Fortnite

Rozrywka

15.11.2021 11:38

Fortnite znika z Chin – jakie są tego powody?

Gry Newsy
12
1
0
12
1

Po trzech latach obecności Fortnite’a na chińskim rynku gier wideo, Epic Games wycofuje swój sztandarowy tytuł z Państwa Środka. Dziś o godzinie 11 nastąpiło oficjalne wyłączenie serwerów gry. Co stoi za przyczyną tego stanu rzeczy?

Zniknięcie Fortnite’a (znanego tam jako Fortress Night) z Chin, choć w tle przewijają się pieniądze, nie jest nimi spowodowane w głównej mierze. Przypominamy, że państwo to stanowi największy rynek gier wideo na świecie. Co zatem skłoniło Epic Games do spakowania walizki i opuszczenia Chin?

Epic vs. chiński rząd

Choć brak jest oficjalnych informacji o powodach, można śmiało założyć, że wszystko rozbija się o kwestie polityczne. Cytując portal channelnewsasia.com, głównym czynnikiem są obecne poczynania chińskiego rządu mające ograniczyć uzależnienie od gier wideo wśród najmłodszych obywateli kraju.

Wśród restrykcji, które zostały nałożone na każdego producenta gier, który chce sprzedawać swoje produkty w Chinach można znaleźć m. in. zakaz promowania brutalności, mikrotransakcji czy gier hazardowych. Dodatkowo, dużą rolę odgrywa też obowiązek nałożony na każdego obywatela Chin, który ma poniżej 18 lat – dotyczy on grania w tytuły sieciowe do 3 godzin na tydzień.

Ograniczenia nałożone przez chińskie władze musiały wreszcie przelać czarę goryczy. Wydaje się jednak, że głównym czynnikiem, który doprowadził do opuszczenia Chin, jest czas gry ograniczony do 3 godzin. Wraz z jego wejściem w życie (wrzesień tego roku), spadła liczba aktywnych uczestników rozgrywki. Fortnite to gra skierowana do ludzi poniżej 18 roku życia, stąd też ograniczenie to musiało być dotkliwe.

Trzy lata prób

Nie można odmówić uporu duetowi Epic-Tencent. Amerykanie do spółki z chińnskimi akcjonariuszami 40% udziałów robili co mogli, aby przejść rygorystyczne wymagania stawiane przez chińskie władze. W związku z tym, edycja gry, która testowana była na rynek chiński znacząco różniła się od wersji ogrywanej przez Europejczyków czy Amerykanów.

Usunięto elementy sugerujące brutalność, śmierć w dosłownym znaczeniu została zastąpiona “rozłączeniem”, z gry usunięto także elementy mikrotransakcji oraz wprowadzono inne liczne zmiany. Zmniejszenie się opcji czerpania profitów z gry oraz ograniczenie czasu rozgrywki są uznawane za główne przyczyny odejścia Epica z Chin.

Sprawdź też: Fortnite – Naruto pojawi się w grze? Wszystko na to wskazuje

Reakcja graczy

Należy zaznaczyć, że sama gra nigdy nie doczekała się oficjalnego wydania w Chinach. W związku z brakiem zielonego światła od władz, Epic cały ten czas poświęcił na testy beta swojej gry.

Wraz z końcem października, ogłoszono, że 1 listopada zablokowana zostanie możliwość rejestracji nowych kont a 15 listopada serwery gry zostaną odłączone.

Cała sytuacja spotkała się ze smutną reakcją chińskich graczy. Chiński rząd pozostaje jednak nieugięty, skutecznie blokując premiery nowych tytułów gier i ograniczając czas spędzany przez najmłodszych w rozgrywce online.

Źródło obrazu głównego: gossipchimp.com

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *