chernobylite

Rozrywka

25.06.2021 08:36

Co wiemy o Chernobylite – data premiery, przecieki, trailer

Gry
15
1
0
15
1

Chernobylite z pewnością ucieszy weteranów Zony z serii gier Stalker. Czego możemy się spodziewać od najnowszej gry gliwickiego studia Farm 51? Co wiemy o premierze?

Chernobylite – podstawowe informacje, fabuła, premiera

Miłośnicy gier trzymających w napięciu długo wyczekiwali ogłoszenia wydania pełnej wersji polskiego Chernobylite. Data premiery została zaplanowana na 28 lipca 2021. Chociaż tytuł od 2019 roku jest dostępny w wersji Early Access, ukończona gra ma zawierać poszerzone lokacje, ulepszone mechaniki i rozwiniętą fabułę. Chernobylite ukaże się zarówno w odsłonie na PC, jak i konsole marek PlayStation oraz Xbox. 

chernobylite - twórcy, zona
Katastrofa w Czarnobylu przyciąga do siebie twórców filmów i gier | Źródło: thefarm51.com

Rok 2021 to z pewnością dobry czas dla miłośników mocnych wrażeń właśnie ze względu na premierę Chernobylite. Gra należy do gatunku RPG survival horror i, jak można się domyślić, tematyką nawiązuje do katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, która miała miejsce w 1986 roku. Motyw ten jest chętnie wykorzystywany przez twórców gier – w 2007 roku światło dzienne ujrzał pierwszy tytuł z serii Stalker również nawiązującej do ukraińskiej Strefy Wykluczenia. Chernobylite to na pewno gratka dla miłośników wcześniejszych odsłon Zony.

Na szczególną pochwałę zasługuje studio, które stworzyło Chernobylite – Farm 51. Producent ma swoją siedzibę w Gliwicach i wydał między innymi takie tytuły jak World War 3 czy Get Even. Można jednak śmiało stwierdzić, że najbardziej ambitnym projektem studia jest właśnie Chernobylite. Kickstarter odegrał ważną rolę w procesie produkcyjnym tego unikalnego tytułu – platforma crowdfundingowa zrzeszyła ponad 3 tysiące fanów, którzy finansowo wsparli tworzenie gry.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Co wyróżnia Chernobylite na tle innych gier z gatunku RPG? Twórcy dołożyli wszelkich starań, by ich dzieło jak najwierniej odwzorowywało rzeczywistość. Tytuł zawiera realne czarnobylskie lokacje, które zostały włączone do fantastycznego świata dzięki technikom skanowania 3D. Gracze mają więc do dyspozycji ogromny, otwarty obszar Strefy Wykluczenia pełen opuszczonych i niebezpiecznych miejsc, w których zabójcze promieniowanie wcale nie jest ich jedynym zmartwieniem.

Kickstarter Chernobylite na pewno pomógł załodze Farm 51 w wiernym odtworzeniu Zony w grze – podróże do Prypeci i okolic były niewątpliwie jednym z trudniejszych etapów produkcji. Osoby wspierające twórców mogły nie tylko uzyskać dostęp do wczesnych wersji gry, lecz także podzielić się swoimi wrażeniami oraz sugestiami poprawek. Chernobylite w Early Access prezentuje sobą realistyczne i piękne, lecz przerażające lokacje, a po oficjalnym wydaniu będzie zawierał ich jeszcze więcej.

Chernobylite - zagadki
W Chernobylite przyjdzie nam rozwiązać tajemnicze zagadki | Źródło: thefarm51.com

Jak wyglądają fabuła i mechanika Chernobylite? Gameplay w dużej mierze wykorzystuje zasady znane z klasycznych „erpegów”, ale ma pewne cechy szczególne. Gracze mogą cieszyć się dobrodziejstwami nieliniowej rozgrywki – sami twórcy twierdzą, że żadne przejście Chernobylite nie będzie takie samo, jak poprzednie. Tytuł w interesujący sposób podchodzi do kwestii wyborów podejmowanych przez bohatera – ma on możliwość ich zmiany, ale musi pamiętać o tym, że igranie z czasoprzestrzenią wywiera wpływ na rozgrywkę.

Gracz w Chernobylite wciela się w postać Igora – fizyka i byłego pracownika Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Główny bohater wraca do Prypeci po trzydziestu latach od katastrofy, by wyjaśnić tajemnicę zaginięcia swojej ukochanej Tatiany. W trakcie podróży musi zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami – nieprzyjaznym środowiskiem, uzbrojonymi żołnierzami oraz wrogimi istotami, które można określić jako nadnaturalne. Chernobylite stawia gracza w trudnej sytuacji – żeby przetrwać, musi zadbać o zapasy i broń, a także mądrze zarządzać zespołem.

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

Wymagania sprzętowe Chernobylite

Gra od studia Farm 51 prezentuje się naprawdę dobrze pod względem grafiki, co zresztą widać na oficjalnym zwiastunie. Mimo to gracze posiadający pecety ze średniej półki będą mogli przetestować Chernobylite. Trailer przedstawia piękne, obszerne lokacje bogate w detale, ale minimalne wymagania systemowe zaprezentowane na platformie Steam są osiągalne dla przeciętnych użytkowników.

Chernobylite - prawdziwe lokacje
Możemy liczyć na odwiedzenie prawdziwych miejsc

Osoby, które nie zwracają zbytniej uwagi na ustawienia grafiki w grach, mogą zagrać w Chernobylite, mając procesor Intel Core i5-2500K lub lepszy oraz przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Polecane karty graficzne (obsługujące najniższe ustawienia) to GeForce GTX 760/1050 lub AMD Radeon R7 370/HD 7870. Gracze muszą wygospodarować 40 GB miejsca na twardym dysku, aby zainstalować tytuł. Producenci zapewniają, że przy podanej konfiguracji gra powinna osiągać przynajmniej 30 klatek na sekundę przy niskich ustawieniach video.

Uruchomienie Chernobylite na średnich bądź wysokich opcjach graficznych wymaga oczywiście proporcjonalnie „mocniejszego” sprzętu. Zalecane wymagania systemowe dla tego tytułu to procesor Intel Core i7 4790k lub lepszy oraz aż 16 GB pamięci RAM. Proponowane modele kart graficznych obsługujących wysokie ustawienia video to GeForce GTX 970/1060 albo AMD Radeon RX 480/570. Taka konfiguracja powinna zagwarantować przynajmniej 30 FPS przy średnich opcjach bądź 60 FPS przy wysokich.

Chernobylite – platformy, na których gra będzie dostępna

Nie tylko posiadacze pecetów mogą zagrać w Chernobylite. Premiera wersji komputerowej została zaplanowana na 28 lipca 2021 roku, ale twórcy mają zamiar zaprezentować odsłonę konsolową nowej generacji niedługo po tej dacie. Późnym latem pojawi się Chernobylite na PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S. Zaraz po wersji pecetowej zadebiutują natomiast warianty zgodne z PlayStation 4 i Xbox One. Posiadacze konsol poprzednich generacji nie mają więc powodów do zmartwień. Cena w dniu premiery wynosić będzie 99,99 zł.

Gra Chernobylite w pełnej odsłonie pecetowej będzie dostępna na takich platformach jak Steam, Epic Games Store czy GOG. Szczegółowe informacje o procesie produkcji tytułu można śledzić na oficjalnej stronie projektu, która zawiera również dane o poprzednich aktualizacjach wersji Early Access. Witryna zawiera także interesujące filmy i zdjęcia przedstawiające tworzenie tej trzymającej w napięciu gry.

Survivalowy horror Chernobylite na rynku amerykańskim otrzymał klasyfikację „M” (Mature), a więc jest przeznaczony dla starszych osób. W Europie zaś posiada oznaczenie PEGI 18. Nic w tym dziwnego – rozgrywka obfituje w niepokojące i brutalne motywy. Gracze w Chernobylite spotkają się między innymi z przemocą, bójkami, śmiercią oraz fascynującymi, lecz przerażającymi potworami dosłownie nie z tego świata.

Premiera Chernobylite to niewątpliwie jedno z ważniejszych dla graczy wydarzeń w 2021 roku. Ucieszą się z niej w szczególności fani innych tytułów nawiązujących do Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Weterani Zony ze Stalkera mogą znów przetestować swoje umiejętności przetrwania w nowej, realistycznie odwzorowanej Prypeci i okolicach. Gra prezentuje wiele interesujących mechanik – możliwość budowania bazy, wywieranie wpływu na przedstawiony świat czy nieliniową fabułę. Osoby żądne wrażeń powinny więc przyjrzeć się temu tytułowi.

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

15
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *