1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Kiedy premiera Diablo 4? Zbieramy wszystkie informacje o Diablo IV

Rozrywka

3 miesiące temu

Kiedy premiera Diablo 4? Zbieramy wszystkie informacje o Diablo IV

Gry
2
0
0
2
0

Diablo 4 to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat. Wiele lat przerwy od wydania Diablo 3 dodatkowo pobudza apetyty graczy tęskniących za kultową serią. Kiedy zagramy w Diablo 4? Czego możemy się spodziewać? Sprawdź!

Diablo to prawdziwy fenomen — dlaczego tylu ludzi czeka na Diablo 4?

Seria Diablo na zawsze zapisała się w historii gier komputerowych. Kolejne odsłony przyciągały przed ekrany rzesze ludzi. O niezwykłej żywotności Diablo zadecydowało kilka aspektów. Jednym z nich jest możliwość przechodzenia gry za każdym razem w inny sposób. Wybierając inną postać i podejmując odmienne decyzje fabularne, można tchnąć w raz ukończoną grę nowe życie i znów świetnie się bawić.

diablo 4

Zobacz też: Wszystko o Far Cry 6 — kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Nie bez znaczenia jest również klimat, choć akurat w tym przypadku zależy to od części. Pierwsze wydane przez Blizzard Entertainment Diablo słynęło z mrocznego klimatu ciasnych podziemi Tristram. Otwarte lokacje w Diablo II były już mniej posępne, ale atmosfera została zachowana. Jeszcze inaczej prezentowało się wyczekiwane przez 12 lat Diablo III. Cukierkowa oprawa była ostro krytykowana przez wielu przyzwyczajonych do klasycznego mroku fanów.

Gracze docenili również prostotę rozgrywki. To właśnie seria Diablo spopularyzowała gatunek hack’n’slash. Do tej pory w grach RPG poprawianie statystyk postaci było rozbudowane i często stało w centrum całej rozgrywki. Blizzard uprościł proces i w przeciwieństwie do typowych RPG-ów, gracz umiejętności nie przydzielał sobie sam, a były mu nadawane wraz z przejściem na kolejne poziomy.

diablo 4

Postać to nie tylko umiejętności, ale i uzbrojenie. A to można było zdobywać na pokonywanych przeciwnikach. Duża różnorodność broni dodatkowo zwiększała statystyki bohatera. Wiąże się z tym następna cecha — poziomy trudności. Ich ilość była różna w zależności od części i platformy, na którą była wydana. Rekordowa ich ilość była w Diablo III w wersji na PC. Do wyboru było ich aż 20, choć na początku tylko trzy.

Nie zapominajmy też o multiplayerze. Platforma Battle.net powstała właśnie na potrzeby wydanego w 1996 roku Diablo. Możliwość rywalizacji z ludźmi z całego świata przedłużyła żywotność kolejnych tytułów Blizzarda i do dziś cieszy się popularnością. Rozgrywka sieciowa posiada ponadto dodatkowy smaczek w postaci przedmiotów, których nie ma w offline’owej wersji gry.

diablo 4

Diablo 4 – kiedy premiera?

Odstępy między kolejnymi odsłonami Diablo przyzwyczaiły już fanów serii do długiego oczekiwania na kolejne części gry. Między premierą pierwszej a drugiej minęło 4 lata. Na trzecią czekaliśmy kolejne 12 lat.

Gra została zapowiedziana w 2019 roku, na konwencie BlizzCon. Obiecujące przecieki wskazywały na rok 2021. Realna najbliższa data premiery Diablo 4 to jednak rok 2022.

Konieczność przygotowania Diabli 4 na nową generację konsol jest nie bez znaczenia dla terminu premiery. Nie bez znaczenia jest także pandemia.

O trudach pracy zdalnej wspominali przedstawiciele CD Projekt, tłumacząc się z nieustannego przesuwania premiery Cyberpunk 2077. Home office nie ominął także pracowników Blizzarda. Enigmatycznie brzmią słowa Bobby’ego Koticka, dyrektora wykonawczego firmy, który w 2020 roku na antenie CNBC odpowiedział na pytanie o opóźnienia spowodowane pracą zdalną. Jak mówił, większość rzeczy, które mamy w produkcji powstaje zgodnie z planem.

