Frostpunk 2

Rozrywka

20.09.2021 13:21

Nadchodzi Frostpunk 2 – co wiemy o drugiej odsłonie udanej gry od 11 bit studios?

Gry
18
0
0
18
0

Ciepłe przyjęcie pierwszego Frostpunka nie mogło pozostać bez odpowiedzi. Warszawski producent pracuje właśnie nad Frostpunkiem 2. Co wiemy o nim do tej pory?

Frostpunk 2 – najważniejsze informacje

Frostpunk 2 to gra strategiczna czasu rzeczywistego autorstwa polskiego 11 bit studios. Studio to jest również odpowiedzialne wysoko oceniane This War of Mine. Frostpunk 2 jest kontynuacją gry Frostpunk z 2018 roku. 

Ponownie wcielimy się w zarządcę miasta Nowy Londyn, które pozostaje jednym z ostatnich miejsc zamieszkałym przez ludzi po lodowej apokalipsie. W skutym lodem świecie, ciepło płynące z generatorów, wokół których wznoszone są ostatnie miasta, jest jedynym przebłyskiem nadziei… I jedynym sposobem na przeżycie! 

frostpunk 2
Źródło: epicgames.com

Naszym zadaniem ponownie będzie utrzymanie generatora na chodzie. Składa się na to nie tylko zarządzanie paliwem, ale również budowa i administrowanie miastem, gdyż robotnicy głodni, chorzy i strajkujący nie będą zdobywać paliwa czy innych surowców. Dochodzi do tego również czynnik zadowolenia naszej społeczności, o który musimy zadbać niekiedy żelazną pięścią…

Druga część Frostpunka przeniesie nas do roku 1917, trzydzieści lat w przyszłość od momentu zakończenia kampanii w pierwszej części. Nowy Londyn to miasto wręcz kwitnące na lodowych pustkowiach, jednakże pojawia się poważny problem — kończy się węgiel, a jedyną nadzieją na przetrwanie jest ropa. 

Miasto w Frostpunku
Źródło: store.steampowered.com

Sytuacja w mieście będzie zapewne napięta, co wiązać będzie się ze wzrostem liczby przestępstw, niepokojami społecznymi i buntami… Do tego jako zarządcy będziemy musieli poradzić sobie z falami uchodźców i decydować, czy naprawdę jesteśmy w stanie zadbać o każdego, czy lepiej skupić się na „swoich”? Przecież lada moment nadejdzie kolejna burza lodowa, a jedzenia brakuje wtedy równie często, co ciepłego kąta…

Pod względem mechaniki, Frostpunk 2 będzie stanowił rozwinięcie pierwszej części. Nadal będziemy rozbudowywać miasto i dbać o potrzeby obywateli (zakwaterowanie, żywność, opieka medyczna, rozrywki, praca), ale najważniejszą cechą Frostpunka są wybory moralne. 

Postać z Frostpunk
Źródło: tabletowo.pl

W pierwszej części niejednokrotnie trzeba było decydować, czy człowieczeństwo jest ważniejsze od przetrwania. W zasadzie nie ma „dobrych” decyzji w takiej sytuacji, każda z nich niesie konsekwencje, ale to tylko od gracza zależy, jakie konsekwencje gotów jest ponieść. Można się spodziewać, że we Frostpunk 2 ten system będzie jeszcze bardziej rozbudowany.

Przedstawiciele polskiego 11 bit studios zapewniają, że sequel będzie grą o znacznie większej skali. Wciąż rosnący zespół twórców liczy już blisko 70 osób, co ma zapewnić coś więcej, niż tylko udaną kontynuacją, ale tytuł o większym rozmachu i głębi. Jako fan jestem tymi zapowiedziami zaintrygowany, gdyż pierwsza część pochłonęła mnie jak śniegowa nawałnica!

Zwiastun Frostpunka 2

Opublikowany zwiastun sugeruje jasno, że klimatem Frostpunk 2 będzie bardzo nawiązywać do pierwszej części polskiego hitu. Widzimy zamarznięte i opuszczone miasto, skute lodem szyby naftowe, śnieg zroszony świeżą krwią, mieszająca się w pewnym momencie z ropą wyciekającą z beczki i spętane, zamarznięte zwłoki z wymazanym krwią napisem „Kłamca” na piersi… A w tle przemowa przywodząca na myśl partyjną propagandę. Może to zabrzmieć dziwnie, ale ten ponury zwiastun naprawdę nastraja pozytywnie do samej gry!

Afera z grą na serwisie Kinguin

O Frostpunk 2 zrobiło się głośno również ze względu na pojawienie się gry w popularnym serwisie z kluczami. Na platformie Kinguin polski Frostpunk 2 nie tylko miał już cenę, ale też nieprzyznany jeszcze grze rating (ograniczenie wiekowe)! Sami twórcy z 11 bit studios zagrzmieli na Twitterze, nazywając ofertę próbą wyłudzenia pieniędzy od graczy, jednocześnie wyzywając firmę Kinguin od oszustów.

11 bit studios nie jest pierwszą firmą, jawnie mówiącą, że praktyki serwisów tego pokroju są przynajmniej podejrzane. Klucze kradzione czy kupowane za pośrednictwem fałszywych kart kredytowych sprawiają, że pieniądze ze sprzedaży nie trafiają do deweloperów, co sprawia z kolei, iż ten proceder w oczach wielu jest gorszy od piractwa.

Frostpunk na Kinguin
Źródło: tabletowo.pl

Ostatecznie Kinguin usunął ofertę i przeprosił za zaistniałą sytuację, jednakże stało się to pod presją deweloperów i mediów, a sprawa pozostawiła pewien niesmak, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Premiera, wymagania systemowe, platformy

Na Frostpunkt 2 przyjdzie nam jeszcze poczekać. Nie znamy jeszcze konkretnej daty premiery, ani nawet wszystkich platform, na których gra od 11 bit studios się ukaże. Pewne jest, że wyjdzie na PC, gdyż można ją już dodać do listy życzeń na Steam, do czego gorąco zachęcam. 

Zobacz: Co wiemy o Age of Empires 4? Data premiery, zwiastun, najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o wymagania systemowe, to również należy uzbroić się w cierpliwość. Pewne jest jedno: twórcy podnieśli sobie poprzeczkę dość wysoko, a Frostpunk 2 należy w tym momencie do najbardziej wyczekiwanych, nadchodzących gier strategicznych!

Źródło obrazka głównego: dailyweb.pl

18
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *