Half-Life 3 – premiera

Rozrywka

29.06.2021 10:50

Half-Life 3 – premiera, której pewnie nigdy nie doczekamy. Czy Half-Life 3 kiedykolwiek wyjdzie?

Gry
8
1
1
8
1

Lata oczekiwań sprawiły, że hasło Half-Life 3 confirmed już nie ekscytuje fanów. Czy twórcy poprzestaną na Half-Life 2? Epizod 3. nie powstał, a Valve zamilkło odnośnie planów dotyczących trylogii. Może Half-Life: Alyx to zapowiedź kolejnej części?

Dlaczego gracze wciąż czekają na Half-Life 3?

W sieci co chwilę huczy od plotek dotyczących rzekomej zapowiedzi gry HL3. Weryfikacja źródeł wskazuje, że ekscytacja najczęściej jest przedwczesna i zazwyczaj oparta na pogłoskach. Dlaczego więc gamerzy wciąż wypatrują premiery Half-Life 3? Ich nadzieja nie gaśnie pomimo tego, iż Valve Corporation, amerykański producent gier komputerowych, niejednokrotnie robił podchody, po czym nie spełniał swoich obietnic, zostawiając fanów Half-Life z niedokończoną fabułą.

Wielu entuzjastów wciąż oczekuje dnia, gdy firma pozwoli im wziąć udział w dalszych przygodach doktora Gordona Freemana, a Google’a nieustannie zalewa fala pytań o to, kiedy pojawi się Half-Life 3 bądź trzeci epizod Half-Life 2. Wciąż jednak brakuje oficjalnych komunikatów, bo wszystko owiane jest tajemnicą. 

Half-Life 3 – premiera Alyx
Half-Life to seria, która cieszy się ogromnym szacunkiem graczy

Seria cieszy się sporą popularnością – łączy proste łamigłówki z elementami zręcznościowymi, jak na przykład konieczność wykorzystania znalezionych skrzyń i pudeł do zbudowania schodów, które umożliwią bohaterowi przejście do kolejnego obszaru. Zasadniczo główny charakter walczy z przeciwnikami samotnie, jedynie czasami pomagają mu w tym niezależne postacie, między innymi uzbrojeni strażnicy i naukowcy, mogący przekazywać istotne informacje związane z fabułą gry.

Sprawdź też: Dead Space 4 powstaje? EA Motive pracuje nad nową grą. Możliwa zapowiedź już w lipcu

Jeśli nie Half-Life 3, to może Half-Life 2: Episode 3

W sieci pojawiły się doniesienia dające nadzieję, że firma Valve pracuje nad dwiema kontynuacjami serii Half-Life. Czy możemy spodziewać się kolejnego epizodu Half-Life 2? Podczas wywiadu z czerwca 2006 roku Gabe Newell z Valve nie tylko mówił o odcinku drugim i trzecim, ale także użył sformułowania: „części od pierwszej do trzeciej” w odniesieniu do HL3

„Zapewne lepszą nazwą byłoby Half Life 3: Episode One, lecz to dalsze serie są tym, co stanowi nasz kolejny krok naprzód, przy czym Half-Life 2 jest nazwą, której używaliśmy w przeszłości” – powiedział szef Valve, dodając: „Half-Life 3 (aka odcinki od pierwszego do trzeciego) opowiadają o związku z G-Manem, o tym, co się dzieje, gdy traci nad Tobą (narzędziem) kontrolę, o jego reakcjach związanych z tą sytuacją, a także o konsekwencjach tego wydarzenia”. We wcześniejszym wywiadzie ujawnił również, że zaplanowano znacznie więcej treści.

Jednak epizod 3. został anulowany, podobnie jak kilka innych propozycji Valve – Prospero, Half-Life 2 Beta, czy Return to Ravenholm. Jeśli chodzi o EP3, nie zaprezentowano do tej pory żadnych screenów ani zapowiedzi. Jedynym znanym materiałem jest Concept Crt, który wziął udział w wystawie z 2008 roku – Into the Pixel. Twórcy zapowiedzieli również, że epizod 3. może zawierać nową funkcję, mianowicie język migowy. Ma też pojawić się nieznana dotąd, głuchoniema postać. Na tym niestety koniec wieści.

