deathloop

Rozrywka

27.04.2023 15:05

Deathloop – wymagania, ile ważny, gry podobne

Encyklopedia gier Gry
13
1
0
13
1

Deathloop to kolejny FPS od twórców świetnie przyjętego Dishonored. Czy Arkane Studios ponownie stanęło na wysokości zadania? Co wiadomo o tej grze? Jakie są wymagania oraz czy w ogóle warto w nią zagrać? Oto najważniejsze informacje.

Miłośnicy gier od Arkane Studios w końcu doczekali się premiery Deathloop. Tytuł miał pojawić się w sprzedaży w 2020 roku, ale po kilkukrotnych zmianach daty został wydany z rocznym opóźnieniem. Gra w dniu premiery ukazała się w wersji na PlayStation 5 i PC. Z kolei w 2022 roku pojawiła się na konsolach Xbox Series X/S. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o grze, rozgrywce i wymaganiach sprzętowych. Sprawdź, czy warto zagrać w grę! Podajemy też listę gier podobnych do Deathloop.

Deathloop – data premiery i twórcy

Pierwsze informacje o grze pojawiły się podczas konferencji E3 w 2019 roku. Planowana produkcja wzbudziła ogromne zainteresowanie miłośników pierwszoosobowych strzelanek, którzy wyczekiwali na informacje dotyczące daty premiery. Tytuł miał zadebiutować na rynku gier w 2020 roku, a ostatecznie pojawił się w 2021 roku. Na przesunięcie daty miała wpływ między innymi pandemia koronawirusa. Na całe szczęście udało się twórcy i wydawcy zakończyć prace nad grą. Oficjalna premiera Deathloop miała miejsce 14 września 2021 roku.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Strzelanka FPS została wyprodukowana przez Arkane Studios – francuskiego producenta gier z siedzibą w Lyon znanego z takich tytułów jak: Dishonored czy Prey. Natomiast wydawcą gry jest amerykański wydawca gier komputerowych Bethesda Softworks – na swoim koncie ma takie produkcje jak Prey, Dishonored, Doom czy Rage 2. Jak widać twórcy i wydawcy mieli już okazję współpracować przy innych produkcjach. A jak wyszło przy Deathloop? Sprawdźmy!

Fabuła i rozgrywka w Deathloop

Akcja gry osadzona jest na fikcyjnej wyspie Blackreef, gdzie bohater gry – Colt, powtarza ten sam dzień, próbując zakończyć cykl i przetrwać pętlę czasową, w której się znajduje. Oprócz głównego bohatera w grze pojawia się postać Julianny Blake. Colt stara się przerwać anomalię, jednak w działaniu przeszkadza mu wspomniana kobieta. Warto wspomnieć, że obydwoje są profesjonalnymi zabójcami i każdy z nich ma misję do wypełnienia.

Aby wyrwać się z pętli i uciec z wyspy, główny bohater musi wyeliminować osiem osób nazywanych Wizjonerami. To właśnie oni odpowiadają za istnienie pętli czasu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ cele przebywają w różnych miejscach. Dodatkowo Julianna skutecznie utrudnia działanie. Jeśli graczowi nie uda się w ciągu cyklu, który odpowiada jednej dobie w świecie gry, usunąć przeciwników lub straci życie, to gra rozpoczyna się na nowo.

Sprawdź też: Fajne gry – najlepsze gry w tym roku

W celu odnalezienia Wizjonerów gracz musi przeszukać różne zakątki wyspy. Wrogowie mogą się ukrywać lub być przebrani, dlatego w pierwszej kolejności należy ich zidentyfikować. Dla przykładu jeden z Wizjonerów o imieniu Alexis jest obecny na zorganizowanym przez siebie przyjęciu, na którym wszyscy ukrywają twarze za maskami wilków. W takiej sytuacji zadaniem gracza jest rozpoznanie terenu i zidentyfikowanie przeciwnika.

Nie jest to proste zadanie i często kończy się porażką przy pierwszym podejściu, dlatego warto gromadzić informacje o lokacjach, przejściach czy zachowaniu i ruchach niezależnych postaci. Wszystkie pozyskane dane zwiększą szansę na powodzenie misji w kolejnym podejściu.

Na dodatek w internecie można obejrzeć wiele screenshotów, które dają jeszcze szerszy obraz na wygląd zbliżającej się gry. Screeny prezentują tajemnicze, zamaskowane postacie, wyjątkowe lokalizacje i różne rodzaje broni. Warto śledzić instagramowy profil Deathloop, na którym pojawiają się wszystkie newsy dotyczące gry.

Oceny i opinie o Deathloop

Gra Deathloop otrzymała pozytywne recenzje od krytyków za fabułę i rozgrywkę. Co więcej, tytuł zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię i scenografię na The Game Awards 2021. W serwisie Metacritic wersja na platformę PlayStation 5 (Deathloop PS5) uzyskała średnią ocenę na poziomie 88%, a wersja Deathloop na PC 86%. Z kolei w serwisie Steam Deathloop osiągnął 7 na 10 punktów.

Gracze chwalą Deathloop za ciekawą mechanikę pętli czasowej, wykonaną grafikę oraz dynamiczną i emocjonującą rozgrywkę. Na plus oceniają wciągającą fabułę, pomysł na parę zabójców, szeroki świat z tajemnicami do odkrywania, pojawiające się zagadki logiczne oraz ścieżkę dźwiękową. Jednocześnie pojawiają się głosy krytykujące grę za powtarzalność i elementy rozgrywki, które mogą być frustrujące dla niektórych graczy. W każdym razie, Deathloop jest uznawany za jedną z najlepszych gier 2021 roku i jedną z najbardziej innowacyjnych i interesujących gier ostatnich lat.

screenshot z gry deathloop
Dzień świstaka w formie gry wideo? Mega! | źródło: materiały prasowe

Zwiastun oraz gameplay Deathloop

Prezentowane przez twórców zwiastuny idealnie przedstawiają mechanikę i klimat gry. W Deathloop gameplay jest dynamiczny, brutalny i pełen tajemnic. Na początku rozgrywki nasz bohater budzi się na wyspie Blackreef z luką w pamięci. Podnosi radio, przez które komunikuje się z nieznaną mu kobietą. Otrzymuje wskazówki i instrukcje, dzięki którym może przerwać pętlę czasu i wydostać się z wyspy.

Tajemniczą kobietą jest Julianna, która zachęca głównego bohatera do przerwania pętli, a jednocześnie uniemożliwia mu wykonanie tego zadania. Dialogi prowadzone między dwójką zabójców są intrygujące. Kobieta chętnie morduje Colta, a następnego dnia tłumaczy, że musiała to zrobić, by ratować wyspę. Relacja panująca między postaciami to jeden z atutów gry.

Celem gracza jest odszukanie i wyeliminowanie ośmiu Wizjonerów odpowiedzialnych za istnienie pętli. Na wykonanie zadania gracz ma określony czas. W odszukaniu lokalizacji pomocne są tropy ukazujące się w grze w postaci drobnych wiadomości. To one mogą doprowadzić gracza do celu.

rozgrywka w deathloop
Gameplay w grze jest naprawdę ciekawy | źródło: materiały prasowe

Deathloop oferuje fabularny tryb gry i dodatkowy PVP. W trybie fabularnym gracz wciela się w postać Colta, natomiast w drugim w rolę Julianny. W dodatkowym trybie gracz pod postacią Julianny może odwiedzić sesję innego gracza i spróbować pokrzyżować mu plany.

Ile godzin zajmuje przejście gry? Oczywiście na czas wpływają umiejętności gracza, liczba dodatkowych zadań, dokładność w przeszukiwaniu lokalizacji i powtarzalność gry. Średni czas rozgrywki wynosi około 15 godzin. Jeśli zamierzamy dokładnie sprawdzić każdy zakątek wyspy, to przejście gry może zająć co najmniej 20-25 godzin.

Sprawdź też: Premiery gier. W co warto zagrać w tym roku?

Wymagania sprzętowe Deathloop

Minimalne wymagania sprzętowe do Deathloop umożliwią rozgrywkę w rozdzielczości 1080p, przy 30 klatkach na sekundę i niskich ustawieniach graficznych. Z kolei zalecane przez Arkane Studios parametry pozwolą uruchomić grę w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę. Parametry ultra pozwolą na grę w rozdzielczości 4K i 60 FPS.

Deathloop wymagania minimalne:

 • system operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • procesor: Intel Core i5-8400 2.80 GHz lub AMD Ryzen 5 1600
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 (6 GB) lub AMD Radeon RX 580 (8 GB)
 • pamięć RAM: 12 GB
 • miejsce na dysku: 30 GB (HDD)

Deathloop wymagania zalecane:

 • system operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • procesor: Intel Core i7-9700K 3.60 GHz lub AMD Ryzen 7 2700X
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB) lub AMD Radeon RX 5700 (8 GB)
 • pamięć RAM: 16 GB
 • miejsce na dysku: 30 GB (HDD)

Deathloop wymagania ultra:

 • system operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 • procesor: Intel Core i9-10900K 3.70 GHz lub AMD Ryzen 7 3800XT
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3080 (10 GB) lub AMD Radeon RX 6800 XT (16 GB)
 • pamięć RAM: 12 GB
 • miejsce na dysku: 30 GB (SSD)

Gry podobne do Deathloop

Jeśli szukasz gier, które posiadają ciekawą i wciągającą fabułę oraz bogaty i rozległy świat idealny do kilkugodzinnych eksploracji, to zapoznaj się z proponowanymi tytułami. Wszystkie gry łączy element strzelanki połączony z fascynującą historią i otwartym światem.

Dishonored 2

Dishonored II to kolejna część gry, która powstała przy współpracy Arkane Studios z wydawcą Bethesda Softworks. Akcja rozgrywa się w mieście Karnaka 15 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Gracz może wcielić się w znaną już postać Corvo Attano lub rozpocząć rozgrywkę jako cesarzowa Emily Kaldwin. Każda z postaci cechuje się innymi umiejętnościami oraz posiada odmienny zestaw magicznych mocy. Zadaniem gracza jest walka z wrogami, eksplorowanie otwartego świata i wypełnianie misji. Podobnie jak w pierwszej części, gracz ma do dyspozycji broń palną i białą oraz nadprzyrodzone umiejętności. Od gracza zależy styl realizowania misji – może wypełnić misję przemykając niezauważalnie przed wrogami lub wyeliminować każdą osobę napotkaną na drodze. Co ciekawe, grę można ukończyć nie zabijając ani jednej osoby. Gra nastawiona jest na eksplorację, czyli odkrywanie i sprawdzanie obszernych lokacji, co pozwala odblokować poboczne zlecenia lub odkryć pozostawione przez twórców niespodzianki. Tytuł oferuje kampanię dla jednego gracza oraz tryb rozgrywki, w której główny bohater jest pozbawiony magicznych mocy.

Borderlands 3

Borderlands III jest to trzecia odsłona strzelanek FPP z elementami RPG, której akcja toczy się kilka lat po wydarzeniach z drugiej części. Za produkcję gry odpowiada studio Gearbox Software. Gracz może wcielić się w jedną z czterech dostępnych postaci, z których każda posiada unikalne umiejętności i styl walki. Rozgrywka polega na eksplorowaniu obszernych i rozległych lokacji oraz walce z przeciwnikami. W grze pojawia się pustynna Pandora oraz inne planety. Podobnie jak w poprzednich częściach gry, Borderlands III posiada charakterystyczny styl graficzny, który łączy elementy science fiction, komiksu i postapokaliptycznego klimatu. W grę można grać w trybie single lub multiplayer.

Bioshock: Infinite

Bioshock: Infinite to pierwszoosobowa strzelanka będąca spin-offem serii BioShock. Za produkcję gry odpowiada studio Irrational Games. Akcja gry osadzona jest na początku XX wieku, a gracz wciela się w postać detektywa Bookera DeWitta. Wyrzucony z agencji detektywistycznej przyjmuje bardzo dobrze płatne i niebezpieczne zlecenie. Jego zadaniem jest odnalezienie i wywiezienie z Columbii młodej kobiety o imieniu Elizabeth. Dziewczyna przez 12 lat jest więziona przez grupę nieznanych ludzi, którzy walczą o wpływy w mieście. Gracz ma do dyspozycji różne rodzaje broni oraz specjalne moce, takie jak atakowanie piorunami czy korzystanie z telekinezy.

Źródło zdjęć: Materiały prasowe

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *