remaster

Rozrywka

15.11.2021 11:08

GTA 4 – remaster nadchodzi? Znikają mody dla gry od Rockstar Games

Gry Newsy
11
1
0
11
1

Skąd informacja, że remaster GTA 4 może nadejść? Parę dni temu gracze otrzymali odświeżoną paczkę gier od amerykańskiego studia. Podejrzenia, że Rockstar Games szykuje remaster GTA 4 wyglądają na całkiem realne.

Dokładnie 11 listopada 2021 roku, cały świat otrzymał odnowioną wersję popularnego pakietu Grand Theft Auto – The Trilogy. Wszyscy mieli okazję do odświeżenia swoich wspomnień związanych z tą serią. Kto by nie chciał pojeździć sobie po Vice City w lepszej jakości? Remastery gier stają się coraz popularniejsze, a wszystko za sprawą ogromnego zainteresowania odrestaurowaniem oryginalnych tytułów. 

Zaraz po premierze odnowionej trylogii pojawiły się w Internecie doniesienia, że Rockstar Games wysłał żądania usunięcia licznych modyfikacji do GTA 4. Firmą odpowiedzialną za próby ściągnięcia modów z portalu dla fanów jest Take Two Interactive – przedsiębiorstwo zajmujące się min. wydawaniem gier komputerowych. Znany serwis z modami do różnych części GTA otrzymał od korporacji żądania DMCA, powołujące się na zabronione kopiowanie i rozpowszechnianie technologii użytej w modyfikacjach stworzonych przez fanów.

Sprawdź też: GTA 5 za darmo? Oto, jak pobrać edycję premium za free

Remaster GTA 4 – skąd takie przypuszczenia?

W świetle prawa wszelkie powstałe modyfikacje do gier (stworzone przez osoby trzecie) nie są do końca legalne. Producenci gier doskonale wiedzą, że wydawane tytuły prędzej czy później doczekają się nieoryginalnych dodatków. W większości przypadków nie szkodzi to grze samej w sobie, a twórcy przymykają na tę czynność swoje oko. W niektórych sytuacjach dobrze stworzona modyfikacja potrafi utrzymać grę dłużej przy życiu. Nieoryginalne dodatki nigdy nie będą legalne i choć producenci starają się z tym faktem walczyć – nie spodziewajmy się tutaj spektakularnych osiągnięć. „Moderów” jest zwyczajnie zbyt wielu.

Inaczej ma się sprawa, gdy producent gier planuje wydać określony tytuł w formie remastera. W tej sytuacji dostępność modyfikacji w Internecie znacznie szkodzi, ponieważ gracze nie muszą kupować odświeżonej wersji gry. Wynika to z tego, że w sieci można znaleźć prawie tą samą jakość, ale za darmo.

Latem tego roku, Take Two Interactive szybko wyeliminowało dostępne mody do GTA dedykowane na konsolę PlayStation 2. W Internecie pojawiły się domysły, że dodatki skutecznie przeszkadzają w produkcji nieogłoszonej, odświeżonej wersji The Trilogy. W październiku Rockstar Games ogłosił premierę, a wszystkie teorie tym sposobem potwierdziły się.

Biorąc pod uwagę fakt zaistnienia podobnej sytuacji – internauci spiskują, że następnym tytułem odświeżonym przez Rockstar Games zostanie Grand Theft Auto 4.

Sprawdź też: Historia serii GTA — najważniejsze informacje o kultowej grze Grand Theft Auto

Jakie modyfikacje mają zostać usunięte?

Korporacja Take Two Interactive zażądała trwałego usunięcia ze stron dwóch najstarszych i najczęściej pobieranych modów. Co ciekawe – jedno żądanie dotyczy zapisu gry. GTA IV EEFLC pozwala graczom na rozpoczęcie od momentu przejścia gry w 65%. Druga modyfikacja wytypowana do usunięcia to „The Lost and Damned Unlocked”. Instalacja tego dodatku powodowała odblokowanie zawartości z DLC – The Lost and Damned.

Użytkownik Twittera Ash_735 twierdzi, że decyzja firmy jest co najmniej dziwna, ponieważ kupując kopię gry GTA IV: The Complete Edition, gracz otrzymuje te dwie modyfikacje wbudowane w zawartość tytułu.

GTA V jest wciąż pełne życia i nie zapowiada się, by Rockstar Games planował jakieś zmiany w tym tytule. Czwarta część GTA miała swoją premierę w 2008 roku, czemu by nie zrobić remastera edycji gangsterskich potyczek z Liberty City?

Decyzja o usunięciu modyfikacji do GTA 4 może wyglądać na dziwaczną. Nie mniej jednak jest to niemalże pewne, że studio ma jakieś plany związane z tą częścią. 

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *