwa w sprawie przestępstw jako detektyw. Dodatek urozmaica rozgrywkę i w momencie, kiedy gramy tylko jednym Simem, niweluje długie godziny samotności, kiedy nasza postać idzie do pracy. Zamiast tego możemy towarzyszyć Simowi w pracy i realnie wpływać na rozwój jego kariery.
The Sims 4: Cztery pory roku
Dodatek obowiązkowy dla wielu graczy. Funkcja kalendarza zmienia reguły gry w The Sims 4, jako że wprowadzenie czterech pór roku, wraz z pogodą, temperaturami i wydarzeniami sezonowymi, przynosi większe poczucie postępu czasowego i realizmu do gry. Stroje na gorącą i zimną pogodę są kluczowe dla Simów, aby radzić sobie z falami upałów i ujemnymi temperaturami, podczas gdy rodziny i przyjaciele mogą zbierać się, aby wspólnie przeżywać coroczne święta.
The Sims 4: Życie eko
Maxis z powodzeniem eksploruje nowe tematy i pomysły, a dodatek Życie eko to z pewnością strzał w dziesiątkę. Konieczność zastanowienia się nad śladem ekologicznym swojej okolicy to świeży zwrot w rozgrywce, a Evergreen Harbor to naprawdę interesujący świat. Dbanie o środowisko to bardzo ważny temat i cieszymy się, że Maxis postanowiło poruszyć go w The Sims.
Najlepsze mody do Sims 3 i Sims 4
Mody w rozgrywce The Sims nie są niezbędne, jednak jeżeli ktoś już raz się zdecyduje na zainstalowanie choćby jednego, to można powiedzieć, że na tym się nie kończy. Mody do The Sims tworzone są przez społeczność fanów serii, a najlepsze z nich rozwiązują wiele problemów, które faktycznie mogą doskwierać podczas rozgrywki. Oprócz modów usprawniających grę pod względem technicznym istnieje cała gama modów dodających nowe przedmioty, fryzury, ubrania i meble, a nawet takie, które dodają niespotykane wcześniej funkcje w grze. Przedstawiamy trzy najlepsze mody, które ulepszają rozgrywkę zarówno w trzeciej, jak i w czwartej części kultowej serii.
Overwatch Mod
Zacznijmy od moda poprawiającego płynność The Sims 3 i zmniejszającego ilość błędów. Overwatch jest swego rodzaju czyścicielem świata gry. Resetuje zablokowane postacie niezależne, radzi sobie z problemami spowodowanymi brakiem pamięci i opóźnieniami, a także oferuje graczom zestaw opcji pozwalających jeszcze bardziej oczyścić grę z elementów, które mogą powodować opóźnienia. Overwatch jest świetnym modem do The Sims 3 nawet dla osób, które wolą grać w podstawową wersję Simsów, ponieważ nie wpływa na rozgrywkę i nie dodaje nowych rzeczy.
StoryProgression Mod
The Sims 3 jest świetną grą, ale Electronic Arts zazwyczaj tworzy ładną zewnętrzną powłokę i wzbogaca ją o tonę DLC, podczas gdy zapomina o systemach rozgrywki. Jednym z systemów, którego brak się odczuwa podczas gry, jest progresja historii dla niezależnych postaci. Jeśli nie kontrolujesz Simów, bohaterowie niezależni mniej lub bardziej przeżywają jeden dzień bez większych zmian w ich życiu. Story Progression dodaje dynamiczne wydarzenia życiowe, takie jak małżeństwa, zmiany kariery, rozwody czy zerwania do wszystkich postaci w grze. Mod pozwala także na kontrolowanie życia każdego Sima, wraz z ustawieniem jego cech, umiejętności i innych zmiennych.
Sprawdź: Jak wgrać mody do The Sims 4? Wybieramy najlepsze mody – darmowe meble, ubrania, rzeczy
MasterController Mod
Dzięki niemu możesz tworzyć nowe związki oraz przypisywać unikalne role zawodowe każdemu Simowi. Jedną z głównych cech tego moda jest umożliwienie graczom większej swobody podczas tworzenia Simów w trybie CAS. MasterController mod jest również niezbędnym narzędziem dla każdego, kto zagłębia się w modach zmieniających rozgrywkę. Pozwala on graczom zarządzać tymi modami, aby zoptymalizować ich wpływ i sposób, w jaki zmieniają one rozgrywkę.
Spin-offy i mobilne wersje The Sims
The Sims Online — EA Land
The Sims Online, znany również jako EA Land, to wieloosobowa sieciowa wariacja na temat gry komputerowej The Sims firmy Maxis. Została wydana przez Electronic Arts i ukazała się w grudniu 2002 roku dla systemu Microsoft Windows. Można było ją pobrać na całym świecie za pośrednictwem sklepu internetowego EA.com.
Chociaż gra była dostępna tylko w języku angielskim i nie miała oficjalnych tłumaczeń, cieszyła się popularnością w wielu krajach. W marcu 2007 roku EA ogłosiła, że gra zmieni nazwę z The Sims Online na EA Land i zostaną wprowadzone znaczące ulepszenia. Dość niespodziewanie, tytuł został wygaszony w 2008 roku.
The Sims: Bustin’ Out
Ten tytuł z 2003 roku został wydany na każdą większą konsolę, która w tamtym czasie była dostępna na rynku. Paradoksalnie, nie wydano wersji dla komputerów PC. Była to dopiero druga gra z serii Simsów, która trafiła na konsole, jednak wielu fanów twierdzi, że wciąż jest ona najlepsza. Bustin’ Out dodał wiele nowych funkcji, które pomogły zrewolucjonizować serię. The Sims Bustin’ Out zawierał „tryb Bust Out”, który był w zasadzie trybem kampanii w uniwersum The Sims.
Gracze otrzymywali misje, których ukończenie pozwalało im na dalsze postępy i przechodzenie do nowych lokacji. Sim rozpoczynał grę w domu swojej rodziny, aby następnie wraz z upływem rozgrywki przenosić się do lepszych lokacji. Historia obraca się wokół Malcolma Landgrabba, milionera, który zabiera przedmioty z różnych miejsc, w których lokatorzy nie zapłacili czynszu. Wykonując określone zadania, gracze odkrywają nowe przedmioty i lokalizacje.
The Sims: Średniowiecze
The Sims Średniowiecze oferuje graczom szansę zbudowania średniowiecznego królestwa, kontrolując postacie ze wszystkich grup społecznych, od królów i królowych, po rycerzy i czarodziejów, po kowali i bardów. Gra oferuje mnóstwo możliwości fabularnych w formie zadań, od stworzenia legendarnego miecza, przez organizację królewskiego ślubu, ochronę królestwa przed złym czarnoksiężnikiem, po odnalezienie fontanny młodości. Każde zadanie rozgrywa się inaczej w zależności od tego, którego Sima gracz kontroluje.
The Sims Social
The Sims Social to gra wideo na Facebooku opracowana przez Playfish i EA, rozgrywająca się w fikcyjnym miasteczku Littleheaven. The Sims Social to uniwersum The Sims przeniesione do wirtualnego świata facebookowych gier. Dzięki temu możesz cieszyć się rozgrywką podobną do oryginalnej wersji The Sims, łącząc się ze swoimi znajomymi.
The Sims FreePlay
The Sims FreePlay to wersja gry z serii The Sims, która łączy w sobie funkcje, za które ludzie pokochali oryginał, z zupełnie nowymi opcjami dostępnymi dla urządzeń z systemem iOS/Android/Blackberry 10/Windows Phone. Gra jest dostępna całkowicie za darmo.
Podczas rozgrywki mamy możliwość zbudowania i spersonalizowania własnego miasta i kontrolowania Simów, decydując o ich pracy, samochodach i wielu innych aspektach codziennego życia. Wykonywanie zadań pozwala zdobywać kolejne poziomy, Simoleony i Punkty Stylu Życia, co daje możliwość uzyskania dostępu do nowych przedmiotów, dekoracji i budynków. To, co wyróżnia grę na tle innych to fakt, że toczy się ona w czasie rzeczywistym.
The Sims Mobile
The Sims Mobile to gra symulacyjna oparta na The Sims 4 i The Sims FreePlay na urządzenia z systemem Android i iOS. W The Sims Mobile gracze mogą tworzyć unikalnych Simów przy pomocy kreatora postaci w grze CAS, budować domy, zakładać rodziny i kontrolować życie swoich postaci.
Gra wprowadza elementy rozgrywki wieloosobowej, ponieważ gracze mogą wchodzić w interakcje z Simami innych użytkowników. W przeciwieństwie do swojego poprzednika — The Sims FreePlay — Sims Mobile to gra bardziej zbliżona do serii gier na PC. Nacisk położono tu na nawiązywanie relacji z innymi postaciami.
The Sims 5 nadchodzi? Przyszłość serii
Niestety fani serii The Sims będą musieli jeszcze trochę poczekać, aby zagrać w kolejną część gry. Obecnie nie ma jeszcze daty premiery The Sims 5 i nie wydaje się, żeby w najbliższych miesiącach cokolwiek miało się w tej sprawie zmienić. Jakichkolwiek informacji spodziewamy się dopiero w 2022 roku, jednak niewykluczone, że poczekamy jeszcze dłużej, biorąc pod uwagę, że Maxis kładzie nacisk na urozmaicenie rozgrywki w The Sims 4, wciąż wypuszczając nowe dodatki, akcesoria i pakiety rozgrywki.
Zobacz: The Sims 5 – kiedy będzie premiera? Jakie wymagania sprzętowe i cenę będą mieć Simsy 5?
Seria The Sims to niepodważalnie gra wszechczasów. Każda z części ma swoich zwolenników, którzy nawet po kilkunastu latach od premiery i po wydaniu potencjalnie lepszych odsłon gry, wciąż wracają do początków serii. Rozgrywka wciąga i zapewnia długie godziny zabawy. Graliście w Simsy? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, która z części gry jest Waszą ulubioną!