Genshin logo

Rozrywka

22.07.2021 12:15

Genshin Impact – wszystko o darmowej komputerowej grze RPG

Gry
10
2
0
10
2

Fantastyczny świat Genshin Impact z dnia na dzień przyciąga coraz więcej graczy. Co sprawiło, że młoda produkcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Sprawdź, jak rozpocząć swoją przygodę z Genshin Impact.

Genshin Impact – co należy wiedzieć?

Genshin Impact to fabularna gra akcji produkcji chińskiego studia miHoYo. Premiera tytułu odbyła się we wrześniu 2020 roku. Obecnie można w niego zagrać na PC, PlayStation 4 oraz na telefonach z systemem Android i iOS. Produkcja niedawno zawitała także na PlayStation 5, a w listopadzie 2021 roku ma stać się dostępna dla posiadaczy konsoli Nintendo Switch. Grę można pobierać za darmo na oficjalnej stronie producenta, jest ona dostępna także na platformie Epic Games. Grający na konsolach PS4 i PS5 mogą znaleźć tytuł w zasobach PlayStation Store.

Genshin Impact to produkcja z otwartym światem – oznacza to, że gracze mają możliwość swobodnej eksploracji nowych terenów. Mogą także wchodzić w interakcje tak z elementami gry, jak i innymi graczami w sposób mało zależny od postępów w fabule.

Sprawdź też: Wszystko o Baldur’s Gate 3 – kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Wymagania sprzętowe

Podajemy minimalne i zalecane wymagania sprzętowe dla Genshin Impact:

Minimalne:

 • Intel Core i5
 • 8 GB RAM
 • karta graficzna 2 GB GeForce GT 1030 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10, wersja 64-bit

Zalecane:

 • Intel Core i7
 • 16 GB RAM
 • karta graficzna 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10, wersja 64-bit

Przygoda w świecie żywiołów

Genshin Impact pełnymi garściami czerpie z estetyki anime – klimatem dalekowschodnich animacji przesiąknięte jest tu wszystko, od projektów postaci aż po lokacje czy dubbing. Bajkowe scenerie, wolny świat i grafika 3D mogą przywodzić na myśl takie produkcje jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild. W tym przypadku skojarzenie to jest jak najbardziej uzasadnione – twórcy nie kryją swojej inspiracji tą grą, co sprawia, że niektórzy gracze nazywają Genshin Impact klonem Zeldy.

Bogaty otwarty świat, w którym osadzona jest gra, Teyvat, to obszar pełen najróżniejszych lokacji, od tętniących życiem miast aż po nieprzyjazne, dzikie ostępy. Wydawca zadbał, by każde miejsce miało swój specyficzny klimat i było zupełnie innym, charakterystycznym środowiskiem.

Fabuła w Genshin Impact

Akcja gry rzuca nas w świat, którego równowaga została zachwiana wskutek ludzkich przywar i innego splotu nieszczęśliwych wydarzeń. Wcielamy się w postać Podróżnika (Traveler), odwiedzającego różne światy wraz ze swoim rodzeństwem. Wkrótce zostajemy jednak oddzieleni od swojego kompana i w jego poszukiwaniu przemierzamy Teyvat, spotykając na swojej drodze wiele barwnych postaci.

Lore Genshin Impact stale się rozrasta. Dzieje się tak za sprawą nie tylko samego rozwoju świata gry, lecz także wydawanej przez twórców mangi (komiksu), w której szczegółowo przedstawiane są wątki fabularne, na które natrafia gracz. Najnowsze rozdziały komiksu można przeczytać tutaj.

Genshin Impact – jak wygląda rozgrywka?

Rozgrywka w grze zbudowana jest na dwóch filarach: eksploracji i ulepszaniu. Genshin Impact zachęca do zwiedzania otwartego świata, polowania na moby i wykonywaniu różnych zadań, także wspólnie z innymi graczami. Podstawą progresu w grze jest jednak aspekt RPG – stałe levelowanie postaci i ich umiejętności, co pozwala rozwijać nowe style walki. Nie bez znaczenia jest także aspekt dbania o surowce – wykorzystasz je do craftingu, ulepszania oraz utrzymywania bohaterów w dobrym zdrowiu.

Ważnym wskaźnikiem, który mierzy nasz postęp w grze, jest Adventure Rank. Jego zwiększenie daje dostęp do nowych trybów, które znacząco ułatwiają dalszy progres. Gracze z wysokim poziomem tego wskaźnika mogą na przykład grać w trybie co-op lub brać udział w dungeonach, czyli rajdach, charakterystycznym elemencie prawie każdego MMO.

W grze użytkownik ma dostęp do aż dziewięciu różnych walut. Różnię się one między sobą wartością i przeznaczeniem. Za waluty możemy kupować nowe umiejętności, niezbędne nam w danej chwili surowce, a także pozyskiwać nowe postaci lub sprzęt.

Genshin Impact – Postaci i ich umiejętności

W Genshin Impact gracze zbierają drużynę władających różnymi żywiołami postaci. Te żywioły to:

 • Anemo (Wiatr)
 • Cryo (Lód)
 • Dendro (Natura)
 • Electro (Błyskawice)
 • Geo (Ziemia)
 • Hydro (Woda)
 • Pyro (Ogień)

Gameplay zakłada wiele momentów akcji. To właśnie wtedy będziemy musieli połączyć niektóre umiejętności postaci tak, by każda z nich mogła odegrać swoją rolę. Umiejętne zestawianie żywiołów wraz z umiejętnościami członków drużyny w walce pomoże uzyskać potężne combo – silne, wywołujące określony efekt ataki, niezwykle pomocne w eliminowaniu zarówno zwyczajnych mobów, jak i bossów.

Sprawdź też: Czym jest e-sport? Podstawowe informacje i fenomen popularności

Czy Genshin Impact jest dla Ciebie?

Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć rozgrywkę w Genshin Impact? Jeżeli cenisz sobie gry MMO, w których możesz zwiedzać świat bez konieczności podążania za głównym wątkiem fabularnym, Genshin może być właśnie dla Ciebie. Grę najbardziej docenią także osoby, którym zależy na jak najlepszych wizualnych doznaniach podczas rozgrywki oraz miłośnicy estetyki mangi i anime. Ze względu na wszechobecny system ulepszania i levelowania, produkcja przypadnie do gustu głównie tym, którzy dobrze czują się w mechanikach typowych dla gier RPG.

Warto jednak pamiętać, że Genshin Impact to gra, którą można zaliczyć do kategorii gacha – by efektywnie pozyskiwać przedmioty potrzebne do gry, gracz musi wykorzystywać systemy losowania. Liczbę momentów, w których mamy możliwość korzystania z usługi losowania, ogranicza czas oraz nasza zasobność w wirtualną walutę. Taka mechanika zachęca do używania mikropłatności i przyspieszania w ten sposób postępu.

10
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *