uzależniające gry

Rozrywka

23.07.2021 13:13

Jakie są najbardziej uzależniające gry? Sprawdź listę 10 tytułów!

Gry
11
1
3
11
1

Granie w gry to świetna zabawa. Warto jednak pamiętać, że mechaniki zawarte w niektórych z nich mogą prowadzić do rozwoju uzależnienia. Zobacz listę 10 najbardziej uzależniających gier wideo i sprawdź, czym zasłużyły sobie one na taki tytuł.

Najbardziej uzależniające gry wideo

Uzależnienie od gier komputerowych to stosunkowo nowe, lecz często diagnozowane zaburzenie. W sidła nałogu mogą wpaść zarówno mężczyźni, jak i kobiety, problem może dotyczyć osób w każdym wieku. Z drugiej strony, większość osób nie powinna mieć powodu do obaw, bo granie w gry zwykle nie niesie ryzyka dla zdrowia, jednak mechaniki w niektórych produkcjach sprawiają, że uzależnienia wśród graczy danego tytułu występują znacznie częściej niż w pozostałych grach. W co najczęściej grają ludzie uzależnieni od gier wideo?

Minecraft

Minecrafta nie trzeba nikomu przedstawiać – szturmem zdobył on rankingi popularności na całym świecie i od wielu lat jego pozycja pod tym względem pozostaje nienaruszona. Co czyni go tak wciągającym? Badacze podejrzewają, że największe znaczenie ma w tym przypadku fakt, że Minecraft to po prostu sandbox o dużej płynności rozgrywki. W grze nie uświadczymy cut-scenek czy momentów zmuszających do bezproduktywnego czekania. W tego typu świecie zawsze jest coś do zrobienia – możemy w każdej chwili przynosić do bazy surowce, oswajać zwierzęta czy zwiedzać okolice. Tryby dostępne w wersji online na wielu serwerach dodatkowo wciągają kolejnych użytkowników – projektowane są one w taki sposób, by łączyć powszechnie lubiane w Minecrafcie elementy wraz z dynamiczną rozgrywką i aspektem zaciętej rywalizacji.

gry na laptopie
Gier jest całe mnóstwo, jedne wciągają na chwilę, inne na długie godziny – wybieramy te najbardziej uzależniające

League of Legends

Kolejna gra, której nie sposób pominąć na szczycie rankingu najbardziej uzależniających produkcji. Wyzwala ona w trakcie rozgrywki ogrom emocji – mecze pełne są dramatycznych zwrotów akcji, a o zwycięstwie lub przegranej drużyny mogą decydować ułamki sekund. Właściwości uzależniające LOLa objawiają się przede wszystkim w dużej dynamice rozgrywki i tym, że nawet po wielu latach gry wciąż stanowi ona wyzwanie. Ogromna liczba postaci oraz co rusz wprowadzanie do gry nowych i reworkowanie starych przez Riot sprawia, że League of Legends nieprędko znudzi się nawet najbardziej wymagającym weteranom.

Fortnite

Fortnite w krótkim czasie od wydania stał się jedną z najpopularniejszych gier na świecie, przynosząc producentowi Epic Games olbrzymie zyski. Produkcja cieszy się uznaniem szczególnie wśród dzieci, także tych młodszych niż wymagane przez klasyfikację PEGI 12 lat. Niezwykle barwna, żywa oprawa wizualna, dynamiczne animacje postaci i przede wszystkim wyjątkowo popularny w ostatnich latach model rozgrywki Battle Royale to niektóre z punktów, które bez dwóch zdań potrafią na długo zatrzymać użytkownika, szczególnie tego młodszego.

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

Kolejny tytuł Battle Royale i przy okazji niezwykle popularna strzelanka online. Gra kończy się w momencie, gdy na mapie pozostanie jeden gracz – Battle Royale zachęca do zaciętej rywalizacji, jednak w przypadku PUBG duże znaczenie dla wysokiego stopnia zaangażowania gracza w rozgrywkę ma fakt, że bitwy toczą się na ogromnych mapach i między dziesiątkami graczy. Zdobycie wysokiego miejsca w meczu o takiej skali to nie lada prestiż, nic dziwnego więc, że użytkownicy potrafią poświęcić długie godziny na szlifowanie swoich umiejętności w walce o lepsze wyniki.

World of Warcraft

World of Warcraft to tytuł, który na zawsze zmienił świat gier MMO. Choć obecnie jego popularność w stosunku do innych topowych gier spadła, wciąż utrzymuje się on na wysokiej pozycji. Gdy pojawiła się na rynku w 2004 roku, gracze zapałali do niej wielką miłością. Na ten stan złożyło się wiele czynników – przede wszystkim fakt, że produkcja była unikatowa i na rynku próżno było szukać produkcji zrealizowanych z takim rozmachem. Ogromny, wciągający otwarty świat o bogatym lore, zachęcające do długiego grania mechaniki oraz multum możliwości rozgrywki wspólne ze znajomymi sprawiały, że WoW potrafi pochłonąć na wiele godzin i wyniosły tytuł na szczyty rankingów liczby aktywnych graczy.

Sprawdź też: Najlepsze gry samochodowe – jakie gry o autach warto sprawdzić w 2021 roku?

Clash of Clans

Wiele osób odmawia grom mobilnym tytułu pełnoprawnych gier, jednak współcześnie coraz trudniej zgadzać się z tym poglądem. Rosnące możliwości smartfonów oraz stale powiększająca się baza dostępnych tytułów powoli sprawiają, że gry na Android czy iOS nie ustępują pola swoim komputerowym odpowiednikom. Produkcje takie, jak Clash of Clans, zdecydowanie potrafią też uzależnić. Angażujący model rozgrywki zachęcający do rozwijania nowych taktyk i zdobywania punktów rankingowych oraz rozbudowany system mikropłatności zwiększają ryzyko zatrzymania grającego na znacznie dłużej, niż powinny. Dodatkowo smartfona mamy zawsze pod ręką – zrobienie postępu w grze jest więc szczególnie łatwe niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy.

Red Dead Redemption 2

Choć pozycja tej produkcji na liście najbardziej uzależniających gier może wydawać się zaskakująca, właśnie taki stan rzeczy sugeruje badanie przeprowadzone przez serwis Clutch, gdzie tytuł ten ma, zaraz po Minecrafcie, uzależniać największą liczbę graczy. Może być to kwestia niezwykle bogatego otwartego świata, rozwiniętego trybu multiplayer i przyjemnych mechanik grania.

DOTA 2

Następna produkcja, której popularność zdaje się nie słabnąć pomimo upływu wielu lat od premiery. Jest to także jeden z kolejnych na tej liście tytułów typu Multiplayer Online Battle Arena. W DOTA 2 potencjał uzależniający wynika z tego, że gra niemal na każdym etapie stanowi wyzwanie. Nie znaczy to jednak, że próg wejścia gry jest bardzo wysoki – gracze mogą korzystać z tysięcy dostępnych w Internecie poradników i określonych materiałów tworzonych przez społeczność. Rozgrywka w DOTA to niemal zawsze gwarancja silnych emocji, a każdy wygrany mecz wiąże się z olbrzymią satysfakcją.

For Honor

Jak donosi serwis Clutch, For Honor to trzecia produkcja z największą liczbą uzależnionych graczy. Nic w tym dziwnego – gra ma dość niski próg wejścia, a przy tym wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, by nauczyć się grania na wysokim poziomie. Chodzi tu między innymi o system walki – nauka i testowanie skomplikowanych taktyk na wrogach to źródło ogromnej satysfakcji.

Sprawdź też: Najlepsze gry o dinozaurach – propozycje gier, w których kluczową rolę odgrywają dinozaury!

Call of Duty

Seria o bogatej tradycji, która swoimi kolejnymi odsłonami do dziś przyciąga rzesze fanów na całym świecie. Ulepszone systemy rankingowe, ogrom dodatków, różnorodne tryby gry to tylko niektóre z rzeczy, które czynią tytuły z serii CoD tak uzależniającymi. Duże znaczenie dla sukcesu serii ma fakt, że w produkcje z niej można grać na wszystkich najpopularniejszych platformach. Gra jest przyjemna, stanowi wyzwanie, lecz nie wymaga od gracza stosowania zbyt wielu mechanik, dzięki czemu jest w stanie trafić w gusta bardzo szerokiego grona fanów gier FPS i zaangażować ich w wielogodzinną rozgrywkę bez zbytniego zmęczenia.

Jak gry uzależniają?

Współcześnie wielu twórców gier ogromną wagę przykłada do tego, by ich produkcje jak najmocniej angażowały w rozgrywkę. Duża liczba aktywnych graczy pomaga utrzymać popularność gry i przynosić wysokie zyski z mikropłatności. Liczne najnowsze badania donoszą o rosnącej liczbie przypadków uzależnienia od gier komputerowych. Specjaliści donoszą wręcz o zjawisku „zaburzeń grania”, które wkrótce ma stać się nową jednostką chorobową.

Uzależnienie zwykle dotyka ludzi grających online, z innymi graczami. Wśród ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez serwis Clutch (wykrozystano ankietę Greenfield Video Game Addiction) najwięcej przypadków zaburzeń jest wśród osób w młodym wieku (urodzone po 2000 roku). Od gier uzależniają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Według danych uzależnień w tej drugiej grupie jest więcej.

Uzależnienie od gier występuje szczególnie często wśród osób nieposiadających stałej pracy i ludzi tej pracy poszukujących. Badania pokazały, że część ankietowanych byłaby gotowa na różne poświęcenia, by móc grać w ulubioną grę – 26.1% ogoliłoby głowę, by mieć możliwość grania przez następny rok.

Jak walczyć z uzależnieniem od gier wideo?

Miej oko na najbardziej uzależniające gry i staraj się zredukować poświęcaną na nie liczbę godzin w jednej sesji. Jeżeli zauważasz, że masz problem, nie odkładaj wizyty u specjalisty na później. Jeśli zaś jesteś rodzicem, spróbuj dowiedzieć się, jakie tytuły najbardziej lubi Twoje dziecko i w razie potrzeby ogranicz zarówno czas, który pociecha spędza przed komputerem, jak i dostęp do gier, które uzależniają.

Choć spędzanie czasu w absorbujących grach to często świetna zabawa, warto monitorować, ile czasu spędzamy przed ekranem komputera, by ustrzec się przed uzależnieniem.

Sprawdź też: Genshin Impact – wszystko o darmowej komputerowej grze RPG

11
1

Podziel się:

Komentarze (3)

myślę, że to nie wina syna, tylko rodzica :). Dziecko jak coś można oddać i po problemie. Wychowa się kolejne

Brawl stars bardzo uzależnił mojego syna. Nie pozwólcie dzieciom e to grac ,agresja wobec rodziców i bluźnierstwa. Gra powinna być zablokowana !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *