polska gra przeglądarkowa mmorpg Margonem

Rozrywka

11.01.2023 12:34

Margonem – gra MMORPG w przeglądarce. Informacje o grze

Gry Online
7
0
0
7
0

Margonem to polska gra MMO RPG, w którą możemy grać poprzez przeglądarkę. Istnieje ona aż do 2006 roku i początkowo była jedynie projektem studentów Politechniki Śląskiej. Co warto wiedzieć na temat gry Margonem i na czym ona polega?

Margonem – mechanika i przebieg gry MMORPG w przeglądarce

Gra Margonem jest naprawdę dobrze znana w naszym kraju z racji tego, że została ona zaprojektowana przez Polaków. Mowa tu dokładniej o studentach Politechniki Śląskiej, gdyż dla jednego z nich stanowiła ona przedmiot pracy magisterskiej. Wraz z upływem lat i wzrostem popularności stała się ona projektem komercyjnym i jest rozwijana do dziś.

Gracze logują się do gry Margonem w przeglądarce i wtedy przejmują swojego bohatera, który jest osobą wędrująca po krainie Margonem. Przedstawia on jedną z kilku klas postaci, od których zależny jest sposób rozgrywki. W trakcie gry zdobywa się doświadczenie poprzez na przykład zabijanie potworów, a także wykonywanie questów, czyli zadań otrzymywanych w świecie gry. Wtedy można też zdobywać przedmioty, które albo wzbogacą ekwipunek, albo stan wirtualnego portfela, gdyż można je sprzedawać w sklepach i na aukcjach.

Rozwijaj swoją postać i dobieraj jej umiejętności zgodnie ze swoimi preferencjami walki | Źródło: store.steampowered.com

W trakcie gry można też zawiązywać współpracę z innymi graczami. Ci często wspólnie wybierają się na przykład na walki z potworami, czy też zawiązują klany, które następnie ze sobą rywalizują i walczą. W trakcie walki postać gracza może umrzeć. Nie jest to jednak śmierć ostateczna. Gdy ona się zdarzy, gracz musi odczekać określoną ilość czasu, aż jego postać odrodzi się w jednym z miast. Im wyższy poziom doświadczenia posiada bohater sterowany przez gracza, tym dłużej trzeba czekać na to, aż on się odrodzi i możliwa będzie dalsza rozgrywka.

Herosi Margonem – dostępne klasy postaci

Bohaterowie sterowani przez graczy w Margonem mogą trudnić się jedną z sześciu profesji. Tak nazwane są właśnie klasy postaci. Od wyboru zależy w dużej mierze sposób, w jaki należy grać.

Najpierw warto wymienić trzy podstawowe klasy. Inne są bowiem ich połączeniem. Pierwsza to tradycyjny wojownik. Jego defensywa opiera się na sile i witalności, gdyż posiada dużo punktów życia i dużo pancerza. Problemem jest jednak to, że nie może się on leczyć podczas walki. Jeśli chodzi o ataki, to może on zadawać bardzo wysokie obrażenia. Posługuje się bronią dwuręczną lub bronią jednoręczną wraz z tarczą.

Druga klasyczna klasa w grach z tego gatunku, która jest również obecna w Margonem to Mag. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się on na szeroko pojętej magii i z tego powodu walczy głównie na dystans. W defensywie za to broni się poprzez przedmioty absorbujące obrażenia, a także poprzez leczenie poniesionych ran.

Ostatnia podstawowa klasa to Łowca. Jest on szybką postacią, która korzysta głównie z broni długodystansowej takiej jak łuk. Posługuje się strzałami, które może też dodatkowo zatruć. W obronie jest on dość kruchy, gdyż nie posiada wysokiego zdrowia i pancerza, a opiera się na unikach. Dzięki temu jest on jednak niesamowicie szybki, jeśli chodzi o prędkość ataku.

Sprawdź też: Polecane gry przeglądarkowe. W co trzeba zagrać?

Kolejna klasa to Tropiciel. Stanowi on połączenie maga i łowcy, a gra nim polega na korzystaniu przede wszystkim z broni długodystansowej oraz magii. Specjalnością są łuki wzmocnione magią. W defensywie z kolei tropiciel mocno opiera się na unikach. Za plusy uznaje się wysoką szybkość ataków, wysokie obrażenia oraz wysoką szansę na unikanie ataków przeciwnika. Do minusów z kolei zalicza się wysokie koszty zdobywania umiejętności, a także sporą podatność na ogłuszenie i spowolnienie.

kody rabatowe morele

Inna klasa, czyli paladyn jest z kolei połączeniem maga oraz wojownika. Dzięki temu posiada wysoką żywotność, wysoki pancerz i co najważniejsze może się leczyć w trakcie walki. Najczęściej używa on tarczy i broni jednoręcznej. Niestety mimo świetnych umiejętności defensywnych w ataku sprawuje się gorzej i zadaje najniższe obrażenia spośród klas.

Ostatnia możliwa profesja to Tancerz Ostry. Walczy on wręcz i posiada niesamowicie wysoką szybkość ataku. Z tego powodu nie posiada on wielu punktów życia, a jego pancerz jest ograniczony, więc musi ograniczać się na unikach. Do tego jest on wrażliwy na ataki magów.

Margonem – światy. Jaki wybrać?

Grając w Margonem możemy dołączyć do jednego ze światów. Są to po prostu serwery, na których można grać wraz z innymi internautami. Od tego, jaki świat wybierzemy, zależy to, ilu aktywnych graczy tam. Na większości z nich istnieje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy postaci, a zazwyczaj spotkamy tam kilkadziesiąt do kilkuset graczy. W najlepszych momentach na jednym świecie gra około kilku tysięcy osób.

Sprawdź też: The Elder Scrolls Online – informacje o grze MMORPG

Do wyboru mamy serwery publiczne lub prywatne. Publiczne wiążą się z mniejszą moderacją i bardziej rozluźnionym regulaminem. Przez to gra tam, może nie być tak przyjemna i być bardziej chaotyczna. Gracze zazwyczaj polecają serwery prywatne. Na nich regulaminy są bowiem bardziej egzekwowane, a gra jest przyjemniejsza, gdyż szybciej można rozwijać swojego bohatera.

Rozwój bohatera – awanse i zdobycze w Margonem

Oczywiście jeden z głównych celi rozgrywki w Margonem to rozwój swojego bohatera. Ulepszanie swojej postaci odbywa się w grze na dwóch płaszczyznach. Jedna to zdobywanie kolejnych jej poziomów, do czego potrzebne są punkty doświadczenia. Druga dotyczy z kolei posiadanego ekwipunku. Ten również może stawać się coraz lepszy.

Sprawdź też: Expowiska Margonem — gdzie expić w Margonem?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że każda postać posiada bazowe statystyki. Są ich trzy i mowa tu o sile, intelekcie oraz zręczności. Od siły zależy ilość punktów HP, czyli po prostu zdrowia. Każdy punkt siły odpowiada pięciu punktom zdrowia. Zręczność wpływa na SA, czyli Szybkość Ataku. Do pierwszych 100 punktów, każdy dodaje 0,02 SA. Potem każdy kolejny zwiększa SA o 0,002. Dodatkowo każde 30 pkt zręczności to 1 pkt uniku. Intelekt wpływa z kolei na absorpcję. Maksymalna absorpcja to 7-krotność punktów intelektu. Każda postać bazowo zaczyna z 3 punktami intelektu i zręczności oraz 4 punktami siły.

W zdobywaniu doświadczenia i wartościowych przedmiotów kluczem jest wykonywanie questów | Źródło: store.steampowered.com

Doświadczenie oraz przedmioty, takie jak broń, czy też pancerz zdobywa się w trakcie walki z potworami lub poprzez wykonywanie zadań. Im więcej ich wykonamy i im trudniejsze są to zadanie lub mocniejsze potwory, tym więcej otrzymamy doświadczenia i tym lepsze przedmioty. Dodatkowo przedmioty można kupować za złoto zdobywane przy zadaniach, czy też sprzedając niepotrzebne wyposażenie.

Przedmioty w Margonem – oczyszczanie, tworzenie i identyfikacja

W Margonem występuje wiele typów przedmiotów. Są to bronie jednoręczne, dwuręczne, półtoraręczne, dystansowe, pomocnicze, różdżki, strzały oraz tarcze. Do tego znajdziemy zbroje, hełmy, buty, rękawice, naszyjniki oraz pierścienie. Każdy z ich poprawia statystyki postaci. Każdy przedmiot dysponuje swoim poziomem i można go ulepszyć.

Ulepszanie przedmiotów kosztuje punkty zaklinania zdobywane na przykład z przedmiotów. Bronie mogą mieć różne bonusy. Do tego można oczyścić przedmioty, czyli wycofać ich ulepszenie otrzymując tym samym połowę punktów oraz esencji wydanych wcześniej na przedmiot.

Specjalne wydarzenia w Margonem. Nowości i aktualizacje

Jedna z rzeczy, która przyciąga graczy do Margonem to specjalne wydarzenia. Odbywają się one na przykład z okazji święta. Wtedy w określonym czasie postacie spełniające warunki udziału mogą liczyć na dodatkowe zadania, specjalne nagrody, czy też nowe przedmioty i sklepy. Gra jest też regularnie aktualizowana, by naprawiać błędy, czy też dodawać nowe mechaniki do gry, by była ona ciekawsza.

Gry podobne do Margonem

Granie w jedną grę może sprawić, że szybko nam się ona znudzi. Z tego powodu wiele osób interesują gry podobne do Margonem, które zapewnią im zabawę i sprawią, że Margonem cały czas będzie ciekawe. Bardzo często wymienia się na przykład Tibię. Jest to prawdziwy klasyk polskiego internetu, który powstał w 1997 roku i do dziś cieszy się niezłą popularnością wśród polskich graczy. Fani MMORPG docenią z kolei z pewnością grę World of Warcraft, czyli prawdziwą klasykę tego gatunku.

Sprawdź też: World of Warcraft – historia, koszt subskrypcji, popularność. Dowiedz się więcej o WOW MMORPG

Źródło zdjęcia głównego: store.steampowered.com

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *