1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Historia serii GTA — najważniejsze informacje o kultowej grze Grand Theft Auto

Rozrywka

31.08.2021 13:15

Historia serii GTA — najważniejsze informacje o kultowej grze Grand Theft Auto

Gry
9
2
0
9
2

Seria GTA od lat uważana jest za jedną z najlepszych w historii gier. Dzięki „piątce” Rockstar niezmiennie od ośmiu lat jest u góry listy sprzedanych kopii gier. Czy przez sukces najnowszej odsłony cyklu tak długo musimy czekać na GTA 6?

Grand Theft Auto — historia serii

Za stworzeniem GTA stoi studio DMA Design założone przez Davida Jonesa odpowiedzialnego także za kultowe Lemmings. Pierwotny pomysł na pierwszą grę cyklu skrajnie różnił się od tego, co przedstawiono fanom w 1997. Produkcja miała nosić nazwę Race`n`Chase a jej gameplay opierać się na koncepcie dziecięcej zabawy w policjantów i złodziei. Gracz mógł kontrolować funkcjonariusza policji ścigającego rabusiów po ulicach lub uciekających kryminalistów. Testerzy produktu stwierdzili, że kierowanie pościgiem jest po prostu nudne. Z tego powodu twórcy obrócili rozgrywkę o 180 stopni, skupiając się wyłącznie na postaciach kryminalistów. W ten sposób powstał fundament rozgrywki w GTA, na którym postawione są wszystkie gry serii.

seria gta

Zobacz też: Kody do GTA 5 w jednym miejscu. Wszystkie kody do GTA V na PS4, PC i pozostałe konsole

Podejście DMA Design do tworzenia gier różniło się od standardowego procesu twórczego w tej branży. Studio uwielbiało podejmować ryzyko, a ich nadrzędnym celem było wyprodukowanie czegoś unikatowego. David Jones skupiał się wyłącznie na tworzeniu gier, marketing i zarządzanie biznesem były mu obojętne. „To czy ktoś wykupi nasze studio, nie ma znaczenia. Po prostu dalej będziemy produkować gry”. W 1998 wydawca gier Jonesa został kupiony przez Take Two Interactive, a studio powoli przemieniło się w znany dziś Rockstar North.

Pierwsze dwa wydania w cyklu były sukcesem sprzedażowym, jednak to GTA 3 było punktem zwrotnym serii. Gra przeszła z izometrycznego układu mapy w pełen trójwymiar. Produkcja pozostała jednocześnie wierna założeniom swoich poprzedniczek, oferując graczom ogromną mapę, po której mogli się dowolnie poruszać. Grand Theft Auto 3 nadal utrzymuje wysoką pozycję na liście najlepszych gier wszechczasów wg. Metacritic, a od jej premiery minęło już 20 lat!

grand theft auto

Na czym polega fenomen GTA

Seria od samego początku bazowała na dwóch filarach: nielinearnej rozgrywce i otwartym świecie. Każda kolejna część cyklu wprowadzała coraz bardziej złożone założenia fabularne i jednocześnie nie ograniczała gracza tylko do nich. San Andreas, Liberty City, Vice City, i wszystkie inne lokacje przedstawione w grach żyły swoim życiem i zapewniały masę aktywności pobocznych. Zamiast prowadzenia gracza za rękę starali się na umożliwienie zabawy produkcją w dowolny sposób!

Przy Grand Theft Auto nie można nie wspomnieć o charakterystycznej dla serii brutalności. Już przy premierze pierwszej części grze towarzyszyła atmosfera kontrowersji. Była to jedyna produkcja, która pozwalała graczom rozjechać, wystrzelać, pobić i ogólnie zmaltretować Bogu ducha winnych przechodniów. Wielka Brytania, Niemcy i Francja napiętnowały GTA jako pochwałę dla przemocy. Izba lordów starała się nawet zakazać wydania gry, co zadziałało jako świetna darmowa reklama. Finalnie premiera produkcji została wstrzymana wyłącznie w Brazylii.

Reklama

Otwarty świat, ciągle ulepszana grafika, rozgrywka, która zależy od zachcianek gracza — niewiele produkcji oferuje taki zestaw właściwości. GTA robi to już od 1997, przez co zdobyło zaufanie fanów. Od wypuszczenia „piątki” na rynek minęło już 8 lat. W tamtym roku gracze kupili 20 milionów kopii GTA 5. Nic bardziej nie potwierdza unikalności tej serii — na rynku po prostu nie ma drugiej takiej!

Wszystkie części serii GTA:

gta

Grand Theft Auto

Pierwsza część cyklu z miejsca stała się hitem. Machina reklamowa napędzana działaniami Maxa Clifforda wciągnęła w swoje tryby cały świat. W rok po premierze GTA osiągnęło wynik miliona sprzedanych kopii, pokrywając się przy tym złotem na festiwalu Milia w Cannes. Wyniki sprzedaży nie szły jednak w parze z ocenami krytyków, które oscylowały w okolicach 6 na 10. Grze zarzucano przede wszystkim niską jakość grafiki i mało intuicyjne sterowanie. Te problemy schodziły na dalszy plan, biorąc pod uwagę satysfakcję, jaką dawał gameplay pierwszego GTA. Recenzenci byli zgodni w punktowaniu zalet produkcji. Wychwalali między innymi oprawę audio, fizykę pojazdów, otwarty świat i możliwość dowolnego poruszania się po nim.

Akcja Grand Theft Auto rozgrywała się w trzech miastach wzorowanych na istniejących w naszym świecie metropoliach. Aby przejść z jednego poziomu na drugi, gracz musi uzbierać określoną liczbę punktów. Te uzyskuje się dzięki wykonywaniu misji, sprzedaży skradzionych pojazdów lub siejąc zniszczenie na ulicach. Pierwszą lokacją było Liberty City (Nowy Jork), które można opuścić po osiągnięciu miliona punktów. Następnie przenosimy się do San Andreas (San Francisco), a po wbiciu trzykrotnie większego wyniku niż poprzednim razem możemy dostać się do Vice City (Miami). Gra otrzymała dwa dodatki: London 1969 i London 1961.

gta

Grand Theft Auto 2

GTA 2 nie różniło się bardzo od „jedynki”. Grafika w zasadzie nie uległa zmianie, co ponownie było solą w oczach krytyków. Zaraz po włączeniu produkcji można obejrzeć ośmiominutowy film odgrywający rolę wprowadzenia do fabuły gry. Główny bohater znów próbuje stać się najbardziej wpływowym gangsterem, jednak tym razem robi to w retrofutrurystycznym mieście Anywhere City. Akcja GTA 2 osadzona jest w nieokreślonym czasie — źródła podają skrajnie różne daty, od 1996 aż po 2013.

Twórcy wprowadzili wiele usprawnień, których brakowało w „jedynce”. W Grand Theft Auto 2 dodano możliwość zapisu stanu gry w kościele za niewielką ilość punktów. Gracz może wdać się w interakcję z otoczeniem, jak i postaciami niezależnymi. Sztuczna inteligencja została także ulepszona. Do gry wprowadzono grupy przestępcze — dwie różne na każdą dzielnice Anywhere City i jedną występującą w każdej części miasta. Wykonywanie zleceń dla którejkolwiek zwiększa pasek jej zaufania do głównego bohatera, obniżając przy tym nasze notowania u innych band. Jeśli poziom oddania danej grupy spadnie do zera jej członkowie zaczną atakować postać gracza. W trakcie rozgrywki można zauważyć, jak członkowie gangów walczą z policją lub zaczepiają przechodniów.

gta

Grand Theft Auto III w wersji cyfrowej na PC

Grand Theft Auto 3

Jak wspominaliśmy wcześniej, „trójka” była punktem zwrotnym cyklu. Na wprowadzeniu pełnego trójwymiaru nie ucierpiały ani grywalność, ani formuła serii. W trzeciej części cyklu jeszcze mocniej skupiono się na fabularnej części gry, rezygnując z systemu zbierania punktów potrzebnych do odblokowania nowych poziomów. Gracz wciela się w postać drobnego przestępcy Claude’a, który zostaje wystawiony przez swoją dziewczynę Catalinę i prawie umiera. Śledząc główny wątek scenariusza, spotkamy się z kolumbijskim kartelem, Yakuzą, Triadą czy mafią rodziny Leone. Akcja ponownie rozgrywa się w Liberty City.

DMA Design razem z Rockstarem przystosowali grę do kamery zza pleców bohatera. Dodano m.in. możliwość precyzyjnego celowania, zmianę perspektywy w strzelaninach z udziałem pojazdów lub podczas kierowania nimi. Produkcję wydano na PS2, Xboxa oraz PC. W wydaniu konsolowym jednym z niewielu słabszych punktów było sterowanie. Jednym z rozwiązań okazał się system automatycznego celowania, który mocno usprawnił rozgrywkę. GTA 3 jest jedną z najlepszych gier szóstej generacji konsol, co potwierdzają różne rankingi.

grand theft auto

Grand Theft Auto Vice City w wersji cyfrowej na PC

Grand Theft Auto: Vice City

Rok po premierze „trójki” ukazało się Vice City. Jak wskazuje tytuł, jej akcja dzieje się w mieście wzorowanym na Miami. Gra mocno inspiruje się filmami akcji lat osiemdziesiątych, zwłaszcza Człowiekiem z blizną. Główny bohater (Tommy Vercetti), podobnie jak Tony Montana, powoli przejmuje kontrolę nad całym biznesem narkotykowym w mieście. W dodatku robi to ubrany w kolorową koszulę, co jest ewidentnym „puszczeniem oczka” w stronę fanów kultowej produkcji. W trakcie gry mamy także możliwość zakupu różnych nieruchomości i korzystania z nich. Protagonista po raz pierwszy w historii serii ma głos, którego użycza Ray Liotta.

Schemat rozgrywki jest bardzo podobny do tego zaprezentowanego w poprzedniej części gry. Gracz ponownie może siać chaos za pomocą szerokiego wachlarza broni, uciekać przed pościgami, czy wdawać się w walki z gangami. Największym usprawnieniem Vice City były całkowicie nowe animacje oraz misje, zarówno główne, jak i poboczne. Zadania dawały graczom poczucie „bycia w samym środku historii przestępczego półświatka”. Krytycy zachwalali grę aktorską Raya Liotta, dzięki któremu postać Tommy’ego „poci się charyzmą”, przez co idealnie pasuje do klimatu Vice City.

san andreas

Grand Theft Auto San Andreas w wersji cyfrowej na PC

GTA: San Andreas

GTA: SA to bezdyskusyjnie jedna z najbardziej kultowych gier w historii. Prawie każdy gracz słyszał o produkcji Rockstara bądź widział memy z nią związane. Carl Johnson, Big Smoke, Ryder to tylko kilka z postaci, które na stałe wryły się w pamięć gamerów. Gra wyróżnia się na tle innych produkcji nie tylko wciągającym scenariuszem. San Andreas, które jest główną lokacją, to tętniąca życiem metropolia z setkami, jeśli nie tysiącami możliwych interakcji. Miasto z ósmego wydania w cyklu bije na głowę wszystkie przeszłe mapy!

Kolejnym elementem, za który fani pokochali GTA: San Andreas są duże możliwości personalizacji naszej postaci oraz środków transportu. W grze dostępne jest aż 212 pojazdów, które można do woli modyfikować w rozsianych na mapie warsztatach. Gracze mogą także wprowadzać zmiany w wyglądzie głównego bohatera. Naszą postać możemy wyposażyć w nowy zestaw ubrań, biżuterii czy tatuaży. C.J, dzięki ingerencji gracza, jest także w stanie całkowicie zmienić swoją aparycję. W trakcie rozgrywki główny bohater buduje masę mięśniową, chudnie lub tyje, a magiczne zdolności fryzjerów opisane były w niejednym memie.

Do gry zaimplementowano także znany z RPG system rozwoju postaci. W trakcie rozgrywki nasza postać będzie powoli ulepszać swoje zdolności. Chcesz, żeby C.J potrafił walczyć wręcz? Przejdź szkolenie w jednej z trzech szkół stylów walki. Bohaterowi brakuje siły lub kondycji? Odwiedź siłownie albo idź pobiegać. Każda z tych aktywności opiera się na dobrze skonstruowanych minigierkach i w żadnym przypadku nie nudzi.

Przez wszystkie te aspekty Grand Theft Auto: San Andreas uznawane jest za jedną z najlepszych gier w historii! Do tej pory na wszystkich platformach sprzedano ponad 27 milionów kopii. Jeśli jeszcze nie grałeś w tę produkcję, na co czekasz?

Reklama
gry o autach

GTA: Liberty City Stories

Liberty City Stories pojawiło się na półkach sklepowych w 2005 roku. Pierwotnie gra miała być dostępna wyłącznie na PSP, jednak rok po premierze doczekała się portu na PS2. Akcja rozgrywa się w tytułowym Liberty City i odgrywa rolę prequela GTA 3. Wcielamy się w niej w postać znanego z „trójki” Toniego Cipriani, wspinającego się na sam szczyt hierarchii mafijnej rodziny Leone.

Poziom rozgrywki Liberty City Stories leży gdzieś pomiędzy GTA 3, a GTA: SA. Podobnie jak w San Andreas gracz ma większą swobodę w poruszaniu kamerą, może także zmieniać ubiór głównej postaci oraz kierować motocyklami. W przypadku środków transportu produkcja zrobiła spory krok wstecz. Dla gracza dostępne są wyłącznie pojazdy lądowe, a za sterami samolotu lub helikoptera można zasiąść tylko dzięki glitchom.

gry strzelanki

GTA: Vice City Stories

Kolejna odsłona cyklu zabiera gracza do roku 1984, dwa lata przed wydarzeniami opisanymi w GTA 3. Fabuła gry skupia się na losach Victora Vance’a, byłego żołnierza próbującego zbudować kryminalne imperium razem ze swoim bratem. To właśnie system rozwoju gangsterskiej hegemonii Vica jest jednym z najciekawszych elementów produkcji. Do objęcia pełnej władzy nad półświatkiem Vice City należy zakupić odpowiednie nieruchomości i założyć w nich różnego rodzaju działalności oraz tak, jak w GTA: San Andreas, wygrywać starcia z innymi gangami. Po wykonaniu tych dwóch czynności gracz będzie w stanie przypisać do siebie wybraną lokalizację.

Znacznemu ulepszeniu uległ system walki. Automatyczne celowanie zostało zastąpione „inteligentnym namierzaniem”. Przeciwnicy i inne zagrożenia są dla celownika priorytetem, przez co w Vice City Stories strzelaniny są o wiele szybsze i sprawiają większą frajdę. Tak samo, jak Liberty City Stories gra doczekała się portu na PS2 rok po swojej premierze. Wersji na konsolę stacjonarną zarzucano brak jakichkolwiek zmian co do swojej handheldowej bliźniaczki.

gta

Grand Theft Auto IV Complete edition w wersji cyfrowej na PC

Grand Theft Auto 4

„Czwórka” wprowadziła cykl w tzw. erę HD. Twórcy postanowili odejść od komiksowego stylu na rzecz bardziej rzeczywistego. W tym celu przedstawiciele Rockstara wybrali się do Nowego Jorku (na którym wzoruje się Liberty City) i wykonali ponad dwieście tysięcy zdjęć oraz parę godzin materiału wideo. Dyrektor artystyczny produkcji — Aaron Garbut, w pewnym momencie miał na swoim biurku 20 płyt DVD z nagraniami ruchu ulicznego o różnych porach dnia. GTA 4 wprowadziło realizm w grach na zupełnie nowy poziom. Dzięki staraniom studia Liberty City naprawdę zdaje się żyć swoim życiem.

Reklama

W grze wcielamy się w postać Nico Belica — weterana wojennego pochodzącego ze wschodu Europy. Nico przybywa do Liberty CIty w pogoni za Amerykańskim Snem, skuszony wizją luksusowego życia swojego kuzyna Romana. Po dotarciu o USA główny bohater odkrywa, że od samego początku był okłamywany. Roman mieszka w małym, brudnym apartamencie, jest szefem małego biznesu, a ponadto ma duże problemy z pożyczkami od szemranych jegomości. Nico chcąc pomóc rodzinie zostanie wciągnięty w sam środek życia przestępczego pełnego zdrad, morderstw i narkotyków.

W czwartej części głównego cyklu główny bohater wyposażony jest w komórkę, dzięki której może m.in. brać udział w aktywnościach pobocznych, dzwonić do poznanych wcześniej postaci, czy choćby umówić się na randkę. W produkcji rozbudowano także system walki. Nico może od teraz korzystać z różnych osłon, redukując możliwość bycia trafionym przez wrogie pociski. Gra od razu stała się bestsellerem, zachwycając zarówno graczy, jak i krytyków. IGN określił ją jako „nowy standard produkcji z otwartym światem”, a Game Informer stwierdził, że nadaje „zupełnie nową perspektywę wszystkim grom wideo”. Inni recenzenci także zachwycali się GTA 4, a średnia ocen ich ocen nie spadała poniżej 9,8/10. Gra doczekała się dwóch dodatków, które opowiadały historię związaną z fabułą „podstawki”.

gry wyścigi

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Chinatown Wars to kolejny spin-off serii na konsole przenośne.Gra ukazała się na PSP oraz Nintendo DS, a następnie na urządzenia mobilne. Produkcja mocno skupiała się na wykorzystaniu elementów ekranu dotykowego DSa oraz komórek. Twórcy ponownie użyli technologii cell-shading, porzucając realną szatę graficzną z „czwórki”.

W Chinatown Wars zmieniono także mechanikę pościgów policyjnych. Zamiast znanego dotychczas modelu chowania się przed funkcjonariuszami wprowadzono bardziej rozrywkowe rozwiązanie. Aby obniżyć poziom zaangażowania organów ścigania, gracz musi niszczyć pojazdy, którymi się poruszają. Twórcy dodali także nową aktywność związaną z rozprowadzaniem narkotyków po mieście.

Multiplayer opierał się na połączeniu z autorską platformą społeczną od Rockstara, czyli Rockstar Social Club. Usługa działa do dziś, jednak nie jest już dostępna na PSP oraz Nintendo DS, przez co Chinatown Wars nie interesuje graczy w 2021 roku.

grand theft auto

GTA 5 Edycja Premium w wersji cyfrowej na PC

Grand Theft Auto 5

GTA 5 było jeszcze bardziej rozbudowane niż „czwórka”. Gra z 2013 jest przepełniona aktywnościami pobocznymi. Gracz, kontrolując działania trójki protagonistów, (Franklina, Michaela i Trevora) może brać udział w wyścigach ulicznych, grać w tenisa, kontrolować przemyt narkotyków i wiele innych. Akcja rozgrywa się w zupełnie nowym dla serii mieście Los Santos — wzorowanym na Los Angeles. Mapa GTA 5 jest największą mapą w historii cyklu!

Oprócz charakterystycznego dla produkcji Rockstara otwartego, żywego świata, w oczy rzuca się fenomenalna grafika. Grand Theft Auto 5 już na starcie szczyciło się świetną szatą graficzną, która z biegiem lat była jedynie upiększana z każdą aktualizacją na nowszy sprzęt. Obecnie twórcy pracują nad portem produkcji na PS5 i Xbox Series, który ma działać w rozdzielczości 4K!

„Piątka” wciąga graczy w swój świat fenomenalnym scenariuszem. Po raz pierwszy w serii możemy kontrolować więcej niż jedną postać. Każdy z bohaterów powiązany jest wspólnymi misjami lub opisaną w fabule przeszłością. Chemia wyczuwalna w relacji tercetu protagonistów sprawia, że prawie każdy z graczy śledzi z uwagą ich poczynania. Oprócz wspólnych zadań postacie mają przygotowane multum misji „solo”, dobrze wytłumaczone przez cechy charakterystyczne każdego z nich. W Grand Theft Auto warto zagrać choćby dla świetnie napisanej fabuły! Nie wierzysz? Sto pięćdziesiąt milionów sprzedanych kopii potwierdza geniusz tej produkcji!

GTA Online — przez ten tryb GTA 6 szybko nie powstanie

Dla posiadaczy GTA 5 dostępny jest również tryb online. Gra wieloosobowa w „piątce” skrajnie różni się od wszystkich schematów multiplayer poprzednich edycji serii. Rockstar pozwolił graczom stworzyć własną postać z pełną możliwością personalizacji i fabułą inną niż tą prezentowaną w singlu. Sukces GTA Online zaskoczył nawet samych twórców. Gracze dosłownie zalali serwery, a gdy zabrakło na nich miejsc, zaczęli tworzyć swoje.

Widząc potencjał komercyjny trybu multiplayer Rockstar skupił się głównie jego rozwoju. Do gry wypuszczono aż 17 darmowych dodatków. Tu pojawia się pytanie: skoro dodatki są bezpłatne to, w jaki sposób gra zarabia na siebie? W produkcji istnieje wiele mikrotransakcji, które do 2016 wygenerowały zysk rzędu pół miliarda dolarów. Przez popularność trybu online studio musiało spowolnić pracę nad szóstą częścią cyklu. Nie da się przecież jednocześnie tworzyć dwóch tak wymagających projektów.

gta 6

Zobacz też: Co wiadomo o GTA 6? Najważniejsze informacje oraz plotki

GTA 6 — co wiemy o przyszłości serii

Na chwilę o „szóstce” wiemy tyle, co nic. Od premiery GTA 5 minęło już osiem lat. Jest to najdłuższa przerwa między wydaniami w historii serii. Jednak patrząc na działania Rockstara nie możemy mieć im tego za złe. Oprócz ciągłego rozwijania trybu online studio wypuściło Red Dead Redemption 2, które było tworzone od maja 2010 aż do premiery w 2018. Gra osadzona w realiach westernu jest przepełniona szczegółami, nic dziwnego, że proces twórczy zajął aż tyle, a GTA 6 ma być produkcją jeszcze bardziej rozbudowaną. Jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł podało na twitterze, że najnowsze Grand Theft Auto ukażę się najwcześniej w 2025.

Fani serii zamiast w uzi, czy AK-47 muszą uzbroić się w cierpliwość. Jednak nie ma co narzekać. W międzyczasie można przecież zagrywać się w „piątkę”, kultowe San Andreas czy jakąkolwiek inną część serii. Czy GTA 6 będzie równie dobre? Patrząc na dotychczasowe wydania, można śmiało powiedzieć, że tak. Warto wciąż trzymać kciuki za twórców, aby kolejna produkcja pozostała na właściwych torach. Przecież wszystko, co muszą zrobić to „podążać za pociągiem” pędzącym naprzód już od 1997!

Źródła zdjęć: materiały prasowe

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.