1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Valorant (PC)

Rozrywka

26.10.2021 09:51

Valorant (PC)

Gry
10
0
0
10
0

Valorant to strzelanka wieloosobowy FPS free-to-play zawierający elementy science-fiction, w którą zagrać można na PC poprzez połączenie sieciowe. 

Data premiery i twórcy

Valorant zostało wydane 2 czerwca 2020 roku. Dostępna jest w wielu językach, w tym po polsku, angielsku, niemiecku i hiszpańsku. Za stworzenie i wydanie gry odpowiada amerykański producent i wydawca Riot Gmes. Firma ta powstała w 2006 roku i od tego czasu zaprezentowała już pozycje takie jak League of Legends, Hytele oraz Teamfight Tactics

valorant league of legends
Valorant to dość specyficzny FPS twórców League of Legends | źródło: materiały prasowe

Sprawdź też: Czym jest e-sport? Podstawowe informacje i fenomen popularności

Gry podobne do Valorant

Valorant można porównać do innych gier z gatunku strzelanek. Oto najlepsze przykłady:

 • Counter-Strike: Global Offensive — czwarta odsłona z serii Counter-Strike, strzelanka z perspektywy pierwszej osoby, rozgrywająca się w trybie wieloosobowym. Została ona wydana w 2012 roku przez Valve Corporation. Gracze dzieleni są na drużyny terrorystów i antyterrrorystów — ta drużyna, która szybciej wyeliminuje przeciwników lub wykona zlecone zadanie, wygrywa. Gra dostępna jest na PC, PS3 oraz X360;
 • Overwatch, czyli strzelanka pierwszoosobowa, której premiera na Windows, PS4 i Xbox One odbyła się w 2016 roku. Została ona wyprodukowana i wydana przez Blizzard Entertainment. Jej fabuła osadzona została w bliskiej przyszłości, gdzie toczy się walka dwóch drużyn, łączących postacie o różnych umiejętnościach. Jej kontynuacja została zapowiedziana w 2019 roku;
 • Paladins: Champions of the Realm stworzone i wydane przez Hi Rez Studio w 2016 roku również opiera się na walkach dwóch przeciwnych drużyn w fantastycznym świecie. Jako strzelanka pierwszoosobowa w trybie multiplayer zapewnia niekończącą się rozrywkę, mimo braku warstwy fabularnej.

Valorant — oceny i opinie

Na stronie Metacritic można zauważyć, że Valorant spotkał się z bardzo wysokimi notami zarówno krytyków, jak i graczy. Gra uzyskała świetny wynik 80 punktów, wyliczony ze średniej 42 głosujących. Doceniany jest przede wszystkim dobrze zrobiony gameplay, a dzięki niskim wymaganiom sprzętowym może ona dotrzeć do ogromnej ilości odbiorców.

Mimo pozytywnych opinii pojawiają się również głosy mówiące o tym, że w grze brakuje jeszcze dodatkowej zawartości, która mogłaby nie tylko urozmaicić rozgrywkę, lecz także zwiększyć trochę poziom jej trudności oraz tak zwany próg wejścia.

DLC i edycje specjalne

Valorant, tak samo jak inne gry od Riot Games, bazuje na systemie mikropłatności. Sama pozycja jest darmowa i każdy może spróbować w niej swoich sił. Jeśli jednak gracz chce urozmaicić swoją rozgrywkę i zainwestować w grę, jednocześnie wspierając twórców, to czeka na niego szeroki wybór zawartości dodatkowej. Są to przede wszystkim nowe skórki dla postaci, zmieniające się co dwa tygodnie.

Reklama

Zwiastun i gameplay

Oficjalny zwiastun do gry wprowadza graczy do historii, którą przygotowali dla nich twórcy. Można w nim zobaczyć pierwsze spojrzenie na postacie oraz charakterystyczny styl graficzny

Oprócz tego w internecie nie brakuje też filmików, które przedstawiają gameplay:

Sprawdź też: Fenomen CS 1.6 – początki, czasy Złotej Piątki, obecna popularność gry

Fabuła i rozgrywka w Valorant

Fabuła gry Valorant przenosi nas w niedaleką przyszłość. Każdy gracz wciela się w jedną, wybraną przez siebie postać — tzw. agenta. Postaci udostępnione przez twórców różnią się od siebie nie tylko wyglądem i tłem kulturowym, lecz także umiejętnościami i stylem rozgrywki. Agenci zostali podzieleni na 4 role: Pojedynkujący się, Strażnicy, Inicjatorzy i Kontrolerzy. 

Wybór agenta ma szczególne znaczenie właśnie przez zasób jego zdolności oraz sposób walki. Na początku każdy gracz posiada jedną podstawową umiejętność, jednak z upływem czasu może zdobyć lub zakupić nowe, które doprowadzą go do zwycięstwa. Po rozpoczęciu gry następuje przyporządkowanie do jednej z dwóch drużyn — broniącej się lub atakującej. 

Do dyspozycji graczy pozostaje też szeroki arsenał broni. Są to zarówno pistolety maszynowe, jak i strzelby oraz karabiny snajperskie. Arsenał ten dzieli się na automatyczny i półautomatyczny. Nie można też zapomnieć o tym, że broń każdorazowo trzeba odblokować poprzez jej zakup za wirtualną walutę, która gracze otrzymują podczas rozgrywki.

W grze dostępne są rozmaite tryby, różniące się od siebie zarówno liczbą rund w meczu, jak i formą pojedynków. Są to tryby: nierankingowy, Spike Rush, konkurencyjny, eskalacja, deathmatch, replikacja oraz Snowball Fight, czyli bitwa na śnieżki. 

Oprócz tego w Valorant dostępny jest również sklep, w którym obowiązującą walutą są tak zwane Valorant Points (VP), które zdobywa się w zamian za płatność z konta z prawdziwymi pieniędzmi. Co ciekawe, oferta sklepu nie jest statyczna i zmienia się co dwa tygodnie, dzięki czemu można trafić na wyjątkowe okazje.

Multiplayer

Valorant to gra, która posiada tylko i wyłącznie tryb wieloosobowy, aktywujący się poprzez połączenie sieciowe. Wszystkie rozgrywki odbywają się przez internet pomiędzy dwiema drużynami składającymi się z pięciu graczy.

Wymagania sprzętowe Valorant

Minimalne wymagania sprzętowe                           

 • Procesor: Intel Core i3-370M 2.4 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki Intel HD 3000 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 4 GB RAM
 • System operacyjny i inne: Windows 7/8/8.1/10 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i3-4150 3.5 GHz
 • Karta graficzna: karta grafiki 1 GB GeForce GT 730 lub lepsza
 • Pamięć RAM: 4 GB RAM
 • System operacyjny i inne: Windows 7/8/8.1/10 64-bit

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.