1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Diablo 2 – mody. Popularne modyfikacje stworzone przez graczy

Rozrywka

31.03.2022 12:46

Diablo 2 – mody. Popularne modyfikacje stworzone przez graczy

Gry
5
0
0
5
0

Diablo 2 + mody – to połączenie jest idealne dla osób, dla których znudziła się standardowa rozgrywka. Mody do Diablo 2 pozwalają na nowo cieszyć się klasykiem sprzed 20 lat!

Oryginalne Diablo 2 przez lata bardzo dobrze wytrzymywało próbę czasu. Choć później powstała jeszcze trzecia część, to poprzednia wciąż zyskiwała większą przychylność graczy. Mimo to w produkcji z 2000 roku brakowało udogodnień, które umilałyby rozgrywkę (chociażby przenoszenie przedmiotów między postaciami, stackowanie run i klejnotów czy automatyczne zbieranie złota). Co więcej, nawet dla najwytrwalszych fanów, po osiągnięciu wysokiego poziomu i najlepszego wyposażenia, gra mogła się nieco nudzić. Z tego względu przez lata stworzonych zostało wiele modyfikacji. W artykule przedstawimy popularne połączenia pierwotnej wersji Diablo 2 z modami.

Diablo 2 mody – co mogą zmieniać modyfikacje w rozgrywce?

Mody do Diablo 2 mogą zarówno wpłynąć na rozgrywkę, jak i na warstwę audiowizualną. Najpopularniejsze z nich sprawiają, że znany już od ponad dwudziestu lat hack’n’slash staje się zupełnie inną grą. Mowa tutaj o zmianach, które dotykają dosłownie każdego aspektu produkcji – od jej wyglądu, przez fabułę, aż po całkowicie nowe mechaniki. Dlaczego warto zainteresować się modami do gry mającej już 20 lat? Fani serii o czerwonym rogaczu niecierpliwie czekają na premierę najnowszej, czwartej odsłony cyklu. Jednak czas oczekiwania może jeszcze się wydłużyć. Gracze, którzy do tej pory zdążyli przejść Diablo 3 co najmniej kilka razy, coraz częściej wracają do poprzednich części cyklu. Nie da się ukryć, że standardowa „dwójka” (nie wersja Resurrected), a tym bardziej „jedynka” nie spełniają już większości standardów gier w 2022 roku. Dzięki modom można przystosować te klasyki do potrzeb współczesnego gracza.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Co więcej, we wrześniu 2021 roku Blizzard wypuścił Diablo II: Resurrected, czyli odświeżoną wersję kultowego tytułu. Gra to kompletny remaster, który oprócz znacznego odmłodzenia grafiki, wprowadza ważne zmiany w gameplayu. Niektórzy fani czekali na jego premierę z większym zaangażowaniem niż w przypadku nadchodzącej czwartej części. Produkcja zebrała wiele pozytywnych recenzji, jednak jest jeden duży minus, o którym nie można nie wspomnieć – jej cena. Opłata w wysokości około dwustu złotych za wskrzeszonego Diablo to stosunkowo spory wydatek jak na odświeżoną produkcję sprzed dwudziestu lat. Pozostaje także kwestia graczy posiadających już oryginalną wersję gry. Zakup Diablo 2, które razem z dodatkiem Lords of Destruction kosztuje około stu złotych, nie upoważnia do przeniesienia zapisów rozgrywki do Diablo II: Resurrected. Wyjadacze legendarnego hack’n’slasha raczej nie chcą rozstawać się ze swoimi postaciami. Aby tego uniknąć, a jednocześnie cieszyć oczy lepszą grafiką, czy nowymi mechanikami, gracze sięgają po modyfikacje. Które mody do Diablo 2 najczęściej wybierają fani serii?

Najpopularniejsze mody do oryginalnej wersji Diablo 2

Najlepsze mody Diablo 2 wyróżniają się oryginalnością, wielkością lub jakością wykonania. Do najpopularniejszych z nich należą zwykle modyfikacje, które w znaczny sposób zmieniają wygląd i rozgrywkę. Jednak na liście znajdą się także mniejsze modyfikacje, które jedynie usprawniają szwankujące elementy gry.

Median XL

Najpopularniejszy i jednocześnie największy mod do Diablo 2Median XL. Pierwsze prace nad modyfikacją miały miejsce już w 2003 r., jednak zostały zakończone przez niedający się naprawić błąd. Po szeregu zmian w strukturze, dodaniu wielu elementów i naprawie kilku bugów w 2008 r. w ręce fanów Diablo 2 trafił Median XL. Autor nie był jednak w pełni usatysfakcjonowany swoim dziełem, przez co cztery lata po jego premierze rozpoczął prace nad Median XL Sigma, który wyszedł w 2019 roku. 27 sierpnia 2021 r. oczom graczy ukazała się najnowsza aktualizacja pod tytułem Median XL 2.0. Jakie nowości wprowadza?

Median XL 2.0 to przede wszystkim masa nowych umiejętności, drzewek rozwoju postaci i ogromna pula przedmiotów oraz więcej możliwości ich tworzenia. Poza tym mod zmienia modele potworów we wszystkich aktach oraz wprowadza tzw. endgame. Dodatek pozwala cieszyć się grą nawet po jej zakończeniu. Co więcej, aby usprawnić ten proces, po ukończeniu questa „Siedlisko Zła” i osiągnięciu 50 poziomu każdej postaci można na nowo przydzielić wszystkie punkty umiejętności i ponownie wybrać atrybuty. Dodatkowo Median XL wprowadził wiele poprawek, zarówno w zadaniach, jak i w pomniejszych kwestiach (np. opisach przedmiotów). W zasadzie jedynym elementem, którego modyfikacja nie zmieniła, jest fabuła gry, co dla oldschoolowych graczy stanowi bardzo duży plus.

Reklama

Sprawdź też: Historia serii gier Diablo — najważniejsze informacje o kultowej grze hack’n’slash

Modyfikacja w oryginalnej formie jest niestety w języku angielskim, jednak dzięki pracy polskich modderów w prosty sposób można to zmienić. Spolszczenie Median XL można pobrać za darmo z oficjalnego forum produkcji. Przetłumaczone zostały praktycznie wszystkie elementy moda oprócz nazw przedmiotów. Niestety nie zobaczymy w niej często wyśmiewanych, abstrakcyjnych nazw itemów, jak np. Elitarny Legendarny Pobijak z mocą Kruszenia Kamienia.

Diablo 2 w HD

Przy włączeniu oryginalnego Diablo 2 większość graczy natrafia na klasyczny problem starszych gier – zdecydowanie za niską rozdzielczość. Mody, które ją zwiększają, nie wprowadzają tyle treści, co inne wspomniane przez nas modyfikacje, jednak nie można powiedzieć, że są przez to w jakikolwiek sposób mniej ważne lub mniej dopracowane. Wiele modyfikacji pozwala na upiększenie rozgrywki we wszystkich patchach oprócz 1.14. Po wpisaniu hasła „diablo 2 1.14d hd mod” w wyszukiwarkę można znaleźć wiele wpisów użytkowników o braku możliwości zagrania w HD. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci granie w starsze wersje gry, sprawdź takie modyfikacje jak D2HD, czy D2MultiRes.

W oryginalnym Diablo jedyne ustawienia grafiki to 640×480 i 800×600. Mod umożliwia rozgrywkę w większych rozdzielczościach | Źródło: gamingsociety.pl

Project Diablo 2

Project Diablo 2 to druga, obok projektu Median, bardzo duża modyfikacja do Diablo 2. PD2 skupia się jednak zdecydowanie bardziej na sieciowych aspektach gry. Do podstawowej wersji produkcji dodane są takie elementy jak nowe umiejętności, endgame z nowymi mapami i lochami, globalną drabinkę najlepszych graczy i lepszy balans przedmiotów. Co więcej, PD2 wprowadza system sezonowy, czyli restart gry co cztery miesiące. Dzięki temu rozwiązaniu można cały czas cieszyć się dobrym stanem wewnętrznej ekonomii i zaliczyć świeży start w wyścigu o tytuł najlepszego gracza.

The Hordes of Chaos

The Hordes of Chaos obraca rozgrywkę w Diablo 2 o 180 stopni. Zmianie ulega dosłownie wszystko: fabuła, potwory, zadania, przedmioty i wiele innych. Szczególną uwagę należy poświęcić scenariuszowi, który w żaden sposób nie przypomina oryginału. Przede wszystkim w The Hordes of Chaos nasza postać zmierzy się z tytułowymi hordami goblinów atakujących ludzkość. Podobnie do klasycznego Diablo 2 gra podzielona jest na pięć aktów. Aby przejść do kolejnego etapu rozgrywki, najczęściej należy pokonać bossa zamykającego rozdział. Ta modyfikacja zachwyci każdego, komu przejadła się już fabuła oryginału.

Path of Diablo

Path of Diablo to nic innego jak połączenie najlepszych elementów kultowego hack’n’slasha z jego obecnym największym rywalem – Path of Exile. Mod wprowadza do rozgrywki umiejętności znane z PoE oraz usprawnia niektóre mechaniki szwankujące w D2. To połączenie powstało z oczywistych powdów – klimatu Diablo 2 próżno szukać w jakiejkolwiek innej produkcji. Jednak, jak wspomnieliśmy już kilkukrotnie, niektóre aspekty rozgrywki wymagają odświeżenia lub kompletnej przemiany. Path of Diablo świetnie się sprawdza w obu przypadkach, fundując graczom niespotykane dotąd przeżycia.

Czy do Diablo II Resurrected istnieją modyfikacje?

Premiera Diablo II: Resurrected odbyła się stosunkowo niedawno, jednak w żadnym wypadku nie przeszkodziło to moderom. Na chwilę obecną w Internecie można już znaleźć kilka naprawdę ciekawych modów. Niestety, większość najpopularniejszych modyfikacji z oryginalnej „dwójki” raczej nie pojawi się w odnowionej wersji. Skąd ta pewność? Wielu twórców odpowiedzialnych za takie mody jak np. Median XL, czy Project Diablo 2 wypowiedziało się bardzo negatywnie o szansach na przeniesienie swoich tworów na nowy silnik. Ogrom pracy włożony w stworzenie ich na starej platformie poszedłby wtedy na marne, a to z oczywistych względów nie leży w ich interesie. Co więcej, wiele zmian, które wprowadzały wspomniane mody, zostało już zaimplementowanych w podstawowej wersji Diablo II: Resurrected. Bezsensem byłoby więc ponowne wcielanie ich w życie.

Diablo 2 – mody znacząco poprawiają rozgrywkę, ale ich dalsze życie zależy od decyzji graczy. Czy starzy wyjadacze przeniosą się na odnowione Resurrected, czy może pozostaną wierni oryginałowi? Nie możemy jednoznacznie określić, jak potoczą się losy takich produkcji jak Median XL, Project Diablo 2, lub THOC. Jedyne co możemy Ci polecić, to jak najszybsze przedostanie się do Sanktuarium i sprawdzenie, z którą modyfikacją bawisz się najlepiej. Może któraś z nich wciągnie Cię niczym portal do ojczyzny Diablo i spędzisz w niej setki godzin.

Sprawdź też:

Źródło zdjęcia głównego: enygames.com

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.