Assassin’s Creed - skąd popularność

Rozrywka

24.06.2021 09:08

Wszystko o Assassin’s Creed. Assassin’s Creed to nie tylko kultowa seria gier od Ubisoft

Gry
10
1
0
10
1

Assassin’s Creed od Ubisoftu jest jedną z najpopularniejszych serii w historii gier komputerowych. Najnowsze edycje Odyssey i Valhalla cieszą się ogromną popularnością. Na ich podstawie powstają nawet książki i filmy. Dowiedz się wszystkiego o Assassin’s Creed

Assassin’s Creed – historia jednej z najbardziej dochodowych marek Ubisoftu

Seria Assassin’s Creed projektowana przez francuskie studio Ubisoft jest jednym z najpopularniejszych cyklów komputerowych i konsolowych gier w historii. Początki kolekcji sięgają 2007 roku, kiedy wydano pierwszą część. Patrice Désilets, Jade Raymond i Corey May, czyli główni autorzy Assassin’s Creed inspirowali się między innymi powieścią Alamut wymyśloną przez słoweńskiego pisarza, Vladimira Bartola. Książka opowiada o sekcie asasynów stacjonującej w twierdzy, do której nawiązuje nazwa dzieła.

Twórcy Assassin’s Creed czerpali inspirację również z koncepcji Prince of Persia. Mowa o kultowym zbiorze tytułów przedstawiających wydarzenia związane z legendami Bliskiego Wschodu. W przeszłości produkcje te przez ponad 3 dekady cieszyły się uznaniem gamerów m.in. ze względu na innowacyjne podejście do animacji podczas ruchu postaci. Interesujące fabuły w połączeniu z realistycznymi scenami walki rozbudzały ciekawość użytkowników, dzięki czemu Prince of Persia osiągnęło niebywały sukces.

To miał być nowy Prince of Persia skromne początki Assassin’s Creed

Autorzy Assassin’s Creed doskonale wiedzieli, jakie elementy wpłynęły na popularność Prince of Persia. To studio Ubisoft rozpoczęło w 2003 roku pracę nad częściami odznaczającymi się trójwymiarowym, otwartym światem. Specjaliści z francuskiej firmy chcieli, aby gry oparte na historii sekty asasynów nawiązywały do dobrych wyników sprzedażowych starszego cyklu. Właśnie dlatego plan zakładał wykorzystanie podobnych atutów, lecz wzbogaconych o zupełnie nowe motywy i opowieści.

Najpierw Patrice Désilets, czyli główny pomysłodawca, zamierzał wydać Assassin’s Creed w formie kolejnej odsłony Prince of Persia. Odmienne zdanie właścicieli Ubisoftu sprawiło jednak, że ostatecznie z tytułu poświęconego zręcznym skrytobójcom postanowiono stworzyć oddzielną markę. Producent wystartował z kampanią reklamową, która szybko rozbudziła oczekiwania konsumentów. Przedsiębiorstwo nie zdołało jednak sprostać sporym wymaganiom osób związanych ze środowiskiem gamingowym. 

To przełożyło się na mieszane opinie cenionych recenzentów. Wielu krytyków chwaliło pierwszą część Assassin’s Creed za ciekawą fabułę przerywaną dynamicznymi walkami lub cichymi zasadzkami. Równocześnie zdaniem części ekspertów brakowało w niej elementów zaskoczenia, ponieważ misje były zbyt powtarzalne i po kilku godzinach zaczynały nudzić. Mimo wspomnianego mankamentu cała historia, wraz z imponującą w tamtym okresie grafiką, przyciągała uwagę fanów.

Assassin’s Creed - Brotherhood
Dzięki Assassin’s Creed poznaliśmy wiele ciekawych miejsc i postaci

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Assassin’s Creed – główna seria

Główna seria Assassin’s Creed składa się z 12 tytułów. Wszystkie gry są osadzone w otwartym świecie, a sterowanie postacią odbywa się w nich z perspektywy trzeciej osoby. W poszczególnych odsłonach cyklu wcielasz się w rolę bohatera z zadaniem likwidacji określonych celów. Korzystasz przy tym z umiejętności swojego asasyna, który potrafi używać broni, skradać się i wspinać po wysokich budynkach. W trakcie fabuły eksplorujesz rzeczywiste i fikcyjne lokalizacje, wykonując w ten sposób różne zlecenia.

Assassin’s Creed

W pierwszej części Assassin’s Creed jako uczestnik wydarzeń występuje Desmond Miles. Młody barman z Nowego Yorku to potomek znanych skrytobójców, dlatego ukrywa on prawdziwą tożsamość. W końcu porywają go jednak Templariusze z Abstergo Industries i zmuszają do ponownego przeżycia wspomnień przodków zapisanych w kodzie DNA. Zaawansowane technologicznie urządzenie o nazwie Animus sprawia, że Desmond może cofnąć się i wejść w skórę Altaïra ibn-La’Ahada.

W rozgrywce poruszasz się właśnie Altaïrem. Bractwo Asasynów degraduje Cię do rangi nowicjusza i wyznacza misję zabicia 9 wrogów. Tylko dzięki wykonaniu zadania masz szansę odzyskać dawny status. Sytuacja komplikuje się, gdy odkrywasz, że zleceniodawca nie stoi po Twojej stronie. Assassin’s Creed wprowadza w świat serii, gdzie swobodnie poruszasz się ulicami rzeczywistych miast – między innymi Jerozolimy czy Damaszku. W fabule spotykasz również wiele historycznych postaci.

Assassin’s Creed II

W 2009 roku na rynku pojawia się Assassin’s Creed 2. Druga część cyklu opowiada o tym, co dzieje się po zakończeniu pierwszej odsłony Assassin’s Creed. Chronologia zaczyna odgrywać istotną rolę dla autorów. Po ucieczce z Abstergo Industries jako Desmond Miles wcielasz się w Ezio Auditore da Firenze. Będąc młodym szlachcicem z końca XV wieku, bierzesz udział w szkoleniu na asasyna, aby pomścić swojego ojca oraz braci, którzy zginęli z rąk skorumpowanego Templariusza. 

W osiągnięciu celu pomaga Ci na przykład słynny humanista Leonardo da Vinci czy znana arystokratka Caterina Sforza. Podczas realizowania poszczególnych zadań, zwiedzasz rzeczywiste lokalizacje, na przykład w Wenecji, San Gimignano i Florencji. Historyczne wydarzenia udokumentowane w archiwach stanowią tło całej fabuły, a wykonywanie głównych i pobocznych misji przebiega identycznie w stosunku do wcześniejszej edycji Assassin’s Creed.

Assassin’s Creed: Brotherhood

Następna odsłona serii to Assassin’s Creed: Brotherhood, wydana zaledwie rok po Assassin’s Creed II. W niej nadal przeżywasz wspomnienia Ezio, próbując odnaleźć Apple of Eden. W ramach przygotowanego scenariusza współpracujesz ze swoimi sojusznikami, aby uwolnić Rzym spod wpływów przedstawicieli rodu Borgiów. Akcja dzieje się przede wszystkim w stolicy Włoch. Gra wprowadza kilka nowości względem poprzednich wersji. Uwaga społeczności gamerów z 2010 roku koncentruje się na najważniejszej z nich – trybie multiplayer.

Assassin’s Creed: Revelations

Na zakończenie Assassin’s Creed: Brotherhood Twój główny bohater Desmond wpada w śpiączkę. Clay Kaczmarek w środku maszyny Animus tłumaczy Ci, że jeśli całkowicie nie zsynchronizujesz umysłu z Altaïrem i Ezio, popadniesz w demencję. Ta część cyklu ma liczne fragmenty fabuły, które mają miejsce w XXI wieku. Jako Desmond wyruszasz w celu uratowania ludzkości przed katastrofą. Poza tym Assassin’s Creed: Revelations stanowi kontynuację udanego Brotherhooda i nie różni się od niego zbyt mocno.

Assassin’s Creed - miejsca i historia
Seria zabiera nas w różne miejsca i okresy historii

Assassin’s Creed III

Studio Ubisoft kontynuuje szybkie tempo produkcji kolejnych tytułów, które trafiają do sklepów rok po roku. W 2012 roku pojawia się Assassin’s Creed 3 z nowinką w postaci bitew morskich. W roli Desmonda razem z sojusznikami odnajdujesz nowojorską jaskinię, gdzie ponownie trafiasz do Animusa. We wspomnieniach z czasów George’a Washingtona pomagasz przyjaciołom przeszkodzić w realizacji planów Templariuszy. W przerwach od retrospekcji budzisz się we współczesności i szukasz źródeł energii zdolnej zapobiec potężnemu rozbłyskowi słonecznemu.

Assassin’s Creed IV: Black Flag

W finale Assassin’s Creed III Desmond Miles ginie w akcji ratowania ziemi przed katastrofą. W następnej części cyklu pod tytułem Assassin’s Creed: Black Flag specjaliści z Abstergo Industries pobierają próbki z jego ciała i wykorzystają Animusa do badania jego przeżyć. W Black Flag wcielasz się w Kenway’a, który otrzymuje zadanie sprawdzenia przeszłości osiemnastowiecznego pirata. W ramach rozgrywki starasz się zrealizować misję i jednocześnie rozwikłać tajemniczy spisek.

Assassin’s Creed: Rogue

Po premierze Assassin’s Creed: Black Flag wiele osób wskazywało na nieścisłości w fabule, powiązane również z Assassin’s Creed III. W 2014 roku studio Ubisoft wydało zatem Assassin’s Creed: Rogue, czyli odsłonę uzupełniającą historię przedstawioną w poprzednich edycjach. Akcja Rogue toczy się w trakcie wojny siedmioletniej na terenach Ameryki Północnej i Atlantyku. W zakresie animacji i innych elementów siódma z kolei wersja Assassin’s Creed nie wprowadza większych nowości.

Assassin’s Creed - bohaterowie
Niektóre części pozwalają nam wybrać bohatera, którym chcemy kierować

Assassin’s Creed: Unity

Minęło zaledwie kilka miesięcy od premiery Rogue, a na rynku już pojawiło się Assassin’s Creed: Unity. W tej części kultowej serii przenosisz się do Paryża, gdzie trwa rewolucja francuska. Jako asasyn o imieniu Arno Dorian realizujesz różnego rodzaju misje, aby pomścić śmierć ojca. Jednocześnie starasz się poznać nastroje panujące wśród Templariuszy w wyniku przewrotu. Podobnie jak we wcześniejszych grach, możesz swobodnie poruszać się ulicami miasta.

Assassin’s Creed: Syndicate

Prędkość wydawania kolejnych odsłon nie malała. W 2015 roku światło dzienne ujrzała produkcja Assassin’s Creed: Syndicate. Fabuła tytułu osadzona jest w Londynie w trakcie epoki wiktoriańskiej. Twoje postaci to Jacob i Evie Frye – bliźniacy wyszkoleni na skrytobójców. W ramach scenariusza poruszasz się po świecie zorganizowanej przestępczości w celu stopniowego osłabienia wpływów wrogów w stolicy Anglii.

Assassin’s Creed Origins

W 2017 roku przyszedł czas na prequel całej serii opowiadający o tym, co działo się przed wszystkimi poprzednimi częściami. Akcja toczy się na terenie Egiptu, a główny bohater to Bayek, który zakłada Tajny Zakon Asasynów. Assassin’s Creed Origins bada pierwotne przyczyny konfliktu z Templariuszami. Realizowanie poszczególnych misji pozwala Ci lepiej zrozumieć wydarzenia zaprezentowane w starszych edycjach Assassin’s Creed.

Assassin’s Creed Odyssey

Kolejna odsłona legendarnego cyklu gier o nazwie Assassin’s Creed Odyssey. W niej możesz wybierać między dwoma postaciami – Alexiosem i Kassandrą. Historia dzieje się w okresie wojny peloponeskiej z udziałem Aten oraz Sparty. Na froncie trwają walki, a Ty wyruszasz na wyprawę, aby odkryć tajemnice rodziny i zapobiec planom organizacji wyznającej kult kosmosu. Assassin’s Creed Odyssey imponuje realistyczną grafiką i starożytnymi lokalizacjami.

Assassin’s Creed Valhalla

W listopadzie 2020 roku Assassin’s Creed Odyssey doczekało się kontynuacji. Assassin’s Creed Valhalla opiera swoją fabułę na scenerii związanej ze środowiskiem wikingów. Akcja toczy się na terenach nordyckich w granicach Norwegii z IX wieku. We wspomnianej części wcielasz się w Eivora, czyli przywódcę wikingów z klanu Kruka. Twoim zadaniem jest pokonanie wrogów z królestw anglosaskich. Assassin’s Creed Valhalla ma rozbudowany mechanizm ubioru i wyposażenia bohatera. Poza tym gra wymaga umiejętności cichego skradania się do celu.

Sprawdź też: Najlepsze gry samochodowe – jakie gry o autach warto sprawdzić w 2021 roku?

Assassin’s Creed to też liczne spin-offy. W które warto zagrać?

Główna seria Assassin’s Creed to nie wszystko, ponieważ na jej podstawie w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało kilka spin-offów. Nie cieszą się one tak ogromną popularnością, jak opisane wcześniej wydania, ale stanowią nie lada gratkę dla fanów całego cyklu. Historie opowiadane w spin-offach w zdecydowanej większości bazują na scenariuszach z podstawowych wersji Assassin’s Creed. Sam styl kampanii i metody realizacji poszczególnych misji wyglądają natomiast bardzo podobnie.

Assassin’s Creed: Altaïr’s Chronicles

Jednym z pierwszych spin-offów, które pojawiły się na rynku, jest produkcja Assassin’s Creed: Altaïr’s Chronicles na smartfony. Studio Ubisoft stworzyło ją, płynąc na fali sukcesu pierwszej części kolekcji Assassin’s Creed. W Chronicles ponownie wcielasz się w Altaïra i próbujesz zabić szefa Templariuszy na zlecenie Zakonu Asasynów. Akcja toczy się w Jerozolimie, gdzie wykonujesz główne i poboczne zadania, korzystając z otwartej przestrzeni wirtualnej w Ziemi Świętej.

Liczne spin-offy oferują nieco odmienny klimat i rozgrywkę

Assassin’s Creed: Bloodlines

Kolejny spin-off to kontynuacja pierwszego z nich zaprojektowana wyłącznie z myślą o PlayStation Portable. W Assassin’s Creed: Bloodlines znowu poruszasz się Altaïra, lecz tym razem wyruszasz na Cypr. Tam chcesz zamordować resztę wrogów, w czym pomaga Ci Maria. Po czasie fabuła odkrywa przed Tobą tajemnice związane z Apple of Eden i archiwum Templariuszy skrywającym ważne artefakty. Ponadto bierzesz udział w walce przeciwko Wielkiemu Mistrzowi złowrogiego stowarzyszenia.

Assassin’s Creed III: Liberation

W 2012 roku światło dzienne ujrzał tytuł Assassin’s Creed III: Liberation, kompatybilny z przenośną konsolą PlayStation Vita. W nim sterujesz postacią o imieniu Aveline de Grandpré. Jako młoda kobieta zostajesz wciągnięty do Zakonu Asasynów i rozpoczynasz walkę przeciwko niewolnictwu. Liberation wprowadziło kilka udogodnień dla graczy, a także nowe rodzaje broni. Wśród przeciętnych konsumentów nie cieszy się dużą popularnością ze względu na nieco mniej rozbudowaną historię. Fani serii Assassin’s Creed chętnie powracają jednak do wspomnianego spin-offa.

Assassin’s Creed III: Liberation HD

Zainteresowanie ze strony posiadaczy komputerów stacjonarnych i stacjonarnych platform gamingowych sprawiło, że studio Ubisoft postanowiło wydać edycję Assassin’s Creed III: Liberation HD. Mowa o drugiej dosłownie Liberation, którą da się uruchomić na sprzęcie PC i różnych urządzeniach spod znaku PlayStation czy Xbox’a. Fabuła i pozostałe elementy w pełni pokrywają się z pierwotnym wariantem Assassin’s Creed III: Liberation dostępnym wyłącznie na mobilnym PlayStation Vita.

Assassin’s Creed Chronicles: China, India, Russia

Poza typowymi spin-offami nie wyróżniającymi się szczególnie od produkcji z głównej serii Assassin’s Creed, powstały jeszcze niezwykle interesujące wersje z historią osadzoną kolejno w Chinach, Indiach i Rosji. Trzy tytuły stanowią jedną trylogię i odznaczają się światem stworzonym w technologii 2.5D. Odsłony Assassin’s Creed zaprojektowane przez Climax Studio i opublikowane pod patronatem Ubisoftu to ukłon w stronę entuzjastów rozgrywki w starszym klimacie. 

Assassin’s Creed mobilny
Do dyspozycji graczy oddano też mobilny Assassin’s Creed na telefony

Assassin’s Creed Rebellion

Spore zainteresowanie wśród fanów rozrywki multimedialnej na smartfonach wzbudza Assassin’s Creed Rebellion. Wspomnianą część cyklu przygotowano dla posiadaczy telefonów komórkowych z systemem Android lub iOS. Mowa o wydaniu free-to-play w stylu strategicznym, którego akcja toczy się w czasach hiszpańskiej Inkwizycji. Rebellion nawiązuje pod względem fabularnym do komputerowych i konsolowych edycji Assassin’s Creed.

Assassin’s Creed to nie tylko gra – filmy

Gry stanowią podstawowy element, z jakim kojarzy się seria Assassin’s Creed. Film z 2016 roku bazujący na historii opowiedzianej w poszczególnych tytułach stara się jednak kultywować wieloletnie tradycje Assassin’s Creed również w kinematografii. Amerykańsko-francuska produkcja opiera swój scenariusz na wydarzeniach z całego zbioru studia Ubisoft, lecz wprowadza kilka zmian. Zdecydowana większość scen ma miejsce w teraźniejszości, co jest najbardziej zauważalną różnicą.

W głównego bohatera adaptacji cyklu Assassin’s Creed o imieniu Callum Lynch wciela się Michael Fassbender. Templariusze porywają Lyncha do Madrytu, gdzie znajduje się siedziba Abstergo Industries. Tam umieszczają go w Animusie, aby wydobyć z kodu DNA wspomnienia jego przodka Aguilara żyjącego w piętnastowiecznej Hiszpanii. Członkowie zakonu podejrzewają, że Aguilar mógł znać miejsce ukrycia potężnego artefaktu zapewniającego kontrolę ludzkości w wyniku unicestwienia pierwiastka wolnej woli w każdym człowieku.

Powiązania z grami nie są bezpośrednie i często tylko prawdziwy fan serii Assassin’s Creed potrafi je dostrzec. W budynku Abstergo da się na przykład zobaczyć pomieszczenie z broniami używanymi przez postaci z wybranych odsłon komputerowych i konsolowych produkcji. Twórcy ekranizacji przyznają, że nie chcieli po prostu kopiować wszystkiego z tytułów cyfrowych. Ich zamiarem było dodanie nowych elementów fabularnych, aby nieco zaskoczyć widzów.

Film wzbudził mieszane uczucia wśród krytyków, którzy po premierze oceniali go na średniej jakości dzieło. Recenzenci zwracają uwagę, że osadzenie większości akcji w futurystycznym laboratorium zamiast w realiach hiszpańskiej Inkwizycji okazało się poważnym błędem. Zdaniem sporej grupy komentatorów dzieło w reżyserii Justina Kurzela z powodu wspomnianego kroku nie oddaje w pełni klimatu cyklu Assassin’s Creed, a jedynie nawiązuje do niego w dość dyskretny sposób.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

Książki z serii Assassin’s Creed

Popularność kultowej serii studia Ubisoft doprowadziła do napisania utworów literackich bazujących na uniwersum Assassin’s Creed. Książki autorstwa Olivera Bowdena, Christie Golden, Matthew Kirby’ego i Gordona Doherty’ego stanowią zbiór powieści przedstawiających różne historie oparte na konflikcie Zakonu Asasynów z Templariuszami. W sumie wydano kilkanaście powiązanych fabularnie pozycji zawierających w swoich tekstach elementy dobrze znane fanom kolekcji Assassin’s Creed.

W poszczególnych publikacjach akcja toczy się głównie w przeszłości, ponieważ w przeciwieństwie do gier pomysłodawcy chcieli ograniczyć wpływ współczesnych faktów na rzeczywiste wydarzenia z wielu lat wstecz. W ten sposób jako czytelnik możesz skupić się na informacjach dotyczących podstawowych motywów. Lektury wspominają sporo sytuacji znanych z komputerowych i konsolowych produkcji studia Ubisoft, choć inicjatorzy wzbogacili każdą część o dodatkowe wątki.

Assassin’s Creed Valhalla - nowość
Assassin’s Creed Valhalla to najnowsza i jedna z najlepszych części serii

Najwyżej oceniane części Assassin’s Creed

Chcesz zagrać w Assassin’s Creed i zastanawiasz się, które odsłony warto wypróbować? Trzy spośród ponad dwudziestu wydań regularnie pojawiają się na czele rankingów tworzonych przez fanów serii oraz zawodowych recenzentów. Wszystkie tytuły z cyklu Assassin’s Creed są warte uwagi, lecz te wersje cieszą się wyjątkowym uznaniem osób związanych ze środowiskiem gamingowym. Ich popularność nie słabnie mimo upływu czasu.

Bardzo pozytywne opinie zbiera Assassin’s Creed II. Druga część komputerowej sagi miała swoją premierę wiele lat temu, ale mimo to nawet młodzi ludzie przyzwyczajeni do atrakcyjniejszej grafiki chętnie do niej powracają. Assassin’s Creed II osadzono w starannie odwzorowanych miastach włoskich, zapewniających niesamowity klimat. Fabuła oparta na przygodach bohatera o imieniu Ezio wspieranego przez słynne postaci historyczne potrafi na długie godziny wciągnąć praktycznie każdego.

Kolejne z najmocniej polecanych produkcji to Assassin’s Creed Origins oraz Assassin’s Creed Odyssey. Odsłony wydane kolejno w 2017 i 2018 roku są młodsze od wspomnianego już Assassin’s Creed II, co przekłada się na ładniejszą grafikę, bardziej realistyczne sceny walki czy mocniej rozbudowane funkcjonalności. W Origins i Odyssey twórcom udało się połączyć nowoczesne elementy z charakterystycznym klimatem cyklu. Wcześniejsze edycje nie zawsze okazywały się udane pod tym względem, zawodząc sympatyków.

Dlaczego warto zagrać w Assassin’s Creed – świetna lekcja historii 

Sporo osób waha się, czy wydawać pieniądze na gry z kolekcji Assassin’s Creed. Być może Ty również obawiasz się, że spędzenie czasu przed komputerem lub konsolą i odgrywanie roli asasyna stanowi wyłącznie jego marnowanie. Tytuły z serii Assassin’s Creed mają jednak dużą zaletę, która przynosi Ci korzyści dzięki realizowaniu przygotowanych misji. Chodzi o rzeczywiste lokalizacje i historyczne postacie obecne w poszczególnych częściach Assassin’s Creed.

Oczywiście ze świata Assassin’s Creed nie dowiesz się wszystkiego o wydarzeniach z przeszłości, ale zastosowana chronologia pomaga poznać przynajmniej ogólne informacje na temat okoliczności zaprezentowanych w uniwersum. Całej otoczki Assassin’s Creed nie należy traktować jako materiału edukacyjnego, ale niewątpliwie warto poczuć atmosferę różnych okresów w dziejach i poznać słynnych bohaterów, takich jak chociażby Leonardo da Vinci.

Wyjątkowo cenne w przypadku Assassin’s Creed są wirtualne miejsca wzorowane na prawdziwych lokalizacjach. Włoskie miasta z czasu Borgiów, Ateny i Sparta w trakcie wojny peloponeskiej, Londyn epoki wiktoriańskiej czy Paryż podczas rewolucji francuskiej prezentują się niesamowicie, wiernie oddając wygląd znanych ulic oraz budynków. Jeśli szukasz ciekawych gier, tytuły z serii Assassin’s Creed powinny spełniać Twoje oczekiwania. Interesujące fabuły oparte fragmentami na udokumentowanych faktach stanowią znakomite wprowadzenie do nauki przyczyn i skutków niektórych konfliktów zbrojnych.

Sprawdź też: SENSE7 Spellcaster – recenzja fotela gamingowego. Czy SENSE7 Spellcaster rzuca czar na nasze tyłki?

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *