1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Czym jest OptiFine i jaki ma związek z Minecraftem?

Rozrywka

28.09.2021 06:23

Czym jest OptiFine i jaki ma związek z Minecraftem?

Gry Komputery
10
0
0
10
0

Skierowany do posiadaczy słabszych komputerów mod OptiFine jest nieocenioną pomocą. W jaki sposób jego instalacja wpływa na poprawę rozgrywki? Skąd go pobrać? Jak zainstalować? Wszystkiego dowiesz się już teraz.

Do czego służy OptiFine i jak wpływa na rozgrywkę w Minecrafcie?

Co to jest OptiFine? Jest to modyfikacja do Minecraft, która skupia się przede wszystkim na usprawnieniu rozgrywki. Dzięki niej gra jest jeszcze lepiej zoptymalizowana. Mod pozwala graczom cieszyć się nawet dwukrotnie większą liczbą klatek na sekundę. Ponadto, w przypadku starszego sprzętu, OptiFine wygładzi także gameplay, pozbywając się częstych spadków FPS-ów. Oprócz optymalizacji wpływa także na shadery, dynamiczne oświetlenie oraz efekty cząsteczkowe. Dodatkowo mod wspiera tekstury oraz czcionki w rozdzielczości HD. W skrócie: modyfikacja daje do dyspozycji graczy zaawansowane opcje graficzne i pozwala im dostosować swoją grę do możliwości sprzętu. Dzięki mnogości funkcji OptiFine cieszy się większą popularnością niż inne mody, Minecraft i jego gameplay dzięki niemu wygląda świetnie nawet na słabym sprzęcie.

Sprawdź też: Minecraft za darmo — czy to możliwe? Wszystko o cenie i dostępności

Co dokładnie można modyfikować dzięki OptiFine?

OptiFine otwiera przed graczami szereg nowych opcji związanych z szatą graficzną i optymalizacją. Dzięki modyfikacji możemy perfekcyjnie przystosować grę do możliwości naszego komputera. Dzięki OptiFine można do woli konfigurować różne animacje otoczenia. Gracze mogą włączyć lub wyłączyć dynamiczne efekty ruchu wody, liści, czy lawy. Ponadto na wydajność rozgrywki wpływają takie elementy jak zasięg widocznego terenu, chmury, ich wysokość i nawet mgła – wszystkie te aspekty można zmieniać dzięki OptiFine. Dodatkowo aplikacja wspiera shadery, czyli program usprawniający działanie światła i efektów, jakie wywołuje na różnych teksturach. OptiFine pozwala także na szybkie zmiany texture packów, czyli paczek plików całkowicie zmieniających wygląd gry. W oryginalnym Minecraft, aby zmodyfikować tekstury, po wybraniu odpowiedniego zestawu za każdym razem restartować aplikację. Dzięki modowi można to robić z poziomu gry, nie tracąc czasu na jej niepotrzebne wyłączanie i wyłączanie.

Grający w Minecraft od lat pytają: dlaczego modyfikacja nie została zaimplementowana do podstawowej wersji gry? Otóż Mojang kontaktował się już z twórcami moda, chcąc dodać do swojej produkcji niektóre z jego możliwości. Niestety, modderzy ślubują zasadzie „wszystko albo nic”, z którą z kolei nie zgadzają się programiści zatrudnieni przez Notcha – duchowego ojca gry. OptiFine oprócz elementów związanych z optymalizacją rozgrywki wprowadza parę drobnych zmian w samym gameplayu. Mod pozwala postaciom nosić peleryny, które także istnieją w oryginalnej grze i przyznawane są w szczególnych okolicznościach. Co więcej, OptiFine dodaje do Minecraft minimapę oraz zoom, które kłócą się z mechanikami produkcji. Przez brak porozumienia pomiędzy twórcami raczej prędko nie zobaczymy połączenia OptiFine-Minecraft.

Skąd pobrać OptiFine?

Download OptiFine jest bardzo prosty. Aby pobrać modyfikację, należy odwiedzić witrynę jej twórców. Następnie kliknąć zakładkę Downloads i wybrać odpowiednią wersję aplikacji. Sprawdzenie, która edycja jest aktualna, może być nieco trudniejsze. Po pierwsze trzeba znaleźć folder z Minecraft. Najprostszym sposobem na odnalezienie właściwego katalogu jest wpisanie komendy %appdata% w wyszukiwarkę systemową. W eksploratorze plików należy znaleźć folder Roaming. Po wejściu w niego, na samej górze powinien się znajdować katalog .Minecraft. Następnie szukamy folderu versions, po którego kliknięciu wyświetli się kolejny, oznaczony numerem określającym aktualną edycję gry.

Po odnalezieniu właściwej edycji Minecraft pobieramy odpowiedni plik z oficjalnej strony z modem. Trzeba pamiętać, że w sieci nietrudno napotkać osoby próbujące przenieść wirusy, czy też programy śledzące, podszywające się pod popularne aplikacje. Strona OptiFine jest jedynym pewnym i bezpiecznym źródłem, z którego pobierzemy modyfikację! Po naciśnięciu przycisku Download zostaniemy przeniesieni na stronę z reklamą, którą po sześciu sekundach będziemy mogli zamknąć przyciskiem w prawym górnym rogu ekranu. Następnie ponownie wciskamy Download, a w wyskakującym okienku wybieramy, gdzie chcemy zapisać pliki. Docelowym miejscem, w którym zapiszą się program jest folder Downloads lub pulpit.

Jak zainstalować OptiFine?

Jak zainstalować OptiFine? Jeśli śledziłeś poprzednie kroki, nie będziesz miał z tym problemu! Gdy pliki gry zgadzają się z wersją modyfikacji wystarczy kliknąć w pobrany wcześniej program. Na ekranie wyświetli się launcher, który automatycznie odnajdzie właściwą ścieżkę z folderem .Minecraft. Następnie wybieramy opcję Install, a po chwili powinien przywitać nas komunikat o udanej instalacji programu. Po zakończeniu procesu możemy od razu cieszyć się możliwością wgrania wysokiej jakości tekstur oraz dowolnie dostosować grafikę Minecraft. Jeśli instalator powiadomi nas o błędzie, należy ponownie sprawdzić zgodność wersji programu z wersją gry.

OptiFine to jeden z bardziej zaawansowanych modów wpływających na jakość rozgrywki w Minecraft. Prawie każdy gracz powinien od razu pobrać go na swój komputer, nieważne jak mocny ma sprzęt. Modyfikacja pozwoli w pełni cieszyć się gameplayem – upłynniający gameplay, czy też umożliwiając grę w pełnym HD. Dzięki OptiFine kwadratowa grafika nie musi być kanciasta!

Sprawdź też: Przydatne komendy do Minecrafta. Jak włączyć i korzystać z komend w Minecraft

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.