Gordon Freeman powróci? Half-Life: Alyx daje nadzieję

Half-Life: Alyx (2020) zebrał rewelacyjne recenzje i odniósł ogromny komercyjny sukces, niezależnie od konieczności dodatkowego zakupu Gogli VR, które do najtańszych nie należą. Stąd powstanie sequela jest prawdopodobne. Sami twórcy tytułu potwierdzili przygotowania do kolejnych odsłon serii, a rzucona przez nich przynęta chwyciła – fani znów uwierzyli, że Half-Life 3 w końcu się pojawi. Producent postrzega VR Half-Life: Alyx jako „powrót” do świata gier FPS – nie ich „koniec”.

Chociaż słowa te są dalekie od jednoznacznej deklaracji, iż Valve pracuje nad HL3, dają jednak dalszą nadzieję na pojawienie się trzeciego, istotnego tytułu w tak lubianej serii. Kolejnym tego dowodem może być, chociażby, niedawna wypowiedź programisty firmy, Davida Speyrera: „Studio będzie musiało poczekać i zobaczyć, jak ludzie zareagują na Half-Life: Alyx (…), chcielibyśmy dalej iść do przodu”. Tym bardziej że wątki z najnowszej gry krzyżują się z przeszłymi. 

Half-Life: Alyx zawiera odwołanie do przerwanej kilkanaście lat temu opowieści, a przy okazji daje też wyraźną i oczywistą sugestię, że cykl zostanie kontynuowany. Valve po raz kolejny zostawiło fanów z cliffhangerem, który w dość oczywisty sposób formuje scenę dla HL3. W grze nie wprowadzono bowiem rozwinięcia wątku Eliego, ustanawiając w ten sposób przyzwoity punkt wyjścia do kontynuacji przygód dwójki bohaterów – Alyx Vance oraz Gordona Freemana. 

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Nad czym pracuje Valve i Gabe Newell?

Gabe Newell potwierdza, że Valve działa nad nowymi grami. Jak mówi, Half-Life: Alyx na nowo wzbudziło entuzjazm pracowników firmy do tworzenia produkcji singleplayer. Podczas wywiadu dla nowozelandzkiego serwisu wyjawił: „Studio działa nad kilkoma kolejnymi grami i szykuje się do ich zapowiedzi”. Z przykrością zauważamy, że nie zdradził żadnych szczegółów dotyczących tych przedsięwzięć. Newell przyznał jednak, iż aktywności w Valve wyraźnie nabrały tempa. 

Natomiast nadal brakuje konkretów. Na podstawie wywiadu można jedynie zgadywać, że pojawią się konsolowe wersje istniejących lub nadchodzących gier Valve. Zapewne ucieszyłoby to użytkowników nieposiadających Gogli VR. Newell obiecał kolejne aktualizacje Team Fortress 2 i likwidację uporczywych problemów z oszustwami w Counter-Strike: Global Offensive. Sieć udostępnia pełne nagranie z wywiadu, które po raz kolejny zostawia gamerów z niedosytem wynikającym ze zdawkowych informacji. 

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Half-Life 3 – gra, która stała się memem

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „half life 3 meme”, zapewne się uśmiechniesz. Po latach plotek i pytań bez odpowiedzi, a także niezmiennie otwartym zakończeniu epizodu 2. Half-Life 2, spekulacjom na temat trzeciej części nie było końca. Cyfra ta stała się memem wyśmiewanym nawet przez samego Gabe Newella, który otwarcie ogłaszał: „Trzy jest zakazane”. Śledząc fora sympatyków gry, można wywnioskować, iż pierwsze memy powstały już w roku 2013. 

Ludzie wciąż wyglądali trzeciej części, aż do 2010 roku, przy czym ogólny konsensus był taki – najpierw trzeba spodziewać się odcinka 3., a dopiero potem Half-Life 3. Debiut nie nastąpił, więc zarówno gra, jak i firma Valve, zostały tematem dowcipów wśród internautów. Valve wydało bowiem również inne serie, L4D2 i Portal 2, ale bez potwierdzonych kontynuacji i tak powstał żart: „Nie potrafią liczyć do trzech”. Dlatego nadal pozostaje nam czekać oraz mieć nadzieję.

8
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Moja ukochana gra.. jedynkę stawiam wyzej za klimat, moim zdaniem ta seria sie po prostu nie starzeje, stad wyczekiwanie na kontynuacje… Ciagle wierze, ze zagram w 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *