Fallout 4

Rozrywka

17.01.2023 15:10

Fallout 4 – wymagania sprzętowe, data premiery, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
7
0
0
7
0

Fallout 4 to czwarta część kultowej serii RPG-ów dziejących się w postapokaliptycznym świecie. Jest to jednocześnie druga część serii, za którą odpowiedzialne jest studio Bethesda. 

Data premiery i twórcy

Premiera Fallout 4 miala miejsce 10 listopada 2015 roku, jednocześnie na PC, PS4 oraz Xboxa One. Grę stworzyła Bethesda, znana z niemniej kultowej serii The Elder Scrolls. Zajęła się ona także wydaniem gry.

Gry podobne do Fallout 4

Seria gier Fallout doczekała się wielu części. Pierwsze dwie z nich, w wydaniu klasycznym, z widokiem izometrycznym i turowym systemem walki nadal są wzorem dla tworzenia RPG-ów i budowania postapokaliptycznego świata. Po zdobyciu praw do marki przez Bethesdę, prócz Fallout 4 stworzyli oni poprzedniczkę, bardzo zbliżoną stylem i formą. Nie można zapominać także o osobnej części od Obsidian Entertainment. Wszystkie te części osadzone są w świecie post apo, po roku 2077 i Nuklearnej Apokalipsie. Wcielamy się w nich w postacie, które szybko muszą zaadaptować się do życia w trudnych warunkach Pustkowi i codziennie mierzyć się ze zmutowanymi zwierzętami i niebezpiecznymi bandytami. Do serii Fallout, którą warto poznać, zaliczają się:

 • Fallout (1997, PC)
 • Fallout 2 (1998, PC)
 • Fallout 3 (2008, PC, X360, PS3)
 • Fallout: New Vegas (2010, PC, X360, PS3)
Fallout 4
Początek gry jest jak u Hitchcocka – choć nie zaczyna się od trzęsienia ziemi, to jednak mamy tu eksplozję głowicy jądrowej

Miłośnikom postapokaliptycznych światów do gustu przypaść także mogą:

 • Seria S.T.A.L.K.E.R wydana przez GSC Game World na PC, Xbox Series X/S to FPSy z elementami RPG, podobnie jak Fallout, dziejące się w postapokaliptycznym świecie, w tym przypadku na terenie Czarnobyla.
 • Seria Metro stworzona przez 4A Games na PC, X360, XONE, XBOX X/S, PS3, PS4, PS5 i Switch to kolejny FPS osadzony w postapokaliptycznym świecie, co ciekawe, w tym przypadku, stworzonym przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego. Gra posiada także liczne elementy gier RPG.

Fallout 4 –  oceny i opinie 

Fallout 4 otrzymał pozytywne oceny od krytyków oraz graczy. Cieszy się średnią 84-88%, w zależności od platformy na serwisie Metacritic. 

Chwalono przede wszystkim bogaty i pełen miejsc do odkrycia świat oraz elastyczność w stylu gry, na jaką pozwalają zaimplementowane elementy RPG i ekwipunek. Również mechaniki związane z walką zostały usprawnione, czyniąc ją jeszcze przyjemniejszą, co nie umknęło uwadze graczy.

kody rabatowe morele

Sprawdź też: Fallout 76 i zawartość na rok 2022 – szykuje się masa atrakcji!

Niestety gra nie ustrzegła się też licznych problemów technicznych i bugów, a na PC narzekano na niestabilny framerate. Gracze również dostrzegali pewne uproszczenia i pójście na kompromisy w kwestii fabuły i dialogów. Zauważono pewne odstępstwa od tego, do czego przyzwyczaiły graczy oryginalne części, idąc w stronę walki, budowania osad i zbierania surowców. Na Steamie można spotkać się z następującymi opiniami:

Obszerny świat, mnóstwo misji pobocznych, relacje z frakcjami i ciekawa główna fabuła sprawia, że jest to rozrywka na wiele godzin!

Sorsha, SteamCommunity.com

Zawiodłem się na tej grze. Nie ma podstawowych rzeczy która Sprawiała, że Seria Fallout była Genialna. Piszę tu o braku jakichkolwiek rozbudowanych dialogów, brak trudnych sytuacji moralnych(…)

zolnacz, SteamCommunity.com
dogmeat
Dogmeat, czyli nasz czworonożny towarzysz podróży

DLC i edycje specjalne

Fallout 4 doczekał się sześciu dodatków oraz wielu pomniejszych aktualizacji, w tym przeznaczonego dla graczy PCtowych Fallout 4 High Resolution Texture Pack, poprawiającego grafikę. Ukazała się również wersja GOtY, zawierająca komplet zawartości:

 • Automatron,
 • Wasteland Workshop,
 • Far Harbor,
 • Contraptions Workshop,
 • Vault-Tech Workshop,
 • Nuka-World

Sprawdź też: Fallout 4 – wymagania sprzętowe gry. Gotowe konfiguracje

Automatron

Pierwszy z dodatków, ukazał się 22 marca 2016 roku. Jego fabuła skupia się na tajemniczym sygnale ratunkowym, który gracz może przechwycić w okolicach Cambridge i późniejszych wydarzeniach związanych z grupą robotów. Prócz nowego ekwipunku dodatek oferuje również możliwość budowania i customizowania robotów w swojej bazie.

Wasteland Workshop

Mniejszy z dodatków wydany 12 kwietnia 2016 roku. Nie oferuje nowej zawartości fabularnej, ale uzupełnia grę o wiele elementów i obiektów przydatnych do rozbudowy swojej osady.

Fallout 4 - walka
Nie zabrakło charakterystycznej dla serii trybu walki

Far Harbor

Jeden z bardziej interesujących dodatków, ukazał się na rynku 19 maja 2016 roku. Oferuje on nową kampanię fabularną, która zostaje zlecona w agencji detektywistycznej Valentine’a. Zabiera ona gracza na wyspę Far Harbor, związaną ze sprawą zaginięcia córki rodziny Nakano. Prócz interesującej fabuły oferuje on także wiele zawartości, takiej jak ekwipunek, perki i nowi przeciwnicy.

Contraptions Workshop

Wypuszczony na rynek 21 czerwca 2016 roku. Podobnie jak Wasteland Workshop, Contraptions Workshop nie oferuje zadań fabularnych, ale rozwija bazę elementów, które można wykorzystać przy rozbudowie bazy.

Sprawdź też: Historia serii gier Fallout. Wszystko o kultowych grach z serii Fallout

Vault-Tec Workshop

Piąty dodatek, który swoją premierę miał 26 lipca 2016 roku. Zabiera on gracza do nieukończonej krypty 88, z której bohater przechwytuje tajemniczy sygnał. Nie tylko oferuje on nowe zadania i postacie, ale również daje szansę na odbudowanie krypty i sprawienie, że stanie się ona schronieniem dla mieszkańców Pustkowi.

Nuka-World

Ostatni z dodatków, który wydany został 30 sierpnia 2016 roku. Zabiera on gracza do parku tematycznego związanego ze znaną z uniwersum Fallouta firmą Nuka Cola. Niestety to, co odkrywa tam gracz dalekie jest od bycia wesołym miasteczkiem. Prócz dodatkowej fabuły standardowo oferował on także szereg nowych przedmiotów, ekwipunku i perków.

Zwiastun i gameplay

Premierowy zwiastun Fallout 4 prezentujący zarówno wprowadzenie fabularne, jak i sam gameplay, na którym widzimy walkę, eksplorację Pustkowi oraz nowo wprowadzone do rozgrywki elementy.

Fabuła i rozgrywka w Fallout 4

Na początku gry tworzymy swoją postać – możemy wybrać kobietę Norę lub mężczyznę Nate’a, którzy, wraz ze swoim nowo narodzonym synkiem, cieszą się sielankowym życiem na przedmieściach Bostonu. Nagle jednak American Dream zostaje przerwany dźwiękiem syren i nadchodzącym atakiem nuklearnym. Chroniąc siebie i swoją rodzinę przez wybuchem, udajemy się do pobliskiego bunkra, w którym wszyscy mieszkańcy zostają zamykani w kapsułach i zapadają w krio-sen. 

Prawdziwa fabuła Fallout 4 rozpoczyna się jednak po wybudzeniu ze snu, gdy okazuje się, iż jesteśmy Jedynym Ocalałym – również nasz małżonek nie żyje, a synek, jak się okazuje, został porwany. Wyruszamy więc w podróż przez Pustkowia w poszukiwaniu swojego dziecka, przy okazji wplątując się w skomplikowaną sytuację społeczno-polityczną ukształtowaną na terenach Ameryki przez resztkę cywilizacji.

Sprawdź też: Fallout 76 (PC, PS4, XONE)

Tak jak poprzednie części, gra skupia się na odkrywaniu fabuły, ale też na eksploracji Pustkowi, które skrywają wiele niezwiązanych z naszą podróżą, lecz integralnych dla doświadczenia płynącego z gry, sekretów i zadań. Podczas naszej podróży będziemy mogli rekrutować towarzyszy oraz rozwijać swoją postać wg znanego z serii systemu S.P.E.C.I.A.L. oraz perków. 

Nowością w tym tytule jest możliwość budowania swojej osady, której kształt oraz zawartość zależna jest tylko od gracza. Przemodelowano również system dialogów.

Fallout 4 - pip-boy
Pip-boy, jak zawsze w grach z serii Fallout, pełni bardzo ważne role

Multiplayer

Fallout 4 skupia się na grze w pojedynkę, nie oferując dodatkowych trybów multiplayer.

Wymagania sprzętowe Fallout 4

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit OS wymagany)
 • Procesor: Intel Core i5-2300 2.8 GHz / AMD Phenom II X4 945 3.0 GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GTX 550 Ti 2GB/AMD Radeon HD 7870 2GB
 • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni.

Zalecane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit OS wymagany)
 • Procesor: Intel Core i7 4790 3.6 GHz / AMD FX-9590 4.7 GHz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GTX 780 3GB/AMD Radeon R9 290X 4GB
 • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni.

Fallout 4 zajmuje 28.12 GB miejsca na dysku w przypadku Xboxa One oraz 26.2 GB w przypadku PlayStation 4.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *