Far Cry 6

Rozrywka

17.01.2023 15:15

Far Cry 6 – wymagania sprzętowe, data premiery, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
7
0
0
7
0

Far Cry 6 to kolejna odsłona kultowej już serii strzelanek. Tym razem naszym zadaniem będzie odsunięcie od władzy Antóna Castillo, dyktatora tropikalnej Yary. Gra została wydana na konsole PS4, PS5, XONE, XSX oraz komputery PC. 

Data premiery i twórcy 

Gra swoją premierę miała 7 października 2021 roku, jednakowo na konsole, jak i komputery PC. Za powstanie i wydanie produkcji odpowiedzialne jest francuskie studio Ubisoft, znane przede wszystkim z bestsellerowych serii Assassin’s Creed, Watch Dogs i Far Cry właśnie.

Gry podobne do Far Cry 6

Pierwszoosobowe shootery od lat są niezwykle popularne wśród graczy, dlatego na rynku wydawniczym nie brakuje ciekawych pozycji. 

 • Far Cry 4 – to kolejna odsłona niezwykle popularnej serii pierwszoosobowych, sandboxowych strzelanin. Akcja gry rozgrywa się na terenach fikcyjnego himalajskiego państwa — Kyratu. Nasz bohater, Ajay Ghale, po przyjeździe do kraju zostaje wplątany w walkę pomiędzy rebeliantami a zwolennikami krwawego dyktatora. Gra została wydana na konsole PS3, PS4, X360, XONE oraz komputery PC. 
 • Sniper: Ghost Warrior 3 – to trzecia już odsłona niezwykle popularnych snajperskich strzelanek. Bohaterem produkcji jest Jonathan North, który dostał rozkaz wyeliminowania niebezpiecznych separatystów na terenie Gruzji. Gra została wydana na konsole PS4, XONE oraz komputery PC.
 • Homefront: The Revolution – to strzelanina FPS, której osią fabularną jest hipotetyczny konflikt pomiędzy USA a Koreą Północną. Akcja gry przenosi nas do okupowanej Filadelfii, gdzie partyzanci stawiają zaciekły opór azjatyckiemu najeźdźcy. Gra została wydana na konsole PS3, XONE oraz komputery PC.
Far Cry 6
Tym razem przyjdzie nam eksplorować wyspę Yara, wzorowaną na Kubie | Źródło: amd.com

Far Cry 6 – oceny i opinie

Gra Far Cry 6 na portalu Metacritic otrzymała bardzo mieszane recenzje. Wersja na konsolę PlayStation 4 oraz komputery PC otrzymała średnią ocen na poziomie 74%. Natomiast wersja na konsolę Xbox Series X może pochwalić się średnią 80%.

Gra jest chwalona za nowe podejście do serii oraz poprawienie elementów, które nie zagrały w poprzednich odsłonach. Grafika jest przyjemna dla oka, a ścieżka dźwiękowa oddaje klimat gry. Niestety recenzenci zwracają uwagę, że gra posiada wiele wad technicznych, które trudno jest zignorować oraz że jej potencjał został zwyczajnie zmarnowany. Zwrócono również uwagę, że gra w bardzo zły sposób powiela stereotypy na temat społeczności latynoamerykańskiej, co we współczesnym świecie nie powinno mieć miejsca. 

Far Cry 6 nie jest obecnie dostępny na Steamie, dlatego nie możemy poznać opinii tamtejszej społeczności. 

Sprawdź też: Historia serii Far Cry — rzut oka na słynną serię strzelanek pierwszoosobowych

DLC i edycje specjalne

Gra do tej pory doczekała się tylko jednego dodatku fabularnego.

 • Far Cry 6 Vaas: Insanity (2021) – bohaterem dodatku jest znany z Far Cry 3 Vaas Montenegro. DLC funduje nam szaloną podróż w głąb pokręconego umysłu Vaasa. W produkcji otrzymujemy całkiem nowy otwarty świat, nowych przeciwników, wyposażenie oraz broń. Warto tu zaznaczyć, że rozgrywka generowana jest losowo, więc przechodząc DLC po razy kolejny możemy za każdym razem trafić na całkiem nowy wyzwania. Dodatek wymaga również podstawowej wersji gry. 

Zwiastun i gameplay

W oficjalnym zwiastunie z gameplayem Far Cry 6 możemy zagłębić się w warstwę fabularną gry oraz poczuć gorący tropikalny klimat produkcji. 

Fabuła i rozgrywka w Far Cry 6

Fabuła produkcji została osadzona na fikcyjnej, tropikalnej wyspie, której inspiracją była komunistyczna Kuba. Rządy w kraju sprawuje dyktator Anton Castillo, którego celem jest odbudowa kraju i przywrócenie mu dawnej świetności. Niestety, aby tego dokonać, nie cofnie się przed niczym, nawet przed ciemiężeniem swoich własnych obywateli.  

Gracze wcielają się natomiast w bojownika ruchu oporu, który stara się odsunąć Castillo od władzy. 

Far Cry 6 oferuje nam rozległy, otwarty świat, który możemy przemierzać na piechotę, za sterami różnorodnych pojazdów oraz nawet na grzbiecie konia. Gracz, przemierzając dzikie tereny, może wykonywać misje fabularne oraz dodatkowe zadania. Na naszej drodze spotkamy wiernych żołnierzy Castillo, których będziemy mogli eliminować nie tylko za pomocą broni białej, ale również szerokiego wachlarza broni palnej. Nasz bohater, jak na partyzanta przystało, będzie w sposób niezwykle pomysłowy mógł udoskonalać ową broń. Dodatkowo po raz pierwszy w historii serii będziemy mogli zwiedzić konkretny teren zurbanizowany, wielką metropolię i stolicę Yary — Esperanzę. Ciekawostką jest, że w rolę Antona Castillo wcielił się Giancarlo Esposito, znany z serialu Breaking Bad. Udział aktora w grze odbił się szerokim echem podczas kampanii reklamowej gry, a Anton Castillo w jego wydaniu bardzo przypadł fanom do gustu.

Multiplayer

Gra nastawiona jest tylko na rozgrywkę jednoosobową. Twórcy nie zapowiadają, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Far Cry 6 gameplay
Wielu zarzuca serii, że tkwi w stagnacji od czasów trójki. Jest w tym ziarno prawdy, ale wybuchy, eksploracja i rozgrywka jako całość potrafią przynosić masę radości | Źródło: segmentnext.com

Wymagania sprzętowe Far Cry 6

Minimalne wymagania sprzętowe:

 System operacyjny: Windows 10 64-bit

 • Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon RX 460 lub lepsza
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 60 GB dostępnej przestrzeni
 • Dodatkowe uwagi: Targetting 1080p @ 30 fps

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: Intel Core i7-7700 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX Vega 64 lub lepsza
 • DirectX: Wersja 12
 • Miejsce na dysku: 60 GB dostępnej przestrzeni
 • Dodatkowe uwagi: Targetting 1080p @ 60 fps

Gra wymaga ok. 39.17GB wolnego miejsca na konsolach PS4 oraz XONE. Natomiast na konsoli PS5 potrzeba ok. 54.83GB, zaś na XSX ok. 50GB wolnego miejsca. 

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
kody rabatowe morele
7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *