Ghost of Tsushima od studia Sucker Punch jest grą, która zdobyła powszechne uznanie.

Rozrywka

25.11.2021 10:04

Ghost of Tsushima (PS4, PS5)

Gry
6
0
0
6
0

Ghost of Tsushima to gra akcji z otwartym światem stworzona przez studio Sucker Punch. Zabiera ona graczy w zapierającą dech w piersiach podróż po zaatakowanej przez Mongołów, historycznej wyspie Tsushima. 

Data premiery i twórcy

Ghost of Tsushima pojawił się na rynku 17 lipca 2020 roku ekskluzywnie na konsolę PS4. 20 sierpnia 2021 roku premierę miała wersja gry na PS5. Za obie odpowiedzialne było studio Sucker Punch, a za wydanie Sony Interactive.

Gry podobne do Ghost of Tsushima

Historia samuraja wyróżnia się niesamowitym klimatem. Podobieństw szukać można w innych grach dziejących się w Japonii:

  • Sekiro: Shadows Die Twice (PC, PS4, XONE) to wymagająca gra akcji, w której wcielamy się w wojownika shinobi, który musi ratować swojego pana. Sekiro urzeka stylistyką, a walki i wysoki poziom trudności na długo pozostają w pamięci.
  • Yakuza 0 (PC, PS4, XONE) to chronologicznie pierwsza część cyklu Yakuza i według wielu najlepsza okazja do zapoznania się z cyklem. Otwarty świat z tętniącym życiem miastem oraz nacisk zarówno na walkę, jak i narrację czynią ją tytułem wartym sprawdzenia.

Zainteresowanych otwartymi światami i podobnymi mechanizmami rozgrywki powinny zaciekawić inne sandboxy:

  • Horizon: Zero Dawn (PS4, PC) urzeka ciekawym konceptem świata i przepełnioną aktywnościami mapą. Wykonanie stoi tu na najwyższym poziomie, a twórcy zadbali o każdy szczegół, oferując niezwykle rozbudowaną i immersyjną rozgrywkę.
  • Marvel’s Spider-Man (PS4) to kolejny sandbox, co prawda różniący się klimatem, ale nie mniej interesujący, skupiający się na przygodach znanego z komiksów człowieka pająka. Podobnie jak Ghost of Tsushima, tytuł ten jest stawiany w czołówce gier ekskluzywnych dla konsolę PlayStation 4.
Tytułowym Ghost of Tsushima jest Jin Sakai.
Protagonistą w Ghost of Tsushima jest Jin Sakai.

Ghost of Tsushima –  oceny i opinie 

Ghost of Tsushima z miejsca skradł serca zarówno fanom, jak i krytykom. Cieszy się średnią 83 ze 122 recenzji i otrzymał wiele branżowych nagród, także za grę roku.

Jednogłośnie chwalono przepięknie wykreowany świat i doskonałe wyczucie artystyczne oprawy audiowizualnej. Zarówno fabuła, ciekawy scenariusz i narracja, jak i walka oraz szereg aktywności czekających na graczy w otwartym świecie, zapewniające dopracowane oraz wciągające doświadczenie, zostały ciepło przyjęte i niezwykle wysoko ocenione przez społeczność. Uznanie zebrały również zwiększające immersję, świeże mechaniki związane z eksploracją otwartego świata, a także przemyślany gameplay.

DLC i edycje specjalne

Po premierze konsol nowej generacji i Ghost of Tsushima otrzymał aktualizację wykorzystującą moc PS5 w postaci rozszerzonej wersji reżyserskiej:

Ghost of Tsushima: Director’s Cut

Wydana 20 sierpnia 2021 roku na PS4 oraz PS5 to rozbudowana wersja oryginału. Prócz lepszej oprawy graficznej w postaci rozdzielczości 4K oraz działania w 60 klatkach na sekundę, gracze otrzymali obsługę adaptacyjnych triggerów oraz zupełnie nową historię, dziejącą się na niedostępnym wcześniej terenie wyspy Iki.

Zwiastun i gameplay

Premierowy zwiastun Ghost of Tsushima. Widzimy na nim miks gameplay’u oraz wyreżyserowanych scen z gry. Oprócz dynamicznej walki i zaprezentowania wielu narzędzi pomocnych w eliminacji przeciwników pokazuje także to, co wyróżnia grę na tle innych gier z otwartym światem: niepowtarzalny klimat.

Fabuła i rozgrywka w Ghost of Tsushima

Akcja gry dzieje się na istniejącej w rzeczywistości, japońskiej wyspie Tsushima. W roku 1274 została ona zaatakowana przez Mongołów. Gracz wciela się w Jina, samuraja, który wobec przytłaczających sił wroga musi porzucić swój kodeks w imieniu ratowania kraju. Scenariusz porusza ciekawą tematykę dylematów bohatera, rozdartego między honorem a realnymi szansami na pokonanie wrogów.

Do dyspozycji gracza oddano otwarty świat z dynamicznym cyklem dnia i nocy oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Przemierzać go można zarówno pieszo, jak i na koniu. Wprowadzono tu ciekawy mechanizm, dzięki któremu do najważniejszych lokacji, takich jak cele głównych i pobocznych zadań, czy niezliczone sekrety nie kieruje nas znacznik na mapie, ale wiejący wiatr, a nawet fauna wyspy. Bohater jest niezwykle sprawny i bez problemu pokonuje teren, przeskakując między przeszkodami, zwisając z półek skalnych i wykonując przeróżne akrobacje. Nie tylko w celu przemieszczania się, ale i pokonywania wrogów.

Walka została zrealizowana z odzwierciedleniem zasad walki mieczem. Gracz, w zależności od rodzaju przeciwników, może wykorzystywać cztery style walki, a także przeróżne narzędzia i dodatkowy oręż, taki jak łuk czy pułapki. Często również gra wymagać od gracza będzie skradania się i eliminowania przeciwników po cichu. Podczas gry główny bohater uczy się nowych umiejętności oraz zdobywa wiele różnych zbroi, oferujących unikalne bonusy wspierające dany styl gry.

Ghost of Tsushima Legends jest trybem wieloosobowym do 4 graczy.
Tryb wieloosobowy jest w formie kooperacyjnej.

Multiplayer

O ile główna przygoda w Ghost of Tsushima nastawiona jest na rozgrywkę w pojedynkę, to po premierze gry, wraz z patchem 1.1 twórcy zaoferowali graczom osobny tryb multiplayer w postaci Legends.

Skupia się on na kooperacji i rozwoju swojej postaci oraz zapewnia oddzielny tryb fabularny. Do dyspozycji oddano opcję Quick Play oraz kampanię, a grę urozmaica rozbudowany system klas, rozwoju postaci i dostępnego ekwipunku.

Wymagania sprzętowe Ghost of Tsushima

Gra potrzebuje 50 GB wolnego miejsca na dysku w przypadku PlayStation 4 oraz 60 GB w przypadku wersji Director’s Cut na PlayStation 5.

Sprawdź też: Bloodborne (PlayStation 4)

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *