1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Najprzydatniejsze komendy do CS:GO – lista

Rozrywka

09.07.2021 12:29

Najprzydatniejsze komendy do CS:GO – lista

Gry
13
1
0
13
1

Komendy w CS:GO to przydatne narzędzie pozwalające na dostosowanie rozgrywki do Twoich potrzeb. Sprawdź, które z nich poprawią wydajność Twojej gry, a które wpłyną na przejrzystość interfejsu.

Komendy w CS:GO – jaki mają wpływ na rozgrywkę i do czego służą?

Podstawowe ustawienia dostępne w menu CS:GO nie zawierają wszystkich opcji, a w szczególności, potrzebnych zaawansowanym graczom. Możliwości takie, jak szczegółowa personalizacja interfejsu czy manipulowanie mapą kryją się dopiero w kodzie gry. Wprowadzenie w nim zmian możliwe jest właśnie dzięki komendom, czyli poleceniom inicjującym zmiany w strukturze programu.

CS GO

Lista komend CS:GO – najbardziej przydatne komendy

Aby zapewnić sobie możliwość korzystania z komend, w menu wybierz Opcje, następnie Ustawienia gry i w polu Włącz konsolę zaznacz Tak. Każdy aspekt rozgrywki korzysta z innego zestawu komend, które zostały podzielone na sekcje. Choć parametry takie jak kolor i rozmiar celownika wydają się kosmetyczną błahostką, to warto dostosować je do swojej wygody i stylu gry.

Komendy CS:GO: HUD

cl_hud_color [x] – komenda ta pozwala na dobranie preferowanego koloru wyświetlania interfejsu – możliwa do wpisania w tym wypadku wartość wynosi od 1 do 10 i przedstawia zakres dostępnych kolorów.

cl_hud_playercount_showcount cl_hud_playercount_showcount [0/1] – ta linijka z kolei umożliwia monitorowanie statusu wszystkich aktywnych graczy poprzez proste, przejrzyste wyświetlanie liczby żyjących postaci w danej drużynie zamiast dotychczasowego przedstawiania awatarów Steama.

cl_hud_radar_scale [x] – ta komenda pozwala Ci kontrolować rozmiar Twojego radaru. Wartość x oznacza skalę wyświetlania się radaru w interfejsie (domyślnie 1), której przedział wynosi od 0,8 do 1,3.

cl_radar_scale [x] – w tym wypadku wartość skali oznacza przybliżenie, jakie przedstawia Twój radar. Domyślny zoom to 0,7, natomiast pełny zakres możliwego oddalania radaru wynosi 0,25 do 1.

Reklama

cl_showfps [0/1] -komenda do CS:GO na fps, która włącza wyświetlanie informacji o dostępnej liczbie klatek na sekundę w formie wskaźnika w lewym górnym rogu ekranu.

Komendy CS:GO: Myszka

m_rawinput [0/1] – ta opcja zezwala na bezpośredni odczyt z Twojej myszy z pominięciem wsparcia systemu operacyjnego i zapisanych w nim ustawień, takich jak np. opóźnienie czy akceleracja. Funkcja jest domyślnie włączona pod wartością 1, więc jeśli chcesz z niej zrezygnować, wpisz w nawiasie 0.

m_customaccel_max [0/Max Point] – wpisanie do konsoli tej komendy pozwoli Ci na zdefiniowanie limitu prędkości ruchów Twojej myszki w zależności od ruchów dłoni. Wartość 0 jest domyślną wartością bez limitu, natomiast wartość Max Point umożliwia określenie punktu, w którym działanie myszy przestaje przyspieszać.

m_customaccel_scale [x] – ta komenda jest odpowiedzialna za formułowanie własnych opcji akceleracji myszki, gdzie im wyższa wartość, tym większe przyspieszenie. Domyślną wartością polecenia jest 0,4.

sensitivity [x] komenda zmiany czułości umożliwia bezpośrednią modyfikację wskaźnika DPI bez wchodzenia w ustawienia gry. Wartość oznacza mnożnik domyślnego DPI myszki – przy przykładowej wartości 1200 DPI, po wpisaniu w miejsce x wartości np. 2 czułość Twojego kursora wyniesie 2400 DPI.

Komendy do CS GO

Komendy CS:GO: Celownik

cl_crosshairgap [x] – jedna z kilku komend na celownik w CS:GO. Używając jej, możesz określić rozmiar przerwy pomiędzy ramionami celownika. Nie ma górnego limitu dla tej wartości, natomiast wprowadzenie ujemnej przybliża linie celownika do siebie.

cl_crosshairsize [x] – polecenie to kontroluje długość elementów wychodzących ze środka celownika. Ustawienie domyślne wynosi w tym wypadku 5.

cl_crosshairstyle [1-5] – ta linijka pozwala wybrać jeden z pięciu funkcjonalno-kosmetycznych rodzajów Twojego celownika, określając kształt, rozmiar czy reakcje z ruchami Twojej postaci.

cl_crosshairthickness [x] – wprowadzenie do konsoli tej komendy umożliwia modyfikowanie grubości ramion celownika, której zakres wynosi od 0,1 do 3.0.

cl_crosshair_drawoutline [0/1] – jest to opcja aktywowania (wpisz 1) lub dezaktywowania (wpisz 0) cienia rzucanego przez Twój celownik.

Sprawdź też: Czym są rangi w CS:GO. Sprawdzamy, jak działają rangi w Counter-Strike: Global Offensive

Komendy CS:GO: Boty

bot_add [T/CT] [0/1/2/3] – komenda bot_add obsługuje możliwość dodania do Twojej gry botów, tzn. graczy sterowanych przez sztuczną inteligencję. Pierwsza wartość [T/CT] określa przynależność danego bota do drużyny terrorystów lub antyterrorystów, następna – jeden z jego czterech poziomów trudności do wyboru, gdzie 0 oznacza poziom łatwy, 1 – normalny, 2 – trudny, a 3 – ekspercki.

bot_add_ct [0/1/2/3] – linijka ta automatycznie przydziela nowego bota do drużyny antyterrorystów, wraz z obejmującą go zasadą wyboru poziomu zaawansowania.

bot_add_t [0/1/2/3] – jak wyżej, jednak tym razem wpisanie polecenia dodaje do gry bota po stronie drużyny terrorystów.

bot_difficulty [0/1/2/3] – ustawienie znane z poprzednich komend, tym razem w skali globalnej dla całego Twojego serwera – pozwala na natychmiastowe określenie skali wyzwania wszystkich botów obecnych na mapie.

bot_quota [x] – komenda określa górny limit ilości botów mogących brać udział w rozgrywce. Domyślna, a zarazem maksymalna wartość dla polecenia wynosi 10.

Reklama
Komendy CS GO

Komendy CS:GO: Poprawa wydajności

cl_forcepreload [0/1] – jedna z tzw. komend uruchamiania CS:GO. Zmusza program do załadowania wszystkich plików gry jeszcze w trakcie generowania mapy, a nie w trakcie rozgrywki. Komenda podnosi wydajność przez ilość dostępnych fpsów, jednak może sprawić, że sam czas ładowania się mapy ulegnie wydłużeniu.

fps_max [0/1] – polecenie, w przypadku obrania wartości 1, zdejmuje górny limit klatek na sekundę.

-limitvsconst – komenda ogranicza maksymalną liczbę shaderów cieniowania wierzchołkowego (ang. vertex shader), co korzystnie wpływa na zapas fpsów i ustawienia wydajności.

+mat_disable_fancy_blending [0/1] – tak jak każda z komend do CS:GO na fps, linijka ta poprawia wydajność kosztem detali graficznych – w tym wypadku, polecenie „wygładza” tekstury i zaprzestaje wczytywana się wyświetlanych na nich szczegółów.

-nojoy usuwa domyślne wsparcie dla joysticka, co pozwala na zaoszczędzenie dostępnej pamięci RAM.

r_dynamic [0/1] – pozycja 0 wyłącza dynamiczne oświetlenie, negatywnie wpływające na wydajność klatek.

Reklama

Sprawdź też: Battlefield 2042 – najważniejsze informacje. Data premiery, zwiastun, rozgrywka

Komendy sv_cheats

Komendy z tej sekcji, to polecenia niemożliwe do zastosowania poza prywatnym lub lokalnym serwerem. Aby z nich korzystać, należy w trakcie rozgrywki uprzednio wprowadzić w konsoli (~) linijkę sv_cheats 1 i wcisnąć enter.

fog_override [0/1]polecenie kontrolujące mgłę wpływającą na przejrzystość w przypadku korzystania z lunety karabinu snajperskiego. Aktywowanie za pomocą wartości 1 sprawi, że podczas korzystania z celownika mgła nie będzie widoczna.

fog_enable [0/1] – zastosowanie tej komendy z wartością 0 po użyciu fog_override_1 wyłącza całkowicie mgłę obecną na mapie gry.

fogui – otwiera interfejs ustawień mgły, w którym możesz kontrolować jej rozmiar oraz kolor.

host_timescale [x] – rodzaj speedhacka, który kontroluje szybkość Twojej postaci względem reszty serwera. Domyślną wartością jest 0, wpisanie wartości ujemnej powoduje spowolnienie postaci, a dodatniej – przyspieszenie.

goduruchamia nieśmiertelność Twojej postaci. Ponowne wpisanie komendy wyłącza tryb.

noclip – wpisanie tego polecenia nada Twojej postaci zdolność latania i przenikania przez ściany. Tryb ten usuwa się identycznie jak w przypadku poprzedniej komendy.

sv_infinite_ammo [0/1/2] – komenda zapewnia nieskończoną amunicję do wszystkich Twoich broni, gdzie 1 oznacza brak konieczności przeładowania magazynka, a 2 – nieskończoną ilość magazynków ze standardową liczbą naboi.

thirdperson – zmienia perspektywę kamery na trzecioosobową. Aby ponownie przełączyć na widok pierwszoosobowy, wpisz komendę firstperson.

Przedstawione powyżej komendy to zestaw podstawowych narzędzi gracza CS:GO. Dzięki nim eksperymentowanie z botami, maksymalna kontrola nad wydajnością czy zabawa z hackami nie będzie mieć już dla Ciebie tajemnic.

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.