Najważniejszym aspektem jest jednak fakt, że po słabym przyjęciu Warcraft 3: Reforged i raczej niespełniającego oczekiwań fanów Diablo 3, Blizzard nie może pozwolić sobie na „wtopę”. Stąd Diablo 4 będzie w produkcji jak długo to konieczne.

nowe diablo

Czy zagramy w demo Diablo IV?

Blizzard nie podaje żadnych informacji na temat udostępnienia wersji demonstracyjnej Diablo 4. Jedyne demo, w jakie można było zagrać, pojawiło się na BlizzCon w 2019 roku. Demo Diablo 4 zapewne nie powstanie. Dlaczego? Ponieważ dema to dziś rzadkość. Deweloperom przestało opłacać się je wydawać.

Wersje demonstracyjne miały, w zamierzeniach twórców, być lokomotywą marketingową nowo powstających produkcji. Czasem spełniały jednak rolę odwrotną od zamierzonej. Każda, nawet najlepsza gra, ma jakieś wady. Aby studio ją wydające nie zostało posądzone o oszustwo, demo nie może być lepsze od finalnej wersji gry. Istnieje więc ryzyko, że wstępnie zainteresowanemu nabywcy gra się nie spodoba.

diablo gameplay

Trudno jest także wyważyć proporcje przy tworzeniu dema. Pokazanie zbyt małego skrawka gry może nie zachęcić klienta do kupienia gry. Z drugiej strony udostępnienie dużej części zawartości grozi nasyceniem się gracza tym, co zobaczył.

Demo zwiększa też ryzyko piractwa. Zazwyczaj zabezpieczone jest bowiem przy pomocy tych samych zabezpieczeń, co końcowy produkt (np. Denuvo). Po prezentacji gry piraci są w stanie szybciej złamać mechanizmy ochronne i udostępnić grę w Internecie za darmo.

Program zwrotów na Steamie, beta testy i pokazywanie wybranych, najbardziej dopracowanych fragmentów rozgrywki w trailerach to tańsze i skuteczniejsze rozwiązania. Zresztą, można wskazać kilka bieżących przykładów, że rozbudowany marketing lepiej sprzedaje tytuły niż dema.

Diablo 4 – trailer i gameplay

Producenci Diablo 4 umiejętnie podsycają zainteresowanie fanów serii. Od premiery Diablo 3 na PC minęło 9 lat, a wersji na PS3 i Xbox 360 8 lat. Pierwszy trailer Diablo IV został pokazany podczas zapowiedzi gry na wspomnianym BlizzConie 2019.

Zwiastun ujawniał, że jednymi z klas postaci w Diablo 4 będą m.in. Druid, Czarodziejka i Barbarzyńca. Gra ma też wrócić do korzeni dzięki mroczniejszej oprawie graficznej.

Tak jak w poprzednich częściach nie zabraknie możliwości rozwoju postaci przy użyciu punktów zdolności i zdobywanych przedmiotów. A wrogów będzie pod dostatkiem, ponieważ w Diablo IV, tak jak poprzednich części serii, będzie do pokonania cała armia demonów.

Ekwipunek będzie można też zdobywać i ulepszać eksplorując losowo generowane podziemia pełne nie tylko trudniejszych przeciwników, ale i skarbów oraz legendarnych przedmiotów. Przemierzanie kolejnych poziomów ułatwi koń, którego każdy bohater będzie mógł przywołać w dowolnej chwili.

Głównym wrogiem w Diablo 4 będzie Lillith, córka Mefisto — jednego z trzech Najwyższych Złych. Uwięziona przez Inariusa w Otchłani miała nigdy nie opuścić tego więzienia bez wyjścia. Uwolniona przy użyciu magicznego rytuału powraca jednak do Sanktuarium.

Na tegorocznym BlizzConline 2021 znów uchylono przed graczami rąbka tajemnicy. Kolejną postacią do wyboru będzie Łotr. Tak jak w przypadku innych profesji będziemy mogli wybrać płeć swojego bohatera.

Jego zaletą ma być wszechstronność. Z Łotra uczynić będzie można doskonałego łucznika lub mistrza walki w zwarciu. Co ważne, zdolności te będzie można w różnych proporcjach mieszać i rozwijać. Umiejętności Łotra będzie można także zwiększać, korzystając z magii i mikstur.

Wszystkich klas postaci w Diablo IV ma być pięć. Kim będzie ta piąta? Tego dowiemy się zapewne na BlizzCon 2022.

Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza dostępny będzie również tryb kooperacji. Nie zabraknie też multiplayera. Co ciekawe, w potyczkach PvP potyczki celowo mają być niezbalansowane. Twórcy chcą w ten sposób pokazać, że świat Diablo 4 nie jest sprawiedliwy, ale zły i niebezpieczny.

A jeśli już przy interakcji między graczami jesteśmy, to warto wspomnieć o możliwości wymiany itemów. Będzie można to zrobić w mieście lub odkupieniu od lidera gildii. Zniknie tym samym niesławny dom aukcyjny z Diablo III, w którym można było sprzedawać zdobyty ekwipunek także za prawdziwe pieniądze.

Miejmy nadzieję, że gracze już od pierwszego dnia będą mogli owe przedmioty, wymieniać na stabilnie działających serwerach a problemy podobne do tego ze słynnym błędem 37 z czasów Diablo 3 już się nie powtórzą.

Jakie wymagania będzie miało Diablo 4?

Minimalne wymagania sprzętowe Diablo 4 na PC to:

 • system operacyjny Windows 10 (64-bit);
 • wolne miejsce na dysku co najmniej 55 GB;
 • pamięć RAM 8 GB;
 • procesor Intel Core i5-4460 3.2 GHz lub AMD FX-6300 3.5 GHz;
 • karta graficzna 2 GB na karcie GeForce GTX 760 lub Radeon R7 260X;
 • wersja sterowników: DirectX 11.

Optymalne wymagania sprzętowe Diablo 4 na PC to:

 • system operacyjny Windows 10 (64-bit);
 • wolne miejsce na dysku co najmniej 55 GB;
 • pamięć RAM 16 GB;
 • procesor Intel Core i7-3770 3.4 GHz lub AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz;
 • karta graficzna 3GB na karcie GeForce GTX 1060 lub 4 GB na karcie Radeon RX 570X;
 • wersja sterowników: DirectX 11.

Zobacz też: Wszystko o Diablo II: Resurrected kiedy premiera, trailer, rozgrywka

Diablo 4 – czy wyjdzie na PS4 i Xbox One?

Konieczność wydania wersji na konsole najnowszej generacji nie wpłynęła na szczęście na plany stworzenia gry na starsze konsole. Popularność tych konsol jest zbyt duża, by jakiekolwiek studio mogło sobie pozwolić na zignorowanie użytkowników starszych urządzeń. Mamy więc dobrą wiadomość — Diablo 4 zostanie wydane na Xbox One i PlayStation 4.

Asy w rękawie Blizzarda: Diablo II: Resurrected oraz Diablo Immortal umilą oczekiwanie

Diablo 4 nie jest też jedyną grą tworzoną obecnie przez Activision Blizzard. W toku jest także przygotowanie remastera drugiej części. Diablo 2: Resurected ma ukazać się pod koniec 2021 roku na wszystkich konsolach czwartej i piątej generacji, Nintendo Switch i PC.

A to jeszcze nie wszystko. Blizzard tworzy też pierwszą mobilną wersję gry. Diablo Immortal ma pojawić się na smartfonach z Androidem i iOS również pod koniec 2021 roku. Tytuł ma być bardzo rozbudowany, rozmachem dorównujący produkcjom AAA. Fakt, w 2018 roku podczas premiery został przyjęty, mówiąc delikatnie, zimno. Trzeba jednak pamiętać, że mobilna edycja Diablo celuje w rosnącą popularność Diablo na rynkach azjatyckich (głównie w Chinach).

Diablo to seria, która podbiła serca graczy na całym świecie. Świetny gameplay swego czasu tworzący zupełnie nowy gatunek. Mroczna sceneria i prostota rozgrywki to cechy, za które jest uwielbiana. Oby Diablo 4 okazał się godną kontynuacją Diablo 1 i 2. Rynek mocno się zmienił w międzyczasie, na 2022 roku zapowiadany jest przecież Path of Exile, które spokojnie może podkraść graczy Diablo. Czekamy z niecierpliwością!

Źródło zdjęć: materiały prasowe

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.