Rangi w csgo obraz glowny

Poradniki

18.08.2022 16:55

Czym są rangi w CS:GO. Sprawdzamy, jak działają rangi w Counter-Strike: Global Offensive

Gry
20
2
3
20
2

Rangi w CS:GO bez tajemnic – czy na pewno znasz je wszystkie? Może o niektórych nie miałeś pojęcia? Przedstawiamy czym są, jakie mają cechy charakterystyczne i jak je zdobywać. Sprawdź i przekonaj się, jakie są rangi w CS:GO!

Rangi w CS:GO – co to jest?

Rangi w CS:GO to system oceny umiejętności graczy. Jego celem jest dobranie graczy do poszczególnych drużyn podczas rozgrywek w trybach rankingowych w taki sposób, by teamy były zbalansowane i miały stosunkowo równe szanse na wygraną. 

Zaczynając przygodę z Counter-Strike: Global Offensive, nie będziesz posiadać żadnej rangi. Ta nadawana jest dopiero po rozegraniu odpowiedniej liczby meczów, by system mógł ocenić Twoje umiejętności i przydzielić Ci właściwą “łatkę”.

Rangi w CS:GO występują w trzech trybach rozgrywki.

  1. Turniejowym (drużyny 5 vs. 5), 
  2. Skrzydłowy (2 vs. 2) 
  3. Strefa Zagrożenia (Danger Zone), dodanym w 2018 roku. 

Sprawdź też: Najprzydatniejsze komendy do CS:GO – lista

W przypadku pierwszych dwóch trybów drabinka rang składa się z 18 różnych stopni. Strefa Zagrożenia oferuje ich tylko 15. Rangę dla każdego z trybów rozgrywki zdobywasz oddzielnie. W zależności od Twoich występów w danym typie rozgrywki, może się więc okazać, że będziesz posiadał trzy zupełnie różne rangi. 

Rangi w CSGO
W niniejszym artykule dowiesz się, jakie są rangi w CS:GO!

Wszystkie rangi w CS:GO

Poniżej udostępniamy listę wszystkich rang w CS:GO po polsku i po angielsku, obowiązujących w trybie turniejowym oraz Skrzydłowym.

  1. Srebro I (Silver I)
  2. Srebro II (Silver II)
  3. Srebro III (Silver III)
  4. Srebro IV (Silver IV)
  5. Elitarne srebro (Silver Elite)
  6. Mistrzowskie elitarne srebro (Silver Elite Master)
  7. Złoty laur I (Gold Nova I)
  8. Złoty laur II (Gold Nova II)
  9. Złoty laur III (Gold Nova III)
  10. Mistrzowski złoty laur (Gold Nova Master)
  11. Mistrzowski obrońca I (Master Guardian I)
  12. Mistrzowski obrońca II (Master Guardian II)
  13. Elitarny mistrzowski obrońca (Master Guardian Elite)
  14. Wybitny mistrzowski obrońca (Distinguished Master Guardian)
  15. Legendarny orzeł (Legendary Eagle)
  16. Mistrzowski legendarny orzeł (Legendary Eagle Master)
  17. Mistrzowska pierwsza klasa (Supreme Master First Class)
  18. Elita światowa (Global Elite)

Rangi w Danger Zone. Jakie są rangi w CS:GO – Strefa Zagrożenia?

Poniższe rangi obowiązują tylko w Danger Zone (Strefie Zagrożenia). Jest to tryb typu battle royale. Gracze zostają rozrzuceni po mapie bez ekwipunku i pieniędzy, które muszą zdobyć, by przetrwać. Dodatkowo tytułowa Strefa Zagrożenia rozszerza się, zmniejszając zawodnikom pole manewru i zmuszając ich do konfrontacji. Wygrywa ten, kto najdłużej utrzyma się na nogach. 

Poniżej znajdziesz wszystkie rangi w Danger Zone.

  1. Szczur Laboratoryjny I (Lab Rat I)
  2. Szczur Laboratoryjny II (Lab Rat II)
  3. Biegnący Zając I (Sprinting Hare I)
  4. Biegnący Zając II (Sprinting Hare II)
  5. Dziki Zwiadowca I (Wild Scout I)
  6. Dziki Zwiadowca II (Wild Scout II)
  7. Elitarny Dziki Zwiadowca (Wild Scout Elite)
  8. Lisi Łowca I (Hunter Fox I)
  9. Lisi Łowca II (Hunter Fox II)
  10. Lisi Łowca III (Hunter Fox III)
  11. Elitarny Lisi Łowca (Hunter Fox Elite)
  12. Leśny Wilk (Timber Wolf)
  13. Żarzący Wilk (Ember Wolf)
  14. Płonący Wilk (Wildfire Wolf)
  15. Wyjący Alfa (The Howling Alfa)

Jak zdobywać rangi w CS:GO?

By otrzymać swoją pierwszą rangę, musisz odnieść 10 zwycięstw w danym trybie – algorytm otrzyma wówczas wystarczającą ilość danych, aby przydzielić Ci odpowiadającą Twoim umiejętnościom rangę. Zasada 10 wygranych meczów działa oddzielnie dla każdego z trybów rozgrywek rankingowych.  To oznacza, że aby zdobyć rangi w każdym z nich, musisz wygrać po 10 meczów zarówno w trybie turniejowym oraz Skrzydłowym, jak i w Strefie Zagrożenia.

Jeśli dopiero zaczynasz grę w CS:GO, prawdopodobnie Twoją pierwszą rangą będzie Srebro. Nie jest to jednak reguła. Jeśli algorytm oceniający Twoje umiejętności uzna, że radzisz sobie wystarczająco dobrze, otrzymasz jedną z wyższych rang. Nie należy się jednak spodziewać, że z marszu dostaniesz pożądaną przez wielu rangę Global Elite, która zarezerwowana jest dla najlepszych z najlepszych. 

Sprawdź też: Czym jest e-sport? Podstawowe informacje i fenomen popularności

Jak działają rangi w CS:GO? Warto wiedzieć, że system rang jest dynamiczny. To, że na początku wylądowałeś w Srebrze II, nie oznacza, że pozostaniesz w nim na zawsze. Jest wręcz przeciwnie. Gra nieustannie będzie oceniała Twoje poczynania, czego skutkiem może być zdobycie wyższej rangi lub spadek do niższej. Wszystko zależy od tego, co pokażesz w trakcie meczów. 

Same kryteria oceniania niestety pozostają nieznane – producent gry, Valve, nie podzielił się z graczami tą tajemnicą… i nie bez powodu. Gdyby zasady oceniania były jawne, z pewnością znalazłyby się całe drużyny grające stricte pod wbijanie rang, co mogłoby zaburzyć balans i zepsuć zabawę pozostałym uczestnikom.

Jak więc zdobywać coraz wyższą rangę w CS:GO? Przede wszystkim – grać zespołowo. Społeczność Counter-Strike’a ustaliła, metodą prób i błędów, że choć system uwzględnia nasz indywidualny występ w meczu, liczy się przede wszystkim to, by był on wygrany. Zwycięstwo zaś możemy uzyskać tylko w jeden sposób – współpracując z pozostałymi członkami naszej drużyny. Dopiero w dalszej kolejności oceniana jest liczba zabójstw, asyst czy podkładanie lub rozbrajanie ładunku wybuchowego. 

Ważne są również zdobyte tytuły MVP (Most Valuable Player), które przyznawane są po każdym meczu dla najlepszego zawodnika. Zazwyczaj gracze CS:GO szacują, że do wbicia kolejnej rangi potrzeba serii około 4-5 zwycięstw.

Dlaczego nie masz rangi w CS:GO?

Rangi w CS:GO nie masz przede wszystkim na początku przygody z grą. Przed rozegraniem 10 zwycięskich meczów pozycjonujących w danym trybie, nie będziesz miał żadnej przydzielonej rangi.

Nie tylko początkujący mogą zadawać sobie pytanie: „Dlaczego nie mam rangi w CS:GO?” Warto wiedzieć, że wszystkie rangi w CS:GO znikają również w przypadku, gdy zrobisz sobie dłuższą przerwę od grania. Po 30 dniach braku aktywności w grze, Twoje rangi znikają i zostają przydzielone ponownie po rozegraniu jednego meczu w danym trybie rozgrywek. Nie zawsze otrzymasz wówczas tę samą rangę, którą miałeś poprzednio – wszystko zależy od jakości Twojej gry w pozycjonującym meczu.

Czy warto mieć rangę Global Elite w Counter-Strike: Global Offensive?

Ranga Global Elite zarezerwowana jest dla najlepszych graczy CS:GO. Jeśli uda Ci się ją zdobyć, będziesz mógł poszczycić się faktem, że jesteś w niespełna 1% najlepszych graczy na świecie, a ich całkowitą liczbę szacuje się na około 600 tysięcy miesięcznie. 

Czy warto osiągnąć ten poziom? Jeśli zależy Ci na prestiżu i satysfakcji z własnych osiągnięć – jak najbardziej tak. Z drugiej strony, po osiągnięciu mistycznej rangi Global Elite nie ma już do czego dążyć, co dla niektórych może być demotywujące. W związku z tym odpowiedź na pytanie, czy warto zostać Elitą Światową Counter-Strike’a, zależy od osobistych celów i preferencji.

Sprawdź też: Zestawienie najlepszych darmowych gier na platformie Steam

Z pewnością jednak warto mieć przydzieloną rangę w CS:GO. Są one odzwierciedleniem działania algorytmu oceniającego umiejętności graczy. Zostały stworzone po to, by podczas rankingowych rozgrywek dobierać członków poszczególnych drużyn w taki sposób, aby były one jak najbardziej zbalansowane. Dzięki temu szanse, że trafisz na przeciwników, którzy przejadą po Tobie i Twojej drużynie niczym czołg, są stosunkowo niewielkie (zakładając, że nie spotkasz po drodze tzw. smurfa). Co więcej, rangi są także motywacją, by nieustannie pracować nad swoimi umiejętnościami i zdobywać kolejne szczeble CS-owej drabiny. 

W końcu nic tak nie cieszy, jak ikonka upragnionej rangi przy Twoim nicku w tabeli wyników, prawda?

Źródło obrazków: steampowered.com

20
2

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *