Game Boy był dziełem japońskiej firmy Nintendo, która pierwszy raz pokazała światu nową konsolę w 1989 roku. Mario, Pokemon, The Legends of Zelda — to tylko niektóre z kultowych serii gier wydanych na tę platformę. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!
Game Boy — klasyczne gry, które warto znać
Game Boy zadebiutował na rynku w czasie, gdy wielka zapaść w branży dobiegła już końca, idealnie wpasował się w gusta i potrzeby graczy. Nowe dzieło Nintendo osiągnęło znakomite wyniki sprzedażowe, zwiększając popularność przenośnych konsol w ogóle. Urządzenie pierwotnie zostało zaprojektowane z myślą o żeńskiej części społeczności — w 1995 roku kobiety stanowiły niemal połowę liczby wszystkich posiadaczy GB. Do 1998 roku liczba użytkowników obu płci przekroczyła 64 miliony.
Początkowo Game Boye były sprzedawane wraz z kartridżami do gry Tetris, która zyskała większą popularność na tej platformie niż na PC. W kompletnej bibliotece ponad 1000 tytułów znalazły się pozycje, a nawet całe serie, które wkrótce zyskały miano kultowych. Wśród wartych uwagi klasyków są takie hity jak pochodzący z automatów Donkey Kong, nietypowy Wario Land, uwielbiana przez graczy The Legend of Zelda: Link’s Awakening czy popularny i rozwijany latami cykl The Final Fantasy.
Zobacz też: Top 10 gier na Nintendo 64 – najlepsze gry na legendarną konsolę Nintendo
Game Boy, Game Boy Color, Game Boy Advance — który był najlepszy?
GB, często nazywany Classic, jest historycznie najstarszą przenośną konsolą z całej serii urządzeń Nintendo. Biorąc pod uwagę światowy zbyt, sprzedano ją w około 120 milionach egzemplarzy. Jako pierwsza konsola do gier umożliwiła robienie zdjęć za pomocą dodatkowego gadżetu Game Boy Camera, co stanowiło pierwszy krok do późniejszego spopularyzowania selfie. Przez wielu fanów uważa właśnie to urządzenie za najlepsze z całej rodziny Nintendo, głównie przez wzgląd na nostalgię i ogromny wybór świetnych tytułów.
Sporą rewolucję przyniósł w 1998 roku Game Boy Color, który był pierwszą w historii przenośną konsolą z kolorowym wyświetlaczem. Gry zaczęły wyglądać o wiele lepiej nawet przy braku odpowiedniego oświetlenia. W 2003 roku na rynku pojawił się Game Boy Advance SP — składane, miniaturowe urządzenie wyposażone we wszystkie najlepsze funkcjonalności, na które społeczność czekała latami. Dzięki możliwości uruchamiania zarówno klasyków, jak i nowocześniejszych tytułów, GBA SP jest najlepszą ze wszystkich retro platform Nintendo.
The Legend of Zelda: Link’s Awakening (GB)
The Legend of Zelda: Link’s Awakening to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na Game Boya, będąca zarazem jedną z najlepiej przyjętych części cyklu Zelda. Link’s Awakening wprowadza wiele interesujących zmian w odgórnej formule gry, przybliżając graczom nieznane wcześniej mechaniki rozgrywki oraz nową opowieść. Fabuła tej produkcji zabiera użytkownika na surrealistyczną wyspę Koholint, która okazuje się jedynie wytworem wyobraźni starożytnego potwora.
Rozgrywka ukazana w rzucie izometrycznym wyznaczyła nowy kierunek przygodowym grom akcji z widokiem z góry — Link, czyli główny bohater, nauczył się skakać, co do tej pory było nieosiągalne dla twórców gier. Link’s Awakening, jako pierwsza gra z serii Zelda, zawierała złożone zadania poboczne, ciekawie urozmaicające zabawę. W 2019 roku powstał remake The Legend of Zelda: Link’s Awakening na konsole Nintendo Switch, który przedstawia fantastyczną przygodę Linka w nowym, trójwymiarowym wydaniu.
Super Mario Bros. Deluxe (GBC)
Kolejną grą na naszej liście najlepszych gier Game Boya jest Super Mario Bros. Deluxe — zręcznościowa platformówka wydana na GBC w 1999 roku. Ten tytuł stanowi ulepszoną wersję Super Mario Bros. z 1985 roku, wydanego na platformę NES, jednocześnie będąc kontynuacją Super Mario Bros.: The Lost Levels z 1986. Nowa produkcja z Mario i Luigim została gorąco przyjęta przez społeczność, między innymi ze względu na powrót oryginalnego Super Mario, nieznanego jeszcze młodszym pokoleniom.
Grę wzbogacono względem poprzednich części o nowe tryby: Challenge, VS Game, You VS Boo, a także Super Mario Bros. For Super Players. Dodano nowe opcje, takie jak rekordy, album i Toy Box. Znany już wtedy wielu użytkownikom hydraulik w tym wydaniu stał się jedną z najpopularniejszych postaci w historii gier komputerowych, zapewniając rozrywkę całym rodzinom na długie godziny. Cykl Mario Bros. ma wiele kontynuacji i spin-offów, między innymi wydanego w 2019 roku na Nintendo Switch New Super Mario Bros. U Deluxe.
Mario Kart: Super Circuit (GBA)
Kolejną z najpopularniejszych i zarazem najlepszych gier na Game Boya jest Mario Kart: Super Cicuit, czyli wyścigowa gra wideo z 2001 roku, w której użytkownicy kierują gokartami na zakręconych i zwariowanych torach. W trakcie zabawy gracze mogą zbierać skrzynki skrywające użyteczne przedmioty, których wykorzystanie zapewnia tymczasową przewagę nad przeciwnikami. Niektóre przedmioty służą do osłabienia lub spowolnienia przeciwnika, a inne skrywają rozmaite wzmocnienia.
Zgodnie z tytułem wśród grywalnych postaci Mario Kart: Super Cicuit znalazł się Mario, ale też Luigi, Wario, księżniczka Peach, Donkey Kong, Yoshi i wielu innych znanym społeczności graczy bohaterów. Fani otrzymali także dobrze znane tryby i rozwiązania, które zapewniły sukces poprzednim odsłonom serii. Super Cicuit już w momencie premiery zrobił wyjątkową furorę, zdobywając fanów na całym świecie. Wraz z upływem lat na różne platformy powstają kolejne produkcje z cyklu Mario Kart, na przykład Mario Kart Live Home Circuit.
Tetris (GB)
Tetris wydany w 1989 roku na Game Boya jest przenośną wersją oryginalnego Tetrisa autorstwa Alexeya Pajitnova. Nowa edycja była dołączana do północnoamerykańskich i europejskich przenośnych konsol Nintendo. Tetris na GB to pierwsza gra w historii umożliwiająca wykorzystanie Game Link Kable, czyli dodatkowego akcesorium stworzonego do rozgrywki wieloosobowej. Tryb multiplayer w samym Tetrisie także był w tamtym czasie czymś zupełnie nowym.
To właśnie Tetris od początku istnienia konsol Game Boy był głównym powodem zakupu urządzenia przez całą rzeszę graczy. Choć ten tytuł był dobrze znany, sama możliwość rywalizacji, nie tylko poprzez bicie rekordów, stanowiła skuteczny wabik na fanów. Gra odniosła wielki sukces, dzięki czemu kolejne odsłony stawały się jeszcze atrakcyjniejsze, mierząc w rosnące wymagania użytkowników. Wraz z rozpowszechnieniem internetu, tryb PvP został rozbudowany nawet do 99-osobowych potyczek, co ma miejsce przykładowo w Tetris 99 na przenośne NS.
Castlevania: Aria of Sorrow (GBA)
Opracowana i opublikowana przez Konami w 2003 roku Castlevania: Aria of Sorrow to trzecia odsłona legendarnej serii na Game Boy Advance. Ukazana w dwóch wymiarach rozgrywka toczy się w mrocznych komnatach rozległego zamczyska Drakuli, zabierając gracza w osobliwą podróż pełną akcji, przygody i elementów fabularnych. Castlevania to jedna z serii, które znają wszyscy zwolennicy gier, nie tylko przenośnych konsol Nintendo.
Użytkownik kontrolujący bohatera w Aria of Sorrow może wchodzić w interakcje z różnymi postaciami, przedmiotami i wrogami, ale także z innymi fanami tej świetnej produkcji. Za pomocą systemu Game Link Kable możliwa jest wymiana przedmiotów, umiejętności i zaklęć. Możliwości techniczne GBA pozwoliły na osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu zarówno grafiki, jak i muzyki, co szybko docenili gracze z całego globu.
Donkey Kong (GB)
Kolejna propozycja w naszym rankingu to Donkey Kong z 1994 roku — reedycja hitu z automatów rządzącego w salonach gier od 1981. To następny tytuł, którego głównym bohaterem jest znany z serii Mario Bros, zawzięty hydraulik Mario. Tym razem nie ratuje z opresji księżniczki Peach, ale Paulinę, która została porwana przez tytułowego Donkey Konga. Podczas rozgrywki użytkownik prowadzi bohatera przez cztery poziomy znane z oryginału, aby odkryć jeszcze 97 dodatkowych plansz.
Donkey Kong jest świetną produkcją samą w sobie, a w wersji na Game Boya stał się prawdziwą perełką w świecie gamingu. Zmuszająca do myślenia, ale też wymagająca refleksu zabawa została doceniona nie tylko przez użytkowników, lecz także przez przedstawicieli branżowych mediów, którzy wyróżnili tę pozycję tytułem najlepszej gry na konsolę Game Boy w 1994 roku. Donkey Kong zajął też miejsce na liście 100 najlepszych gier Nintendo wszechczasów.
Metal Gear Solid / Metal Gear: Ghost Babel (GBC)
Metal Gear Solid, znane w Japonii jako Metal Gear: Ghost Babel, to przygodówka z 2000 roku stworzona przez Konami Computer Entertainment Japan na platformę Game Boy Color. Ta produkcja została opracowana na zlecenie europejskiego oddziału Konami jako przenośna adaptacja wydanej wcześniej na PlayStation gry o tym samym tytule. Co ciekawe, fabuła wersji GBC nie pokrywa się z oryginałem, zamiast tego przedstawiając alternatywną rzeczywistość i zupełnie nowe wydarzenia.
Autorzy gry wykorzystali niektóre elementy z pierwotnej wersji Metal Gear Solid, udostępniając fanom cyklu możliwości skutecznie urozmaicające ukazaną z lotu ptaka rozgrywkę. Pomimo ograniczeń technicznych twórcom tego tytułu udało się wydać niemal idealny pod wieloma względami remake oryginalnego Metal Gear Solid, dzięki czemu ta produkcja jest uważana przez fanów za jedno z najlepszych dzieł na GBC.
Pokemon Red i Blue (GB)
Pierwsze odsłony „kieszonkowych potworów” w 1996 roku były znane w Japonii pod nazwą Pocket Monsters: Red oraz Pocket Monsters: Green, dając początek niesamowicie popularnej serii, która doczekała się wielu gier, komiksów, filmów, serii telewizyjnych i rozchwytywanych na całym świecie gadżetów. Pocieszne, ale wojownicze stworki na stałe weszły do świata popkultury, gdy tylko pierwsze tytuły z ich udziałem dotarły do Ameryki i na Stary Kontynent.
Gry znane na całym świecie jako Pokémon Red i Pokémon Blue nie zachwycają fabułą, a zwłaszcza głównym wątkiem sprowadzonym do opowieści o młodym trenerze goniącym za tytułem mistrza walk kieszonkowych potworów. Sam pomysł kolekcjonowania i rozwijania stworów, które do tego mogą walczyć, był jednak tak chwytliwy, że oba tytuły sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy tylko na terenie Japonii i USA.
Fire Emblem (GBA)
Kolejnym wielkim przebojem jest Fire Emblem, strategiczna gra fabularna stworzona w 2003 roku na konsolę Game Boy Advance. Jako siódma odsłona znanej i lubianej serii, nowa produkcja Nintendo spotkała się z wyjątkowo pozytywnym przyjęciem przez krytyków i samych graczy. Pozytywne oceny recenzentów rzeczywiście odzwierciedlają wyjątkową jakość rozrywki oferowanej przez ten tytuł. Klimat poprzednich odsłon został zachowany, ale uzupełniono go o zupełnie nowe możliwości.
Potężnie rozbudowana fabuła, ciekawy system rozwoju postaci i taktyczna walka przekonały do siebie całą rzeszę fanów, dzięki czemu Fire Emblem doczekał się wielu kolejnych części i remake’ów, przedstawiających świat gry z nowej perspektywy. Jeżeli interesują Cię świeższe, trójwymiarowe odsłony tej kultowej serii, sprawdź takie tytuły, jak Fire Emblem Warriors lub Fire Emblem: Three Houses na Switcha.
Zobacz też: Top 10 gier na Nintendo 3DS – najlepsze gry na przenośną konsolę Nintendo
Wario Land: Super Mario Land 3 (GBC)
Wymieniając najlepsze klasyki na Game Boy Color, nie sposób pominąć Wario Land: Super Mario Land 3, czyli jednej z tych gier, w których wcielasz w postać będącą czarnym charakterem. Wario zadebiutował już wcześniej w Super Mario Land II, ale dopiero w następnej odsłonie cyklu został grywalnym bohaterem. W całej grze nie spotkasz Mario ani razu, a sama rozgrywka krąży wokół polowania na skarby i sekrety, co wystarczyło, by osiągnąć ogromny sukces.
Niezależnie od tego, jaka wersja Game Boya byłą Ci bliższa, tych naprawdę świetnych tytułów nie brakuje. Nasz ranking to jedynie początek długiej listy bardzo dobrych gier, z których część zachwyciła w swoim czasie społeczność graczy unikatowymi funkcjami, zyskując najwierniejszych fanów na długi czas. Trudno się temu dziwić — przenośne konsole Nintendo zyskały tak wielką sympatię użytkowników, że jedna z nich została nawet zabrana w kosmos!