1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Fenomen CS 1.6 – początki, czasy Złotej Piątki, obecna popularność gry

Rozrywka

27.09.2021 10:02

Fenomen CS 1.6 – początki, czasy Złotej Piątki, obecna popularność gry

Gry
5
0
0
5
0

CS to jeden z najlepszych FPS-ów w historii gier multiplayer. Wersja 1.6 gry — wydana w 2003 roku — cieszy się wciąż sporą popularnością. Jeśli grasz w CS 1.6, z pewnością ciekawi Cię historia Counter-Strike’a. Oto i ona.

Początki CS

Historia wielkiej serii CS jest bardzo burzliwa. Counter-Strike miał być jedynie modem, pomysł ten powstał z inicjatywy dwóch studentów. Minh „Gooseman” Le i Jess A. Cliffe, stworzyli grę w formacie Free to Play, przeznaczoną tylko i wyłącznie dla posiadaczy Half-Life’a. Szybko jednak ich kariera nabrała rozpędu – ten potencjał został zauważony przez wielką korporację Valve, która postanowiła uczynić z modyfikacji samodzielną produkcję.

Sprawdź też: Czym są rangi w CS:GO. Sprawdzamy, jak działają rangi w Counter-Strike: Global Offensive

Rozgrywka w Counter-Strike polega na walce antyterrorystów z terrorystami. Jedna strona broni miejsca, gdzie ustawiany jest ładunek wybuchowy (lub w innym wariancie ma za zadanie uwolnić zakładników), natomiast druga musi podłożyć bombę (albo pilnować pojmanych). Produkcja została stworzona przede wszystkim z myślą o grze sieciowej, kampania przeznaczona dla jednego gracza nie miała w tej serii godnego reprezentanta.

W czasach, kiedy gry sieciowe dopiero zaczynały zyskiwać na popularności, Counter Strike zdobył w tydzień po swojej premierze aż 8 tysięcy aktywnych graczy. Tymczasem zaledwie miesiąc po wydaniu produkcji Free to Play było ich prawie cztery razy więcej. Ponieważ pierwotna wersja CS’a była niedopracowana, postanowiono ją udoskonalić. Tak właśnie powstał Counter Strike 1.6, oficjalna gra Valve, która zawojowała rynek gier FPS (ang. first-person shooter) na całym świecie.

esport turniej arena publiczność cs 1.6
Można śmiało powiedzieć, że to od CS 1.6 zaczęło się esportowe szaleństwo

Powody sukcesu Counter-Strike’a

Kiedy CS zadebiutował na rynku w 1999 roku, nikt nie przypuszczał, że gra okaże się ogromnym sukcesem. Tym, co zadecydowało o ogromnej popularności produkcji i przysporzyło jej szeregi wiernych fanów, była otwartość twórców wobec wskazówek zgłaszanych na forum związanym z grą. Pomysłodawcy Counter Strike’a dali graczom także możliwość współtworzenia plansz do rozgrywania pojedynków, co w tamtych czasach było prawdziwą rewolucją.

Wydana nieco później poprawiona wersja – CS 1.6, bije na głowę większość produkcji tego typu. Gra rozwinęła się w tak szybkim tempie, że do dziś może się cieszyć ogromną rzeszą oddanych fanów na całym świecie. To właśnie dzięki tej produkcji powstała zupełnie nowa dziedzina sportu – e-sport. Na międzynarodowych turniejach do dziś gra się w starszą wersję CS’a, która odegrała tak ważną rolę w historii tej serii.

CS 1.6 – dlaczego to najlepsza wersja?

Poprawiona wersja CS’a, czyli CS 1.6 to jedna z najlepszych gier FPS dostępnych w internecie. Wynika to z wielu przyczyn — dla graczy, którzy mieli do czynienia ze starą wersją Counter Strike, 1.6 stanowi swego rodzaju sentymentalne wspominki, tyle że o lepszym wyglądzie i z poprawionymi błędami. Jednocześnie jest to produkcja, która ma duszę i jest bardzo grywalna, jedyna w swoim rodzaju. Żadna inna późniejsza część serii: Global Offensive, Source, Condition Zero, Online ani też Counter-Strike Neo, nie osiągnęła takiego sukcesu.

Zasady w CS 1.6 nie różnią się bardzo od klasycznego Counter-Strike’a. Każdy gracz rozpoczyna zabawę z pistoletem, dwoma magazynkami, nożem oraz skromną kwotą pieniędzy. Drużyna otrzymuje punkty i pieniądze za każdą udaną misję oraz wyeliminowanie przeciwnika. Dopiero z czasem można kupić lepszą broń palną, granaty, kamizelki, granaty, czy też dodatkowe magazynki. Cele obu ekip są sprzeczne – jedni to T (Terro), a drudzy CT – Counter-Terrorist (antyterroryści).

Sprawdź też: Najprzydatniejsze komendy do CS:GO – lista

Turnieje CSGO przyciągają tłumy, ale to nie znaczy, że gracze zapomnieli o CS 1.6

Sukcesy Polaków w CS 1.6

Counter-Strike szybko rozpowszechnił się w kafejkach internetowych na całym świecie, natomiast wersja 1.6 stała się uznaną platformą turniejową na imprezach e-sportowych. Wielu dobrych zawodników w CS to Polacy – Twoi rodacy zdobywali liczne mistrzowskie tytuły podczas zawodów takich jak World Cyber Games, czy też Electronic Sports World Cup. W najlepszej polskiej drużynie występowali między innymi: Mariusz „Loord” Cybulski, Wiktor „TaZ” Wojtas czy też Filip „Neo” Kubski – gracze Ci zarabiali bardzo duże pieniądze na swoim hobby.

CS 1.6 obecnie – czy wciąż jest popularny?

W 2021 roku dużą popularnością cieszy się najnowsza część CS: Global Offensive (w skrócie CS: GO). Gra jest na tyle przyjemna, że coraz więcej osób ogląda pojedynki drużyn z całego świata. Wśród najlepszych polskich ekip biorących udział w rozgrywkach można by wymienić chociażby x-kom AGO, Izako Boars, Wisła All iN Games Kraków, czy też MAD DOG’S PACT. Branża e-sportu zdecydowanie rozkwita i dziś więcej profesjonalnych graczy może się utrzymać ze swojej pasji.

Counter-Strike wymagał początkowo instalacji Half-Life’a. Z czasem jednak stworzono kolejne, samodzielne wersje, które okazały się wielkim hitem. Czy błyskawiczny rozwój CS: GO oznacza, że Counter Strike 1.6 czeka upadek? Nie do końca, jest to po prostu nowy rozdział tej serii. Wśród zagorzałych graczy wciąż można znaleźć wielu fanów oldschoolowej produkcji, którzy nierzadko poświęcają cały swój wolny czas, by grać w starego CS 1.6.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.