VAC

Rozrywka

16.02.2022 15:53

Automatyczny system VAC – co powinieneś o nim wiedzieć?

Gry
8
1
3
8
1

Od lat bezdyskusyjnie największym problemem gier online są cheaterzy. Wallhacki, aimboty i inne oszustwa psują zabawę każdemu, kto spotka się z nimi w grze. Jak radzi sobie z cheatami Steam? Czy VAC ban to najsurowsza kara w świecie gamingu?

VAC, czyli Valve Anti-Cheat – czym jest i jak działa?

Najpierw, wyjaśnijmy sobie jednak co to jest VAC. W uproszczeniu, jest to system używany przez Steam do wyłapywania wszelakiej maści oszustów. VAC, czyli Valve Anti-Cheat, to oprogramowanie firmy Gabe’a Newella, które automatycznie sprawdza, czy grający poprzez platformę Steam nie używają cheatów. Możliwa blokada VAC obejmuje zarówno modyfikacje głównych plików gry, jak i ich bibliotek łączonych dynamicznie w formie plików .dll. Oprogramowanie umożliwiające oszustwo zwykle posiada specyficzną sygnaturę – to właśnie jej poszukuje VAC. Baza danych Valve zawierająca te cyfrowe podpisy cały czas rośnie, dzięki czemu system jest w stanie odnajdywać coraz to nowsze oszustwa.

System nie jest jednak niezawodny. Bank sygnatur, pomimo ciągłego rozrastania się, często nie nadąża za najnowszymi skryptami cheaterów. Dobitnym przykładem nieporadności VAC był moment przejścia CS:GO na model free-to-play. W chwili, w której miliony graczy uzyskały dostęp do najpopularniejszego FPS-a na świecie, serwery zalała fala oszustów. Anti-cheat nie był w stanie dopisywać nowych sygnatur odpowiednio szybko, przez co coraz więcej nowych skryptów stało się niewykrywalnych.

W 2018 Valve postanowiło wyjść naprzeciw głosom graczy skarżących się na oszustów. Studio postanowiło wprowadzić VACnet, czyli nowy system opierający się na technologii samodzielnego uczenia się sztucznej inteligencji. Program zbiera informacje o koncie gracza, jego zachowaniu i komunikacji z innymi gamerami. Te oraz wszystkie inne czynniki, których studio nie udostępniło szerszej publice, wpływają na tzw. Czynnik Zaufania (ang. Trust Factor).

vac ban
Tak właśnie prezentuje się komunikat potwierdzający VAC bana – jest on widoczny dla wszystkich, nawet pomimo faktu, że konto ustawiono jako prywatne | Źródło: twitter.com/tdm_jesus

Trust Factor jest podzielony na trzy grupy: zieloną, żółtą i czerwoną. Pierwszy przedział obejmuje uczciwych graczy, którzy nie są podejrzani o zagrażanie społeczności potencjalnym oszustwem. Dwie kolejne grupy to użytkownicy o podwyższonym ryzyku użycia cheatów lub nawet o… toksycznym usposobieniu! System przed każdą rozgrywką dobiera do siebie graczy o tym samym poziomie Czynnika Zaufania. W skrócie: cheaterzy będą o wiele częściej uczestniczyć w spotkaniach z innymi oszustami. To rozwiązanie nie eliminuje problemu kanciarzy w grach wideo, jednak znacznie obniża prawdopodobieństwo trafienia uczciwego użytkownika na jednego z nich.

Lista gier posiadających zabezpieczenie w postaci blokady VAC

Według statystyk udostępnionych przez Valve w 2021 roku, na Steamie znajdziemy ponad 600 tytułów wspierających VAC. Patrząc na tę listę sześć lat temu, znaleźlibyśmy na niej jedynie niecałe 100 pozycji. Tak duży wzrost liczby gier korzystających ze steamowego anti-cheata sprawia, że zakres skryptów wykrywanych przez VAC także wzrósł. Pełną listę produkcji chronionych przez Valve Anti-Cheat znajdziecie tutaj. Jednak co tak naprawdę oznacza VAC ban?

Najgorszym z możliwych scenariuszy jest zablokowanie całego konta Steam. Profil, który został opatrzony odpowiednią sygnaturą otrzymania VAC bana, czyskuje szereg ograniczeń. Jego użytkownicy zostają pozbawieni możliwości zagrania na serwerach chronionych przez Valve Anti-Cheat, a także odbiera się im możliwość udostępniania zawartości na forach społecznościowych platformy. Ponadto przedmioty zgromadzone na koncie zostaną na stale do niego przypisane. Chyba każdy wie, że różnego rodzaju skiny czy itemy kolekcjonerskie potrafią osiągać absurdalne ceny na rynku Steam. Ich strata z powodu VAC bana nie może zostać odwrócona.

Sprawdź też: Czym są rangi w CS:GO. Sprawdzamy, jak działają rangi w Counter-Strike: Global Offensive

Ponadto blokada konta nie może zostać zniesiona. Posiadacze zablokowanych profili nie mają możliwości odwołania się od decyzji Valve. Jeśli jednak ban został nałożony niesłusznie, w ciągu 30 dni studio samo naprawi swój błąd.

Warto także wspomnieć, że Steam rozróżnia kilka rodzajów VAC ban. Zwykle blokada ogranicza się wyłącznie do gry, w której zostało się ukaranym. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku produkcji stworzonych przez studio Valve. Konta ze statusem VAC Banned uzyskanym w grach opartych na silniku Source nie mogą ani zakupić żadnego produktu z tej grupy, ani w niego zagrać. To samo tyczy się tzw. Gold Source Group, czyli gier postawionych na mocno zmodyfikowanej wersji silnika z Quake. Należą do niej takie klasyki, jak np. oryginalny Counter-Strike, Team Fortress Classic czy pierwszy Half-Life.

Za co można dostać VAC bana w CS:GO?

Powiedzieć, że CS:GO ma problem z cheaterami, to jak nie powiedzieć nic. Nie ma się jednak czemu dziwić. Od roku średnia liczba grających w tę najpopularniejszą produkcję Valve nie spada poniżej 30 milionów miesięcznie. Przy tak potężnej liczbie aktywnych graczy nie sposób nie znaleźć oszustów. Statystycznie raz na 40 meczów CSa w lobby znajdzie się co najmniej jeden potwierdzony cheater – dlatego właśnie współpraca na linii VAC-CS:GO jest tak ważna. Jednak czy tylko oszuści mogą zostać ukarani blokadą Valve Anti-Cheat? Za co można dostać VAC bana w CS:GO?

krimz
krimz to jeden z nielicznych profesjonalnych graczy, któremu zdjęto VAC bana – został on nałożony niesłusznie | Źródło: dotesports.com

Poza oczywistym użyciem oprogramowania dającego niesprawiedliwą przewagę (takim jak np. wallhack pozwalający widzieć przez ściany czy aimbot, który automatycznie celuje w głowę przeciwnika), VAC ban mogą otrzymać wszyscy gracze ingerujący w pliki gry. Szczególną uwagę systemu przyciąga dodawanie do folderu źródłowego plików o rozszerzeniach .exe i .dll. Cheaty najczęściej zapisywane są w katalogach właśnie z takimi zakończeniami.

Niestety, częstym powodem niesłusznych banów VAC są właśnie pliki .dll. Wiele antywirusów uznaje je za niebezpieczne dla komputera i automatycznie wprowadza w nich zmiany, nie pytając o zezwolenie użytkownika. Każda aktywność w danych gry jest jednak sprawdzana przez VAC, przez co tego typu modyfikacje mogą prowadzić do nałożenia blokady na nasze konto.

Sprawdź też: Najprzydatniejsze komendy do CS:GO – lista

Za co jeszcze można dostać blokadę Steam? VAC czasem zostaje użyty także w przypadku griefingu, czyli umyślnego przeszkadzania w rozgrywce. Trollowanie jest jednak o wiele mniej szkodliwe niż gra z oszustem, dlatego ban za tego typu zachowanie będzie łagodniejszy. Pierwsze ostrzeżenie za utrudnianie wspólnej zabawy to 30-dniowa blokada dostępu do gry. Kolejne przypadki griefingu mogą już skutkować kompletnym zbanowaniem konta CS:GO na danym profilu.

Ile trwa VAC ban? Czy można odwołać się od decyzji?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na temat blokady konta Steam jest: „na ile jest VAC?” Niestety, VAC ban jest zwykle permanentny. Na oficjalnej stronie portalu możemy się dowiedzieć, że „blokady VAC są trwałe, nie podlegają dyskusji, a Pomoc Techniczna Steam nie może ich zdjąć”. Co gorsza, nie ma także jak odwołać się od VAC bana. W historii platformy udało się to tylko jednemu profesjonalnemu graczowi – i to w dodatku po wejściu na drogę sądową.

Price Man

„System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry” – jak naprawić VAC error?

„System VAC nie mógł zweryfikować sesji gry” to najczęściej pojawiający się błąd związany z anti-cheatem od Valve. Powodują go często programy działające w tle. Najprostszym rozwiązaniem jest zrestartowanie Steama. Po ponownym uruchomieniu platforma powinna poprawnie zweryfikować pliki gry.

Jeśli jednak tak się nie stanie, warto dodatkowo sprawdzić ich spójność. Ta opcja pokazuje się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy w dany tytuł w bibliotece Steam. To powinno rozwiązać problem, jednak w przypadku ponownego komunikatu VAC Error, warto zastanowić się, który program z tła może go wywoływać. Często jest nim antywirus, więc w najgorszym przypadku należy go zmienić.

Profesjonalnie gracze CS:GO, których dosięgł VAC

Proceder oszukiwania przez profesjonalnych graczy Counter-Strike’a znany jest już od wielu lat. Pragnienie wygranej jest czasem tak silne, że braki w umiejętnościach starają się wyrównać niedozwolonym oprogramowaniem – najczęsciej aimbotami, które lekko podbijają ich celność. I choć przeważnie się z tym kryją i nie robiąc tego tak bezczelnie, wspomaganie celowania nawet w minimalnym stopniu nadal jest oszustwem. Oszustwem, które należy piętnować z całą stanowczością. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszej strzelance Valve, w której to VAC zbiera największe żniwo i przypomnijmy sobie niesławnych graczy, którzy uważali, że oszukiwanie w profesjonalnych turniejach im się opłaci. Na końcu i tak skończyli z banem, zostając przy tym wykluczonymi z wszystkich profesjonalnych turniejów – dożywotnio.

Hovik “KQLY” Tovmassian

Francuz, który oberwał banem zaraz po innym profesjonalnym graczu, znanym pod nickiem smn. Należy jednak zaznaczyć, że smn nie cieszył się taką popularnością jak KQLY – po jego banie rozpętało się istne polowanie na czarownice a każdy cheater z pewnością zastanowił się kilka razy zanim zdecydował się użyć wspomagaczy.

wallhack - jeden z powodów vac bana
Wallhack na przykładzie gry CS:GO – ten rodzaj oszustwa nie jest używany w trakcie turniejów, ponieważ jego ukrycie byłoby niemożliwe. Jest za to bardzo popularny wśród cheaterów z rozgrywek online – dzięki niemu, oszust zna lokalizację przeciwnika. Wszystko za sprawą możliwości stałej obserwacji przez ściany

W naszym kraju, gracz ten został zapamiętany z turnieju ESL One Cologne. To właśnie podczas pojedynku jeden na jednego, KQLY wyeliminował zawodnika Virtus.pro, pashę. Dokonał tego w spektakularny sposób, który zrodził liczne podejrzenia, po tym gdy zawodnik został zbanowany. Choć Francuz przyznał się do używania aimbota “przez tydzień”, zaznaczył, że nigdy nie używał go w trakcie profesjonalnego turnieju. Prawdy już raczej się nie dowiemy, KQLY dziś to persona non grata w CS:GO.

Simon “smn” Beck

Pochodzący z Niemiec smn, nie zapisał się złotymi zgłoskami w historii CS’a swoimi umiejętnościami. Stąd też jego VAC ban, otrzymany pod koniec 2014 roku, nie wywołał wielu łez wśród fanów. To co jednak ogłosił po jego otrzymaniu, wywołało całkiem spory skandal w całym środowisku gry.

Niemiec przyznał się do używania oszustwa, zaznaczając równocześnie, że profesjonalna scena pełna jest ludzi jego pokroju. Zarzucił te same praktyki takim graczom jak jw, olofmeister, krimz, KQLY, kioShiMa czy apex. Oberwało się także polskiemu graczowi znanemu pod pseudonimem rallen. Oskarżenia smn zyskały na wiarygodności po tym, gdy VAC dosięgł KQLY, który przecież też został wspomniany w jego oświadczeniu.

Sprawdź też: Czym jest e-sport? Podstawowe informacje i fenomen popularności

Poza Francuzem, żaden inny gracz nie został jednak zbanowany – pomijając przypadek niesłusznie nałożonego bana na krimza. Jego VAC ban został szybko zdjęty a sam zawodnik został oczyszczony z wszelkich zarzutów.

Joel “emilio” Mako

Przypadek Szweda o pseudonimie emilio zostanie z pewnością zapamiętany na długi czas – jest to chyba najbardziej spektakularny przypadek otrzymania bana w całej historii gry. Mako został zbanowany na oczach setek tysięcy ludzi w trakcie meczu turniejowego.

Podczas Fragbite Masters w 2014 roku, drużyna w której grał, czyli Team Property walczyła przeciwko HellRaisers. Niespodziewanie w trakcie rozgrywki, emilio wyszedł z gry. Pojawił się przy tym automatyczny komunikat o tym, że jego konto zostało zbanowane przez VAC. Początkowo komentatorzy uznali to za błąd, jednak z czasem sytuacja była jasna: zawodnik oszukiwał i został złapany.

Mako starał się tłumaczyć, że nie używał cheatów, jednak Valve nie zamierzało go słuchać. VAC nie został zdjęty do dziś, emilio został wykluczony a jego drużyna – zdyskwalifikowana. Drużyna HellRaisers zwyciężyła, otrzymując wygraną walkowerem.

Nikhil “forsaken” Kumawat

Kolejny gracz złapany na gorącym uczynku podczas dużego turnieju. Wszystko wydarzyło się podczas turnieju eXTREMESLAND w 2018 roku. Jego oprogramowanie antywirusowe oflagowało cheat, który znajdował się na komputerze. Przyciągnęło to uwagę adminów i sędziów, którzy postanowili poddać jego jednostkę kontroli. Efekt?

Na komputerze Hindusa znaleziono aimbota, choć sam gracz poczynił pewne kroki w celu zamaskowania go. Na czym one polegały? Oszust zmienił nazwę pliku na „word.exe”, jednak nie uchroniło go to przed konsekwencjami. Drużyna została wykluczona z turnieju a forsaken otrzymał trwającego 5 lat bana ESIC. W praktyce oznaczało to, że dożywotnio nie mógł już brać udziału w profesjonalnych turniejach pod patronatem Valve. W sieci dostępne jest nagranie sprawdzania komputera gracza i jego zachowanie – wyraźnie widać na nim zawód jego kolegów z drużyny, gdy dotarło do nich co zrobił forsaken.

VAC ban to chyba najgorsze, co może spotkać gracza na Steamie. Jednocześnie jednak pamiętajmy, że groźba utracenia konta działa odstraszająco na potencjalnych oszustów. Pomimo swoich niedociągnięć system skutecznie oddziela cheaterów od uczciwych gamerów. Pamiętaj – nic tak nie psuje zabawy, jak gra z oszustem. Kara za używanie skryptów jest przy tym, przynajmniej na początku, bardzo doraźna, więc graj uczciwie, jeśli nie chesz udać się na przymusowe VAC-acje!

Odwiedź nasze social media! Jeśli lubisz zamieszczane przez nas materiały i chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowościami na scroll.morele.net – koniecznie zajrzyj na nasz facebookowy profil. Zapraszamy też na scrollowy instagram, gdzie bliżej zapoznasz się z naszą redakcją!

Źródło obrazu głównego: mat. prasowe

8
1

Podziel się:

Komentarze (3)

Wystarczy nie ingerować bezsensownie w pliki gier… mam konto na Steam od 7 lat i nigdy nie miałem VAC bana.

Żadnych, w regulaminie jest wyraźnie napisane że nie można wprowadzać samodzielnych zmian ani ingerować w pliki gry 😉

No cóż, nie całkiem jest ten VAC precyzyjny. Dziecku zeżarło 60 zł bo użył customowych skórek. VAC ban permanentny. Cheata nie ma i nie miał, nie wiem co teraz, ale jedno widać na pewno CS jest pełen oszustwa nie tylko ze strony chesterów, ale też wszystkich pobierających wielokrotnie te same pieniądze – z VALVEM i STEAMEM na czele – za skórki, za itemy, za dostęp. Dlaczego nie pobrać kilkukrotnie, skoro można blokować VAC-em każde kolejne nowo założone konto. Moje dziecko zostało oszukane i zastanawiam się jakie można podjąć kroki prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *