Spis treści
Diablo 4 to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich czasów. Wiele lat przerwy od wydania Diablo 3 dodatkowo pobudza apetyt graczy tęskniących za kultową serią. Kiedy zagramy w Diablo 4? Czego możemy się spodziewać? Sprawdź!
Diablo 4 – kiedy premiera?
Odstępy między kolejnymi odsłonami Diablo przyzwyczaiły już fanów serii do długiego oczekiwania na kolejne części gry. Między premierą pierwszej a drugiej odsłony minęły 4 lata. Na trzecią czekaliśmy kolejne 12 lat.
Gra po raz pierwszy została zapowiedziana w 2019 roku na konwencie BlizzCon. Obiecujące przecieki wskazywały na rok 2021. Następnie gracze zostali poinformowani, że gra zadebiutuje w 2022 roku. Niestety, oficjalne ogłoszenie Activision-Blizzard rozwiało nadzieje graczy – Diablo 4 z pewnością nie pojawi się w tym roku.
Obecnie więc najbardziej prawdopodobną datą jest 2023 rok. Wciąż nie znamy konkretnego miesiąca, zatem może się okazać, że na nową grę Blizzarda będziemy musieli poczekać nawet około półtora roku. Wiemy też, że gra Blizzarda pojawi się na PC, a także konsolach Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 i PS5.

Skąd te liczne opóźnienia? Powodów składających się na całość jest kilka, a ich kombinacja okazuje się skutecznym hamulcem rozwoju gry. Wśród największych można wymienić incydenty, które rozgrywają się wewnątrz firmy (przypadki dyskryminacji i nękania pracowników). Konieczność przygotowania Diablo 4 na nową generację konsol jest nie bez znaczenia dla terminu premiery, tak samo, jak nie bez znaczenia pozostaje także wpływ pandemii. Swoje trzy grosze dorzucił z pewnością także chaos organizacyjny związany z przejęciem Activision-Blizzard przez Microsoft.
Blizzard jest również świadom tego, że nie może sobie pozwolić na kolejną wpadkę. Kredyt zaufania graczy jest na dramatycznie niskim poziomie – słabe przyjęcie Warcraft 3: Reforged i ogólny zawód związany z Diablo 3 są tego głównymi powodami. Producent gier z Irvine, wiedząc, że Diablo 4 musi być hitem, utrzyma grę w procesie produkcyjnym tak długo, jak będzie to konieczne.
Diablo 2 i mody do gry – jeżeli szukasz najlepszych modów do drugiej odsłony Diablo, sprawdź nasz artykuł.
Rejestracja do beta testów Diablo 4
W czerwcu tego roku ruszyła rejestracja do zamkniętych testów beta gry. W celu uzyskania do niej dostępu (choć tu pewnie dostęp trafi do wybranej puli graczy) wystarczy udać się na oficjalną stronę Diablo 4, potwierdzić swój wiek, zalogować się swoim kontem Battle.net i następnie wcisnąć przycisk „Rejestracja wstępna”.
Nie ma jednak żadnych konkretnych informacji dotyczących terminu wystartowania zamkniętych testów beta. Wieść gminna niesie, że testy będą mieć miejsce pod koniec roku, jednak to informacja niepotwierdzona. Raz jeszcze podkreślamy, że rejestracja wstępna nie jest gwarantem uzyskania dostępu do testów – Blizzard zwykł rozsyłać zaproszenia do określonej puli i raczej w przypadku Diablo 4 się to nie zmieni.
Diablo 4 – trailer i gameplaye
Producenci Diablo 4 umiejętnie podsycają zainteresowanie fanów serii. Od premiery Diablo 3 na PC minęło 9 lat, a wersji na PS3 i Xbox 360 8 lat. Pierwszy trailer Diablo IV został pokazany podczas zapowiedzi gry na BlizzConie 2019. Prezentujemy go poniżej.
Oprócz filmowych zapowiedzi nie zabrakło także gameplayów. Pierwszy z nich został zaprezentowany razem z powyższym trailerem i znajduje się do wglądu poniżej.
Czerwiec tego roku okazał się radosny dla fanów gry. To właśnie podczas wydarzenia Xbox and Bethesda Games Showcase 2022, które zorganizował Microsoft, pojawił się kolejny materiał dotyczący rozgrywki. Tym razem jednak zdradza on znacznie więcej informacji. Widzimy w nim m.in. mechanikę systemu interakcji w publicznych wydarzeniach w świecie gry. Gracze, którzy znajdują się w danym rejonie, będą mogli łączyć siły, aby pokonać przeważającego siłą i liczebnością wroga. Do tego zobaczyliśmy także PvP, system Paragon w odświeżonej wersji oraz to, jak gra wyglądać będzie podczas endgame’u. Przekonajcie się sami, co oferować ma nowe Diablo poniżej!
Fabuła w Diablo 4
Naszym głównym przeciwnikiem w Diablo 4 będzie Lilith, córka Mefisto (przeciwnika z Diablo 2). Fabuła ma opowiadać o zmasowanym ataku sił Niebios i Piekieł na ludzkość, która została szybko pokonana. W grze będziemy mieli możliwość odwiedzenia pięciu regionów i co ciekawe: wszystkie będą od razu dostępne. Rzecz jasna, ograniczeniem będzie poziom naszej postaci, gdyż zbyt trudny region okaże się natychmiastową śmiercią z rąk pierwszego lepszego moba. Jednak od teraz to sami zdecydujemy o kolejności odwiedzanych miejsc i to z pewnością będzie mieć wpływ na prowadzenie fabuły, która będzie się dostosowywać do naszych decyzji.
Wspomniane regiony dostępne w Diablo 4 to:
- Wybrzeże Scosglen,
- Suche Stepy,
- Hawezar,
- Kehjistan,
- Strzaskane Szczyty.
Każdy z nich rzecz jasna będzie cechować się innym krajobrazem oraz wrogami. I tak też Kehjistan będzie regionem pustynnym, Hawezar – bagiennym, a Strzaskane Szczyty – górzystym. Co ciekawe, eksploracja tych miejsc ma być pozbawiona ekranów ładowania.

Diablo 4: postacie – co wiemy o klasach w grze?
Ważnym elementem gier z serii Diablo są jej postacie, w które możemy się wcielić. W najnowszej odsłonie do wyboru oddano nam pięć różnych klas, które cechują inne umiejętności, style walki i dostęp do czarów. Każdą postać omawiamy z osobna poniżej.
Barbarzyńca
Brutalność, walka w zwarciu i potężna siła – to podsumowanie klasy Barbarzyńcy. Jeżeli lubisz walkę w bliskim kontakcie, będzie on Twoim głównym wyborem. Ten bohater nie stawia na potężne zaklęcia, jego głównym orężem są ciężkie bronie (których może przenosić 4 rodzaje, przełączając się między nimi). Choć stawia głównie na moc oręża dwuręcznego, posiłkuje się w walce również zdolnościami: okrzykiem wojennym, wzmocnieniem umiejętności czy tąpnięciem, które ogłusza wrogów i blokuje ich ataki na pewien czas.
Druid
Jedna z pierwszych klas ujawnionych w grze. Ma on dostęp do potężnych mocy przyrody, takich jak wiatr, pioruny czy wywoływanie trzęsień. Dodatkowo posiada zdolności przemieniania się w zwierzęta, takie jak wilk czy niedźwiedź. Może je również przywoływać, pozostając w swoim ciele. Stanowi wypośrodkowanie między walką z dystansu a walką na pierwszej linii.

Czarodziej
Nie zabraknie klasy, której głównym orężem jest księga magii. Korzystając ze swojego podstawowego zasobu, czyli many, czarodziej jest w stanie atakować wrogów potężnymi zaklęciami, które oparte są na mocy żywiołów. Wśród nich znajdziemy ogień, błyskawice i zimno, które mogą być zsyłane na wrogów, aby siać wśród nich spustoszenie. Czarodziej będzie od nas wymagał wiele uwagi, gdyż pomimo faktu dostępu do potężnej magii jest on klasą kruchą. Tzw. szklane działo, które trzyma się z dala od wiru walki w zwarciu.
Sprawdź też: Diablo X-One 2.0 Aqua Blue – recenzja. Najlepszy fotel gamingowy dla każdego gracza?
Łotrzyk
Czwarta klasa, której obecność w grze została ogłoszona w ubiegłym roku podczas wydarzenia BlizzCon. Co ciekawe, Łotrzyk był jednym z bohaterów w pierwszej odsłonie Diablo, jednak na jego kolejny występ trzeba poczekać aż do czwartej części. Według twórców stanowi połączenie Łowcy Demonów z Zabójczynią (klasami z poprzednich odsłon Diablo). Klasa najlepiej czuje się w walce na dystans, korzystając ze swojego łuku, noży oraz zastawiania pułapek na przeciwników. Łotrzyka możecie zobaczyć na poniższym zwiastunie.
Nekromanta
Ostatnia z klas, która długo musiała czekać na ujawnienie. Zaprezentowana po raz pierwszy w trakcie wydarzenia Xbox and Bethesda Games Showcase 2022. Nekromanta swoje moce opiera na dwóch zasobach, którymi są Esencja oraz Zwłoki. Ten pierwszy zasób regeneruje się samoczynnie i pozwala korzystać z umiejętności. Jakie zadanie pełnią Zwłoki? Pozwalają przywoływać sługi w postaci szkieletów, które towarzyszą Nekromancie i spełniają jego polecenia. Oprócz tego są także źródłem do aktywowania wybranych umiejętności. Dostęp do nich uzyskujemy z pokonanych przeciwników, jednak sam Nekromanta może opanować zdolność generowania ich z niczego. To bohater hybrydowy, który odnajduje się zarówno w walce na dystans, jak i w bliskim kontakcie.
Trzy nowe moce w Diablo 4
W grze pojawią się również trzy moce, które możemy rozwijać. Nie jest jednak wiadomo, czy dostęp do jednej automatycznie blokuje pozostałe dwie. Każda z osobna daje dostęp do określonych efektów (związanych z jednym konkretnym rodzajem). Wiadomo także, że użytkowanie części przedmiotów i broni może wymagać dostępu do określonej mocy.
- Moc Anielska (Angelic Power) – zwiększa czas trwania pozytywnych efektów (wszelkie buffy w postaci leczenia, dodatkowych obrażeń, pancerza etc.).
- Moc Demoniczna (Demonic Power) – zwiększa czas trwania negatywnych efektów (debuffy, DoT etc.).
- Moc Rodowa (Ancestral Power) – zwiększa zadawane przez nas podstawowe obrażenia i podnosi szansę na zadanie krytycznych.
Sprawdź nasz osobny artykuł o historii całej serii Diablo.
Diablo 4 skill tree
Wiemy także co nieco o drzewku umiejętności w grze. Sam Blizzard zaprezentował nawet jego wygląd i opisał zasadę działania. Otóż gałęzie drzewka będą reprezentować umiejętności – to tam będziemy wydawać nasze punkty doświadczenia, co pozwoli odblokować skille, ich udoskonalenia i tzw. Punkty Pasywne. Czym one są? Otóż wydajemy je w innej części drzewa – jego korzeniach. Służą one do aktywacji dodatkowych efektów do uprzednio przez nas wybranych umiejętności.

Co ważne, według Blizzarda to właśnie endgame będzie prawdziwym polem do popisu dla graczy. Do momentu dotarcia do końca gry twórcy przewidują, że gracze odblokują około 30-40% zawartości oferowanej przez drzewko. Co to oznacza? Ogromną różnorodność w rozwijaniu swojej postaci, niezależnie od tego, jaką klasę reprezentuje.
Nowy system Paragon w grze Blizzarda
Pamiętacie system Paragon z Diablo 3? Powróci on w czwartej części, jednak w zmienionej formie. Na czym polegają te zmiany? Po uzyskaniu 50 poziomu postaci otrzymujemy dostęp do tzw. Paragon Board. Jest to tablica z punktem startowym znajdującym się w środku – odnogi, które z niego wychodzą, są reprezentowane przez kafelki. Każdy kafelek to określone zwiększenie danej mocy, dodatki do postaci etc.
Kafelki zwiększają również swoją moc: wraz z ekspansją na tablicy uzyskujemy dostęp do normalnych, magicznych, rzadkich i legendarnych kafelków. Przekłada się to rzecz jasna na moc oraz dodatki, jakie oferują. Co ciekawe, kafelki na dalszym etapie oferują specjalne sloty na tzw. Glify. Aby móc je tam umieścić, musimy je wpierw odszukać w świecie gry. Nie jest wiadome, co oferują same Glify, ale można śmiało założyć, że wpływają na zwiększenie możliwości danej mocy.

Co w przypadku, gdy osiągniemy skraj tablicy? Czy to koniec rozwoju postaci w późnej fazie gry? Skądże! Uzyskujemy wtedy dostęp do specjalnego kafelka, który przez Blizzarda został określony jako „brama”. Aktywowanie jej połączy naszą tablicę z nową, która oferować będzie zupełnie inne kafelki, co przełoży się na jeszcze większe możliwości rozwoju postaci.
Sprawdź też: Diablo 4 – do gry powróci system Paragon
Jakie wymagania będzie mieć Diablo 4?
Minimalne wymagania sprzętowe Diablo 4 na PC to:
- System operacyjny: Windows 10 (64-bit),
- Dysk: co najmniej 55 GB,
- Pamięć RAM: 8 GB,
- Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz lub AMD FX-6300 3.5 GHz,
- Karta graficzna: 2 GB na karcie GeForce GTX 760 lub Radeon R7 260X,
- Wersja sterowników: DirectX 11.

Optymalne wymagania sprzętowe Diablo 4 na PC to:
- System operacyjny: Windows 10 (64-bit),
- Dysk: co najmniej 55 GB,
- Pamięć: RAM 16 GB,
- Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz lub AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz,
- Karta graficzna: 3 GB na karcie GeForce GTX 1060 lub 4 GB na karcie Radeon RX 570X,
- Wersja sterowników: DirectX 11.
Sprawdź też: Diablo IV (PS4, Xbox One, PC)
Niestety, na Diablo 4 będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać. Mamy nadzieję, że nowe informacje związane z grą podsycają Wasz żar i sprawiją, że warto będzie poczekać na grę odrobinę dłużej. Czy Diablo 4 spełni oczekiwania graczy? Tego dowiemy się w 2023 roku. A przynajmniej mamy taką nadzieję!