Biomutant

Rozrywka

13.01.2023 16:03

Biomutant (PC, XOne, PS4)

Gry
10
0
0
10
0

Biomutant to RPG akcji osadzony w otwartym świecie i rozgrywany z perspektywy trzeciej osoby. Gra wydana została na konsole Xbox One, PlayStation 4 i komputery PC.

Data premiery i twórcy

Gra Biomutant została wydana 25 maja 2021 roku. Za jej opracowanie odpowiadał szwedzki deweloper Experiment 101, natomiast wypuszczeniem w świat zajął się austriacki wydawca gier THQ Nordic.

Gry podobne do Biomutant

Biomutant to rozległa gra RPG akcji, która może pochwalić się kolorowym światem pełnym różnorodnych biomów i mnóstwem różnych przeciwników. Choć trochę prosta w konstrukcji, niezaprzeczalnie ma swój niepowtarzalny urok. Całokształt stanowi miks składający się z rozwiązań zaczerpniętych z serii Ratchet and Clank, Devil May Cry i Zelda. Poniżej tytuły, które dzielą podobieństwa z Biomutant:

 • Ratchet & Clank od studia Insomniac Games to seria platformówek zapoczątkowana w 2002 roku na konsolę PS2, a w później wydawana również na PS3 i PS4. Fabuła koncentruje się na stworku o imieniu Ratchet i jego wiernym towarzyszu – robocie Clank, którzy łączą się z kapitanem Qwarkiem i przeskakując z planety na planetę próbują ocalić galaktykę przed nikczemnym Drekiem. Według szefa studia Experiment 101, Stefana Ljungqvista, Biomutant czerpał inspirację z wielu gier, a seria Ratchet & Clank jest zdecydowanie częścią tej listy. Widoczne są zresztą podobieństwa postaci, czy świata gry, który jest zamieszkany przez mieszankę uroczych zwierzątek z cechami robotów. Fabuła Biomutant jest nieco bardziej dojrzała, a jej estetyka nieco mroczniejsza i mniej kreskówkowa. W grach Ratchet & Clank chodzi raczej o czystą zabawę i przygodę, więc są one świetną alternatywą, jeśli chcesz odłączyć się od systemu moralności Biomutanta
biomutant
W świecie Biomutanta jest pięknie! | Źródło: store.steampowered.com
 • Immortals: Fenyx Rising od studia Ubisoft – to baśniowa gra akcji wydana w 2020 roku na konsole PS4, PS5, XOne, XSX, Switch oraz komputery PC. Akcja Immortals osadzona została w dużym otwartym świecie składającym się z siedmiu odrębnych regionów inspirowanych greckimi bogami. Typhon, potworny wężowy olbrzym, ucieka z góry, w której więził go Zeus, i postanawia dokonać zemsty, kradnąc moce innych bogów. Historia toczy się dalej, a Fenyx ma za zadanie pokonać Typhona, aby przywrócić równowagę na świecie. Immortals Fenyx Rising jest podobny do Biomutanta pod kilkoma względami. Po pierwsze, dostajemy dużo swobody, aby dostosować swoją własną postać. Po drugie, mamy do zbadania ogromny otwarty świat. I po trzecie, podobnie jak w Biomutant, postać gracza w Immortals Fenyx Rising również dostaje towarzysza, z tą różnicą, że zamiast konika polnego, gracz dostaje ptaka o imieniu Phosphor.
 • The Legend of Zelda: Breath of the Wild od Nintendo to przygodowa gra akcji wydana w 2017 roku na konsolę Nintendo Switch oraz Wii U. Historia w grze zaczyna się od ponownego przebudzenia Linka po stuleciu hibernacji. Po raz kolejny budzi się wielkie zło i Link musi uratować uwięzioną w zamku Hyrule księżniczkę Zeldę, zanim będzie za późno. Podobnie jak w Biomutant, Breath of the Wild posiada rozległy otwarty świat, który gracze mogą swobodnie eksplorować, zbierając przedmioty, wykonując zadania poboczne oraz rozwiązując zagadki i łamigłówki. Na tym podobieństwa się nie kończą.

Biomutant – oceny i opinie

Jeśli chodzi o stronę Metacritic, to gra Biomutant raczej nie porwała ani graczy, ani krytyków, co przełożyło się na oceny. I tak od krytyków uzyskała ona 67 punktów, natomiast od graczy 6,3.

Trudno powiedzieć co wpłynęło na taką ocenę, tym bardziej że zespół przygotował grę RPG typu hack and slash z oszałamiającą grafiką z otwartym światem, przypominającą Legend of Zelda Breath of the Wild. Jednakże wiele niezbyt zadowolonych głosów odnosi się do wiejącej od gry nudy i powtarzalności zadań pobocznych.

biomutant reddit
Przemierzamy tu także podwodne lokacje | Źródło: reddit.com

Jak to często bywa, użytkownicy Steama nie do końca zgadzają się z negatywnymi opiniami:

Bardzo przyjemna gierka, fakt wolno się rozkręca i z początku może wydawać się trochę nudna ale za to po dłuższym zapoznaniu sporo zyskuję , zwłaszcza craft jest mega rozbudowany. (…)

Myrtan PL, SteamCommunity.com

Świetna gra z oryginalnym podejściem, całkiem fajną fabułą oraz wieloma bardzo fajnymi i ciekawymi mechanikami. Jest mnóstwo przedmiotów i możliwości ich połączenia w celu otrzymania lepszych czy ciekawszych efektów, fajne rozwiązania oraz bardzo ciekawe pomysły twórców. (…)

Krajewa, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Gra została wydana w trzech edycjach: standardowej, kolekcjonerskiej i Atomic. Edycja Atomic oprócz gadżetów kolekcjonerskich zawiera również kod do pobrania jedynego jak na razie powstałego DLC – Mercenary Class.

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun gry ukazał się w 2017 roku i zawiera warstwę fabularną gry.

Fabuła i rozgrywka w Biomutant

Historia Biomutant podzielona jest na trzy rozdziały – korporację Toxanol, wojnę plemienną i koniec świata. Gdy już skończymy tworzyć swojego biomutanta (w tym określać jego wielkość i futro) i wyruszymy w świat, spotkamy starego przyjaciela zwanego Przedawnionym. Wyjaśni on nam, co wydarzyło się w świecie Biomutanta. To tutaj usłyszymy, że losy świata zależą od naszych wyborów. Uratowanie świata lub jego zakończenie zależy wyłącznie od naszej woli. W historii świata Biomutanta korporacyjna chciwość ludzi zniszczyła to, co kiedyś było Ziemią. Po latach wyrzucania toksycznych chemikaliów do oceanów i na wysypiska śmieci, korporacja Toxanol, w swojej ignorancji, spowodowała mutację zwierząt na planecie. Świat zaczął wymierać i stał się niezdatny do zamieszkania przez ludzi.

Zabawę rozpoczyna się od tworzenia postaci – można wybrać kształt i gabaryty ciała, rodzaj kłów, wzór futra, jego długość i inne atrybuty swojej postaci. Trzeba się przy tym porządnie zastanowić, gdyż wszystkie wybory wpływają na statystyki bohatera. Na przykład stworzenie grubszej i cięższej postaci sprawi, że będzie ona bardziej odporna na obrażenia i silniejsza, ale jednocześnie wolniejsza, podczas gdy lżejsza postać będzie szybsza i większy będzie jej zasięg, ale za to będzie też bardziej podatna na obrażenia. Dodanie grubszej i większej głowy zwiększy intelekt postaci, dzięki czemu będzie miała więcej energii i mocy dla zdolności parapsychicznych.

Sprawdź też: Elex (PS4, XONE, PC)

Mutacje i biomechaniczne części ciała można zastosować już po stworzeniu postaci, aby zmienić jej wygląd i umiejętności. Zanieczyszczenie biologiczne znalezione w niektórych strefach pozwoli nam fizycznie zmutować bohatera za pomocą punktów Bio. Sprzęt, taki jak skafandry czy odzież termoodporna, może być stosowany zamiast ubrań – podnosi on wówczas statystyki postaci, tzn. jej odporność na niekorzystne warunki panujące różnych w strefach (np. skażonej radioaktywnie czy zimowej).

System walki to połączenie sztuki walki wręcz i bronią dystansową. Ataki można łączyć, można też uczyć się nowych technik, a także konstruować i modyfikować broń i sprzęt. Warto zauważyć, że wszelkie modyfikacje sprzętu i oręża, to zwykle przedmioty codziennego użytku ze starego świata czyli „Przeszłodni”.

W grze dostępne są również pojazdy takie jak skuter wodny, nazwany Ślizgosiupnią, ogromny mech odporny na zanieczyszczenia lub unikatowe wierzchowce, które mogą być przydatne podczas eksploracji świata.

Multiplayer

Jak na razie Biomutant nie oferuje rozgrywki dla wielu graczy. 

Wymagania sprzętowe Biomutant

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 10 64-bit

Gra na PS4 wymaga ok. 21,5 GB wolnego miejsca, natomiast na XOne ok. 13,6 GB.

Intel specyfikacja komputera scroll styczeń 2023

Źródło obrazu głównego: mat. prasowe

kody rabatowe morele
10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *